Svētdiena, 14. jūlijs
Vārda dienas: Oskars, Ritvars, Anvars

Ne visās pašvaldībās iedzīvotājiem jātīra piegulošās teritorijas

Sarmīte Feldmane
00:00
16.01.2016
5
Img 3249 1

Tiem, kuri dzīvo privātmājās, ziemā pierasts, ka no rīta jāceļas agrāk, lai pagūtu ne tikai no sniega iztīrīt savu pagalmu, bet arī ielas ietvi jeb – kā to sauc oficiāli – pieguļošo teritoriju. Piegulošā teritorija ir īpašumam piegulošās publiskā lietošanā esošās gājēju ietves, izņemot sabiedriskā transporta pieturvietas, grāvjus, caurtekas vai zālienus līdz brauktuves malai. Kā un kad jākopj piegulošā teritorija, nosaka pašvaldību saistošie noteikumi.

Pēdējos gados Cēsīs aizvien vairāk ietvju tīrīšanu veic pašvaldība. Šoziem jau apmēram 40 kilometrus, par desmit vairāk nekā pērnziem. Darbu paveic divi traktori. “Ir ietves, kuras diemžēl nav iespējams tīrīt ar tehniku, jo ietvē ir laternas, aug koki vai ietve ir par šauru. Piemēram, Vaļņu ielā, Dzelzceļa ielā. Aizvien pilnveidojam ietvju tīrīšanas grafiku, lai būtu iespējami mazāki pārrāvumi,” stāsta Cēsu novada pašvaldības administrācijas vadītājs Jānis Goba un piebilst, ka drīzumā ikvienam būs pieejama to ietvju, kuras tīra pašvaldības, shēma.

Ja īpašnieki laikā nenotīra piegulošās teritorijas, viņus apciemo pašvaldības policija, kas seko, lai tiktu ievēroti pašvaldības saistošie noteikumi. “Pēc pirmā sniega tika konstatēts, kur ietves nav tīrītas. Īpašnieki saņēma brīdinājumus un atgādinājumus par atbildību, ko nosaka saistošie noteikumi,” pastāsta Jānis Goba. Pašvaldība pilsētā nodrošina 55 konteinerus ar smiltīm ietvju kaisīšanai, ko var izmantot ikviens.

Saprotams, ka pilsētās, kur ielas ir kilometriem garas, ierīkotas gadu simtu gaitā un ir ļoti dažādas, sniega tīrīšanai izmantot mūsdienīgu tehniku nav vienkārši. Skaidrs, ka nekustamajiem īpašumiem piegulošo publiskā lietošanā esošo teritoriju kopšana un tīrīšana īpašniekiem ir papildu darbs un arī izdevumi, pie tam jārēķinās ar laikapstākļiem, savu laiku, lai visu pagūtu izdarīt un nebūtu jāskaidrojas par saistošo noteikumu pārkāpumu.

Ne visās pašvaldībās iedzīvotājiem jākopj piegulošās teritorijas. Līgatnes novada domes priekšsēdētājs Ainārs Šteins kategoriski iebilst pret terminu “piegulošā teritorija”. “Tāda termina, mūsuprāt, nav. Katrai teritorijai ir savs īpašnieks, kuram jārūpējas par sava īpašuma uzturēšanu. Katram īpašumam ir robežas. Visas ietves un celiņus, kas ir pašvaldības īpašumā vai valdījumā, uztur pašvaldība, un mēs neliekam “piegulošo teritoriju” māju īpašniekiem tīrīt mūsu īpašumus,” saka novada vadītājs. Citādi ir ar daudzdzīvokļu ēku pagalmiem, kas ir daudzdzīvokļu ēku īpašumi. Tur kārtība jānodrošina māju īpašniekiem ar apsaimniekotāja starpniecību. Pašvaldība seko, lai šī funkcija tiktu godprātīgi izpildīta un pagalmi būtu iztīrīti, gājēju ietves nokaisītas.

