Otrdiena, 21. janvāris
Vārda dienas: Agnese, Agnija, Agne

Mazāk rindu, vairāk speciālistu, un jauni ģimenes ārsti laukos

Iveta Rozentāle
08:14
23.11.2023
13

Tiekoties ar veselības ministru Hosamu Abu Meri, “Druva”skaidroja Cēsu novada iedzīvotāju ieguvumus no plānotā budžeta palielinājuma veselības aprūpei, redzējumu par nepieciešamajiem speciālistiem, kā arī būtiski risināmu jautājumu – jauniem ģimenes ārstiem laukos.

– Veselības nozares budžetā plānots papildus novirzīt 275 miljonus eiro. Kādus ieguvumus no tā ikdienā izjutīs Cēsu novada iedzīvotāji?

– Tas palīdzēs visas veselības aprūpes funkcionēšanai, iedzīvotājiem nebūs jāuztraucas par kvotām, kas gada vidū vai pat gada sākumā var beigties, piemēram, pie bērnu zobārsta. Iedzīvotāji varēs būt droši, ka būs iespējams veikt laboratoriskos izmeklējumus, saņemt kompensējamos medikamentus, iekļaujot arī slimniekus, kuru diagnoze līdz šim to neparedzēja, lai notiktu visas paredzētās plānveida operācijas. Un, no otras puses, tas ļaus īstenot papildu algas pielikumu ārstiem. Protams, pielikums varētu būt arī lielāks, tomēr mums jāņem vērā budžeta iespējas.

Tajā pašā laikā jāsaprot, ka arī ar šo finansējumu nepietiks visām prasībām. Tā ir izdzīvošanas nauda, lai gada beigās nebūtu mīnusi, nebūtu nepieciešams papildu finansējums pakalpojumiem. Tomēr uzlabojumi nepieciešami vēl vairāk, tāpēc finansējumam ar laiku jābūt vēl lielākam.

Līdztekus jāgādā par efektīvu un kvalitatīvu līdzekļu izmantošanu. Tāpēc ir jāpārskata arī pakalpojumu sniegšana. Ja, piemēram, kādā vietā konkrētais pakalpojums tiek sniegts tikai reizi mēnesī, tas nav efektīvi. To var sniegt citur, bet tam jābūt katru dienu vai vismaz daudz biežāk nekā reizi mēnesī.

Apmeklēju Cēsu klīniku, redzēju, ka slimnīcā ir ļoti laba ķirurģijas nodaļa, bērnu nodaļa, ir labi ambulatorie pakalpojumi, terapija. Tieši tā tam ir jābūt – labi, efektīvi, pilnā apjomā – kad ir ārsti un ir laba kvalitāte. Ārsti ir apmierināti ar darba vidi, pieejamo aparatūru, pacienti ir apmierināti ar saņemtajiem pakalpojumiem un vidi, kurā tie tiek nodrošināti. Biju pārsteigts par brīnišķīgajām, plašajām telpām, skaistiem kabinetiem, krāsām, turklāt viss ir sakārtots tā, ka ir viegli gan pacientam, gan darbiniekiem. Cēsu klīnika ļoti labi attīstās, specializējas, un tas arī ir tas, ko mēs prasām. Turklāt Cēsu klīnika spēj piesaistīt Eiropas Savienības struktūrfondu finansējumu, un arī nākamajā periodā tāds Cēsu klīnikai būs.

Mūsu prioritāte ir primārā aprūpe. Runājām gan ar klīnikas vadītāju, gan Cēsu novada domes priekšsēdētāju, ka ir nepieciešami primārās aprūpes centri. Zinu, ka Jelgavā tāds veidojas. Būtu labi, ja arī Cēsīs tāds būtu, ja slimnīcā būtu vairāki ģimenes ārsti, arī tādi, kas pieejami pēc darba laika un brīvdienās. Arī tam varētu būt īpaša atbalsta programma no Eiropas Savienības struktūrfondiem. Jo ir svarīgi, ka iedzīvotājs iespējami ātri tiek pie ģimenes ārsta, ka tas ir tuvāk mājām un ka uz vietas ir iespējami arī dažādi izmeklējumi. Ja veselības stāvoklis ir sliktāks, cilvēku var ievietot slimnīcā. Ja palīdzību nevar sniegt vietējā slimnīcā, sūtīt uz augstāka līmeņa slimnīcu, piemēram, Valmierā un tālāk uz universitātes slimnīcu. Katrā slimnīcā būtu jābūt skaidrām funkcijām, bet šobrīd ne vienmēr tā ir.

