Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Marija, Marika, Marina

Ne jau tikai par naudu

Sarmīte Feldmane
23:00
28.03.2023
14
Vecpiebalga Parakstas 3

Šopavasar Vecpiebal­gas vidusskolā Vecāku diena bija citāda, nekā ierasts. Bez audzēkņu koncerta, bet ar sarunu par vidusskolas šodienu un nākotni.

Direktore Ilona Strelkova iepazīstināja ar skolu tīklu sakārtošanu, kas tiek veikta Latvijā, un kur tajā ir Vecpie­balgas vidusskolas vieta.

Pērn oktobrī pieņemtie Ministru kabineta noteikumi paredz, ja pašvaldība pieņēmusi lēmumu par kādas vidusskolas reorganizāciju, pašvaldība saņems finansējumu pamatskolas stiprināšanai. Cēsu dome lēma, ka Priekuļu vidusskola turpmāk būs pamatskola. Tajā pašā lēmumā noteikts, ka    Jaunpiebalgas, Vecpiebalgas un Līgatnes Līderu vidusskolai līdz 2025.gada augusta beigām būs pārejas periods, kurā paredzēts izpildīt noteiktus kritērijus. “Jāizpilda divi galvenie nosacījumi – skolēnu skaits vidusskolā vismaz 60 skolēni, patlaban ir 28, jāpanāk, ka vidusskolā kopumā uz vienu skolotāju ir 11 audzēkņi. Pat­laban vidēji novadā ir 5,8, bet Vecpiebalgas vidusskolā 5,5 skolēni,” vecākiem skaidroja direktore.

Vēl ir pieejami Eiropas Savienības Atveseļošanās fonda līdzekļi, kas paredzēti ārpus pašvaldības administratīvā centra esošo vispārējās izglītības mācību iestāžu ēku un mācību vides uzlabošanai. Tos var saņemt skolas, kurās vidusskolu grupā ir vismaz 60 audzēkņi, kā arī ja vidusskola tiek reorganizēta un samazina izglītības pakāpi. Cēsu dome izvērtē, vai tam nepieteikt Vecpiebalgas vidusskolu. Nau­du varēs saņemt tad, ja vidusskola pārtaps par pamatskolu.    Taču vecpiebaldzēnus bažīgus dara tas, ka nav nekādu garantiju, ka tieši Vecpiebalgas skola  saņems naudu, jo nav zināms, cik skolu pašvaldības šai programmai pieteiks. Kā uzsvēra Vecpiebalgas vidusskolas audzēkņu vecāki – var iznākt, ka vidusskolu likvidē, bet naudu pamatskolas stiprināšanai nesaņem. “Piedāvā­jums izšķirties – vai nu nauda, vai vidusskola -, ir neētisks,” vērtēja četru skolēnu mamma, bet vairāki piebalsoja, ka jācīnās par savu vidusskolu, nevis jāpieņem nauda par padošanos.

Cēsu novada domes vadība, Izglītības pārvaldes vadība tikusies gan ar vidusskolas vadību, gan pedagogu kolektīvu, gan skolas padomi, pārrunājusi situāciju. Notikušas sarunas ar skolēniem.    “ Pašvaldība ir ķīlnieks situācijai, ja gribam piesaistīt finansējumu. Par katras skolas reorganizāciju paš­valdība lemj atsevišķi. Ap­zināmies problēmu – skolēnu skaits samazinās. Ministrijas noteiktos kritērijus lauku skolas nespēj izpildīt. Neesmu par to, ka vidusskola jālikvidē, bet jāņem vērā valsts kvantitatīvo rādītāju pieprasījums. Ja skolēnu skaits rūk, jāsaprot, ka    pašvaldība finansiāli nevar uzturēt vidusskolu. Ja skolēnu skaits pieaug, tad ir pamats pieņemt lēmumu, ka vidusskola pastāv. Ir jāredz pozitīvās tendences,” klāstīja Vecpie­balgas vidusskolas audzēkņa tētis, Cēsu novada domes deputāts Indriķis Putniņš.

Pedagogi un vecāki vērtēja vidusskolas labās puses un problēmas. “No 9.klases absolventiem mācības vidusskolā turpina puse. Šogad 9.klasē mācās 22 skolēni,    8.klasē 16 skolēni. Domājot par nākamo mācību gadu, ja puse paliek, vērtējot    divus gadus uz priekšu, nav reāli īstenot kritērijus.  Centralizēto eksāmenu rezultāti starp novada vidusskolām mums ir pieticīgākie,” stāstīja direktore.

I.Strelkova arī atzina, ka pirms dažiem gadiem vidusskolai bija problēmas ar pedagogu piesaisti. Mācību gada laikā nomainījās trīs angļu valodas skolotāji. Tagad ir gan atbalsta personāls, gan skolotāju palīgi, sociālais pedagogs, gan logopēds. Tāpat bija problēmas ar disciplīnas nodrošināšanu skolā.    “Šo iemeslu dēļ bijām zaudējuši audzēkņu vecāku uzticību. Viņi bērniem izvēlējās citas skolas. Pamazām uzticību atgūstam. Būtiski ir uzlabot izglītības kvalitāti. Daudz izdarīts, sakārtojot bērniem ar īpašajām vajadzībām iekļaujošās izglītības    sistēmu skolā, bet jāpievērš uzmanība talantīgajiem bērniem. Ir iecerēts, ka interešu    pulciņos būs iespēja papildināt zināšanas mācību priekšmetos,” sacīja I.Strelkova.

To, ka vidusskola Vecpiebalgā varētu nebūt, skolēnu vecāki nepieļāva. Iz­skanēja dažādi priekšlikumi, kā vidusskolu popularizēt, kā iepazīstināt kaimiņu skolu devītklasniekus. Vecāki gatavi iesaistīties, lai izveidotu mūsdienām atbilstošas internāta telpas. Viena no problēmām, kāpēc ģimenes izvēlas citas skolas, ir ilgais ceļš līdz mācību iestādei. Divi skolēnu autobusi izbrauc trīs maršrutus. Lielo attālumu dēļ skolēns no rīta autobusā iekāpj plkst. 6.40, bet pie mājas izkāpj pussešos vakarā.

“Valstī katram cilvēkam jābūt vienlīdz svarīgam. Tas palicis saukļa līmenī, un    to pierāda skolu reorganizācija. Mēs varam ieraudzīt valsts un pašvaldības mērķus, bet mums ir svarīgi savi. Un tiem visiem būtu jābūt kopīgiem. Lēmumus pieņems, bet svarīgākais, ko mēs paši darām,” uzsvēra Līva Grudule, bet    Agita Šulca uzreiz atgādināja, ka valsts esam tikai un vienīgi mēs paši, bet situāciju trāpīgi raksturoja: “Kā mazi bērni panāk savu? Dipina kājas pret zemi, dīc, krīt gar zemi, kamēr savu panāk. Mums arī jādipina,  jāpierāda, ka mums vajadzīga sava vidusskola.”
Linda Ķaukule uzsvēra: “Nesaprotu, kas būtiskāks – nauda vai nākotnes cilvēks. Runājam par skolēnu labsajūtu, labbūtību, mentālo veselību, te tas viss ir. Skolā ir ļoti labvēlīga vide, infrastruktūra sakārtota, te viss uz vietas, pedagogi zinoši, atsaucīgi.”

Inesei Kaštanovai trīs bērni pabeiguši Vecpiebalgas vidusskolu, visi studē, strādā Latvijā. Jaunākā atvase mācās 10.klasē.    Arī pati absolvējusi šo skolu. Starp vecākiem, kuri piedalījās sanāksmē, daudzi paši ir vidusskolas absolventi. Aizstāvību savai skolai feisbukā pauduši vairāki desmiti. Vecāki ne reizi vien atgādināja, ka nedrīkst pieļaut, ka izaug paaudze ar pamatizglītību, jo viņiem nebūs nākotnes. Ilze Kuligina ierosināja, ka dome arī var palīdzēt,    un ieteica saprast, ka vecpiebaldzēni aizstāvēs savu skolu.

Cēsu novada pašvaldības Izglītības pārvaldes vadītājas vietniece Dina Dombrovska uzsvēra, ka domes lēmumi ir izsvērti, bet nav iekalti akmenī. “Pašvaldībai jāredz kopaina novadā. Nekas nav izdarāms pašsaprotami, vienkārši. Ir daudz mājasdarbu,” teica D.Dombrovska un uzsvēra: “Galvenais ir domāt par bērniem, viņu izglītības iespējām. Skola ir tur, kur ir skolēni. Par naudu tādā aspektā, kā vecāki sapratuši, nav    runāts. Jāvērtē, ko var izdarīt. Aprēķini rāda reālo situāciju šodien un nākamajiem gadiem.” Viņa arī pastāstīja, ka domes vadības, Izglītības pārvaldes vadītājai notiek nepārtrauktas sarunas ministrijā, kurās cēsnieki skaidri argumentē, kas    Cēsu novadam nav pieņemams.

