Piektdiena, 4. oktobris
Vārda dienas: Modra, Francis, Dmitrijs
casibom bahsegel jojobet giriş HOLİGANBET jojobet Parents In College casibom giriş casibom giris

Pārsteigumu zemē

Druva
00:00
19.01.2008
5
200801182339336631

Pasaulē ir valsts, kur vēl arvien valda bērnība, kur iedzīvotāji dienas vada ar šķietami vieglu bezrūpību, nesasprindzinoties un nepārdzīvojot, tā ir valsts, kur sadzīvē brīžiem apņem īsts

bērnistabas haoss un eiropietim neizprotami likumi. Taču vienlaikus te sadzīve balstīta uz senas kultūras un tūkstošgadīgu tradīciju pamatiem. Tā ir Indija, kādu to neredz tūristi. Par neparastajiem ceļojuma iespaidiem Ziemeļindijā pastāstīja kādreizējā cēsniece Rasma Balode. Eiropietes pirmā pieredze

Rasma Balode: „Reģistrējoties Raniketas viesnīcā, lielā biezā grāmatā ar roku ir jāieraksta daudz un dažādi dati par sevi, arī tēva vārds. Ierodoties tiek izsniegts saraksts ar noteikumiem. Sievietēm nav ieteicams iet vienām pašām tālu ārpus viesnīcas teritorijas. Tas paredzēts viņu drošībai. Labāk staigāt pulciņā pa trim, četrām.

Man viesnīcas istabiņā bija sildītājs, jo esmu taču rietumu cilvēks. Indiešiem gan mājās apkures nav, jo tajā reģionā auksts ir tikai trīs mēnešus – no novembra līdz janvārim. Vēsākais ir ap 00 C – -20 C, tad visas spraugas tiek aizbāztas ar lupatām.

Gan istabā, gan vannasistabā dzīvoja paprāvi zirnekļi. Ķermenis kopā ar kājām apmēram plaukstas garumā. Man skaidroja, ka tos nedrīkstot aiztikt, jo zirnekļi izķerot sīkos kukaiņus. Tomēr katru vakaru pa istabu skraidīja piecas sešas mitrenes. Tās drīkstēja nospiest.

Logi ir aizrestoti – tas pērtiķu dēļ. Šie dzīvnieki var ielauzties istabās, izvandīt iedzīvi, tāpēc durvīm iekšpusē ir kārtīgi aizbīdņi. Nedrīkst stāvēt un siksniņā šūpot fotoaparātu, pērtiķis to raus tā, ka liksies – labi, ka nenorāva ar visu roku!

Par lampu ir īpašs stāsts. Istabā bija viena spuldze, tik blāvi dzeltena, ka tādā apgaismojumā acis sāpēja. Kur nu vēl lasīt! Blakus istabā dzīvoja atsaucīgi krievi. Viņi izstāstīja, ka nopirkuši 100 vatu spuldzi un ieskrūvējuši. Aizgāju kopā ar kaimiņieni uz veikalu, bet tur tikai mazās spuldzītes. Krieviete bija acīga, uzsauca pārdevējam: „Re, kur tev ir!”, un viņš izskrūvēja veikala apgaismojuma spuldzi, noslaucīja putekļus un paprasīja 20 rūpijas (tie ir 20 santīmi).

Viesnīcas pagalmā kārtīgais saimnieks bija ieviesis atkritumu šķirošanu, saliekot rindā vairākas mucas ar uzrakstiem, piemēram: komposts, baterijas, stikls. Tomēr nekur jau tālu šie atkritumi neceļoja. Mucu ar dedzināmajām drazām vīri aiznesa kādus sešus metrus tālāk no ēkas, izbēra un turpat sadedzināja. Pilsētas ielas un likumi

Indijā mazie veikaliņi top vienkārši – karkass no kārtīm, kas sastiprinātas ar auklām, Jumts un sienas noklātas ar plastmasas šķiedrai līdzīgu materiālu, līdzīgu mūsu cukura maisiem. Ja kādai ēkai balsina sienas, tad jauc klāt govs mēslus. Tāds apmetums ilgāk turas, un tam ir arī svētās govs svētība. Lauku ciematos nav sarežģījumi būvējot, nekādas sanitārās inspekcijas tur neierodas pārbaudīt.

Tirgotāji guļ vai atpūšas savās bodītēs. Turpat, kur visi staigā garām, izvelk saliekamo gultiņu, turpat padzer tēju, paēd. Tas ir pilnīgi normāli! Ja atnāk pircējs, nav jākautrējas un nav fiksi kaut kas jāslēpj kaut kur apakšā.

