Pirmdiena, 22. jūlijs
Vārda dienas: Marija, Marika, Marina

Mediķu speciālo uzdevumu vienības

Jānis Gabrāns
23:00
29.07.2023
18
Medicinas Rota2 1

Vairākas dienas Veselavas pagastā notika Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes Medicīnas rotas mobilo ķirurgu mācības.

Tāda līmeņa mācības, kur kopā ir gan ķirurģija, gan stabilizācijas posms, ko pārstāv anesteziologi un intensīvās terapijas speciālisti, notiek pirmo reizi, pastāstīja Medicīnas rotas galvenā speciāliste Dina Skrabe: “Līdz šim notikušas atsevišķas mācības vieniem un otriem, šoreiz darbojamies kopā, lai saprastu atbildības jomas, sadarbību, saliekot to kopā ar militāri taktiskajiem pārbaudījumiem. Esam sapratuši, ka tas ir pareizais ceļš, mācībās piedalās arī mediķi no Zemessardzes Latgales un Kurzemes brigādēm.”

Mežmalā uzceltajās teltīs iekārtots stabilizācijas punkts, operāciju zāle, citas nepieciešamās telpas, bet apstākļi noteikti nelīdzinās tiem, kas ir slimnīcās, taču speciālistiem te jābūt gataviem sniegt cietušajiem nepieciešamo palīdzību.

Mācību plānu un saturu kopā ar D. Skrabi gatavoja Dzintars Ozols un Jurģis Strautmanis, pirmais pārstāvot ķirurģijas jomu, otrs – stabilizācijas speciālistus.    Pirms tam viņi bijuši mācībās Zviedrijā, iepazinušies ar NATO valstu pieredzi, paņemot labāko, kas piemērots Latvijas apstākļiem, līdz nonākuši līdz optimālai mācību programmai.

Dz. Ozols, mobilo ķirurgu vienības komandieris, norāda, ka mācības ir izaicinājums mediķiem, īpaši ķirurgiem, kuri mūsdienās specializējušies katrs savā jomā: “Ja ņemam cilvēka galvenās sadaļas – galva, krūšukurvis, vēders, ekstremitātes, asinsvadi -, perfektos apstākļos pie viena cietušā vajadzētu piecus ķirurgus. Tas nav iespējams, tāpēc ķirurgiem kara apstākļos nākas kļūt par universāliem speciālistiem. Var teikt, kara lauka ķirurģijā atgriežamies laikā, kāds bija pirms gadiem 40, 50, kad viens ķirurgs varēja operēt visu. Kā saku savējiem, mēs esam speciālo uzdevumu vienības, kuru uzdevums ir sniegt medicīnisko palīdzību. ”

Kara ķirurģija ir specifiska joma, ko ikdienas medicīnā nav iespējams praktizēt, norāda Dz.Ozols. Latvijā smagas, asiņojošas traumas civilajā dzīvē gadās ļoti reti, šauts ievainojums reizi gadā, divos gados. Tāpēc gan teorētiskajās mācībās, gan praktiskajās nodarbībās mobilie ķirurgi un anesteziologi apgūst kara laika zināšanas un prasmes, jo arī militārā anestēzija krasi atšķiras no civilās.

Uzsvars tiek likts uz mazām, mobilām, neuzkrītošām mediķu vienībām, jo Ukrainas kara pieredze rāda, ka sarkanais krusts pie telts, kur darbojas mediķi, nestrādā kā drošības zīme, drīzāk otrādi.    Dz. Ozols skaidro, lai būtu iespējami tuvu kaujas laukam, jābūt mazām, mobilām vienībām ar minimālu ekipējumu, lai var ātri ierasties, sniegt medicīnisko palīdzību, pēc tam ātri visu novākt un pamest notikumu vietu: “Labāk vairākas mazas vienības, kas ir mazāk pamanāms mērķis. Šo vienību uzdevums ir nevis izārstēt cietušo, bet dot viņam iespēju izdzīvot. Izārstēs viņu pēc tam slimnīcās, kur būs viss labākais aprīkojums un apstākļi.”

Stabilizācijas komanda kara apstākļos atradīsies apmēram 20 minūšu attālumā no karadarbības zonas, ķirurgi tālāk, apmēram stundas attālumā. Taču, kā norāda J. Straut­manis, stabilizācijas komanda un ķirurgi neko nespēs glābt, ja karavīrs nemācēs sniegt pirmo palīdzību sev vai tuvākajam biedram: “Tā ir sistēma, kurā katrs posms svarīgs, katrs zina, ko konkrētajā situācijā darīt. Katrs posms cietušajam iedod laiku, lai sagaidītu nākamo palīdzību. Ja kāds no līmeņiem izkrīt, sekas var būt neglābjamas.”