Vecpiebaldzēni vāc parakstus vēstulei Valsts prezidentam. Tajā atgādināts par Vēsturisko zemju likumu, kura mērķis ir veicināt latviešu vēsturisko zemju    iedzīvotāju kopējo apziņu, identitāti un piederību Latvijai, garantēt latviešu kultūrvēsturisko zemju kultūrvēsturiskās vides un kultūrtelpu saglabāšanu un ilgtspējīgu attīstību. Vecpiebalga ir kultūrvēsturiskais novads. “Ja nebūs vidusskolas, nebūs te nekādu vēsturisko zemju, jo zeme bez patriotiski noskaņotiem iedzīvotājiem nevar pastāvēt. Ja tas nav saprotams kādai daļai Cēsu deputātu, cerams, būs saprotams prezidentam, kuram rakstām vēstuli. Ja paši necīnīsimies, neviens mūsu vietā to nedarīs. Jau pietiekami daudz zaudēts, izpostīts un likvidēts,” tā rakstniece un pedagoģe Inguna Bauere.
Parakstu desmiti krājas.

Drīzākajā laikā plānota Vecpiebalgas vidusskolas un Cēsu domes vadības saruna par skolas nākotni.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
28

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
32

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Sirsnīgi un priecīgi nosvin Cēsu pansionāta jubileju

00:00
20.07.2024
59

Ar dziesmām, dejām, pansionāta jeb namiņa, kā iestādi dēvē darbinieki un iemītnieki, atmiņu stāstiem, svētku torti, daudziem sveicieniem, laba vēlējumiem, atzinības rakstiem un pateicībām aizvadīta Cēsu pilsētas pansionāta 30. jubileja. Svinot dienu, kad pirms 30 gadiem pašvaldības pansionāts pārcēlās no Glūdas kalna uz Cīrulīšiem, kopā ar iestādē dzīvojošajiem bija esošie un bijušie darbinieki, kādreizējie lēmumu […]

Sportiskā ģimenes diena Rīdzenē

00:00
19.07.2024
29

Ģimenes sporta dienā “Pilna laime, kad sporto saime!” Vaives pagasta Rīdzenē biedrība “Kiwanis Cēsis” otro gadu pulcināja vietējā un tuvējo pagastu iedzīvotājus aktīvi izkustēties. Uz pasākumu bija ieradies ap simt cilvēku. Ikviens varēja piedalīties skrējienā, mest šautriņas, spēlēt volejbolu, galda tenisu, kā arī dažādas lielformāta un neierastākas izklaidējošas spēles, būt kopā un noslēgumā ēst uz […]

Raunā Dziesmu svētkos svin Cimzes jubileju

00:00
19.07.2024
39

Raunā pie novadnieka Jāņa Cimzes pieminekļa dienas gaitā sagūla ziedu paklājs, bet brīvdabas estrādē izskanēja viņa 210.jubilejai veltītais koru koncerts “Rotā Dziesma”. Tā raunēnieši un astoņu kolektīvu dziedātāji godināja latviešu kora mūzikas pamatlicēju. Vai nu dienas gaitā mēģinājumos    pāri Raunai izskanējušās dziesmas, vai    vēlēšanās dzirdēt Raunas Dziesmu svētku kori, vai, iespējams, cita iemesla […]

Amatas apvienības svētkos ceļ godā pļaušanu ar izkapti

00:00
18.07.2024
153

Nītaurē tikās pieci pagasti, kas savulaik veidoja Amatas novadu, tagad svinot apvienības svētkus. Bija daudz aizraujošu atrakciju un koncertu, bet zīmīgākais notikums – nītaurieši uzspodrināja senāk laukos neaizstājamās prasmes, proti, rīkoties ar izkapti. “Pļaušanai ar izkapti Nītaurē ir tradīcijas. Nītaurieši gan bijuši labākie Latvijas čempionātā pļaušanā, gan paši bijuši šo sacensību rīkotāji,” stāsta Nītaures kultūras […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
26
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
18
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
24
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
31
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi