Svētdiena, 24. novembris
Vārda dienas: Velta, Velda

Mores saimnieki tūrismā

Druva
23:00
19.09.2006
6

”Popularizēšanai izraudzījāmies trīs saimniecības, mūsuprāt, Mores pagastā spilgtākās, kas pagastu jau darījušas zināmu. Tas ir briežu dārzs ”Saulstari”, mini zoodārzs ”Salmiņi” un Mores kauju atceres muzejs „Kaņēnu” mājās. Uz visām trim saimniecībām jau ir iemīti tūristu ceļi,” sacīja Gunta Vītola, Siguldas novada tūrisma informācijas centra vadītāja.

Brieži ēd no rokas

Tūristu interesi par ”Saulstariem” apliecināja arī paši saimnieki. ”Šovasar tūristu bija tik daudz, ka dažu dienu neatlika laika pat pusdienas paēst. Kā viena grupa vai ģimene prom, tā otra klāt,” pastāstīja briežu dārza ”Saulstari” īpašnieks Dainis Paeglītis. Publiski atvērtā saimniekošana veido tikai vienu no briežu dārza ienākumiem, jo dārzs radīts, lai selekcionētu dzīvniekus. Taču tūrisma loma pieaug. Dzīvnieku apskate un barošana, medības un makšķerēšana tagad papildināta ar jaunām iespējām. Blakus dārzam uzcelts viesību nams – atpūtai un semināru rīkošanai. Tajā var uzņemt līdz 40 viesiem. Ēkas plašie logi iziet tieši uz briežu dārzu un dzīvnieki ganās pavisam tuvu. „Mūsu viesu nams piedāvā kādu īpašu iespēju – relaksāciju, ko dod dzīvnieku tuvums,” piebilst saimniece Māra Paeglīte.

15 gados Morē, kopš pilsētā strādājošie Paeglīši – ārste un zinātnieks -sāka apgūt mantojumā saņemto lauku īpašumu, izmēģināti dažādi risinājumi. Tradicionālā lauksaimniecība izrādījusies konkurēt nespējīga. To kavējusi Mores mālainā augsne. Tāpēc kartupeļu audzēšana un lopkopība likta malā. Ideja par briežu audzēšanu noskatīta Zviedrijā un Anglijā. 11 gados, kopš izveidots pirmais astoņus hektārus lielais briežu aploks, daudz kas mainījies, uzlabots un paplašināts. Arī tūrisma jomā. Izveidots ekskursijas maršruts pa dārzu ar stāstījumu par dzīvniekiem. Dziļākiem dabas pētniekiem, fotografētājiem tiek piedāvāta dzīvnieku novērošana saimniecības hektāros, kur brieži dzīvo bara dzīvi attālināti no cilvēkiem.

Tūristos sajūsmu raisa tieši pieradinātie brieži, un šī vasara veicinājusi tuvināšanos cilvēkiem. „No maija līdz augustam „Saulstaros” nenolija ne lāse. Ganības izdega un briežus nācās piebarot. Tagad zvēri, redzot dzeltenas krāsas spainīti, saprot, ka gaidāms kas garšīgs, un nāk pie cilvēkiem,” ar baltmaizes gabaliņu spaini un graudu spaini pastaigā pie briežiem stāsta M. Paeglīte. „Lai meža dzīvniekus pieradinātu, ieguldīts liels darbs. Tieši daudzie saimniecības apmeklētāji, kas priecājušies par dzīvniekiem, piespieduši mūs vairāk pievērsties tūrismam. Taču šī darbošanās prasa laiku.”

Tagad saimniecībā izveidots aploks arī mežacūkām. Viena no tām ir pieradināta un nodēvēta par Molliju. Maizes diedelēšanā Mollija ietrenējusies tik labi, ka atgādina reiz Līgatnes dabas takās tik populāro Ansi.

Galvenā saimniecības nodarbe – staltbriežu selekcija, vaislas materiāla pārdošana „Saulstaros” kļuvusi rentabla pēdējos trīs gadus. Tagad daudz ieguldīts tūrisma attīstībā. Gaida draudzīgus apmeklētājus

„Salmiņu” mini zoodārza saimniece Agija Urtāne putnu un mini zvēru kolekciju veido septīto gadu. Nu tajā ir ap 50 šķirņu un zoodārzā kopā ap 200 galvu. Ir gan Latvijā zināmi, gan arī daudz eksotisku putnu un dzīvnieku. Tajā skaitā strausi, tītari, pāvi, fazāni, baloži, zosis, meža pīles un dekoratīvās vistas. Apbrīnas vērti ir mini dzīvnieki – punduraita, ponijs, pundurcūciņas un mufloni. Sākusies kā hobijs, dzīvnieku audzēšana Agijai pārvērtusies par darbu, kas guvis ievērību un dod arī ienākumus, lai zoodārzu uzturētu un paplašinātu. Šovasar mini zoodārzā jau bijuši ap astoņiem tūkstošiem apmeklētāju, bet ceļotāju liels pieplūdums vēl gaidāms. Septembris ir skolēnu ekskursiju laiks. Tieši par jaunās paaudzes izglītošanu tiek domāts īpaši, jo „Salmiņi” ir iesaistīti vides izglītības programmā par savvaļas ekoloģiskās apziņas veidošanu.

