Piektdiena, 14. jūnijs
Vārda dienas: Zigfrīds, Ainārs, Uva

„Neprāta cenas” fenomens

Druva
00:00
17.01.2009
5
200901162223158154

Pirmo reizi vēsturē skatītājiem ir iespēja ar tiešu līdzdalību – ziedojumu – veicināt latviešu aktierkino uzņemšanu. Skatītāju interese par televīzijas seriāla „Neprāta cena” turpināšanos ir tik patiesa, ka seriāla radošā komanda režisores Intas Gorodeckas vadībā atvērusi ziedojumu tālruni.

Vai ir pamats runām, ka arī paši aktieri gatavi ziedot savu daļu, lai varētu turpināt darbu pie seriāla uzņemšanas, „Druva” devās noskaidrot uz Valmieras teātri, kur strādā pulciņš seriālā redzamo mākslinieku.

Uz darbu nav jāierodas!

Seriāla aktieriem, tāpat kā skatītājiem, Latvijas televīzijas vadības lēmums finansiālu grūtību dēļ apturēt ļoti iecienītā raidījuma uzņemšanu bija kā zibens spēriens. „Vienu dienu man no televīzijas piezvanīja un pateica, ka uz darbu nav jāierodas,” stāsta Ivo Martinsons, kura atveidotajam varonim Kristapam scenārija autori uzrakstījuši darbības līniju jau daudzām sērijām uz priekšu. „Sižetu domā ļoti priekšlaikus, filmēšanai vairākiem mēnešiem, bet nedēļā uzņēmām četras sērijas. Tā kā scenārijā bija paredzēts, ka vienam varonim seriālā pēkšņi uzrodas pieaudzis dēls, režisore Inta Gorodecka mani uzmeklēja un uzaicināja uz pārrunām. Acīmredzot viņa zināja manu darbu izrādēs, un sava nozīme arī tam, ka es izskatoties līdzīgs aktierim Ivaram Pugam, savam seriāla tēvam Ivo.”

Aktieris jau samierinājies, ka seriāla uzņemšana pārtraukta, līdz šonedēļ uzzinājis par ziedojumu akciju, kas ilgs divas nedēļas. „Diez vai skatītāji saziedos tik daudz naudas, cik nepieciešams ilgākai seriāla uzņemšanai, jo tikai tad šim darbam ir jēga. Seriāla uzņemšana ir ļoti dārga,” šaubījās aktieris, bet atcerējies, ka skatītāji mēdz aktīvi ar zvaniem atbalstīt dažādus šovus, kļuva domīgs. „Tā tomēr ir mūsu pašu filma. Tajā spēlē latviešu aktieri, iepazīti izrādēs un filmās. Tas nav bezpersonisks ārzemju seriāls, bet gan laba vakara izklaide.”

Intuīcija saka priekšā

„Mana dziļākā intuīcija saka priekšā, ka mēs vēl atgriezīsimies pie seriāla uzņemšanas,” saka aktrise Ilze Pukinska, kuru Silvijas lomā cītīgākie skatītāji pazīst no „Neprāta cenas” pirmsākumiem. „Man skatītāji teikuši, ka seriāls ir labs mākslas darbs, tajā ir izturēts studiju seriāla žanrs, aktieru darbam var sekot ar aizrautību, tāpat kā scenāristu izdomai. Kas tik šajā laikā ar manu varoni nav noticis! Silvijai bija vairākas simpātijas, un viena no tām kļuva par vīru. Silvijai piedzima tik gaidītie bērni, taču abu laulāto neuzticības dēļ ģimene izjuka, un Silvija tagad pat nevar satikties ar bērniem. Ja kāds man teiktu, ka tā nevar būt, tad es zinu gan, ka piemēri nekur tālu nav jāmeklē, kā turīga un laimīga sieviete zaudē visu, salūst un sākt dzert. Vēl tagad nevaru pierast pie domas, ka mana Silvija tā nolaidusies, pārvērtusies. Man bija tāda cerība, ka viņa pārstās dzert, atjaunosies arī ģimene ar Vadimu, bet tad seriāla uzņemšana pārtrūka.”