Tādēļ redzam, ka Rīgā universitātes slimnīcās tiek ārstēti dažāda līmeņa slimību pacienti, lai gan palīdzību varētu sniegt arī cita līmeņa slimnīcās. Ir jābūt skaidrām funkcijām, struktūrai un sadarbībai starp slimnīcām, lai būtu saprotams, kurp sūtīt pacientu, ja viņu vairs nav iespējams ārstēt Cēsīs. Nevajadzētu būt milzīgai birokrātijai, kad ir jāzvana un jālūdzas, vai pacientu uzņem. Savukārt, ja universitātes slimnīcā cilvēka veselības stāvoklis ir uzlabojies, bet vēl nepieciešams turpināt atveseļošanās procesu stacionārā, to jau var darīt citā slimnīcā.

– Cēsnieki bijuši neapmierināti, ka Cēsīs nav dežurējoša traumatologa. Cēsu klīnika ir trešā līmeņa slimnīca. Valsts noteikusi, ka tajā ir jābūt dežūrķirurgam, bet ne dežūrtraumatologam. Vai arī tas varētu tikt pārskatīts?

– Ir jautājums par traumatologa nozīmi. Gribētu teikt, ka ar mazu traumu tiks galā arī ķirurgs. Savukārt, ja ir politrauma, ar kādām nesaskaras katru dienu, jautājums, vai tādēļ katru dienu uz vietas vajadzīgs speciālists un vai viņa darba kvalitāte būs atbilstoša, ja viņš sarežģītas manipulācijas veiks reizi mēnesī. Arī te būtu svarīga struktūra – atkarībā no traumas smaguma. Vai nu to risina uz vietas, vai sūta tālāk uz Valmieru, vai politraumu gadījumā – uz Rīgu. Tā tas notiek visā pasaulē, jo tādā veidā ir iespējama atbilstoša kvalitāte. Tā ir arī runa par nākotni.

Cilvēki dzīvo ilgāk, bet tāpēc arī slimību ir vairāk, nepieciešams vairāk veselības aprūpes pakalpojumu un tam lielāks finansējums. Savukārt, no otras puses, bērnu dzimst mazāk, jādomā, kā iespējams organizēt veselības aprūpi. Turklāt jābūt elastībai. Mums neder risinājums, modelis desmit, piecpadsmit gadiem, tas ik pa laikam ir jāpārskata. Tas ir izaicinājums ne tikai Latvijā, bet arī citviet, arī Skandināvijā.

-Cēsu novadā pamatā ir lauku teritorijas, tie, kas dzīvo pagastos raizējas, ka var palikt bez ģimenes ārsta.    Daudzi mediķi ir pirmspensijas vai pensijas vecumā, un ir satraukums, vai būs, kas nāks viņu vietā.

– Jā, tas ir ļoti svarīgi, un saprotu satraukumu, jo redzam, ka ap 30 procentiem ģimenes ārstu ir jau sasnieguši pensijas vecumu. Tāpēc domājam, ka lauku ģimenes ārstiem ir jāsniedz specifisks atbalsts, lai motivētu jaunos ārstus strādāt ne tikai Rīgā, Pierīgā vai lielās pilsētās. Ja ģimenes ārstam ir neliela prakse, viņš nevar izdzīvot, tātad ir nepieciešams vai nu vairākas prakses, vai valstij jāpalīdz ar papildu finansējumu. Tas vairāk ir sociālās atbildības jautājums. Strādājam, lai situācija uzlabotos, bet vai būs perfekti – diez vai.

