Otrdiena, 24. jūnijs
Vārda dienas: Līga

Pils parka dīķi atbrīvo no karūsām

Sarmīte Feldmane
00:00
13.05.2025
172
1
Dikis

Sudrabkarūsu smēlēji dīķī. Pētnieki divās dienās no Pils parka dīķa izsmēla teju tonnu šo invazīvo zivju. FOTO: no albuma

Ne viena vien uzmanību pagājušajā nedēļā piesaistīja laiva Cēsu Pils parka dīķī. Tajā sēdošie ar tīklu smēla zivis un veda krastā. Tad tās svēra un mērīja. Ieinteresētie cēsnieki garām nepagāja, piestāja pie informatīvās telts dīķmalā, lai uzzinātu, kas tiek darīts.

“Cēsnieki interesējās par dīķa ekoloģisko stāvokli, kāpēc vasarā ūdens ir zaļš un vai to var labot. Stāstījām par    ūdens attīrīšanas projektu “Biofloat”, kas Latvijā tiek īstenots Cēsīs un Gulbenē, arī Igaunijā. Prasīja, kāpēc no dīķa tiek izsmeltas zivis, vai tās drīkst ēst,” “Druvai” pastāstīja Latvijas Hidroekoloģijas institūta zinātniskais asistents    Juris Tunēns. Ekskursijā bija atnākušas arī vairākas bērnudārznieku un skolēnu grupas. Jaunā paaudze aizrautīgi iesaistījās palīgos zinātniekiem, un jautājumu viņiem netrūka.

Jau pērn, veicot izpēti, tika secināts, ka Pils parka dīķī lielākoties dzīvo sudrabkarūsas jeb prūšu karpas.   

Kā skaidroja vadošā pētniece Inta Dimante-Deimantoviča, pētnieki dīķī veic maza mēroga biomanipulāciju, kas ir viena no pirmajām Latvijā. “Tas nozīmē, ka cilvēks iejaucas ekosistēmā, izņemot no tās zivis, lielākoties karūsas. Tās barojas, nemitīgi pārrokot dūņas, ar dūņām virspusē nenonāks fosfors un slāpeklis, kas veicina aļģu ziedēšanu,” pastāstīja vadošā pētniece, bet J.Tunēns atgādināja, ka sudrabkarūsa ir invazīva un ļoti izturīga suga, kurai raksturīga spēja uzduļķot ūdeni un atbrīvot barības vielas no grunts, tas traucē ūdens kvalitātes uzlabošanas pasākumus. Dīķī tiks saglabātas plēsīgās zivis, piemēram, asari, kas veicina ekoloģisko līdzsvaru.

Pētnieki divās dienās no dīķa izsmēla teju tonnu zivju. J Tunēns atklāja, ka no simts zivīm 95 bija sudrabkarūsas, kāds asaris, rudulis, ausleja. Dīķī redzēta viena līdaka, un divās dienās starp karūsām bijis arī viens līnis. “Sugu sastāva balanss ir izjaukts.    Dīķis ir mākslīga ūdenskrātuve, piesārņot to viegli, tādā ūdenī citām zivīm izdzīvot grūti,” teic zinātniskais asistents.

Par Pils dīķa veselību reti kurš cēsnieks neuztraucas, paš­valdība meklē iespējamos risinājumus. Pērnvasar dīķī bija ievietotas trīs izmēģinājuma attīrīšanas iekārtas. Ar ultraskaņu mēģināja plēst aļģes. Diemžēl aļģu kārta bija pārāk bieza, lai jaunā tehnoloģija tās spētu pievarēt.
Tagad pirms nārsta samazināts karūsu daudzums, cerams, arī tas ietekmēs citu zivju populācijas un dīķa ūdens kvalitāti. Pētnieki arī noņēma dīķa ūdens paraugus, varēs salīdzināt ar pērn veiktajām analīzēm.

Vasarā projekta ietvaros paredzēts dīķī izvietot peldošo salu. Tā    ir mākslīga    konstrukcija ar augiem, kas absorbē liekās barības vielas, mazinot piesārņojumu un veicinot bioloģiskās daudzveidības atjaunošanos.      Peldošās salas ir inovatīva pieeja, attīrot ūdeni dabiski. Šī metode ne vien uzlabos ūdens kvalitāti, bet arī estētiski bagātinās Pils parka vidi.

“Sekoju līdzi projektam. Dzīvoju blakus, un vasarās skats nav pievilcīgs. Cerams, ka izdosies uzlabot ūdens kvalitāti,” “Druvai” teica cēsniece Alise Bebrīte un uzsvēra, ka Pils parka dīķis ir cēsnieku lepnums, atpūtas vieta.   

Pētnieki sprieda, vai uz mākslīgās salas augošie augi spēs savākt piesārņojumu, to vēl redzēs. Viņi arī iesaka rudenī dīķī ielaist lielas līdakas.“Ja dīķī ūdens izskatītos kā tagad, viss būtu kārtībā. Diemžēl ikdienā iedzīvotāji nepadomā, cik liela ir pašu vaina,” bilda J.Punēns un pastāstīja novēroto. Kaut arī dīķmalā ir zīme, ka nedrīkst ūdenī mest maizi, pāris metru tālāk viens cēsnieks to priecīgi darījis. Kad aizrādīts, atbilde bijusi, ka zivis un pīles grib ēst. J.Punēns iesaka, ka lētāk būs nopirkt kārbu ar kukurūzu, nevis maizi. Ar gadiem piesārņojums krājas, arī pīles to palielina.

Komentāri

  • Jānis saka:

    Lai dīķi attīrītu, augiem jāaizņem apmēram 1/3 dīķa virsmas. Neizklausās, ka peldošā sala būs tik liela.
    Tā savu funkciju veiks, bet nepietiekami.
    Ir arī otrs variants – attīrīt dīķa ūdeni mehāniski, caur filtriem. Parasti to kombinē ar ultravioletais starojums vai ozonēšana. BET- pēc rekomendācijām VISS dīķa ūdens apjoms ir jāizgriež cauri reizi 2-3 stundās, bet tam UV vai ozonēšanas jaudai pie šāda apjoma būtu jābūt milzīgai. Nereāli..
    Dabā, jaunizraktajās ūdenskrātuves 2-3 gadu laikā iestājas līdzsvars. Saaug ūdensaugi, kas atbilst barības vielu daudzumam, ko ražo fauna.
    Izklāstītais ir diezgan elementāra ābece, kas atrodams visās kaut cik nopietnajās rekomendācijās par zivju audzēšanu
    Domāju, ka salas ir īstais risinājums kobminācijā ar zivju daudzuma samazināšanu, bet ar vienu nepietiks, ja nu vienīgi zinātnieki ir atraduši super augus, kas attīra ūdeni ļoti efektīvi. Redzēsim!

  • Atbildēt

    Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

    Saistītie raksti

    Margrietiņa, baltā šķelme, piemiedz zelta aci

    00:00
    24.06.2025
    5

    Aina Karele Jūnijā ar laiku neko nevar sarunāt. Tāpat kā ar bitēm biškrēsliņos. Saule spīd vai lietus līst – laiks paskrien mums garām. Vēl ceriņos laimi meklējam, bet pļavā jau vanagzirnis pinas pa kājām. Margrietiņa, baltā šķelme, piemiedz zelta aci: mīl vai nemīl tevi kāds, ar sāpēm un bez prāta? Un neviens nezina, un jāpazīlē […]

    Īstā Jāņu siera ražošana ik gadu sarūk

    00:00
    22.06.2025
    33

    Jāņu siera ražošanas apmēri šogad Latvijā kopumā turpina samazināties, aģentūrai LETA prognozēja biedrības “Siera klubs” valdes priekšsēdētāja Vanda Davidanova. Arita LejiņaPērn Jāņu sieru (nejaukt ar ķimeņu sieru) saražoja 139,84 tonnas, norādījusi V.Davida­nova. Pēc publiski pieejamās informācijas, pirms pieciem gadiem, 2019.gadā, tika saražotas aptuveni 200 tonnas Jāņu siera, tātad pagājušajā gadā par 30,1% mazāk. Jāņu siera […]

    Aizejošā Cēsu novada dome diskutē par bērnu futbolu un kafejnīcas iekārtām

    00:00
    21.06.2025
    143

    12.jūnijā notika pēdējā aizejošā sasaukuma Cēsu novada domes sēde. Sēdē no 19 deputātiem piedalījās 17. Nepiedalījās Andris Mihaļovs un Erlends Geruļskis. Tika lemts par attīstību un investīciju projektiem, izglītību un sportu, pašvaldības īpašumu pārvaldību, sociāliem un sabiedriskiem jautājumiem, pašvaldības struktūru un līgumu pārvaldību, finanšu un pārskatu jautājumiem. Kopumā deputāti lēma vienbalsīgi, tikai par dažiem lēmumiem […]