Šādas mācības mediķiem ir īsta izkāpšana no ierastās komforta zonas, norāda D. Skrabe: “Katrs mediķis, kurš pirmo reizi ierodas uz tādām mācībām, atzīst, ka tā ir pavisam cita pasaule. Te ikvienam jāmācās arī sevi aizstāvēt, apgūstot karavīra iemaņas, taktiskās zināšanas.  Protams, mūsu uzdevums nebūs iet uzbrukumā, ieņemt kādu tranšeju, bet jābūt gataviem aizsargāt sevi, savus biedrus. Jo tuvāk kaujas zonai būsim, jo tāda situācija reālāka.”

Mācību pēdējās dienas noslēguma pārbaudījumā tika integrēti visi elementi – taktiskā pārvietošanās, cietušais, kuram vajadzīga ķirurģiskā operācija, tās laikā notika uzbrukums  mediķu vienībai -, viss maksimāli pietuvināts reālajai darbībai.

Eva Šteina, kura civilajā dzīvē ir anesteziologs – reanimatologs, pirmo reizi uzvilkusi formu, šīs viņas pirmās mācības: “Pēc pirmajām mācību dienām varu teikt, šī ir pilnīgi cita ikdiena, cita taktika, citas zināšanas. Ikdienas darbā slimnīcā katram ir labi zināma sava specifiskā loma, te katrs esam kā cilvēks orķestris. Ikvienam jāmāk izdarīt visu, nedrīkstam baidīties, ir jāiet un jādara!”

Kārlis Vērdiņš, ķirurgs, atzīst, ka mācības ir ļoti noderīgas: “Esmu gandarīts, ka būs iemaņas militārajā ķirurģijā, bet galvenais, medicīniskās palīdzības sniegšanā sarežģītos apstākļos. Te ir liela atšķirība no tradicionālās medicīnas un ķirurģijas, arī pašam nedaudz jāpārkārto domāšana, jo te viss ir vienkāršāk un uz loģiskuma principiem balstīts.”

Pirmās mācības veiksmīgi aizvadītas, bet mediķi no citām Zemessardzes brigādēm jau interesējoties, kad būšot nākamās.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
26

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
30

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Sirsnīgi un priecīgi nosvin Cēsu pansionāta jubileju

00:00
20.07.2024
57

Ar dziesmām, dejām, pansionāta jeb namiņa, kā iestādi dēvē darbinieki un iemītnieki, atmiņu stāstiem, svētku torti, daudziem sveicieniem, laba vēlējumiem, atzinības rakstiem un pateicībām aizvadīta Cēsu pilsētas pansionāta 30. jubileja. Svinot dienu, kad pirms 30 gadiem pašvaldības pansionāts pārcēlās no Glūdas kalna uz Cīrulīšiem, kopā ar iestādē dzīvojošajiem bija esošie un bijušie darbinieki, kādreizējie lēmumu […]

Sportiskā ģimenes diena Rīdzenē

00:00
19.07.2024
29

Ģimenes sporta dienā “Pilna laime, kad sporto saime!” Vaives pagasta Rīdzenē biedrība “Kiwanis Cēsis” otro gadu pulcināja vietējā un tuvējo pagastu iedzīvotājus aktīvi izkustēties. Uz pasākumu bija ieradies ap simt cilvēku. Ikviens varēja piedalīties skrējienā, mest šautriņas, spēlēt volejbolu, galda tenisu, kā arī dažādas lielformāta un neierastākas izklaidējošas spēles, būt kopā un noslēgumā ēst uz […]

Raunā Dziesmu svētkos svin Cimzes jubileju

00:00
19.07.2024
37

Raunā pie novadnieka Jāņa Cimzes pieminekļa dienas gaitā sagūla ziedu paklājs, bet brīvdabas estrādē izskanēja viņa 210.jubilejai veltītais koru koncerts “Rotā Dziesma”. Tā raunēnieši un astoņu kolektīvu dziedātāji godināja latviešu kora mūzikas pamatlicēju. Vai nu dienas gaitā mēģinājumos    pāri Raunai izskanējušās dziesmas, vai    vēlēšanās dzirdēt Raunas Dziesmu svētku kori, vai, iespējams, cita iemesla […]

Amatas apvienības svētkos ceļ godā pļaušanu ar izkapti

00:00
18.07.2024
153

Nītaurē tikās pieci pagasti, kas savulaik veidoja Amatas novadu, tagad svinot apvienības svētkus. Bija daudz aizraujošu atrakciju un koncertu, bet zīmīgākais notikums – nītaurieši uzspodrināja senāk laukos neaizstājamās prasmes, proti, rīkoties ar izkapti. “Pļaušanai ar izkapti Nītaurē ir tradīcijas. Nītaurieši gan bijuši labākie Latvijas čempionātā pļaušanā, gan paši bijuši šo sacensību rīkotāji,” stāsta Nītaures kultūras […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
24
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
17
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
23
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
30
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi