
Spēj reaģēt operatīvi. Vidzemes reģiona pārvaldes priekšnieks Imants Mitrošenko pauda, ka noziedzības mazināšanās Vidzemē ir noturīga tendence, kas apliecina policijas spēju operatīvi reaģēt uz notikumiem un profesionālu preventīvo darbu. FOTO: Andris Vanadziņš
Pēdējo gadu noziedzības samazināšanās tendence vērojama arī pagājušā gada kriminālajā statistikā, un Vidzeme aizvien ir drošākais Latvijas novads, tā pagājušajā nedēļā preses konferencē reģiona žurnālistiem
sacīja Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes priekšnieks Imants Mitrošenko. Pārvaldes vadība iepazīstināja ar aktuālajām norisēm un tendencēm reģistrētajos notikumos, kā arī pagājušā gada
darba rezultātiem.
Noziedzības samazināšanās apliecina policijas spēju operatīvi reaģēt uz notikumiem un profesionālu preventīvo darbu. I.Mitrošenko skaidroja, ka policijas darbiniekiem regulāri jāpapildina zināšanas, jo noziedznieki mūsdienu tehnoloģijas, tostarp mākslīgā intelekta iespējas, izmanto ļoti aktīvi, īpaši krāpnieciskajā darbībā. Arī pats policijas priekšnieks nesen vienas nedēļas laikā saņēmis trīs krāpnieku zvanus ar piedāvājumiem ātri šķirties no naudas.
Vidzemes reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas biroja priekšnieks Armands Āboliņš informēja par smago noziegumu statistiku. Kriminālpolicijas redzeslokā ir arī finanšu noziegumi un krāpniecība. Naudas apjoms, ko ar psiholoģiskām manipulācijām un mākslīgā intelekta izmantošanu no upuriem izvilina noziedznieki, ir liels. Dažkārt pat 400 tūkstoši eiro nedēļā.
Vidzemē notikusi viena slepkavība, kas atklāta. Tāpat atklātas un noziedzīgā darbība pārtraukta 14 organizētām grupām, izmeklēti četri laupīšanas gadījumi. Bijuši 14 noziedzīgi nodarījumi ar smagu miesas bojājumu nodarīšanu un 122 ar tīšu miesas bojājumu nodarīšanu. Aktualitāte ir arī narkotiku aprite un pieejamība jauniešu vidē. Pērn atklātas vairākas marihuānas audzētavas un arī sintētisko narkotiku laboratorija.
Vidzemes reģiona pārvaldes Kārtības policijas biroja priekšnieks Dimitrijs Kohanovs informēja par pārkāpumiem ceļu satiksmē. Biežāk fiksētais ir ātruma pārsniegšana. Smagākiem negadījumiem ar letālām sekām parasti iemesls ir pārgalvīga braukšana vai reibums. Viņš arī atzina, ka lielie sodi un braucamo konfiskācija neattur hroniskos dzērājšoferus. Bez tiesībām ar palienētu vai šrotā nopirktu auto, kas knapi turas kopā, viņi turpina braukt dzērumā un apdraudēt sevi un līdzcilvēkus. Pērn aizturēti 922 dzērājšoferi, daļa no tiem, pateicoties iedzīvotāju sniegtajai informācijai par aizdomīgiem braucējiem uz ceļa.
Kārtības policijas priekšnieks stāstīja arī par policistu veikto fiziskās un emocionālās vardarbības mazināšanā un lēmumiem par varmāku nošķiršanu no tuviniekiem, un pagaidu aizsardzības piešķiršanu cietušajiem. Viņš atzina, ka izpratne par vardarbību un tās izpausmēm sabiedrībā palielinās un šo likumpārkāpumu atklāšanā un novēršanā liela nozīme ir sabiedrības iesaistei.
Valsts policijas prevencijas darbs arī turpmāk pamatā būs fokusēts uz to, lai mazinātu joprojām ļoti izplatīto krāpniecību, vardarbību, zādzības. Tāpat svarīga ir jauniešu izglītošana par atkarības izraisošajām vielām un postu, ko tās rada.
Šogad policijas darbiniekiem paaugstinātas algas. Konkurētspējīga darba samaksa motivē jauniešus izvēlēties šo dinamisko profesiju, kurā nepieciešamas vispusīgas zināšanas, prasmes un arī laba fiziskā sagatavotība. Kopumā darbinieku nodrošinājums Vidzemes iecirkņos ir apmierinošs un drīzumā kārtības sargu rindas papildinās arī vairāki Policijas koledžas absolventi.

Komentāri