    Sarunu un demokrātijas svētki

    00:00
    20.06.2025
    64
    1

    Sarunu festivāls “Lampa” šogad notiek ar vadmotīvu “Cilvēcībasākas tur, kur beidzas vienaldzība” Festivāla mērķis aicina parādīt, ka mums rūp līdzcilvēki, nav vienaldzīgs apkārt notiekošais un nav bail nosaukt lietas īstajos vārdos. Tas viss šodien un rīt festivāla bagātīgajā programmā Cēsīs, lielākai daļai diskusiju aizritot Pils parkā, divām skatuvēm atrodoties uz parka dīķa. Daļai diskusiju var […]

    Māksla ir mums visapkārt, katru dienu, ir tikai jāprot tā saskatīt vai saklausīt

    00:00
    19.06.2025
    50

    Katrīna Marta Riņķe (pazīstama arī kā Kei Sendaka) ir Latvijā dzimusi vizuālā māksliniece, kas strādā ar analogo fotogrāfiju, tekstu un instalāciju. Viņas radošie darbi aplūko laiku, nepastāvību un mainīgās attiecības starp ainavu, atmiņu un materialitāti. Viņas darbi atspoguļo mijiedarbību ar vietu – to, kā ūdens, gaisma un cilvēka klātbūtne veido un pārveido vidi. Viņas jaunākie […]

    Tautas balss

    Sešos gados uz skolu

    13:46
    22.06.2025
    12
    Vecmāmiņa raksta:

    “Jau atkal runā, ka bērniem skolu vajadzētu sākt sešu gadu vecumā. Un tūlīt būs nezin cik protestu. Bet, ja mierīgi padomājam, bērni to, ko agrāk sāka mācīties tikai skolā, apgūst jau bērnudārzā. Velk uz papīra aplīšus, stabiņus, mācās burtus, ciparus. Tātad faktiski izglītoties sāk jau piecu gadu vecumā. Turklāt apmeklēt pirms­skolu ir obligāti, jo tā […]

    Vajadzētu rotaļlaukumu bērniem

    20:27
    17.06.2025
    25
    H. raksta:

    “Cēsīs, Pirtsupītes gravā, notiek lieli darbi. Tur veido celiņus un laikam vēl kaut ko. Ātrumā pārskatot novada paš­valdības mājaslapu, neatrodu informāciju, kā beigu beigās pēc apspriešanām izskatīsies grava, kam šī vieta būs paredzēta. Būtu jauki, ja tur būtu arī kādas aktīvās atpūtas vietas bērniem, piemēram, rotaļlaukumi ar iekārtām, uz kurām var pavingrot,” pauda lasītāja H.

    Kādam jākontrolē

    11:15
    15.06.2025
    33
    Ilze raksta:

    “Man garšo zemenes, un tagad ir īstais laiks ar tām mieloties. Esmu no tiem, kuri izvēlas Latvijā audzētās, lai arī dārgākas. Ticu, ka tās ir vitamīniem bagātākas, veselīgākas un, protams, svaigākas. Manu uzmanību piesaistīja Latvijā audzēto ogu lielā cenu starpība. Vai tiešām lielaudzētāji tās tik lēti pārdod uzpircējiem. Vai tirgū kāds nopietni kontrolē, kur ogas […]

    Bagāts kļuva Latvijā

    09:36
    14.06.2025
    26
    Seniore no Cēsīm raksta:

    “Nesaprotu, kā Ainārs Šlesers var sacīt, ka Latvija ir nabadzīgākā zeme, ka viss izpostīts, ja pats ir bagātnieks! Kur tad viņš kļuva par tādu, ja ne Latvijā?! Ja jau valstī ir tāda nabadzība, lai dalās, lai kādu miljonu ziedo Latvijas labā. Man nepatīk cilvēki, kas nonicina Latvijā paveikto, bet jo vairāk tie, kas kļuvuši turīgi, […]

    Maza bedrīte var radīt lielu nelaimi

    08:36
    14.06.2025
    17
    Lasītāja raksta:

    “Cēsīs, bērnu laukumā pie Maija parka, asfaltā ir bedres. Tur mazi bērni brauc ar divriteņiem, skrejriteņiem, tur ātri var gadīties nelaime, kaut bedres nav īpaši dziļas. Tagad, kad pilsētā remontē tik daudzas ielas, vajadzētu padomāt arī par bērnu laukuma celiņiem,” ieteica lasītāja.

    Sludinājumi