Atklājot pilnībā pārbūvētās Cēsu klīnikas 2. un 3. stāva telpas, kur turpinās darboties Ķirurģijas, Ambulatorā un Rehabilitācijas nodaļa, un 1. stāvā izveidotos ambulatorās pediatrijas kabinetus, noslēdzies būtisks Cēsu klīnikas modernizācijas un infrastruktūras uzlabošanas posms. Klīnikai ir radīts jauns vizuālais tēls un vide, kas ir ērta un droša kā pacientiem, tā darbiniekiem.
Cēsu klīnikas valdes priekšsēdētāja Ingūna Liepa jauno telpu atklāšanas pasākumā “Druvai” sacīja: “Gandarījums, ka esam spēruši vēl vienu nozīmīgu soli, lai īstenotu pašu izvirzīto uzdevumu -mēs attīstām slimnīcu kā modernu ārstniecības iestādi, kur ir kvalitatīva medicīna, laba un mājīga ārstēšanās vide, kā arī individuāla attieksme pret katru pacientu. Mēs ļoti labi saprotam, ka ārstniecības iestādes – kā privātajā, tā sabiedriskajā sektorā – esam zināmā konkurences situācijā. Vidzemes slimnīca Valmierā ir lielāka, Siguldā slimnīca ir profilējusies dzemdniecībā, arī mums bija jāatrod mūsu niša, un tā ir šī individuālā attieksme, mājīgā vide un pietuvināta medicīna tajos profilos, kas visvairāk vajadzīgi.”
Klīnikas pārbūve un modernizācija īstenota, izmantojot vairāku Eiropas Savienības finansētu projektu atbalstu, kopš 2017. gada ļaujot no jauna atdzimt ēkai, kurai līdz tam remonti nebija veikti kopš tās uzcelšanas, gandrīz 50 gadus.
Vērtējot, cik liels izaicinājums bija projekta īstenošana medicīnas iestādē kovida pandēmijas laikā, I.Liepa atzina: “Esam īstenojuši daudzus projektus, katrā nākamajā smeļoties pieredzi no iepriekšējiem, tādēļ iespējamos riskus daudzējādā ziņā bija izdevies samazināt. Bet pandēmija bija pilnīgi negaidīts un milzīgs izaicinājums gan personālam, gan vadībai, gan, protams, arī pacientiem un sabiedrībai kopumā. Bet tas bija periods, kad ēkā jau bija sākusies demontāža. Lai gan bija zināms spiediens pārtraukt būvniecību un iesaistīties kovida pacientu ārstēšanā, mēs sapratām, ka tas tobrīd nebija iespējams, jo arī kovida pacientu ārstēšanai bija nepieciešama atbilstoša vide, medicīniskais nodrošinājums. Un tagad redzam, ka tā bija pareizā izvēle. Kad bijām izremontējuši pirmās telpas – piekto stāvu -, tajās uzņēmām tieši kovida pacientus, nodrošinot viņiem piemērotu aprūpi.”
Trešais stāvs, kurā atrodas Ambulatorā un Rehabilitācijas nodaļa, ieguvis atturīgi skandināvisku dizainu, līdzīgu, kāds ir jau iepriekš izremontētajā 4. un 5. stāvā, kur šobrīd ir Terapijas nodaļa. Košus akcentus telpām piešķir ārstniecības augu attēli. Rehabilitācijas nodaļa turpmāk arī varēs piedāvāt plašāku pakalpojuma klāstu, tajā skaitā ūdens procedūras un grupu nodarbības fizioterapijas zālēs. Paredzēts, ka būs arī garāks speciālistu darba laiks, bet nodarbību, procedūru starplaikos pacienti varēs baudīt cēsnieka, ārsta Artūra Tereško zāļu tējas.
Ambulatorajiem pacientiem izveidota uzgaidāmā telpa, vizīti pie ārsta vairs nebūs jāgaida gaitenī. Cēsu klīnikas galvenā māsa un projektu vadītāja Taiga Galeja–Gruntmane skaidro, ka tagad pie speciālistiem ir uzraksts “Arsta kabinets”, tādējādi rūpējoties par pacientu privātumu un konfidencialitāti, nenorādot konkrēto specialitāti. Cilvēkiem ar redzes traucējumiem ērtākai kabineta atrašanai numuri ir arī taktili.
Ķirurģijas nodaļā ierīkotas vienvietīgas un trīsvietīgas palātas ar sanitāro mezglu katrā. Ir arī kopējais sanitārais mezgls, turklāt viens no tiem ir tik liels, lai pacientu nepieciešamības gadījumā varētu ievest ar visu gultu. Telpas ir aprīkotas pacientiem ar funkcionāliem traucējumiem, ir divas gultas vietas pēcoperācijas palātā, kā arī jaunas darba telpas ārstniecības personālam.
Uzlabota ārstniecības vide bērniem un vecākiem Bērnu veselības centrā, kur izveidoti divi ārstu kabineti: viens ambulatorajiem pediatriem, otrs – dažādu specialitāšu ambulatorajiem bērnu ārstiem. Piesaistot “Rotary” finansiālu atbalstu, Cēsu “Rotary” klubs palīdzēja iegādāties ērtas mēbeles dzīvespriecīgās krāsās bērnu un vecāku uzgaidāmajai telpai, kas mazajiem pacientiem palīdzēs radīt pozitīvas emocijas. Cēsu klīnikas Bērnu veselības centra vadītāja Ilze Dambe teic: “Šis atbalsts ļāva īstenot ieceri par mājīgu vidi tās vislabākajā izpildījumā. Arvien biežāk dzirdam, ka bērni nevis grib doties mājās, bet gan vaicā, cik ilgi varēs pie mums uzturēties. Pozitīva speciālistu attieksme un skaista, bērniem saistoša vide palīdz viņiem justies labāk un atveseļoties ātrāk.”
Jauno telpu atklāšanas pasākumā Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs akcentēja, ka kvalitatīvas veselības aprūpes pieejamība Cēsu novada iedzīvotājiem ir ļoti svarīga: “Telpas ir ļoti gaumīgas un mūsdienīgas, tas ir ļoti vērtīgs ieguvums. Lai pacienti izvēlētos braukt uz Cēsīm, ļoti būtiska ir arī attieksme un labs klientu serviss. Uz to orientējamies kā uz konkurētspējas priekšrocību.”
Ingūna Liepa vērtē, ka skaistas telpas un iespēja strādāt modernā, mūsdienīgā vidē ir ieguvums arī darbiniekiem: “Īpaši to novērtē jaunās paaudzes mediķi, kas bijuši pieredzes apmaiņā ārzemēs. Bet ir arī mediķi, kuriem nepieciešams atbalsts un laiks, lai pierastu strādāt ar mūsdienīgākiem darba instrumentiem un ārstniecības pieeju. Medicīnā būtībā ir komandas darbs, katram ir sava nozīmīga loma. Esmu gandarīta par mūsu komandu, esmu gandarīta, ka mums ir cilvēki, kuri mūsu ieceres ir gatavi realizēt, esot kontaktā ar pacientu, lai tieši pacienti izjustu jaunās ērtības.”
Ārstniecības korpusa pārbūves otrā kārta īstenota ar valsts budžeta, Cēsu novada pašvaldības un Cēsu klīnikas finansējumu. Projekta īstenošanā ieguldīti 1,46 miljoni eiro. No tiem 9% jeb 131,9 tūkst. eiro ir Cēsu klīnikas finansējums, 91% jeb 1,3 miljoni eiro ir ārējais finansējums, kas sadalās: 85% (1, 1 milj. eiro) Valsts budžeta finansējums un 15% (200 tūkst. eiro) Cēsu pašvaldības finansējums. Saskaņā ar arhitektu biroja SIA “NAMS” izstrādāto tehnisko projektu būvniecības darbus veica SIA “WOLTEC”, būvprojekta būvuzraugi – SIA “CMB”. Projekta laikā vērienīgi remontdarbi veikti visos piecos ēkas stāvos, kā arī pagrabstāvā.
Tomēr ārstniecības korpusā drīzumā paredzēts vēl viens darbs – pirmajā stāvā paplašināt Bērnu veselības centru ar telpām rehabilitācijas pakalpojumiem. Šo telpu izbūvei jau ir tehniskais projekts, tiek meklēti līdzekļi ieceres īstenošanai.
Uz ārstniecības korpusa 1. stāva telpām, kas jau iepriekš izremontētas un ir ar atsevišķu ieeju, no Cēsīm, Palasta ielas 15, pārcelsies arī Garīgās veselības centra speciālisti (psihiatrs, bērnu psihiatrs, narkologs, klīniskais psihologs).
Cēsu klīnikas diagnostikas korpuss rekonstruēts jau pirms gadiem desmit, tajā esošās telpas ir labā tehniskā stāvoklī. Korpusa pirmajā stāvā joprojām darbosies Diagnostikas nodaļa, NMP un uzņemšanas nodaļa. 2. stāvā, tāpat kā līdz šim, būs pieejami funkcionālās diagnostikas speciālisti, kas veic elektrokardiogrammas un veloergometriju, kā arī vienuviet plānots izvietot endokrinoloģisko dienestu.
Komentāri