Pirmdiena, 24. jūnijs
Vārda dienas: Jānis

Nemierā ar tarifa pieaugumu

Druva
00:00
28.01.2009
3
200901272031494219

Redakcija saņēma iedzīvotāju vēstuli ar 158 parakstiem, kurā izteikta neapmierinātība ar plānoto siltumenerģijas tarifa pieaugumu. Jaunā tarifa prognoze bija publicēta 7.janvāra laikrakstā. “Ar saviem parakstiem apliecinām, ka mums nav vienalga, kas notiek Cēsu siltumsaimniecībā,” teikts vēstulē. Cēsnieki jau tagad nespējot samaksāt par apkuri, kas notiks, ja tarifu vēl paaugstinās tik ļoti, jautā vēstules iniciatore Mārīte Jeruma: “Kad izlasīju jauno tarifa pieteikumu, sapratu, ko tas nozīmē mums, siltuma patērētājiem. Meklēju domubiedrus, rezultātā tapa šī vēstule. Cēsīs cilvēki nav tik materiāli nodrošināti, lai spētu samaksāt par siltumu tik daudz.”

Kopš 7.janvāra gan situācija mainījusies, un siltuma ražotājs regulatoram iesniedzis jaunu tarifa pieteikumu, kurā pieaugums ir krietni mazāks. Vidzemes sabiedrisko pakalpojumu regulatora priekšsēdētājs Guntis Bērziņš norāda, ka izmaiņas pamatotas ar to, ka pirmajā pieteikumā saražotās un realizētās siltumenerģijas prognozes izdarītas pārsteidzīgi.

M. Jeruma norāda – šāda tarifu maiņa liecina, ka aprēķini tiek izdarīt nesaprotami: “Izskatās, ka tie tādi smilšu kastes aprēķini. Kāpēc vajadzētu tos tagad paaugstināt, nav taču bijusi ne dabas katastrofa, ne liela avārija, pat ne teroristu uzbrukums.”

SIA “CB” siltumtīklu uzņēmuma direktors Jēkabs Blaus norāda, ka pieaugums saistīts ar nepieciešamību veikt siltumtrašu rekonstrukciju. Aizvadītā gada pēdējās dienās vairākās vietās maģistrālajās trasēs radušās avārijas situācijas, tādēļ divas dienas bez siltuma bija Saules ielas – Vaives ielas kvartālā dzīvojošie.

“Šī maģistrālā trase ir bēdīgā stāvoklī, jābūt gataviem, ka atkal var notikt avārija. Līdzīga situācija ir arī citās vietās, tāpēc nepieciešams veikt siltumtrašu sakārtošanu. To nosaka arī jaunā pilsētas siltumapgādes koncepcija,” saka J. Blaus.

Iedzīvotāji vēstulē, kas adresēta Cēsu domes deputātam Raitim Sijātam, ierosina izveidot kontroles komisiju, kas strādātu bez atlīdzības un pārbaudītu, kā tiek ieguldīti jau saņemtie un plānotie līdzekļi. Vienmēr tarifos ir paredzēta arī pamatlīdzekļu atjaunošana, bet pilsētā situācija tikai pasliktinās. Par to vislabāk liecinot zāle, kas ziemā zaļo vietās, kur zemē ieguldītas caurules siltuma pārvadīšanai.

“Nedrīkst visu uzvelt iedzīvotājiem. Uzskatu, ka siltumenerģijas zudumi, kas aizplūst gaisā, rodas pašu ražotāju neizdarības dēļ. Šajos gados tomēr varēja kaut ko paveikt, lai noplūdi samazinātu,” uzskata M. Jeruma.

G. Bērziņš uzskata, ka līdz šim “CB” ekspluatācijas izmaksas tarifā plānoja nesamērīgi mazas: “Katru gadu tīklu uzturēšanā jāiegulda noteikta summa, ja to nedara – situācija ir tāda, kā šobrīd. Pēdējā tarifa prasījumā iekļauta summa, kas atbilst saprātīgam apjomam. Tieši tā veido lielāku palielinājumu.”

J. Blaus norāda, ka siltuma ražotājam ir tiesības izvēlēties, kā veikt investīcijas un rekonstruēt trases, darīt īsākā vai ilgākā laikā: “Līdz šim strādājām ar mīnusiem, centāmies, lai tarifu nevajadzētu krasi palielināt. Tādēļ nespējām būtiski uzlabot situāciju siltumtīklos. To nenovērtē, bet tiklīdz tarifu paaugstinām līdz līmenim, kādam vajadzētu, dabūjam pa muguru.”

Deputāts Raitis Sijāts apsveic iedzīvotāju iniciatīvu, to, ka viņi grib saprast situāciju, noskaidrot, vai kaut ko spēj ietekmēt. Šādas aktivitātes jāklausa politiķiem, regulatoram jāņem vērā situācija, arī ražotājam jāsaprot pakalpojuma saņēmēju iespējas.

“Ja ražotājs visu laiku nav tarifā ierēķinājis, ka nepieciešami līdzekļi arī tīklu uzlabošanai, jājautā, vai šis ir īstais brīdis to darīt. Ar vēstuli iepazīstināšu gan tautsaimniecības komiteju, gan domes deputātus. 158 iedzīvotāju paraksti ir signāls, kuru nevar neņemt vērā. Cilvēkiem grūti norēķināties par komunālajiem maksājumiem, viņi ir izmisumā,” saka R. Sijāts.

Jāatgādina, ka janvārī pieaudzis PVN siltumenerģijai, iedzīvotājiem no 5 uz 10 procentiem, juridiskajām personām no 18 uz 21. Tiesa, gāzes cena kritusies, tāpēc siltuma cenas paliks apmēram decembra līmenī. Tiek prognozēts, ka gāzes cena turpinās kristies, tādējādi saruks arī maksa par apkuri.

J. Blaus noraida arī apgalvojumu, ka Cēsīs ir otrs lielākais tarifs valstī, ir vairākas pašvaldības, kur tas augstāks: “Uzsveru, ka galvenais tomēr nav megavatstundas cena, bet maksa par kvadrātmetru. Jā, Cēsīs vidējā maksa ir ap latu, bet ir māja, kur nomainīta iekšējā siltumapgādes sistēma, veikti citi siltumnoturības pasākumi, neveicot pat mājas siltināšanu, tur maksa apmēram 45 santīmi par kvadrātmetru. Kad sākām strādāt, siltumenerģijas tarifs bija 21,05. Gāze maksāja 70 latus. Tagad gāze kļuvusi četras reizes dārgāka, siltuma cena pieaugusi nedaudz vairāk kā divas reizes. Tolaik mums palika līdzekļi, ar ko nomainīt caurules, tagad līdzekļu regulāri pietrūkst.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Svētīgus Jāņus!

00:00
23.06.2024
29

Es sasēju lielu sieru,Jāņu dienas gaidīdama;Jāņu dienu izdalījuPa maziemi gabaliem. Nākat šurpu, Jāņa bērni,Nākat lieli, nākat mazi;Lieliem došu alu dzerti,Maziem siera gabaliņu. Nelīst lietus, nelīst lietus,Šodien lietus nevajaga,Salīs manas Jāņu zāles,Salīs paši Jāņu bērni. Brauc, Jānīti, nu uz Rīgu,Nu mēs tevi pavadām;Nāc atkal citu gadu,Tad mēs tevi gaidīsim.

Saules un ēnas saspēle dzīves norisēs un svētkos

00:00
22.06.2024
43

Mārsnēnos Priekuļu apvienības svētkos “MārsnĒNAS – GaismĒNAS” zumēja kā bišu stropā – dienā centrā uzstājās mākslinieciskie kolektīvi, notika radošās darbnīcas, apvienības pagastu amatierteātru izrādes. Svētkus šogad rotāja moto: “Ja ir ēna, tad kaut kur ir arī Saule.” Saule ir arī Priekuļu apvienības logo zīme, tā simbolizē gaismu un siltumu, bet ēna veldzē un atvēsina, un […]

Pieejamība kā iespēja

00:00
21.06.2024
49

Pietrūkst kopīga redzējuma, kā jāveido dabas takas un dabas objekti, lai tie būtu pieejami ikvienam – ne tikai cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, bet arī māmiņām ar bērniem ratiņos vai vecāka gadagājuma ļaudīm,kuriem pastaigai nepieciešams līdzenāks ceļš un vairāk soliņu, kur piesēst, lai pastaigas laikā atpūstos. Tā, izpētot vides pieejamību kultūras mantojuma objektu, dabas taku, ēdināšanas […]

Jāatgādina, lai neatkārtotos

00:00
20.06.2024
58

14.jūnijs šogad bija lietains. Saule slēpās aiz asaru pielietiem mākoņiem, kad daudzviet Latvijā pieminēja 1941.gada represijās svešumā izvestos. Jaunraunā komunistiskā terora upuru piemiņas vietā priekulieši atcerējās uz Sibīriju aizvestos jaunrauniešus, tos, kuri neatgriezās. “Lasot atmiņas par to nakti, kad pārtrūka daudzu Latvijas iedzīvotāju dzīve, nevar palikt vienaldzīgs. Un nekur nepazūd jautājumi – par ko, kāpēc. Šodien […]

Aizvadītajā diennaktī vairākas sadursmes

14:33
19.06.2024
68

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 94 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 12 ceļu satiksmes negadījumi, kur vienā gadījumā viena cietusi persona. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 93 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 34 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos gadījumos […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē septiņi izsaukumi

14:30
19.06.2024
35

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 18. jūnija plkst. 6.30 līdz 19. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma septiņus izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, četrus uz glābšanas darbiem un viens izsaukums bija maldinājums. Vakar īsi pēc pusdienām ugunsdzēsēji saņēma izsaukumu uz Smiltenes novada Smiltenes pagastu, kur pēc ceļu satiksmes negadījuma bija […]

Tautas balss

Zināšanas, kas vajadzīgas katram

17:05
18.06.2024
18
Lasītāja G raksta:

“Pagājušajā nedēļā Valmierā ikviens varēja uzzināt un arī praktiski pamācīties, kas tieši darāms krīzes situācijās. Aizsardzības ministrija rīkoja dienu “Bruņojies ar zināšanām”, kur speciālisti tikās ar iedzīvotājiem. Tāds pasākums bija pavisam 14 pilsētās Latvijā, bet mūsu valstī taču ir daudz vairāk pilsētu un visās dzīvo cilvēki, visur vajadzīgas šādas zināšanas, īpaši jau šajā situācijā, kurā […]

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
22
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
33
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
25
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
41
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Sludinājumi