Līvos pašlaik dzīvo ap 300 iedzīvotāju, bet to skaits pieaug. Amatas novada domes priekšsēdētāja Elita Eglīte domā, ka šis ir viens no perspektīvākajiem ciematiem novadā, uz kuru dome ved daudz ciemiņu no citām pašvaldībām pieredzes apmaiņā: „Līvos ir sākumskola un bērnudārzs, kas ir ļoti pieprasīts – veidojas rinda. Šogad pirmo reizi nevaram visiem gribētājiem nodrošināt vietu.
Ļoti pieprasīti ir apbūves gabali, kas jau tiek dalīti. Teritoriāli plānojam, ka ciemats tuvāko desmit gadu laikā saplūdīs ar Cēsīm. Pašvaldības pienākums ir sakārtot infrastruktūru, ko jau darām. Pamatiela jau sakārtota, uzliets jauns segums, ierīkots apgaismojums. Plānojam pakāpeniski asfaltēt arī palīgielas, lai iedzīvotājiem ērtāk. Domājam pagarināt gājēju celiņu. Nākamgad vēlamies piesaistīt investorus bērnu laukuma izveidei pie daudzdzīvokļu mājām. Labi, ka ir no jauna uzcelts veikals, nevis tas iekārtots pielāgotās telpās. Tas daudz dod kopējam tēlam. Plānojam bērnudārzā un skolā investēt 50 000 latu valsts naudas un vēl 15 000 latu ar Zemnieku savienības atbalstu, lai paplašinātu zāli, uzlabotu virtuves bloku un klašu telpas. Pagaidām skolā zāles nav. Kad tāda būs, varēsim rīkot arī kultūras pasākumus. Pagaidām ciematā tam nav telpu. Cilvēki prasa vairāk kultūras pasākumu, bet apmeklētāju gan ir maz. Daudzi savas intereses apmierina paši. Līvos ir teātra mīļotāju kopa, kas par saviem līdzekļiem kopīgi izbraukā gandrīz visas izrādes gan Rīgā, gan Valmierā. Šāda iniciatīva ir ļoti apsveicama.”
Ciematā ir dienas aprūpes centrs, kur pieņem ārsts un zobārsts. Telpas ir mūsdienīgas un pieejamas arī invalīdiem ratiņkrēslā. To jau daži invalīdi izmantojuši, lai tiktu pie zobārsta, kas Cēsīs neesot iespējams. Ģimenes ārsts Jānis Briģis: „Manuprāt, šī ir vienīgā pašvaldība, kur tiešām par mediķiem rūpējas. Pacientus pieņemu arī citur, bet, ja visi būtu šeit pierakstīti, no šīm telpām ārā neietu.”
Pašlaik pašvaldības lielākais uzdevums ir ūdensvada un kanalizācijas rekonstrukcija, kas prasa milzīgus līdzekļus. E. Eglīte: “Rekonstrukcija nepieciešama nekavējoties, jo ūdensvads ir pārāk garš – lai visiem būtu ūdens, jāpalielina spiediens, ūdensvads plīst. Pirms diviem gadiem savu projektu iesniedzām ERAF finansējumam un gaidām rindā. Ja šogad naudu nepiešķirs, īstenosim projektu pa pašvaldības kredītlīdzekļiem. Tik un tā pašvaldībai arī būs jāiegulda sava nauda, jo ar pieprasīto summu vairs nepietiks cenu kāpuma dēļ.” Pašvaldība tālākā nākotnē cer Līvos uzcelt jaunu māju ar domei piederošiem sociālajiem dzīvokļiem. Pašlaik tai nav dzīvokļu un cilvēki nevēlas iet dzīvot uz novada otru pusi, kur var piedāvāt dzīvojamo platību lauku mājās.
Līvēniešus priekšsēdētāja raksturoja kā aktīvus un patstāvīgus: „Viņi atšķiras no pārējiem lauku teritoriju iedzīvotājiem. Šeit ir māju apsaimniekotāji tāpat kā pilsētas daudzdzīvokļu mājās. Līdz ar to māju labiekārtošanā tiek investēti iedzīvotāju līdzekļi. Šajās mājās nav komunālo maksājumu parādnieku, kas ir reta parādība laukos. Līvos likvidējām komunālo nodaļu, jo tai nebija ko darīt, maksājumus saņēmām caur bankām un internetbankām. Uz pirkstiem saskaitāmi tie cilvēki, kuri maksājumus veic komunālajā dienestā. Priecē, ka līvēnieši zina, ko grib, un zina, kā to paprasīt, līdz ar to ir viegli risināt problēmas.”
Komentāri