Pirmdiena, 24. jūnijs
Vārda dienas: Jānis

No govs uz galda

Druva
00:00
18.02.2009
3

Gulbenes rajona zemnieku saimniecība “Andzēni” Cēsu tirgū tirgo pienu un piena produktus.

Ganāmpulkā 40 slaucamas govis, ir arī grūsnas teles, bijis vairāk. Kad “Zeltalejas” pienotavu pārpirka un regulāri nemaksāja, izlēma pati tirgot pienu un gatavot sieru, sviestu, biezpienu.

“Sierus gatavoju jau pirms gadiem, kad to tirgoju pazīstamiem. Tad

govju bija mazāk. Pērn izdomāju, ka vajag savu veikalu. No jūnija tirgoju Gulbenē,” stāsta saimniece Lūcija Tilgase un uzsver, ka jāmeklē vietas, kur tirgoties. Reizi nedēļā viņa brauc uz Alūksni, kur ir neliels tirgus, bet atvestos piena produktus izpērk.

“Ja grib ko darīt, jāuzņemas arī saistības, un

nav nemaz tik traki,” “Druvai” atzīst “Andzēnu” saimniece un uzsver, ka katram ir jāsaprot, ka nevar izgatavot kvalitatīvu sieru vai biezpienu netīrās telpās. Bet vissvarīgākais – jābūt tīram pienam, un darbu var darīt tikai kārtīgs cilvēks.

“Andzēni” pamazām sāk tirgoties arī Rīgas Centrāltirgū. Čiekurkalnā būšot atsevišķa telpa mājražotājiem. “Te gan tiek pārspīlēts. Kā braucu ar savu produkciju, no katras tiks ņemtas analīzes, un jāmaksā 18 santīmi par katru produktu. Ja man ir piecu veidu sieri, vēl biezpiens, sviests, piens, kopā iznāk diezgan liela summa,” stāsta Lūcija Tilgase un piebilst, ka tāpat jau divreiz mēnesī izslaukto

pienu pārbauda PVD, arī siers jānodod analīzēm.

“Zemnieks grib strādāt, bet viņu piesien pie papīriem,” smej zemniece un sāk skaitīt, kas tik viņai nav jādara – tiešās tirdzniecības žurnāls jākārto, jāpārrēķina, cik piena izlietots, gatavojot sieru, biezpienu, sviestu, tad vēl paškontroles žurnālā jāapraksta katrs solis un jākārto saimniecības bilance.

“Andzēni” ir bioloģiskā saimniecība. Līdz šim nevarēja tirgot bioloģisko produkciju, jo bija problēmas iegādāties bioloģiski audzētas ķimenes, nu tās sagādātas.

***

Par svaigpiena pārdošanu informē PVD augu izcelsmes produktu, dzērienu un bioloģiskās lauksaimniecības uzraudzības daļas vadītāja Ieva Kļavinska.

Zemniekam jābūt tiešās piegādes kvotas īpašniekam. Tad PVD rajona pārvaldē jāsaņem piena realizācijas atļauja. Lai to izsniegtu, tiks paņemts piena paraugs mikroorganismu analīzēm. Pirmajā reizē par analīzēm nav jāmaksā, izdevumus sedz no PVD līdzekļiem.

MK noteikumos būs izmaiņas, ka pirmā piena pārbaude nebūs vajadzīga.

Ja analīzes kārtībā, PVD izsniedz atļauju piena realizācijai. Tā derīga gadu. Pēc noteikumiem pienam jāveic mikrobioloģiskie izmeklējumi – divreiz mēnesī, somatisko šūnu pārbaude – vienreiz mēnesī, mikrofloras pārbaude – vienreiz ceturksnī. Arī šīm pārbaudēm tiek gatavotas izmaiņas.

Kur var realizēt neiepakotu svaigpienu? Tirgū, izvadāt pa mājām, var arī piegādāt mazumtirdzniecības, ēdināšanas uzņēmumiem, gadatirgos. Izbraukuma tirdzniecībā vieta jāsaskaņo ar pašvaldību. Daudzdzīvokļu māju pagalmā pienu tirgot bez pašvaldības atļaujas nedrīkst.

Mazumtirdzniecībā un ēdināšanas iestādē izlejamam pienam, kuru tirgo, klāt jābūt uzrakstam: “Svaigs piens. Pirms lietošanas ieteicams uzvārīt.”

Zemnieks nedrīkst mājās sapildīt pienu pudelēs vai burkās un tirgot. Patērētāja klātbūtnē piens jāizlej patērētāja tarā.

Ja zemnieks grib liet pienu savās pudelēs, gatavot sieru vai biezpienu, tad PVD jāreģistrējas kā mājražotājam un prasības ir stingrākas.

Lai nokārtotu nepieciešamās atļaujas, paiet 25 dienas. Ja piens iepriekš nodots pārstrādes uzņēmumiem, tad der arī iepriekšējās analīzes.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Svētīgus Jāņus!

00:00
23.06.2024
29

Es sasēju lielu sieru,Jāņu dienas gaidīdama;Jāņu dienu izdalījuPa maziemi gabaliem. Nākat šurpu, Jāņa bērni,Nākat lieli, nākat mazi;Lieliem došu alu dzerti,Maziem siera gabaliņu. Nelīst lietus, nelīst lietus,Šodien lietus nevajaga,Salīs manas Jāņu zāles,Salīs paši Jāņu bērni. Brauc, Jānīti, nu uz Rīgu,Nu mēs tevi pavadām;Nāc atkal citu gadu,Tad mēs tevi gaidīsim.

Saules un ēnas saspēle dzīves norisēs un svētkos

00:00
22.06.2024
43

Mārsnēnos Priekuļu apvienības svētkos “MārsnĒNAS – GaismĒNAS” zumēja kā bišu stropā – dienā centrā uzstājās mākslinieciskie kolektīvi, notika radošās darbnīcas, apvienības pagastu amatierteātru izrādes. Svētkus šogad rotāja moto: “Ja ir ēna, tad kaut kur ir arī Saule.” Saule ir arī Priekuļu apvienības logo zīme, tā simbolizē gaismu un siltumu, bet ēna veldzē un atvēsina, un […]

Pieejamība kā iespēja

00:00
21.06.2024
49

Pietrūkst kopīga redzējuma, kā jāveido dabas takas un dabas objekti, lai tie būtu pieejami ikvienam – ne tikai cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, bet arī māmiņām ar bērniem ratiņos vai vecāka gadagājuma ļaudīm,kuriem pastaigai nepieciešams līdzenāks ceļš un vairāk soliņu, kur piesēst, lai pastaigas laikā atpūstos. Tā, izpētot vides pieejamību kultūras mantojuma objektu, dabas taku, ēdināšanas […]

Jāatgādina, lai neatkārtotos

00:00
20.06.2024
58

14.jūnijs šogad bija lietains. Saule slēpās aiz asaru pielietiem mākoņiem, kad daudzviet Latvijā pieminēja 1941.gada represijās svešumā izvestos. Jaunraunā komunistiskā terora upuru piemiņas vietā priekulieši atcerējās uz Sibīriju aizvestos jaunrauniešus, tos, kuri neatgriezās. “Lasot atmiņas par to nakti, kad pārtrūka daudzu Latvijas iedzīvotāju dzīve, nevar palikt vienaldzīgs. Un nekur nepazūd jautājumi – par ko, kāpēc. Šodien […]

Aizvadītajā diennaktī vairākas sadursmes

14:33
19.06.2024
68

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 94 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 12 ceļu satiksmes negadījumi, kur vienā gadījumā viena cietusi persona. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 93 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 34 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos gadījumos […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē septiņi izsaukumi

14:30
19.06.2024
35

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 18. jūnija plkst. 6.30 līdz 19. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma septiņus izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, četrus uz glābšanas darbiem un viens izsaukums bija maldinājums. Vakar īsi pēc pusdienām ugunsdzēsēji saņēma izsaukumu uz Smiltenes novada Smiltenes pagastu, kur pēc ceļu satiksmes negadījuma bija […]

Tautas balss

Zināšanas, kas vajadzīgas katram

17:05
18.06.2024
18
Lasītāja G raksta:

“Pagājušajā nedēļā Valmierā ikviens varēja uzzināt un arī praktiski pamācīties, kas tieši darāms krīzes situācijās. Aizsardzības ministrija rīkoja dienu “Bruņojies ar zināšanām”, kur speciālisti tikās ar iedzīvotājiem. Tāds pasākums bija pavisam 14 pilsētās Latvijā, bet mūsu valstī taču ir daudz vairāk pilsētu un visās dzīvo cilvēki, visur vajadzīgas šādas zināšanas, īpaši jau šajā situācijā, kurā […]

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
22
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
33
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
25
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
41
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Sludinājumi