Uz Cēsu Izstāžu namu atceļojusi starptautiska kolekcija – četru valstu leļļu mākslinieku darbi. Kolekcija ar Baltijas valstu un Krievijas meistaru darinājumiem izveidota Klaipēdā. No Lietuvas ar latviešu mākslinieces Ināras Liepas gādību tā nonākusi Cēsīs.
“Izstāde interesēs ne tikai bērnus, arī pieaugušos, jo tā apliecina, kas šobrīd notiek leļļu pasaulē, ar kādu elpu strādā mūsdienu mākslinieki. Izstādē pārstāvēti visi tehnikas veidi – tekstils, porcelāns, plastika, papjēmašē, arī autortehnikas,” pastāstīja I.Liepa, kura atzīst, ka ir filigrāni izpildīto darbu iedvesmota un profesionāli gandarīta, jo Lietuvā piedalījusies mākslas meistarklasē.
Ceļojošās izstādes pats lielākais eksemplārs ir I.Liepas veidotā vecmāmiņa – lelle cilvēka augumā. Latviju pārstāv arī krievu mākslinieces, kuru lelles ievērojamas ar spilgtām krāsām. Līdzīgi košas krāsu spēles redzamas Maskavas un Pēterburgas leļļu meistaru darinājumos. Viņi attēlojuši ne tikai cilvēkus, arī fantāziju tēlus. “Krievijā šī māksla ir visaugstākajā profesionālajā līmenī, it sevišķi Maskavā, kur regulāri notiek meistarklases, kas sagatavo grāmatas un žurnālus. Tie ir nopērkami arī izstādē Cēsīs. “Lieku galvu ķīlā, ka būs tādi cēsnieki, kuri, apskatījuši izstādi un iegādājušies žurnālu, jau nākamajā dienā dosies uz veikalu, lai meklētu materiālus leļļu izgatavošanai. Tā ir māksla, kura pievelk,” stāsta I. Liepa. “Leļļu radīšanas process ir tik juteklisks, ka to piedzīvot ir tīrā bauda.”
Lietuviešu darinātās lelles atšķiras ne vien ar formu, bet arī krāsu izvēli, kurā dominē atturīgi toņi. Igauņu lelles ir neparastas ar izpildījumu, radītajiem fantāziju tēliem – cilvēkiem ar dzīvnieku iezīmēm. Igauņi savās lellēs apliecina arī tautas mākslu.
Apbrīnu izpelnās mazākās – plaukstas lieluma lelles, kur sīkais cilvēciņš attēlots līdz milimetram precīzi – rokas ar visiem pieciem pirkstiņiem, acis ar skropstām. Un turpat blakus leļļu lāči, protams, lācīgi, bet tik mīļi.
Komentāri