Vasaras sākumā biškopis medu nesviež, to dara, kad medus gatavs. Uz Jāņiem, vien ja kāds ļoti kāro, dāvā ar rāmīšiem.
– Ja medus nav gatavs, sāks rūgt un pircējs būs nelaimīgs. Taču tagad kārumam pavasara medus ir ļoti smaržīgs, vēlāk smarža samazinās, – stāsta biškopis.
“Ķīzēnu” dravā šovasar ir 30 bišu saimes. Pārziemojušas bites labi, toties piecas saimes izpostīja caunas. To Kaives pusē pēdējos gados saradies krietni daudz. Kaimiņos cauna pat izēdusi bēniņos kastē saliktus rāmīšus.
– Cauna atrod stropā vieglāk pieejamo vietu. Izplēš caurumu, tiek iekšā, izēd gan medu ar visām šūnām, pāri paliek tikai rāmītis un stieples, gan apēd
bites. Ar katru gadu caunu kļūst vairāk, toties vāveres mežā nu jau retums. Kā pasargāt dravu, nudien, nezinu, – par kaitētājām stāsta Andris Veispāls.
Viņš vēl piebilst, ka rudenī nopircis neīsto cukuru un arī tāpēc bitēm radušās problēmas. Pēc šādas iepirkšanās biškopis saimēm piebarošanai lieto tikai oriģinālu, Vācijā ražotu sertificētu barību. Ir garantēta kvalitāte un tā nav arī jāvāra.
Andris Veispāls šovasar jau saņēmis septiņus spietus, piecus paša dravas, divus svešus. Viņš ir pārliecināts, ka lielā spietošana vēl tikai būs. “Spietos daudz, jo bitēm vasaras sākumā bija maz darba,” saka dravnieks.
Lai arī ar biškopību Andris Veispāls nodarbojas jau daudzus gadus, biškopis aizvien vairāk domā par dravas samazināšanu. “Peļņa maza. Jāgādā jauni stropi, barība lētāka nekļūs, arī medikamenti, domāju, ka izdevīgāk atstāt dažas saimes, lai ir pašiem medus un, ja paliek pāri, tad var pārdot, “ domās dalās bitenieks, kurš aizvien vairāk laika velta sava meža sakopšanai un dīķu apsaimniekošanai.
Komentāri