Pirmdiena, 17. jūnijs
Vārda dienas: Artūrs, Artis

Paplašināta indikatīvā laboratorija

Druva
00:00
28.01.2009
1
200901272027222302

Valsts SIA „Sertificēšanas un testēšanas centrs” (STC) pagājušajā gadā paveikts daudz. Lai gan ir visi priekšnoteikumi, lai arī šis gads būtu veiksmīgs, tomēr vadība apzinās, ka liela nozīme būs norisēm lauksaimniecības nozarē.

STC piedāvājums – Eiropā konkurētspējīgs

STC valdes priekšsēdētājs Rūdolfs Būda vērtē, ka 2008. gads bijis ražīgs un rosīgs: „Ceram, ka ekonomisko „ziemu” pārdzīvot mums būs vieglāk, pateicoties tam, ka iepriekšējos gados sakārtota infrastruktūra, investēts attīstībā un pilnveidota indikatīvā laboratorija, kas trijos gados iekārtota par Latvijas Vides fonda līdzekļiem un mūsu līdzfinansējumu.”

Pagājušā gadā darbu uzsāka STC indikatīvās laboratorijas daļa, kas paredzēta mobilās tehnikas motoru radītā gaisa piesārņojuma pārbaudei. Tajā ir moderna mēraparatūra atgāzu sastāva noteikšanai un palīgierīces motoru degvielas aparatūras diagnostikai. Pagājušajā gadā laboratorija ir paplašināta un papildināta ar iekārtām, lai tajā būtu iespējams veikt arī traktoru un automašīnu motoru diagnostiku. Paplašinātajā laboratorijā šogad sāks darbību struktūrvienība, kas veiks MTZ traktoru augstspiediena degvielas iekārtu diagnostiku un regulēšanu, kā arī mobilās tehnikas elektronisko bloku pārbaudi un regulēšanu. Ar iekārtām papildināta un labiekārtota arī testēšanas laboratorija, kas paredzēta lauksaimniecībā, mežizstrādē un kokapstrādē izmantojamās un citas tehnikas testēšanai, kā arī darba vides parametru noteikšanai. Jaunā laboratorijas struktūrvienība iekārtota bijušās garāžas piebūves telpās, kas renovētas. Vēl pērn STC ar Latvijas Vides aizsardzības fonda palīdzību iegādājusies arī mobilo diagnostikas laboratoriju, lai klientiem varētu sniegt pakalpojumus, izbraucot uz saimniecībām .

R. Būda skaidro: „Klientu loks Latvijā ir ierobežots. Ražošana Latvijā nav pietiekami plaša, tādēļ mūsu mērķis līdz šim bija un turpmāk būs celt STC konkurētspēju arī ārpus Latvijas robežām.”

STC valdes priekšsēdētāja vietnieks Edvīns Kide uzsver, ka, balstoties uz pērn noslēgto starpvalstu sadarbības līgumu ar Baltkrieviju, Latvijā pagājušajā gadā notikusi Baltkrievijas lauksaimniecības tehnikas ražotāju izstāde, kurā, tiekoties ar Baltkrievijas mašīnu ražotājiem, uzsāktas sarunas par konkrētu sadarbību lauksaimniecības tehnikas novērtēšanā. Pateicoties investīcijām laboratorijas pilnveidošanā, STC izveidojies par konkurētspējīgu uzņēmumu arī ārpus Latvijas. E. Kide un R. Būda vērtē: „Ja nebūtu šādas laboratorijas ar modernām tehnoloģijām, Baltkrievijas ražotāji nebūtu ieinteresēti traktortehnikas sertifikāciju veikt Latvijā, bet turpinātu sadarboties ar uzņēmumiem Vācijā, Somijā un citviet. Mūsu pakalpojumi ir lētāki, tai pašā laikā atbilst Eiropas Savienības prasībām. Mums ir modernas iekārtas un konkurētspējīgi speciālisti. Mūsu darbu atzinīgi novērtējusi arī viena no pasaules lielākajām traktoru ražošanas rūpnīcām – MTZ, kuras traktorus sertificējām jau agrāk. Jau iepriekš sadarbības pieredze traktortehnikas sertifikācijā bijusi arī ar Ukrainas traktoru rūpnīcām.

