Trešdiena, 17. aprīlis
Vārda dienas: Rūdolfs, Viviāna, Rūdis

Mazinās atkarība no fosilā kurināmā

Jānis Gabrāns
00:00
22.12.2023
7
Katlu Maja 4

Cēsīs, Bērzaines ielā 31, atklāta SIA“Adven Latvia” jaunā šķeldas katlumāja, kas gandrīz pilnībā aizstāj līdz šim kvartāla dzīvojamā fonda apsildei izmantotās dabasgāzes katlu iekārtas.

Šis ir kārtējais solis, lai samazinātu atkarību no fosilā kurināmā un būtiski palielinātu    atjaunojamā energoresursa izmantošanu. Pēc šīs katlumājas uzcelšanas tie sasniedz jau 85 procentus no kopējā Cēsu centralizētās siltumapgādē izmantotā apjoma.

Atklāšanas brīdī uzņēmuma biznesa vadītājs Latvijā Māris Kānītis norādīja, ka ģeopolitiskie apstākļi joprojām rada samērā lielu nenoteiktību par energoresursu cenām, tāpēc vietējo resursu izmantošana ir pareizais solis: “Šai katlumājai ir pieslēgtas vairāk nekā desmit daudzdzīvokļu mājas un divas izglītības iestādes, tātad samērā liels mikrorajons turpmāk tiks apsildīts ar šķeldas kurināmo.”

“Adven Latvia” ražošanas direktors Egils Kampuss stāstīja, ka šis objekts darāmo darbu sarakstā atradies jau kādu laiku, tagad tas sekmīgi realizēts: “Jau no sākuma bija skaidrs, ka jaunā katlumāja būs efektīva, automatizēta, kuru personāls varēs pieskatīt attālināti, atbraucot tikai nepieciešamības brīžos. Dažkārt varbūt ir vēlme pēc lētāka risinājuma, bez automatizācijas, bet tad nāk klāt izdevumi par darbaspēku, citām pozīcijām, un rezultātā izmaksas ir vēl augstākas. Ņemot vērā, ka Cēsīs bezdarba tikpat kā nav, tikai četri procenti, tas liek aizdomāties, ka būs problēmas ar kvalificētiem darbiniekiem. Un tas bija būtisks arguments, lai mēs ietu automatizācijas virzienā.”

Katlumājas būvniecība uzsākta pavasarī, un jau apkures sezonas sākumā siltumenerģijas ražošana Bērzaines ielas kvartālā tika sākta no jaunā siltumavota.

Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs atzina, ka viņš šo objektu bieži minējis kā piemēru sarunās ar kolēģiem: “Ja kādā pašvaldības pasūtītajā objektā buksēja termiņi, norādīju, ka “Adven” katlumājas būvniecībā darbs notiek arī brīvdienās, lai pagūtu termiņā. Kāpēc tā nenotiek pašvaldības objektos?”
Projekts īstenots ar Eiropas Savienības (ES) Kohēzijas fonda atbalstu, tā kopējais finansējums ir vairāk nekā 1,3 miljoni eiro, no kura 231 tūkst. eiro ir ES līdzfinansējums. Apkures katls ražots Igaunijā, kur uzņēmums specializējies tieši maza izmēra katlumāju un iekārtu ražošanā.

Klausoties E. Kampusa stāstītajā par būvniecību, par katlumājas darbību, bija jūtams, ka šajā projektā domāts par visu, sākot no šķeldas pievešanas līdz pelnu aizvešanai, lai procesu norise būtu ērtāka, ilgtspējīgāka, lai katlumāja būtu vieglāk apkalpojama. Jau būvējot objektu, pieaicināti šķeldas piegādātāji, lai apzinātu, kā viņiem ērtāk izkraut kravu, jo arī tajā biznesā katra minūte svarīga. Viņu ērtībām laukums paaugstināts par desmit centimetriem.

“Būvniekiem jādod skaidras norādes, ko un kā vajag, tad viņi tās arī izpildīs,” uzsvēra E. Kampuss.

Stāstot par izmantojamo kurināmo, M. Kānītis norāda, ka viņi seko Eiropas Savienības ilgt­spējas prasībām, izmantojot tā saukto “apauguma šķeldu”, kurā nonāk mežizstrādes pārpalikumi, ceļmalu un teritoriju apguvumi un cita zemākas kvalitātes koksne. Nav nepieciešamība pēc “baltās šķeldas”, ko iegūst no sasmalcinātas malkas, koka stumbriem, jo to var izmantot, lai radītu produktus ar augstāku pievienoto vērtību.

“Šķeldas piegāde neradīs papildu satiksmes intensitāti, kravu vedīs reizi trijās dienās. Domājot par kurināmā noliktavas apjomu, rēķinājām, cik optimāls ir šķeldas daudzums, kam tur jābūt, lai atvieglotu ikdienas darbu. Ja noliktava par mazu, bet brīvdienās nevar piegādāt kurināmo, var rasties problēmas. Ja pārāk liela, tie ir lieki izdevumi. Krātuvē iespējams uzņemt divas kravas, un tajā visu laiku tiek turēti apmēram 70 procenti no vienas kravas, lai ir rezervīte, ja rodas grūtības ar piegādi, piemēram, ekstremālu ceļa apstākļu dēļ,” skaidroja E. Kam­puss.

Kā jau minēts, degšanas process regulējas automātiski, ir sasaiste ar ielas otrā pusē esošo gāzes katlumāju, un brīdī, kad šķeldas katls sasniedz limitu, automātiski pieslēdzas gāzes katls.

M. Kānītis, sakot, ka pēc šīs katlumājas pieslēgšanas 85 procentus saražotā siltuma saražo no atjaunojamās enerģijas, norāda, ka tagad jādomā, kā radīt alternatīvu arī atlikušajiem 15 procentiem: “Mūsu apkures sistēmā pilsētā ir vēl divas mazas gāzes sistēmas, kas nodrošina siltumu atsevišķām ēkām, bet tur vajadzīgas pārāk lielas investīcijas, lai kaut ko mainītu. Izskatām dažādas iespējas, lai varētu atrast labāko risinājumu.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Divi EP soļi, lai mazinātu zaļmaldināšanu

06:32
17.04.2024
7

Izpratne par videi draudzīgu dzīvesveidu daudziem kļūst par ikdienas normu. Arī tie, kas tam nepievēršas mērķtiecīgi, iegādājoties kādu lietu, pat tādu sīkumu kā iepirkuma maisiņu veikalā, bieži izvēlas to, pie kura ir norāde – bioloģiski noārdāms vai mazāk piesārņo. Taču ne vienmēr uzrakstiem, preču aprakstiem un ražotāju ziņām par it kā videi draudzīgu ražošanas ciklu […]

Amatierteātriem savs saiets

05:22
17.04.2024
9

Lai kopā pavadītu laiku, sevi parādītu un citus apskatītu, Kaives tautas namā    pašmāju amatierteātris “AkA” uzņēma ciemiņus: kaimiņus no Skujenes, Taurenes amatierteātri “Radi” un draugus no Murmastienas.    Viņus kopā bija saaicinājis Kaivena Runcis. “Kur humors, tur Runcim jābūt,” saka Kaives tautas nama vadītāja Agnese Caunīte-Bērziņa un piebilst, ka Kaivena Runcis, kad grib, tad […]

ASV koris dzied latviešu valodā

00:00
17.04.2024
19

ASV vīru koris “Faithful men” jeb “Uzticīgie vīri” ar sirsnīgu koncertu uzstājās Cēsu pilsētas pansionātā, uzņēmumā “Designed to live”, kurā izgatavo protēzes karā cietušajiem ukraiņiem, un Liepas kultūras namā. Koncerttūre notiek visā Latvijā. Liepas kultūras nama vadītāja Sandija Pētersone pastāsta, ka 1992. gadā mācītājs no Tenesī štata bija Latvijā un apmeklēja arī Liepu, viņam te […]

LTAB brīdina: izveidota viltus mājaslapa un sociālo tīklu profili, lai vāktu personu datus

15:24
16.04.2024
32

Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojs (turpmāk – LTAB) brīdina, ka izmantota biroja identitāte un izveidota viltus interneta vietne, Tajā izsludināts konkurss, kuram iedzīvotājus aicina atstāt savus personas datus. Līdzīgas aktivitātes ar viltotiem profiliem tiek veiktas arī sociālajos tīklos, tāpēc LTAB aicina iedzīvotājus uzmanīties un nekādā gadījumā nesniegt informāciju, tostarp bankas konta numurus, par sevi un sev […]

Kompensācijas mežu īpašniekiem

13:39
16.04.2024
18

Var pieteikties uz ikgadējo kompensāciju no valsts budžeta par mežsaimnieciskās darbības ierobežojumiem īpaši aizsargājamās dabas teritorijās un mikroliegumos Dabas aizsardzības pārvalde (pārvalde) līdz 15. maijam pieņem iesniegumus no privāto mežu īpašniekiem uz ikgadējo kompensāciju no valsts budžeta par mežsaimnieciskās darbības ierobežojumiem. Pieteikumus var sūtīt uz pārvaldes e-adresi, pa pastu vai iesniedzot klātienē kādā no pārvaldes […]

Smiltenē, brīvi iekļūstot šķūnī, nozog motorzāģi

13:32
16.04.2024
22

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 67 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 6 ceļu satiksmes negadījumi, bez fiziski cietušām personām. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 104 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 61 par ātruma pārsniegšanu, kā arī vienā gadījumā automašīnas vadītājs […]

Tautas balss

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
14
2
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
16
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
33
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
24
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
40
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Sludinājumi