Ilze Pukinska nespēj noticēt, ka pilnībā varētu pazust raidījums, kurš trīs gadus bijis skatītākais Latvijas televīzijā no tiem, kas pašu radīti. „Ziemassvētku laiks ar negaidīto televīzijas paziņojumu, tāpat kā valdības lēmumiem, pagāja lielā pazemībā. Tagad ir jauns gads, jaunas iniciatīvas,” spriež Ilze. „Seriāls nesa tik daudz pozitīvu emociju, ka cilvēki vēlēsies, lai tieši krīzes laikā televīzija tās turpinātu dāvāt. Ne velti skatītāji uzjundīja uzņemšanas grupu uz domu par ziedojumu vākšanu latviešu mākslas projektam.”

I.Pukinska teic, ka aktieriem tagad turpinās darbs teātrī, bet televīzijas profesionālie darbinieki nav pelnījuši palikt uz ielas. Viņa uzskata, ka projektam ir jāturpinās. Arī aktieri gan jau ziedos savu artavu, piekrītot strādāt par vēl simboliskāku maksu, nekā tā bijusi līdz šim.

Negatīvās domas nepielīp

„Filmēšanās „Neprāta cenā” aktieriem ir brīnišķīgs piedzīvojums, iespēja tikties ar citu teātru aktieriem. Es atkal gaidu tikšanos ar uzņemšanas grupu, tāpat kā skatītāji gaida aktieru parādīšanos uz ekrāniem,” stāsta Skaidrīte Putniņa, kuras atveidotā sievišķīgā Šarlote seriālā piedzīvojusi krasas pārvērtības – no mīlētas un mīlošas sievietes pārtopot par atriebīgu un ļaunatminīgu dāmu. „Ja kāds nevar ticēt Šarlotes afērām, tad es teikšu, ka dzīvē nepavisam netrūkst cilvēku, kuri radījuši vēl briesmīgākas afēras un tajās ierāvuši arī savus tuviniekus. Katrā cilvēkā ir labais un ļaunais. Es to cenšos parādīt.”

To, ka aktrise labi tēlo, viņai ik pa brīdim atgādina skatītāji, kuri teic, ka aizsvilstas dusmās, redzot Šarlotes neģēlīgo rīcību. „Vēl nesen baznīcā pie manis pienāca sievietes, lai līdzjūtīgi apjautātos, vai ļaunums, ko radu uz ekrāna, nesāk mocīt mani pašu. Jau ilgi strādāju teātrī, esmu spēlējusi visdažādākās lomas, bijusi arī televīzijas seriālos „Cukura nams” un „Saldā indes garša”. Sen esmu pieradusi sevi nodalīt no lomas,” skaidro aktrise. „Šajā seriālā vislielākais pārsteigums mani sagaidīja, kad Šarlotei parādījās sunītis. Mazais draugs bija neticami mierīgs un paklausīgs, varēja stundām ilgi skatīties acīs,” atklāj S.Putniņa, stāstot par seriāla varoni, kas tik ļoti patika bērniem. „Sunīti uz filmēšanu veda no Latgales. Tie bija papildu izdevumi, un tāpēc no šī varoņa nācās atteikties.”

Lai gan Skaidrītes varone šonedēļ rādītajās sērijās aizbēg uz ārzemēm kopā ar sazvērnieku Vitoldu, viņa cer, ka nākotnē būtu varējusi atgriezties jau kā viesnīcas līdzīpašniece. „Es gribētu piedzīvot seriāla turpinājumu, būtu gatava filmēties kādu laiku pat bez maksas, lai tikai atmaksā ceļa izdevumus no Valmieras uz Rīgu.”

Bez intrigas nav seriāla

„Es visaugstāk novērtēju ticamību, ar kādu mūsdienīgu dialogu veidošanā strādā scenāristi, bet mizanscēnu veidošanā režisore Inta Gorodecka,” atklāj Arnolds Osis, kuram uzticēts veidot ārstu sazvērnieku. „Sākumā mani uzaicināja filmēties epizodiskā lomā – bagātajam viesnīcas klientam nebija ne vārda, ne nodarbošanās. Taču mana darbošanās bija režisorei iekritusi acīs, kā skatītāji redzēja, Vitolds atgriežas un visi uzzināja, ka viņš ir ārsts. Seriālā ne uz brīdi nevar pazaudēt intrigu, jo tad zudīs skatītāju interese. Tāpēc jau Skaidrītes Šarlote un mans varonis tik cītīgi vija afēru, līdz pašiem no viesnīcas bija jālaižas prom. Starp citu, dzīvē mēdz notikt vēl trakāk.”

Vakaros aktieri ir aizņemti teātrī, tāpēc stāsta, ka seriālu tikpat kā neredz. Sērijas janvārī rāda no rītiem, un aktieri, kas nav aizņemti mēģinājumos teātrī, tās varēja noskatīties, kafiju dzerot. „Patiešām nav peļams darbs,” vērtē A.Osis un saprot skatītāju dzīvo interesi par seriāla turpinājumu. „Cilvēki laukos ļoti gaida šo raidījumu. Finansiālās iespējas, arī vecums ne visiem ļauj baudīt vakara izrādes teātros, bet televīzija ir katrā mājā. Daudziem „Neprāta cena” bija kļuvusi par skaistāko vakara laiku,” zina teikt A.Osis.

Radošā grupa turpina strādāt pie scenārija ja vien finansiālā situācija atrisināsies, arī sēriju uzņemšana turpināsies.

Būtu žēl pamest Zentu

„Ja janvārī skatītāji saziedotu seriāla uzņemšanai, tad februārī mēs turpinātu darbu televīzijā, bet pēc tam to visi redzētu. Man pašai tik ļoti gribas zināt, kas tālāk notiks ar manu varoni Zentu,” atzīstas Regīna Devīte, kura dzīvē nemaz nav līdzīga balamutīgajai sievietei. „Taču atliek vien nostāties televīzijas kameru priekšā, lai manī kaut kas mainītos un es vienā mirklī pārtaptu par Zentu. Lai kāda viņa ir, bet ne jau nu ļaunatminīga, un tūkstošus jau nu noteikti viņa nekāro. Viesnīcas īpašnieks Pētersons Zentai dikti patīk, tāpēc tā rīcība reizēm ir tāda smieklīga.” Atceroties kuriozus gadījumus no seriālā uzrakstītā scenārija, Regīna atzīst, ka visvairāk ar Skaidrīti smējušās, uzzinot, ka notiks it kā sunīša zagšana.

R.Devīte domā, ka liela nozīme skatītāju simpātijām pret seriālu ir daudzajām reālistiskajām detaļām. „Dekorācijas ir labas, turpat cep un šmorē, pat šampanietis ballītēs ir īsts. Lieliski strādā kostīmu māksliniece Ilze Vītoliņa. Par to var pārliecināties, veroties uz viesnīcas darbinieku dzīvelīgajiem, oranžajiem formas tērpiem, bet īpaši tērpi aktieriem tiek piemeklēti, kad jāfilmē balles. Seriālu ne mazāk krāšņo ārskati, kas uzņemti skaistajā Dikļu pils apkārtnē ,” vērtē R. Devīte. Tajos amizanta ir viņas varones darbošanās, barojot kaķēnus. „Mēs izdomājām, ka Zentai kaķu barošana ir iegansts, lai pati varētu padzerties pienu,” nosmej aktrise.

Seriālā nav nežēlības, rupjības. To kopā vakaros varēja paskatīties arī mazdēls ar vecmāmiņu, un katrs tajā atrada ko interesantu. Arī tas iepriecina aktrisi, bet viņa baidās, ka mazie fani varētu pārāk aizrauties ar balsošanu. „Pietiks, ja piezvanīs vienu reizi, ziedos latu un par šo summu veiksmes gadījumā ik darbdienas vakaru varēs skatīties iemīļoto seriālu. Viendien Valmierā uz ielas mani pamanīja kāda veca sieviņa, līka kā krampītis, un pienāca, lai pateiktos, ka esam radījuši viņas sirdij priecīgus brīžus. Man nebija drosmes pateikt, ka seriāla uzņemšana diemžēl ir pārtraukta.”

P.S. Seriāla „Neprāta cena” turpinājuma uzņemšanai var ziedot pa tālruni 90006285 (maksa par zvanu Ls 1). Ziedot var arī pārskaitot ziedojumu uz “Kino attīstības veicināšanas fonda” kontu “Latvijas Hipotēku un zemes bankā”. Konta numurs: LV30LHZB1000105211001, fonda reģistrācijas numurs – 40008087303.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Līvi – Cēsis, ar kājām un velosipēdu

00:00
14.06.2024
4

Tagad no Cēsīm līdz Līviem Drabešu pagastā var droši un ērti aizbraukt ar velosipēdu vai aiziet kājām. To nodrošina mūsdienīgs celiņš. Satiksmes ministrs Kaspars Briškens celiņa atklāšanā uzsvēra, ka šis projekts ļoti labi parāda kvalitatīvu valsts pārvaldes un pašvaldības sadarbību.    Līdzās valsts pārraudzības ceļam izveidots celiņš kājāmgājējiem un velosipēdistiem, kas savieno infrastruktūru, ko pašvaldība jau […]

Krāpnieki uzdodas par Valsts policijas amatpersonu un sūta viltus foto ar dienesta apliecību

20:23
13.06.2024
10

Joprojām Valsts policija iegūst informāciju no iedzīvotājiem par saņemtiem telefona zvaniem no nepazīstamām personām, kuras uzdodas par tiesībsargājošo iestāžu, tostarp Valsts policijas amatpersonām un bieži tērzēšanas platformā “WhatsApp” nosūta viltus fotogrāfijas ar it kā Valsts policijas dienesta apliecībām. Iedzīvotāji lielākoties ir vērīgi un informēti par telefonkrāpšanas riskiem, neatklājot zvanītājiem prasītos datus un pārtraukuši sarunu. Otrdien, […]

Veikala ēka ceļas, bet uz iepirkšanos vēl jāgaida

00:00
13.06.2024
233

“Lidl” veikala būvniecība Cēsīs, Raiņa un Piebalgas ielas stūrī, virzās strauji. “Lidl Latvija” Nekustamā īpašuma departamenta vadītājs Mikus Ķīsis saka, ka process notiek atbilstoši plānotajiem termiņiem, arī ziemā, kad notika vērienīgi zemes darbi, veidojot uzbērumu veikala teritorijai, nebija negaidītu problēmu. Uzbūvēta arī betona atbalsta siena uzbērumam. M.Ķīsis skaidro, ka konkrētu laiku, kad tieši darbu sāks […]

Iedzīvotāji uzklausa ielu pārbūves ieceres

00:00
12.06.2024
431

Cēsīs, Lapsu un Ata Krovalda ielas kvartālā, kas izsenis uzskatīts par rūpniecisku un kur joprojām darbojas lielāki un mazāki uzņēmumi, plānotas vērienīgas ielu pārbūves. Paredzēts atjaunot un uzlabot piecu ielu posmus. Cēsu novada dome līdzekļus šai iecerei plāno piesaistīt no Eiropas Sa­vienības kohēzijai paredzētā finansējuma, īstenojot projektu “Infrastruktūra uzņēmējdarbības atbalstam”. Uz sarunu par projektētāju iecerēm […]

Kratīšanas laikā policisti Cēsu novadā izņem narkotikas, skaidru naudu un aiztur sievieti

15:13
11.06.2024
1113

Šī gada 27. maijā, veicot izmeklēšanu iepriekš uzsāktā kriminālprocesā, Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Dienvidvidzemes iecirkņa Izmeklēšanas nodaļas amatpersonas aizdomās par narkotisko vielu realizāciju aizturēja 1993. gadā dzimušu sievieti, kā arī izņēma dažāda veida narkotikas un skaidru naudu. Policijā turpinās izmeklēšana. Turpinot aktīvu un mērķtiecīgu darbu narkotisko un psihotropo vielu nelegālās aprites apkarošanas jomā, Valsts […]

Kas skaistāks – pļauts vai nepļauts

00:00
11.06.2024
102
1

Trimmeru, zāles pļāvēju troksnis šopavasar dzirdams jau kopš maija sākuma. Māju īpašnieki kopj pagalmus, pašvaldība publiskās teritorijas, kuras ikdienā un atpūtai izmanto iedzīvotāji. Vakar trimmeru troksnis pārsteidza iedzīvotājus Vese­la­vas pagasta Bērzkrogā. Seši vīri steidza pļaut jau krietni saaugušo zāli pašvaldības teritorijā pie daudzdzīvokļa mājām, nogāzē starp bērnudārzu un dīķi. “Bērzkrogā jānopļauj liela teritorija, pērn viens […]

Tautas balss

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
4
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
6
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
6
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
5
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Neieklausās iedzīvotājos

13:05
07.06.2024
58
1
Cēsniece Z. raksta:

“Izlasīju otrdienas “Druvā” Annas Kolas viedokli par Cēsu Vienības laukumu. Ne jau viņa vienīgā domā, kā iekārtojums nav pievilcīgs, bet nav jēgas neko teikt. Domē domā, ka tikai viņi saprot, kā labi un pareizi. Man arī šķiet, ka mūsu senajai pilsētai nepiederas ne tie soliņi, ne daudzie karogi. Tāpat joprojām nesaprotu, kāpēc bija jānoņem soliņi, […]

Sludinājumi