STC ir valsts kapitālsabiedrība, tās mērķis ir gūt peļņu un nostiprināt pozīciju tirgū, atzīst vadība. E. Kide atklāja, ka jau pirms vairākiem gadiem nostiprinājusies pārliecība – jāattīstās tā, lai nākotnē būtu iespējams pastāvēt bez valsts atbalsta. Tas bijis viens no iemesliem, kādēļ sertifikācijas un testēšanas laboratorijas pielāgoja arī plašākai komercpakalpojumu sniegšanai. Tagad piedāvā arī degvielas aparatūras pārbaudīšanu un regulēšanu. Turklāt laboratorijās iespējams diagnosticēt un regulēt ne tikai jaunu, modernu tehniku, bet arī padomju laikā ražoto. Un tās vēl Latvijas laukos ir pietiekami daudz.

R. Būda stāsta: „STC strādā ar nelielu peļņu. Lielāko daļu nopelnītā esam ieguldījuši attīstībā. Un šogad par valsts kapitāla izmantošanu sākam maksāt 50% peļņas nodokli, iepriekš tas bija 27%.”

Darbinieku skaita samazināšana STC līdz šim nav notikusi un pagaidām netiek plānota. Plāno pat pieņemt darbā divus speciālistus.

STC vadībai ir dažādi nākotnes plāni un attīstības idejas, tomēr R. Būda un E. Kide apzinās ekonomisko situāciju valstī un to, kā tas var ietekmēt sertificēšanas un testēšanas darbu: „Klientu skaits samazināsies, tāpat kā viņu maksātspēja. Tas ir riska faktors, kas jāņem vērā. Aizvien ir iespējams apgūt Eiropas fondus un iegādāties jaunu tehniku, taču to var izdarīt vien tad, ja ir līdzfinansējums, tātad – kredīts. Ja lauksaimnieki iegādāsies tehniku un ražošana attīstīsies, nepieciešama būs arī tehnikas sertificēšana. Ja jaunu tehniku nepirks, to sāpīgi izjutīsim arī mēs.”

Agrocentrs pastāvēs

STC ir agrocentra apsaimniekotāji. R. Būda un E. Kide atzīst – liela nozīme, ka jau kopš 2005. gada daudz līdzekļu ieguldīts infrastruktūras un ēkas labiekārtošanā. Tādēļ vismaz nākamos divus gadus saimniekot varēs bez lieliem ieguldījumiem, naudu vajadzēs tikai uzturēšanai.

Attīstībai izmantoti Zemkopības ministrijas, Priekuļu pagasta padomes, Cēsu rajona padomes, kā arī citu atbalstītāju līdzekļi. Būtisks atbalsts no Priekuļu pašvaldības bija pērn īstenotais projekts, kad agrocentra ēku pievienoja centrālās apkures sistēmai, atjaunoja arī siltumtrases. Zemkopības ministrija pērn devusi lielu ieguldījumu, palīdzot modernizēt un labiekārtot agrocentra ēdnīcu.

Lai turpmāk agrocentra attīstībai būtu iespējams apgūt investīcijas no Eiropas Savienības fondiem, STC kopā ar Priekuļu pagasta padomi, v/a Valsts tehniskās uzraudzības aģentūra, kā arī Cēsu rajona padomi izveidojusi nodibinājumu “Agrocentrs”. Jau ir padomā, ka nodibinājumā akumulētos līdzekļus būtu nepieciešams piesaistīt aktu zāles siltināšanai.

Būtisks ir jautājums par agrocentra pastāvēšanu. Pagaidām uzturēšanai līdzekļi ir, tomēr situāciju ietekmēs arī nomnieku maksātspēja. Pagaidām nomnieku nav mazāk, no agrocentra aizgājusi viena iestāde, taču ienākuši divi citi nomnieki. Lai nāktu pretī nomniekiem, samazināta arī nomas maksa. “Kopumā uz attīstības perspektīvu skatāmies ar piesardzīgu optimismu,” secināja R. Būda.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Izstāde atdzīvina vietu

