No nākamā gada 1. janvāra Cēsu rajonā ieradīsies 25 moldāvi, lai strādātu celtniecībā.
Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) Cēsu filiāles vadītāja Evita Simsone atzina, ka NVA moldāviem šobrīd jau ir saskaņots darba izsaukums un patlaban norit vīzu kārtošana.
“Darba devēja motivācija – valstī uz vietas vairs nav pietiekami daudz cilvēku, ieinteresētu un motivētu strādāt. Tāpēc darba devējs ir izvēlējies nodarbināt viesstrādniekus. Darba izsaukums moldāvu strādniekiem šobrīd ir saskaņots uz diviem mēnešiem. Bet viesstrādniekus nodarbināt drīkst vienu gadu, tikai darba devējam jāiesniedz dokumenti darba izsaukuma pagarināšanai,” stāsta Cēsu filiāles vadītāja.
“Tuvākajā laikā arī Cēsīs viesstrādnieki būs realitāte. Domāju, ka šobrīd situācija nav gluži tāda, ka mums patiesi nav kas strādā un ka tā ir neizbēgamība, nodarbināt citu valstu pilsoņus. Drīzāk tie ir citi motīvi.
Jo prakse rāda, ka viena uzņēmuma vadība šobrīd var veiksmīgi izmantot vietējos cilvēkus, bet citi saka, ka vietējos atrast nav iespējams.
Atklāti sakot, mani kā cēsnieci, kā Latvijas pilsoni, uztrauc situācija, ka, atrisinot vienu problēmu, mēs radīsim citas. Labi, ja šie cilvēki strādās īslaicīgi un atgriezīsies savā zemē, bet, ja viņi te paliks vai strādās ilgāku laiku, tas nozīmē, ka viņiem būs jāintegrējas mūsu sabiedrībā. Bet kurš par to uzņemsies atbildību? Vai šie darba devēji? Jau šobrīd mūsu sabiedrība ir pietiekami sadrumstalota, lai mēs vēl iepludinātu svešzemniekus. Varbūt tas ir tas, par ko darba devēji nedomā. Viņu interesēs, iespējams, ir vēlme uzcelt vienu māju vairāk un gūt no tā peļņu, bet par to, kādā sabiedrībā pēc laika dzīvosim, šķiet, neiedomājas,” situāciju vērtē E. Simsone.
Šobrīd gan darba devējs ar “Druvu” runāt nevēlējās, atliekot to uz laiku, kad būs ieradušies viesstrādnieki.
Komentāri