Oktobra nogalē Valmierā notika preses konference, kurā Vidzemes reģiona pārvaldes vadība iepazīstināja žurnālistus ar aktuālajām norisēm un tendencēm reģistrētajos notikumos, kā arī šī gada deviņu mēnešu statistikas analīzi.
Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Kriminālpolicijas biroja Ekonomisko noziegumu apkarošanas nodaļas priekšnieks Uldis Melnūdris mediju pārstāvjiem sniedza plašāku ieskatu par narkotiku izplatīšanas un pieejamības tendencēm, noziedzīgiem nodarījumiem pret personas dzīvību un veselību, kā arī vardarbības izpausmēm.
Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldē šogad par narkotisko vielu nelikumīgu apriti ierosināti 70 kriminālprocesi un atklātas gan marihuānas audzētavas, gan sintētiskas narkotiskās vielas amfetamīna ražotne, kurā izņemtas vielas miljons eiro vērtībā. Kā skaidroja U. Melnūdris, narkotiku izplatīšana pārsvarā notiek virtuālā vidē, anonīmi. Tāpēc izsekot piegāžu ceļus, pārtvert sūtījumus un atklāt, un aizturēt likumpārkāpējus, nav vienkāršs uzdevums. Tas ir starptautisks noziedzīgais bizness un narkotiku nogādāšanai adresātam nereti izmanto pakomātus. Lai aizturētu šādus sūtījumus, sadarbojoties ar ārvalstu kolēģiem, jāizseko piegāžu ķēde un tās organizatori. Lai, piemēram, policijas darbinieki atvērtu un pārbaudītu sūtījumu, vajadzīgs juridisks pamatojums. Neaizstājami palīgi narkotikas sūtījumu atklāšanā ir speciāli apmācīti suņi. Šogad Vidzemes reģiona pārvaldē par narkotiku nelikumīgu apriti aizturēta 31 persona, tostarp 5 nepilngadīgie. Savukārt ārstniecības iestādēs nogādāti 116 neatļauto vielu lietotāji. Par narkotiku nelikumīgu apriti ierosinātas 46 krimināllietas.
No vairāk nekā 300 kriminālnoziegumiem, kas šogad fiksēti Vidzemē, kā smagi tika kvalificēti 500, bet vairāk nekā simts- sevišķi smagi. Noziedzīgu nodarījumu rezultātā bojā gājušas sešas personas. Nopietni kriminālpārkāpumi ir arī draudi, vajāšana. Bieži tas notiek tuvinieku vidē, un, ja cietušie paši nevēršas pēc palīdzības, policija iejaucas un nošķir varmāku no ģimenes arī pēc kaimiņu vai paziņu sniegtās informācijas.
Saistībā ar noziedzīgiem nodarījumiem pret tikumību un dzimumneaizskaramību šajā gadā reģionā atklāti vairāk nekā 300 sāktie kriminālprocesi. Visbiežāk par šādu noziegumu upuriem kļūst nepilngadīgie. Interneta “draugi” sarakstē no sociālo tīklu viltus profila iemanto uzticību, tad palūdz atsūtīt foto, tad jau atklātāku foto un tad jau pāriet uz šantāžu – vai nu sūti vēl atklātākas, perversākas fotogrāfijas, vai izliksim tavas intīmās bildes visu apskatei internetā! Šādos gadījumos ļoti svarīgi ir nekavējoties vērsties policijā, tā ir vienīgā iespēja apturēt noziedzīgās darbības un izvairīties no traumatiskiem pārdzīvojumiem, jo draudi par foto izvietošanu internetā tiek arī īstenoti.
Izplatīts un lielus materiālos zaudējumus fiziskām un juridiskām personām nodarošs noziegums ir krāpšana. Šogad, arī pateicoties mediju iesaistei, izdevās apzināt cietušos un aizturēt “uzņēmēju”, kurš izkrāpa naudu, piedāvājot siltumsūkņus par ļoti pievilcīgu cenu. Kopējā summa iespaidīga, jo lietā ir ap 30 cietušie.
Komentāri