00:00
17.06.2024
26

Veselavas muiža it kā tā pati, bet cita – tāds ir vai katra secinājums, kurš to apmeklējis pēdējās dienās. Visas kungu mājas telpas piepilda gleznotāja Alekseja Naumova darbi. “Katrai bildei atrast vietu nemaz nebija grūti. Zināju telpas, domāju, kur der ceriņi, kur lielākas, mazākas ainavas. Te ir gan agrākie darbi, gan pēdējie no Francijas. Kad […]

Represijās piedzīvoto glabā atmiņas

00:00
16.06.2024
52

14.jūnijs – diena atmiņām, pārdomām par Latvijas mūsdienu vēsturi. Komunistiskā genocīda upuru piemiņas diena, kas atgādina par 1941.gada deportācijām. No savas zemes svešumā tika izvesti 15 443 cilvēki. 15 procenti no visiem izsūtītajiem bija bērni vecumā līdz desmit gadiem. Deportēja ne vien latviešus, arī ebrejus, krievus, vāciešus, poļus. No katriem desmit izsūtītajiem    aptuveni četri gāja […]

Azartiski, zinātkāri un mākslinieciski

00:00
15.06.2024
35

Ar autoorientēšanos, radošām darbnīcām, izzinošiem eksperimentiem, koncertu un svētku balli aizvadīti desmitie Vaives svētki. Tie bija kupli apmeklēti, cilvēkiem dienas garumā izbaudot svētku programmu. Svētkus sadarbībā ar Vaives tautas namu rīkoja biedrība “Kiwanis Cēsis”. “Tā kā šie ir desmitie pagasta svētki, gribējām tos sarīkot tā, ka jūt. Tāpēc pēc ilgāka pārtraukuma organizējām autoorientēšanos. Bija jāizbrauc […]

Sēru diena

13:10
14.06.2024
42

14.jūnijs-sēru diena. Pieminot traģiskos vēstures notikumus un godinot deportāciju upurus, Cēsu novadā noliek ziedus, aizdedz svecītes piemiņas vietās, notiek citi pasākumi. Stalbes pagastā, Amatas pagastā, Priekuļos Jaunraunā, Cēsīs, Jaunpiebalgā un citviet 14.jūnijs tiek pieminēts ik gadu. Pirms 83 gadiem mūsu tautas vēsturē tika ierakstīta skaudra lapa – 1941. gada 14. jūnijā padomju okupācijas vara uz […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē septiņi izsaukumi

12:19
14.06.2024
28

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 13. jūnija plkst. 6.30 līdz 14. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma septiņus izsaukumus – trīs uz ugunsgrēku dzēšanu un četrus uz glābšanas darbiem. Vakar pusdesmitos vakarā saņemts izsaukums uz Smiltenes novada Bilskas pagastu, kur pēc ceļu satiksmes negadījuma uz brauktuves bija izlijusi eļļa. Ar absorbenta […]

Līvi – Cēsis, ar kājām un velosipēdu

00:00
14.06.2024
75

Tagad no Cēsīm līdz Līviem Drabešu pagastā var droši un ērti aizbraukt ar velosipēdu vai aiziet kājām. To nodrošina mūsdienīgs celiņš. Satiksmes ministrs Kaspars Briškens celiņa atklāšanā uzsvēra, ka šis projekts ļoti labi parāda kvalitatīvu valsts pārvaldes un pašvaldības sadarbību.    Līdzās valsts pārraudzības ceļam izveidots celiņš kājāmgājējiem un velosipēdistiem, kas savieno infrastruktūru, ko pašvaldība jau […]

Tautas balss

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
19
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
28
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
20
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
33
1
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Neieklausās iedzīvotājos

13:05
07.06.2024
80
2
Cēsniece Z. raksta:

“Izlasīju otrdienas “Druvā” Annas Kolas viedokli par Cēsu Vienības laukumu. Ne jau viņa vienīgā domā, kā iekārtojums nav pievilcīgs, bet nav jēgas neko teikt. Domē domā, ka tikai viņi saprot, kā labi un pareizi. Man arī šķiet, ka mūsu senajai pilsētai nepiederas ne tie soliņi, ne daudzie karogi. Tāpat joprojām nesaprotu, kāpēc bija jānoņem soliņi, […]

Sludinājumi