“Vēl jau darba nav bijis daudz. Lielāko daļu ietvju notīra tehnika. Mūsu darbinieki izmanto gan sniega lāpstas, gan slotas un sniega pūtējus,” pastāsta SIA “Līgatnes komunālserviss” valdes priekšsēdētājs Mārcis Kalniņš un piebilst, ka iedzīvotājiem tiek arī piedāvāts par maksu iztīrīt iebraucamos ceļus.

Vecpiebalgas novada domes izpilddirektors Hugo Duksis atzīst, ka par piegulošajām teritorijām likumdošana ir pretrunīga. “Iznāk diezgan dīvaini – sabiedrība izmanto ietvi, pašvaldība to izbūvē, bet privātpersonai jākopj. Ja laikā neizdara, jāmaksā sods,” domās dalās Hugo Duksis. Vecpiebalgas novadā visu pagastu centros ietves tīra un uztur pašvaldība. Protams, ir iedzīvotāji, kuri labprāt pie savas mājas notīra ietvi, jo fizisks darbs sagādā prieku. “Pašvaldībai ir piemērota tehnika, galā tiekam. Nav dzirdētas iedzīvotāju sūdzības,” saka izpilddirektors.

Līgatnes un Vecpiebalgas novada iedzīvotājiem nav uzlikts par pienākumu sakopt piegulošās ietves, tādēļ arī sodu vai aizrādījumu šajā jomā nav.

Daudzās pašvaldībās piegulošo teritoriju kopšana ir iedzīvotāju – gan privātpersonu, gan uzņēmēju – ziņā. Par to, ka šādu pienākumu uzlikšana nav īsti likumīga, uzsvērts vairākās tiesvedībās. Satversmes tiesas nolēmumā teikts, ka pašvaldībai jāapsver, kā nodrošināt samērīgumu starp personai uzlikto pienākumu un sasniedzamo mērķi – nodrošināt pilsētvides sakoptību.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Zinātnieki un zemnieki ilgtspējīgai saimniekošanai

00:00
14.07.2024
10

Vairāk nekā pussimts zemnieku ne tikai no Vidzemes bija sabraukuši uz Lauku dienu Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI)    Priekuļu pētniecības centrā. Kaut diena bija lietaina, slēpušies zem lietusmēteļiem un lietussargiem, zinātnieku pavadībā dalībnieki izstaigāja kartupeļu, zirņu, kviešu, miežu un rudzu selekcijas un izmēģinājuma laukus, kas tiek apsaimniekoti gan bioloģiskajā, gan integrētajā audzēšanas sistēmā. “Lauku dienā […]

Mārsnēnu teātris turpina ar pārbaudītām vērtībām

00:00
13.07.2024
18

Mārsnēnu teātris šovasar savus skatītājus iepriecināja ar pirmizrādi. “Kazlauckus prot savu darbu” – joku luga vienā cēlienā ir atsauce uz iepriekšējo izrādi “Tapiņa atgriešana”. Sezonas noslēgumā izrādīt jaunāko iestudējumu mārsnēniešiem jau ir tradīcija. Režisore Ingrīda Zilgalve pastāsta, ka “Tapiņa atgriešana” nospēlēta tik daudz reižu – 21 izrāde. Divas no tām aizvadītas Latvijas Brīvdabas etnogrāfiskajā muzejā. […]

Peldošā sala nerisinās āraišniekiem svarīgākās problēmas

00:00
12.07.2024
42

Kuplā skaitā Āraišu ezera apkārtnes iedzīvotāji bija sanākuši uz tikšanos, lai vairāk uzzinātu par pašvaldības uzsākto projektu. Plānots pētīt ūdenstilpi un tajā izveidot peldošu salu, kas veicinās bioloģisko daudzveidību un papildinās sabiedrības izglītošanas iespējas. Peldošā sala Āraišu ezerā tiks izvietota ezera vides stāvokļa uzlabošanai, skaidroja Cēsu novada pašvaldības projekta vadītāja Zane Pīpkalēja. Salā būs putnu […]

Raunā satikās “Pļavā”

00:00
11.07.2024
55

Piepildīts vakars un diena – kārtējo reizi var teikt par festivālu “Rodam Raunā”. Šīgada tēma bija “Pļava”, un ikviens varēja pārliecināties, kas tik pļavā nenotiek un ko tā dod mums. Festivāls iesākās ar koncertu Ilvas un Jāņa Lodziņu kolekcijas dārzā. Mierīgajā piektdienas vakarā pēc neliela lietus uz Ances Krauzes un Zigfrīda Muktupāvela koncertprogrammu “Violets”, kur  […]

Cēsis “Lampā” iziet plašu diskusiju loku

00:00
10.07.2024
57
1

Sarunu festivālā “Lampa” Cēsu novada pašvaldība savā sarunu telpā astoņās diskusijās bija izvēlējusies ļotidažādas tēmas: kultūras mantojums, kosmoss, digitālās prasmes, stilīgas mazpilsētas, apritīga būvniecība, bioreģions, kultūra un veselība, izglītība un inovācijas publiskajā pārvaldē. “Sarunu festivāls “Lampa” ir stabila vērtība desmit gadu garumā, tādēļ varam teikt, ka nav “Lampas” bez Cēsīm un Cēsis bez “Lampas”,” teic […]

Aicinām balsot par titula ieguvēju

11:07
09.07.2024
62
1

Sākusies balsošana par titula “Cēsnieks 2024” pretendentiem. Šogad pagodināšanai izvirzīti četri pretendenti. Žūrijas komisija balsošanai izvirzījusi: Natāliju Kramu, ilg­gadējo Cēsu bibliotēkas vadītāju, Vladimiru Kiseļovu, basketbola treneri, Ievu Moricu, sarunu festivāla LAMPA direktori, un Gunitu Bārdu, koncertu un pasākumu režisori, brīvprātīgā darba veicēju. “Cēsnieka” balvu piešķir jau vairāk nekā ceturtdaļgadsimtu. Tas ir uzņēma “Cēsu alus” un […]

Tautas balss

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
22
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Nav, no kā ietaupīt

15:13
05.07.2024
23
Seniore raksta:

“Ja cels pievienotās vērtības nodokli, tiem, kas dzīvo pieticīgi, būs vēl grūtāk. Tāpat jau no pensijas nekas nepaliek pāri, kad nopērku pārtiku. Ja tā būs dārgāka, tad vairs par dzīvokli arī nevarēšu samaksāt. No ēdiena neko ietaupīt nevaru, tāpat jau pērku tikai akciju preces,” pauda seniore.

Par ko uztraucas, par ko ne

15:13
05.07.2024
26
Iedzīvotāja raksta:

“Kad Cēsu Pils parkā notiek pasākumi, no centra līdz Festivāla ielai slēdz Lenču ielu. Un neviens neuztraucas, ka vairākas dienas Festivāla ielas iedzīvotājus traucē vēl lielāka satiksmes plūsma. Par Rīgas ielu gan visi raizējas, tur cilvēkiem neesot droši, iemītniekus traucē mašīnu trokšņi. Bet kā ar mums, kas dzīvo Festivāla ielā?” bija neapmierināta iedzīvotāja.

Apburtais loks

15:03
05.07.2024
25
1
Seniore raksta:

“Tomēr cilvēki spēj ietekmēt situāciju. Latvijas Pasts neuzdrošinās slēgt visas nodaļas, tās paliks arī laukos, lasu, pavisam 155. Tomēr 12 slēgšot, vienu no tām arī Cēsīs. Divas mūsu pilsētā neesot obligātas. Jau tā pastā bieži ir rindas, tagad būs vēl garākas. Un tad cilvēki neizvēlas šos pakalpojumus, bet Pasts tik saka, ka cilvēkiem tos nevajag,” […]

Cenas pārāk augstas

15:03
05.07.2024
28
Lasītāja O. raksta:

“Dārzeņaudzētāji saka, ka produkcija dārgāka, jo lielāks pievienotās vērtības nodoklis, kādu laiku bija pieci procenti, tad 12. Taču septiņu procentu palielinājums nav tik liels, lai piemēram, par lauka gurķiem prasītu gandrīz trīs eiro kilo­gramā. Var jau būt lielu uzcenojumu uzliek tirgotāji, tad audzētājiem jārunā ar tiem. Cenām jābūt samērīgām,” pau­da lasītāja O.

Sludinājumi