-Uzņemoties veselības ministra amatu, kādu pienesumu vēlaties sniegt?

– Redzu, ka ir daudzas lietas, ko varam sakārtot, atvieglot. Varam vairāk uzticēt cits citam, bet reizē neprasīt lietas, kas nav nepieciešamas. Uzskatu, ka vairāk jāizmanto telemedicīna, īpaši cilvēkiem, kas dzīvo mazos ciemos, pagastos. Ir jābūt vietai pagasta centrā, kur iedzīvotāji var parunāt ar speciālistu attālināti, ja mediķa tajā dienā nav uz vietas. Mums ir jābūt daudz elastīgākiem, nekā esam šobrīd.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Vēlreiz pārrunā velosipēdu novietņu dizainu

00:00
21.01.2025
25

Kamēr daudzi cēsnieki, Saules ielas apkaimes daudzdzīvokļu māju iedzīvotāji, tuvējos uzkalniņos baudīja ziemas priekus, entuziastiskākie, proti, uz vienas rokas pirkstiem saskaitāmie, velobraucēji pulcējās Saules ielas kopmītņu mājā, lai vēlreiz pārrunātu iespējamo velosipēdu novietņu dizainu. Cēsu novada pašvaldība piedalās starptautiskā “Interreg” projektā “SUMPs for BSR”. Mērķis ir efektīvas ilgtspējīgas pilsētu mobilitātes plānošanas uzlabošana, veicinot aktīvu un […]

Draugu nams – Cēsu telplaika simbols

00:00
20.01.2025
64

16.janvārī Cēsīs, Konrāda kvartālā, īsā, neformālā ceremonijā iemūrēja laika kapsulu topošā Draugu nama pamatos. Ēkas apjoms sliesies starp Mācītāju māju un Konrāda namu, būvdarbi šajā vietā bija jāiepauzē, jo vietas arheoloģiskajā izpētē atklājās unikāls, bagāts kultūrslānis, tostarp 14. gadsimta    Cēsu nama fragmenti. Kā jau esam informējuši, pirms vairāk nekā trim gadiem tehnoloģiju uzņēmums “Drau­giem […]

Pārsteidzošā sēņu pasaule

00:00
19.01.2025
62

Sēņu laboratorijas “Spora LAB” dibinātāji Šarlote Baškevica un Rihards Grāvis funkcionālo jeb medicīnisko sēņu pētniecībai un audzēšanai pievērsās pirms vairāk nekā pieciem gadiem. Sākotnēji tā bijusi interese un vēlme rast kādu dabisku preparātu, kas palīdz uzturēt labas    darba spējas un možu garu ilgstošos saspringta darba posmos. “Pēc profesijas esmu programmētājs, un iepriekš par sēnēm […]

Līgatnē pirts – vieta, kur satikties un gūt labsajūtu 

00:00
18.01.2025
78

Katras, kaut nelielas pārmaiņas, vienalga, ar ko tās saistītas, raisa satraukumu, neziņu, ja tās skar personīgi. Kopš rudens līgatniešu sarunās būtiska tēma bija Līgatnes pirts nākotne. Tā kādreizējās papīra fabrikas dzirnavās ir, kā saka līgatnieši, no neatminamiem laikiem, kad 19.gadsimtā veidojās strādnieku ciemats. Pašvaldība, kas pēdējās desmitgadēs pirti apsaimniekoja, ziņoja, ka tā nav vietvaras funkcija, […]

Priekuļi. Redzēt attīstību un uzlabot ikdienu

00:01
17.01.2025
86

Pagastam svarīgas attīstības lietas un ikdienas sarežģījumi – tik daudzveidīga bija Cēsu novada pašvaldības un Priekuļu apvienības vadības saruna kārtējā tikšanās reizē ar iedzīvotājiem. Uz priekuliešu jautājumiem atbildēja novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs, viņa vietnieki Inese Suija-Markova un Atis Egliņš-Eglītis, pašvaldības policijas priekšnieks Guntars Norbuts, Priekuļu apvienības pārvaldes vadītāja Evita Šīrante un viņas vietnieks saimnieciskajos […]