„Tūristiem apziņas reizēm pietrūkst. Tādus apmeklētājus es

mēdzu dēvēt par dzīvniekiem bīstamiem. Esmu pat secinājusi, ka dzīvniekiem mēģināts iebarot naglas un saspraudes, ” tūristu uzņemšanas pieredzē dalās saimniece. „Man ļoti patīk apmeklētāji, kuri ierodas, lai relaksētos. Viņi nesteidzīgi vēro dzīvniekus un putnus, gaida izdevīgu brīdi, lai tos nofotografētu, bet nekādā veidā dzīvniekus nekacina.”

„Salmiņos” pievēršanās netradicionālajai lauku saimniekošanai sākusies ar strausu audzēšanu. Arī tagad nav atmesta doma par strausiem kā biznesu. Ir doma arī par savvaļas govju ieviešanu, jo saimniecības platība to atļauj. „Diemžēl strausi, kuri pietuvināti tūristu apskatei, nevar kalpot biznesam. Strausi maina uzvedību. Tie vairs negrib dēt olas, bet vairāk snaikstās gar žogu, lai viņus apbrīno,” putnu dzīvi ar ironiju komentē Agija.

Mores zoodārzs ir gandrīz vienādā attālumā no Rīgas un Cēsīm, uz abām pusēm apmēram 40 minūšu brauciens. Tūristiem sasniedzams, ja nu vienīgi aizkavēt var rudens piemērcētie zemes ceļi. Te sava loma tūrisma biznesa atbalstīšanā ir pašvaldībai, kas tos apsaimnieko. A. Urtāne ļoti atzinīgi izsakās par Mores pagasta padomi, uz kuru varot paļauties laukos svarīgu problēmu risināšanā. Vēsture paver jaunas iespējas

Tas patiešām ir liels retums – lauku saimniecības pievēršanās muzeja veidošanai. Tieši tā noticis Antona un Antas Braču „Kaņēnu” mājā, kur no tradicionāli iecerētā aiziets pilnīgi citā nozarē. Saimniecības ēka, kas sākotnēji bijusi paredzēta biškopības vajadzībām, tagad pārvērsta par muzeju dažādiem vēstures priekšmetiem – no zviedru laikiem līdz mūsdienām, un daļu pagalma atvēlējuši vēstures relikvijām, no kurām iespaidīgākais ir pēdējā karā izmantotais tanks. Tas, protams, ir tūristu iecienīta fotografēšanās vieta.

Muzeja tapšanas iemesls ir vēsturiskās Mores kaujas 2. pasaules kara izskaņā. Padomju gados no-klusēta vai sagrozīta vēsture, kas Latvijas neatkarības laikā izlauzusies no apslāpējuma. „Vajadzēja tikai atdot mazo pirkstiņu – ierādīt vienu telpu kara relikviju izvietošanai, lai vēlāk atdotu visu roku. Esam tik ļoti iesaistījušies muzeja veidošanā, ka cilvēki teic – pie jums jūtama īpaša aura,” skaidro Anta Brača – tekoši un aizrautīgi stāstot par latviešu leģionāru cīņu gaitām, par kara ieroču daudzveidīgo arsenālu, kas nu leģionāru sanests un izvietots muzeja pirmajā stāvā.

Kādu laiku privātā iniciatīva bijusi bez juridiska statusa, bet tagad ir nodibināta biedrība „Mores muzejs” un arī Mores pagasta padome ar finansiālu atbalstu līdzējusi saglabāt un uzturēt vēsturiskās liecības. Mores pagasts veido arī kauju piemiņas parku, rūpējas par latviešu leģionāru un sarkanarmiešu kapiem. Arī šīs vēsturiskās vietas ir tūristu apskatei. Katru gadu septembra beigās tiek rīkoti piemiņas pasākumi, tikšanās, taču ikdienā iz-smeļošu stāstījumu par vēsturiskajiem notikumiem var smelties „Kaņēnos”.