Blakus bodītē strādā trīs šuvēji. Sēž zemē pa austrumnieku modei, drēbes gludina ar ogļu gludekļiem. Klientam no veikalā pirktā auduma sašuj tērpu. Nākamajā dienā var iet pakaļ gatavajam apģērbam. Šejienieši neprot iešūt piedurknes. Viņiem ir savi standarti. Un tā ir labi. Nekādas piegrieztnes un rietumnieku vēlmes! Sievietēm sēžamvietai jābūt nosegtai, potītēm nosegtām, ap kaklu viegli apmesta šallīte, kam abi gali uz muguras. Indietēm tā nešļūk nost no pleciem, eiropietēm gan nekādi neturas.

Ierodoties Indijā, arī es iegādājos divus tērpus. Ja ģērbjas tā kā vietējie, arī attieksme mainās. Kāpēc divi tērpi? Tie ir indiešu priekšstati par tīrību. Viņi nākamajā dienā nevelk tās pašas piesvīdušās drēbes. Viss ir jāizmazgā, arī tā vieglā šallīte, ko apmet ap pleciem. Indietēm ir 5-6 sari (audums, kurā ietinas) vai tunikas un garās bikses. Nevarēja tā – vakarā izmazgāt, izkārt, lai žūst, un nākamajā dienā vilkt to pašu. Nekā! Indieši agri dodas gulēt, tātad vakarā nekāda mazgāšana nenotiek, elektrību netērē. Vietējie ceļas agri no rīta, kad ir dienasgaisma, un tad mazgā drēbes. Visam sava kārtība.

Pērkot pārtiku, arī ir noteikumi. Paņēmu pagaršot kādu augli, nokodu šķēlīti un devu ceļabiedrenei. Tā nedrīkst! Mute skaitās ļoti netīra, un no viena augļa divi nedrīkst kost. Tāpat nedrīkst dot padzerties no savas krūzītes. Vietējie, protams, pieņem, ka rietumnieki tā dara. Neaizrāda, tomēr tā nav laba uzvedības maniere.

Biju ieroču veikalā, kur pārdevējiem ir daudz brīva laika un papildu nodarbošanās astroloģija. Kad klients ierodas, ar datorprogrammu sagatavo astroloģisko prognozi. Turpmākie desmit gadi man būšot veiksmes un izaugsmes laiks. Astrologs izgatavoja piekariņu ar diviem veiksmes akmeņiem, kas jānēsā divus gadus. Pēc tam akmeņi savu iedarbību būs pabeiguši, tie jāiemet tekošā ūdenī, faktiski jāaizmet. Dzīvi nosaka padomdevēji

Kalnu iedzīvotājiem dzīves veids tiek saskaņots ar Skolotāju. Ievēroju, ka reti kurā mājā ir televizors. Izrādās, to nevar atļauties, un tā ir lieka greznība. Lai iegādātos, jāprasa atļauja Skolotājam. Tāpat arī par veļasmašīnu un citām lietām. Skolotājs skatās, cik ģimene ir čakla, kā bērni mācās.

Kā var kļūt par Skolotāju? Izrādās, viens no cienījamākajiem Skolotājiem pirms tam bijis novada vecākais. Ievēlēts ne jau kā pie mums, ar dokumentiem, lietišķi. Kāds no jau esošajiem Skolotājiem paziņojis: „Tu būsi.” Un viss.

Vēl katrai ģimenei ir savs Guru. Vīra dzimtai savs, sievas dzimtai savs. Savukārt, ja laulības dzīvē ir sarežģījumi, mājās ierodas ģimenes Guru. Tiek pārrunātas visintīmākās problēmas. Indiešiem nav nepieciešami psihologi vai psihoterapeiti, toties viņiem ir Guru.

Sadzīve un ieražas

Kalnu reģionā, kur dzīvoju, neredzēju kaķus, suņu bija pavisam maz un tie paši vāji. Viens no iemesliem – suņi visus kaķus būtu noēduši, jo nav citu iespēju tikt pie gaļas. Savukārt nevienam nepiederošos suņus nokož naktīs apkārt klīstošie šakāļi. Ja indieši neēd gaļu, tad arī sunim nekas tāds netiek dots. Kā novēroju, vietējie nemīl šos mājdzīvniekus tā kā mēs.

Kopā ar ceļa biedreni apciemojām saimnieci, kura uzaicināja apskatīties jaundzimušo teliņu. Iegājām kūtī… Nu lops ir lops. Ja kāds ienāk, tad ceļas kājās, ja ceļas, tad tūlīt arī nokārto dabiskās vajadzības. Kamēr govs čurāja, saimniece pašāva zem strūklas rokas, nomazgāja tās, tad arī seju un atlikumu uzšļakstīja mums pāri galvām. Svētība! Nekas netika paskaidrots. Viss notiekošais ir dabisks un pašsaprotams. Saimniece tāpat raiti turpināja stāstīt, ka šī govs ilgu laiku nav palikusi grūsna un nācies iet pie Skolotāja, lai noskaidrotu, ko darīt. Viņš ieteicis, ka govij jānomaina vārds. Tiklīdz tas izdarīts, viss bijis kārtībā, lūk, arī jaundzimušais teliņš!

Lauku bērniem ir pavisam maz rotaļlietu. Viņi spēlēm izmanto dažādus sadzīves priekšmetus, dzenā velosipēda riteni vai piestiprina dēlim ritenīšus un vizinās no kalna. Paši pagatavojuši, acis mirdz, lepni. Jaunieši spēlē badmintonu uz ielas braucamās daļas. Nodarbes ir sportiskas, attīsta veiklību un izturību. Piemēram, sanāk bariņš un sacenšas, kurš varēs visvairāk atspiesties uz abām rokām, uz vienas. Skaita reizes, uzņem laiku.

Ievēroju, ka jaunas ārzemnieces meklē piedzīvojumus ar indiešu puišiem. Rietumniecei ieprecēties kārtīgā indiešu ģimenē ir pilnīgi neiespējami. Tā nenotiek! Ja nu vēl vīrietis aizbrauc līdzi uz citu valsti, tad var ar ārzemnieci palikt kopā, tomēr radi viņu vairs nemūžam nepieņems. Viena ārzemniece aicināja indiešu puisi uz tuvējo kafejnīcu. Kas nu par kafejnīcu, tāda pati kā tie ielas veikali! Te nav pieņemts, ka indiete sēdētu kafejnīcā. Ar šo soli vien jau viņa sabiedrības acīs ir zemu kritusi, un tādu noteikti nepieņems nevienā ģimenē. Ārzemnieces cer, ka puisi nopirks ar savu naudu, sola māju, visu ko. Neizdodas, jo audzināšana un tradīcijas ir stiprākas.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Sv. Jāņa baznīcai 740. jubileja

00:00
04.10.2024
50

Ar pateicību un uzticību Dievam, ar lūgšanām un cerībām piepildīts bija Cēsu Sv.Jāņa baznīcas 740.jubilejai veltītais dievkalpojums. Cēsu sirds – tā tiek dēvēts dievnams pilsētas centrā. “Var tikai iztēloties, cik daudzu cilvēku dzīves centrālie notikumi te svinēti, cik    gadsimtu gaitā te pie altāra apliecinājuši savu ticību,” uzrunājot cēsniekus, teica Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas arhidiecēzes […]

Zinātnieki tepat vien ir

00:00
03.10.2024
33

Šoruden “Zinātnieku naktij” bija ieteikums “Satiec savu zinātnieku”.  Agroresursu un ekonomikas institūta Priekuļu pētniecības centrā pievakarē paviesojās ap simts dažādu paaudžu interesentu no Cēsīm un apkārtnes, arī no Cesvaines, Madonas, Inciema, Valmieras. Ikviens varēja tikties ar zinātniekiem, piedalīties izmēģinājumos, uzzināt, kas notiek laboratorijās. Dr. agr. Līvija Zariņa  un Mr. geogr. Dace Piliksere iepazīstināja ar nezālēm. […]

Klasiski auto etnogrāfiskā pļavā

00:00
02.10.2024
217

Latviešu kino klasikas filma “Dāvana vientuļai sievietei” , kurā    Kņopiene vazā aiz deguna un    jautri ampelējas ar viņai dāvātās “Volgas” zagļiem, izteiksmīgi rāda, ka auto nav tikai pārvietošanās līdzeklis. Tas mēdz būt arī iekāres, sapņu un stila izpausmes līdzeklis. Lai arī kopš komēdijas uzņemšanas pagājis vairāk nekā 50 gadu, cilvēku un auto attiecībās […]

Novadnieki aktīvi piedalās veselību veicinošās nodarbēs

00:00
01.10.2024
55

Šodien gan Vecpiebalgā, gan Priekuļos vēl norisinās kampaņas “Be active day” jeb “Esi aktīvs dienā” pasākumi. Ik gadu 23. septembrī visā pasaulē notiek “Be active day”, lai ar nodarbību daudzveidību pamudinātu cilvēkus pievērsties aktīvākam dzīvesveidam. Šogad kampaņā piedalījās 22 valstis, arī Latvija. Cēsu novadā bija iespēja izmēģināt daudzveidīgas veselību veicinošas nodarbes. Cēsu novada Sociālais dienests […]

Tikšanās vieta – Spāre

06:09
30.09.2024
41

Jau trešo gadu Spārē ciemata rudens tirgū tikās aprūpes centra klienti, darbinieki un tuvāki un tālāki ciemiņi. Te varēja iepazīt centra dalībnieku un sociālo pakalpojumu sniedzēju radošos darinājumus. Bija daudz burvīgu priekšnesumu, ko sniedza sociālo pakalpojumu dalībnieki. Priekšnesumus papildināja centra klientu draugi – akordeonists Kaspars Gulbis, vokālā studija “Gamma”, Cēsu Bērnu un jauniešu centra ansambļi […]

Zaļā enerģija Cēsu pievārtē

00:00
30.09.2024
235

Trešdien, 25.09., Vaives ielas pļavā atklāja Latvijā lielāko saules elektrostaciju – Cēsu SES. Tā ik gadu ar zaļo elektroenerģiju apgādās desmit tūkstošus mājsaimniecību. Jaunās spēkstacijas izveidē investēti 12 miljoni eiro Latvijas privātā kapitāla. Uz svinīgo ceremoniju bija ieradušies Saeimas un valdības pārstāvji, enerģētikas jomas uzņēmēji, investori. Latvijas Republikas Saeimas priekšsēdētāja Daiga Mieriņa, atklājot plašo saules […]

Tautas balss

Kā vecās filmās

13:10
01.10.2024
20
1
Cēsnieks raksta:

“Notikumi gluži kā senā zinātniskās fantastikas filmā vai romānā. Kos­miskajā stacijā iestrēguši divi ASV astronauti, kuriem vajadzēja tur pavadīt dažās dienas, bet nu jau ir vairākus mēnešus. Un tagad gatavo glābšanas misiju. Saki nu, ka māksla un literatūra nepareģo nākotni,” sprieda cēsnieks.

Lauki kļūst tukšāki

13:10
01.10.2024
17
Seniore raksta:

“Laukos paliek arvien mazāk cilvēku, lai kā televīzijā stāsta par jaunajām ģimenēm, kas izvēlas dzīvot viensētās. Daudz vairāk, nekā pārceļas uz pagastiem, no tiem aiziet, to taču var redzēt statistikas datos,” pauda seniore.

Gatavojas vēlēšanām

13:09
01.10.2024
16
Lasītājs raksta:

“Nu redzams, ka politiķi sāk gatavoties pašvaldību vēlēšanām. Pierādījums – Šlesera partijas reklāma “Druvā”. Esot arī citās novadu avīzēs. Laikam nākamgad cīņa par novadu domēm būs daudz lielāka nekā iepriekšējās vēlēšanās,” pārdomās dalījās lasītājs.

Tualetes cena pārāk augsta

11:47
27.09.2024
36
Laucinieks raksta:

“Izlasīju “Druvā” par Cēsu tualetēm. Pievienojos tiem, kas domā, ka 50 centi par apmeklējumu ir pārāk augsta maksa mazpilsētā. Piemēram, autoostas un Smilšu laukuma tualeti lielākoties izmanto tie, kas brauc ar autobusu vai vilcienu. Lielākā daļa šo cilvēku nav tie turīgākie. Un ja vēl, pārsēžoties Cēsīs, jā­brauc uz darbu, tad var iznākt, ka dienā par […]

Skaists brauciens pa Bērzaines ielu

11:47
27.09.2024
44
11
Lasītāja C. raksta:

“Diendienā braucu pa skaisto Bērzaines ielu Cēsīs. Tā ir lieliski atjaunota, tikai žēl, ka to izmanto tik maz. Pat rītos pirms un pēc astoņiem ir ļoti maz automašīnu, riteņbraucējus gandrīz neredzu. Varbūt cilvēkiem vēl palicis ieradums, kas izveidojās laikā, kad Bērzaines ielu pārbūvēja, un daudzi izvēlas maršrutu pa Gaujas ielu. Nav jau Bērzaines ielai jākļūst […]