
Līgatnē četras dienas notika meistardarbnīcas “Improvizācija – izaicinājums profesionālajai mūzikas izglītībai”. Vairāk nekā 30 dažādu paaudžu interesenti no Latvijas, arī Polijas un Ungārijas sabrauca kopā, lai pilnveidotos, uzzinātu ko jaunu.
“Mūzikas izglītība mūzikas skolās balstās uz
klasisko izpildītāju sagatavošanu. Visi mācās notis, vienas un tās pašas dziesmas, un svarīgākais – vai nospēlē pareizi, vai nepareizi, bet pietrūkst radošas pieejas, muzicēšanas prieka. Ko darīt, ir jāpiedāvā kas jauns,” saka meistardarbnīcu idejas autors un organizators, Līgatnes pūtēju orķestra mākslinieciskais vadītājs Sandris Bārdiņš. Ideja par meistardarbnīcām viņam radās, apmeklējot radošo nometni Itālijā. Tur Sandris iepazinās ar poļiem, viņi pieaicināja ungārus un, iesaistoties
ES mūžizglītības programmas Leonardo da Vinči partnerības projektā,
kuru uzrakstīja Sandris un ieguva finansējumu, arī tika sarīkotas meistardarbnīcas Līgatnē.
“Improvizācija
ir tā, kas ir interesanta, saistoša gan pieaugušajiem, gan bērniem. Tā ļauj pietuvoties muzicēšanas priekam. Vari būt radošs,” uzsver Sandris. Par to varēja pārliecināties, ieklausoties gan nodarbībās, gan katra vakara koncertā un plašajā muzicēšanā nometnes noslēgumā vakar.
Tā kā meistardarbnīcās iesaistījās visdažādākie cilvēki – mūzikas pedagogi, mūzikas terapeiti, jaunieši, kam patīk spēlēt vai dziedāt, kā arī tādi, kam vienkārši patīk mūzika -, nometnes programma bija ļoti daudzveidīga. Sitaminstrumentu un ritma meistardarbnīcu vadīja Vigo Račevskis,par improvizāciju klavierspēlē dažādos stilos un žanros stāstīja un rādīja Māris Žagars, bet Zigmunds Žukovskis pavēra priekšstatu par improvizāciju džezā. Savdabīgas un interesantas nodarbības vadīja Dorota Pasaļska
no Polijas un Halina Bergerne Vilka
no Ungārijas. Viņas demonstrēja brīvās improvizācijas, izmantojot intuitīvo dziedāšanu, gongus, Tibetas dziedošās bļodas, šamaņu bungas, dziedinošās skaņu vannas.
“Pasaulē sāk saprast, ka mūzika nav tikai izklaide un māksla, bet arī terapija, jo skaņas vibrācija iedarbojas uz organismu. Viss ir improvizācija, jābūt brīviem un radošiem,” uzsver Sandris Bārdiņš.
Četras dienas Līgatnes kultūras nams skanēja. Novada domes priekšsēdētājs Ainārs Šteins atzina, ka muzicēšana darbā netraucē. “Kultūras nams ir atjaunots. Tas jāieskandina. Cik dzirdams, tas notiek, mūzikas skaņas laužas cauri sienām,” saka domes vadītājs.
Līgatniete, mūzikas pedagoģe Dace Bicāne pastāstīja, ka ir gandarīta par meistardarbnīcām.”Līgatnē kas tāds ir notikums. Uzzināju daudz interesanta par tradicionālo mūziku, par skaņām, toņu svārstībām. Tas, ko rādīja poļi un ungāri, bija mums kas pavisam jauns, sākumā šķita pat kas dīvains,” domās dalās Dace Bicāne un atzīst, ka tā bijusi lieliska iespēja uzzināt ko jaunu.
Rīdziniece Inguna Osmane ir mūzikas pedagoģe un mūzikas terapeite. “Mani ļoti interesē meditatīvā mūzika. Te uzzināju daudz interesanta un darbā noderīga,” saka meistardarbnīcu dalībniece un piebilst, ka šajos laikos būtiski arī tas, ka meistardarbnīcas bija bez maksas.
“Projekts turpinās. Līdzīgas meistardarbnīcas būs Polijā un Ungārijā. Gribētos arī turpmāk ko līdzīgu organizēt Līgatnē. Visiem te ļoti patika. Arī līgatniešiem nebija iebildumu pret dažbrīd skaļo muzicēšanu,” saka Sandris Bārdiņš un ir pārliecināts, ka dažādo cilvēku satikšanās nometnē ikvienu ir bagātinājusi, rosinājusi pārdomām.
Sarmīte Feldmane
Komentāri