Lācenes Ilzītes jubileja atzīmēta savējo pulkā

00:00
17.01.2025
44

“Apskatīju iepriekšējo jubileju bildes, kāda izskatījusies torte. Tās gleznojumi ir    līdzīgi, jo kārumi jāsaliek tā, lai jubilāre dāvanu uzreiz    neizjauc, bet ēd lēnām un skaisti. Tortē ir lasis un citas zivis, krabju nūjiņas,    rieksti, ogas, kartupeļu biezputra, liellopu kuņģīši, medus. Cienastā bija arī āboli,” pastāsta zvērkope, par lācenes Ilzītes mammu dēvētā Velga […]

Tautas balss

Kāpēc jāmaksā par receptes apkalpošanu

19:06
19.01.2025
17
Cēsniece raksta:

“Tagad, ja jāpērk vairākas recepšu zāles, nākas piemaksāt daudz. Turklāt maksā ne tikai medikamentu pircējs, bet piemaksā arī valsts. Un tā taču arī ir sabiedrības, iedzīvotāju samaksātā nauda, tikai aptiekās nonāk caur nodokļiem. Saka, būšot lētākas zāles, bet pagaidām to nevar just. Tad kāpēc medikamentu tirgotāji saņem piemaksu par katru recepti 1,5 eiro?” neizpratni pauda […]

Kur meklēt taksometru

19:06
19.01.2025
39
Seniore raksta:

“Iebraucu Cēsīs ar sabiedrisko transportu, tālāk bija jānokļūst uz Bērzaines pusi, kur gatavojos ciemoties. Iegāju vecajā universālveikalā, lai nopirktu vajadzīgo ciemakukulim, jāteic tur gan to neatradu. Taču šoreiz runa ne par to. Man bija līdzi nesamais, tāpēc gribēju līdz Bērzainei braukt ar taksometru. Agrāk taksometru stāvvieta bija netālu no autoostas, tagad tās vairs nav. Tā […]

Atļautais ātrums nav jāpārsniedz

19:05
19.01.2025
15
6
Lasītājs N. raksta:

“Nepiekrītu otrdienas “Dru­vas” numurā izteiktajam viedoklim, ka smagajiem kravas auto nevajadzēja atļauto braukšanas ātrumu palielināt līdz 90 km/h, bet atstāt iepriekšējo – 80 km/h. Domāju, tieši tagad atļautais ātrums ļauj nodrošināt vienmērīgu satiksmes plūsmu. Ja kravas mašīna brauc ar 90 kilometriem stundā, tā nevienam nebūtu jāapdzen, jo arī citiem transporta līdzekļiem uz divvirzienu ceļiem nav […]

Ar kādu ātrumu brauc kravas mašīnas

11:35
15.01.2025
75
1
J. raksta:

“Lasu par traģisko avāriju uz Ventspils šosejas, kurā bojā gāja skolotāja un mirusi arī viena skolniece, bet vēl dažām meitenēm nopietni jāārstējas slimnīcā. Laikam jau vainīgais būs mikroautobusa šoferis, kurš veda dziedātājas, jo, kā stāsta mediji, busiņš bijis braukšanai pretējā joslā un satriecies ar kravas mašīnu. Bet gribu gan teikt vienu lietu, vai bija pareizi […]

Jālabo pārbrauktuve

11:35
15.01.2025
29
Lasītāja raksta:

“Tā arī mēs, liepēneši, nevaram sagaidīt, kad “Latvijas Dzelzceļš” salabos pārbrauktuvi. No un uz būvmateriālu rūpnīcu sezonas laikā brauc daudz kravas mašīnu, pa Cēsu-Valmieras ceļu bieži pārvietojas kokvedēji, pārbrauktuves segums kļūst aizvien sliktāks,” pau­da lasītāja.

Sludinājumi