“Esmu aizgājusi priekšlaicīgā pensijā, bet visu laiku cītīgi gaidu, kad varēšu saņemt pilno pensiju. Biju cerējusi, ka jau 14.jūlijā būs vairāk naudiņas, bet nekā. Brīžiem liekas, ka ātrāk nomiršu nekā to sagaidīšu, jo visu laiku tik liek klāt tos mēnešus un gadus, ka līdzi nevar tikt. Protams, ir dusmas un rūgtums sirdī, jo pensijas ir mazas, bet viss ir tik dārgs – zāles, pārtika, elektrība. Tagad arī siena pļauja sākusies, jāmaksā gan pļāvējiem, gan vedējiem. Bet tā jau pensionārs pa to dzīvi sitas un cer uz labāku nākotni,” atzina pensionāre Anna Sīle, kurai janvārī paliks 61 gads un tiesības pieprasīt pilno vecuma pensiju.
Savukārt cēsniecei Zaigai Skujiņai šoruden paliks 55 gadi – vecums, kādā reiz sievietes saņēma vecuma pensijas. ” Atminos laikus, kad sievietes pensijā gāja no 55 gadu vecuma. Tagad jau tikai raudāt gribas. Laiki ir mainījušies un, neskatoties uz labās dzīves solījumiem, ar katru dienu dzīvot kļūst grūtāk. Bet cik tad var gausties un raudāt, tāpat jau neviens tās pensionāra asaras nesaprot un, šķiet, nekad arī nesapratīs, lai arī kāda valdība nāktu un solītu zelta kalnus. Esmu nolēmusi no 57 gadu vecuma doties priekšlaicīgā pensijā. Viss mūžs ir pavadīts, strādājot pārtikas nozarē, tagad gribētos atpūsties, rušināties savā puķu dārzā un izauklēt mazbērnus. Bez tam nevienam jau vairs nav vajadzīgi tādi veci darbinieki, vietā nāk jauni un spēcīgi,” domās dalījās Zaiga Skujiņa.
Pensijas vecuma paaugstināšana notiek saskaņā ar likumu Par valsts pensijām. Tas paredz, ka sievietēm un vīriešiem vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamais vecums ir 62 gadi. Vīriešiem jau šobrīd tie ir 62 gadi. Savukārt sievietēm vecuma pensijas saņemšanas
vecums pakāpeniski pa psešiem mēnešiem ik gadu tiks palielināts līdz 2008. gada 1. jūlijam, kad tiks sasniegts 62 gadu vecums.
Labklājības ministrijas (LM) speciālisti uzsver, ka pensijas vecuma palielināšana
nepieciešama, lai nodrošinātu pensiju sistēmas finansiālu stabilitāti ilgtermiņā. Ja nemainītu vecajā pensiju sistēmā noteikto vecumu (55 gadi sievietēm un 60 gadi vīriešiem) pietrūktu līdzekļu pensiju izmaksai, kā rezultātā būtu nepieciešams paaugstināt sociālās apdrošināšanas iemaksu likmi strādājošiem.
Līdzīga pieredze, palielinot pensionēšanās vecumu, ir arī citās Eiropas Savienības dalībvalstīs, kā, piemēram, Lietuvā, Igaunijā un Ungārijā, kurās ir noteikta kārtība, kādā sistemātiski palielina sieviešu pensionēšanās vecumu, lai pakāpeniski tuvotos vidējiem ES rādītājiem.
Tiesības uz vecuma pensiju ir personām, kuras sasniegušas likumā noteikto pensijas
vecumu, ja apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 10 gadiem. Līdz 2008.gada 1.jūlijam vecuma pensiju var pieprasīt arī priekšlaicīgi – divus gadus pirms vecuma pensijas
vecuma sasniegšanas, ja apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 30 gadiem.
Komentāri