„Abi ar vīru esam pensionāri, agrāk nesaistīti ar lauksaimniecību, tāpēc, dzīvojot laukos, senču īpašumā, pievēršanās vēstures izpētei un tūrismam mums devusi jaunas iespējas,” vērtē A. Brača. Antons Brača ir rotkalis un tūristu apgrozīšanās saimniecībā dod vēl kādu iespēju – piedāvāt arī savus izstrādājumus. Tam iekārtots atsevišķs stends. Saimnieki sākuši muzeja paplašināšanu, kolekcionējot arī priekšmetus, kas daiļrunīgi runā par vēstures gaitu Morē – no apkārtnes muižu dedzināšanas 1905. gadā līdz Mores izpildvaras darbībai sociālisma laikā.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Plaša teritorija jaudīgai uzņēmējdarbībai

00:00
24.11.2024
8

Valmieras pievārtē pagājušajā nedēļā atklāja Industriālā parka būvniecību nepilnu 60 hektāru plašā teritorijā. Darbus plānots pabeigt nākamā gada beigās. Apbūves teritorijā būs inženierkomunikāciju infrastruktūra, liels loģistikas centrs, industriāls elektroenerģijas pieslēgums, plašas stāvvietas, dzelzceļa pievads. Dzelzceļu varēs izmantot, lai nodrošinātu kravu pārvietošanu starp Valmieras dzelzceļa staciju un    Industriālo parku. Paredzēts izbūvēt platsliežu dzelzceļa privātās lietošanas […]

Sava laika personība. Arturs Dronis

00:00
23.11.2024
30

Vairākas paaudzes atceras Arturu Droni – cēsnieku, mākslinieku, skolotāju. Šis ir viņa 120.jubilejas gads. “Viņš bija gleznotāju gleznotājs, skolotāju skolotājs, iedvesmoja skolēnus, sabiedrību gan ar savām gleznām, gan personību. Skatot šodien viņa darbus, varam sajust mākslinieka vienkāršību, inteliģenci. A.Dronis teica, ka katru dienu jāuzglezno kāds portrets, ja nav modeļa, gleznoja pats sevi. Tāpēc starp viņa […]

Jaunieši pagatavo svētku maltīti senioriem

00:00
22.11.2024
43
1

124 seniori Cēsu novadā Lāčplēša dienā saņēma siltu svētku maltīti. Pusdienas Smiltenes tehnikuma jaunieši un “Latvijas Samariešu apvienības” aprūpētāji piegādāja visiem senioriem, kuri novadā saņem pakalpojumu “Aprūpe mājās”. “Senioru emocijas, prieku, laimi, sajūsmu un pateicību nav iespējams aprakstīt,” “Dru­vai” teic Dana Laicāne, vecākā aprūpētāja Cēsu un Valmieras novadā. “Lai gan bijām pieteikuši, ka viņi saņems […]

Automašīnu iegādē cilvēki kļūst arvien racionālāki

10:27
21.11.2024
44

Iegādājoties automašīnu, cilvēki kļūst arvien racionālāki, intervijā aģentūrai LETA norādīja lietoto auto tirgotāja “Longo Group” valdes priekšsēdētājs Edgars Cērps. Pieprasījums pēc vieglajām automašīnām cenu kategorijā zem 10 tūkstošiem eiro palielinājies, bet spēkratiem, kas dārgāki par 20 tūkstošiem eiro, sarucis. Ar Edgaru Cērpu sarunājas LETA žurnāliste Justīne Bere­zovska. “Druvas” lasītājiem piedāvājam saīsinātu interviju.  -Kā pašlaik varētu […]

Zaubē aptieka pārcēlusies uz gaišām un plašām telpām

00:00
21.11.2024
138
1

Zaubē ilgi gaidīts brīdis –vietējā aptieka iekārtojusies ērtākās un gaišākās telpās. Pagājušajā nedēļā uz jauno telpu atklāšanu pulcējās pagasta iedzīvotāji un cilvēki, kas gādāja, lai aptieka būtu mūsdienīga. Zaubes aptieka ir “Lat­vijas aptieka” filiāle, uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Alvis Ērglis telpu atklāšanā sacīja: “Šodien vairākkārtīgi izskanēja vārdi – tik saviļņojoši. Un patiesi ir prieks, ka laikā, […]

Sagatavo auto Ukrainai

00:00
20.11.2024
62

Patriotiskās noskaņās Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma (VTDT) audzēkņi fondam “Uzņēmēji mieram” nodeva salaboto automašīnu, kas tiks nogādāta Ukrainā. Tehnikums saņēma arī nākamo mašīnu, kuru saremontēs, lai sūtītu ukraiņiem uz fronti. VTDT ir pirmais tehnikums, kurš iesaistījies Ukrainai ziedoto automašīnu tehniskā sagatavošanā, tagad jau to dara septiņas mācību iestādes. “Valsts policijas ziedotais spēkrats, kuru mēs […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
16
14
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
33
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
66
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi