Ja vēlaties patīkami pavadīt laiku slidojot, stingri jāievēro drošības noteikumi, kuru izpildei cieši seko šo atpūtas vietu drošības dienesti. Arī Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) aicina iedzīvotājus nestaigāt pa ledu.
Pēc VUGD datiem, zināms, ka glābēji 2007.gadā no ūdenskrātuvēm izvilkuši 159 noslīkušos, tajā skaitā 19 bērnus, bet šajā gadā no ūdenskrātuvēm jau izvilkti četri noslīkuši cilvēki, tai skaitā piecpadsmitgadīgs pusaudzis.
Kaut skaitlis baiss, diemžēl ik gadu zemledus makšķernieki ar savu vaļasprieku cenšas nodarboties pēc iespējas ilgāk, neņemot vērā nekādus brīdinājumus. Bērni redz, ka pieaugušie atrodas uz ledus, un ir pārliecināti, ka arī viņi var uzsākt ziemas rotaļas.
VUGD atgādina, ka šoziem Latvijā nav bijis ilgstošs un stiprs sals, lai uz ūdenskrātuvēm sasaltu tik biezs ledus, lai uz tā varētu kāpt. Pat ziemas aukstākajā laikā, kad ledus it kā ir visstiprākais, atrasties uz tā nekad nav pilnīgi droši. Ledus ir neizturīgs vietās, kur ūdenskrātuvēs ietek siltāks rūpnieciski izmantots ūdens, upju grīvās un sašaurinājumos, kuģošanas ceļos, zvejnieku izcirsto āliņģu vietās. Ledus izturību mazina arī iesalušas niedres, krūmi vai citi priekšmeti.
VUGD aicina vecākus un skolotājus ar bērniem un pusaudžiem pārrunāt par to, cik bīstamas ir rotaļas uz ledus un cik bēdīgas sekas var būt šai pārdrošībai. Atceries! Baudot ziemas priekus uz ledus, jāņem vērā:
- Nekad neej viens uz upi, ezeru vai piemājas dīķīti!
- Ir labi, ja pirms atpūtas sākuma saglabā savā mobilajā tālrunī drošības dienesta vai glābšanas dienesta tālruni, jo var gadīties, ka tieši pašam nāksies palīdzēt cietušajiem izsaukt palīdzību.
- Nekāp uz ledus pēc stipra atkušņa, tad ledus kļūst trausls!
- Neslidinies pie paša krasta, tiltu tuvumā un vietās, kur ievada notekūdeņus – tur ledus ir nedrošs.
- Uzmanīgi tuvojies bļitkotājiem, sargies no ledū izcirstajiem āliņģiem un ledlaužu ceļa!
- Ja ielūsti ledū, mēģini tikt atkal uz tā ar muguru, tad atbalsties ar rokām un uzvelc uz ledus augumu! Krastā nokļūsti rāpus, vienmērīgi izlīdzinot svaru.
- Glābšanas dienesta tālrunis ir 112 vai 01. Ziņojot par nelaimi, nosauc notikuma vietu – rajonu, pilsētu vai precīzus orientierus un piebraukšanas ceļus. Sagaidi glābējus, norādi cietušā atrašanās vietu! Pirms glābēju ierašanās mēģini palīdzēt slīcējam, uzmanīgi tuvojoties viņam vai sniedzot koka zaru, dēli, jostas vai apģērba galu!
- Nepaejiet vienaldzīgi garām vietai, ja redzat, ka bērni vai pusaudži slidinās pa nedrošo ledu – brīdiniet viņus par bīstamību.
- Lai palīdzētu ielūzušajam, jātuvojas rāpus, guļus, netuvojoties līdz pašai ielūzuma vietai. Ielūzušajam apmēram no divu līdz piecu metru attāluma jāpamet aukla, sasieti apģērba gabali, garš koks vai cits priekšmets. Ja glābēji vairāki, jāievēro, ka tiem vienam no otra jāatrodas divu līdz trīs metru attālumā. Izvelkot cietušo uz ledus, tāpat rāpus jāvirzās prom no bīstamās vietas līdz krastam. Pats glābējs nedrīkst aizmirst par iespējamām briesmām ielūzt ledū.
Komentāri