Ceturtdiena, 20. jūnijs
Vārda dienas: Rasma, Rasa, Maira

Lauku aptiekām atšķirīgs liktenis

Druva
00:00
13.02.2009
10
200902121550341606

Papētot aptieku un ģimenes ārstu pieejamību laukos, „Druva” secināja, ka laucinieki iemācījušies slimošanu pakārtot aptieku un ģimenes ārstu darba laikam.

SIA „Taurenes aptieka” vadītāja Dace Strazdiņa stāsta, lai lauku aptiekas pastāvētu, svarīgi vairāki priekšnosacījumi. Viens – aptiekas atrašanās vieta. Ne mazāk svarīga ir sadarbība ar ģimenes ārstu.

„Taurenē aptieka darbojas jau 26 gadus, domāju, pastāvēsim arī turpmāk. Taurenieši aptieku ir iecienījuši. Ja kādas zāles nepieciešamas, nāk un pērk. Turklāt pirktspēju nav mazinājis arī medikamentu sadārdzinājums. Ja cilvēki saslimst, ārstējas,” saka D. Strazdiņa un nenoliedz, ka lauku aptiekām galvenais ir izdzīvošana, bet uzsver, ka aptiekāram laukos jābūt arī tādam, kuram cilvēki uzticas un ar kuru labprāt vēlas parunāties.

Nedaudz citādā situācijā ir Drustu IU „Intas aptieka”, kura ik dienas strādā vien divas stundas. Aptiekas vadītāja Inta Lipska neslēpj, ka par peļņu vispār nav ne mazākās runas. Labi, ja dienā ienāk trīs, četri cilvēki. Ir klusās dienas, kad aptiekā neienāk neviens.

„Esmu pensionāre, saņemu pensiju, un aptieka ir mana sirdslieta. To turu savai dvēseli. Protams, sanāk palīdzēt arī kādam drustēnietim, kurš nekur tālāk netiek, lai nepieciešamos medikamentus iegādātos. Taču pieļauju, ka šis ir pēdējais aptiekas darba gads, jo runā, ka ar nākamo gadu aptiekāriem daudz kas būs jādara elektroniski, bet es to izdarīt noteikti vairs nevarēšu. Ne man datora, ne interneta, ne es spēšu to vairs visu apgūt,” saka aptiekāre un pastāsta, ka kādreiz arī ārpus darba laika cenšas palīdzēt pagasta ļaudīm, ja vien var. Viņa dalās pārdomās, ka laukos medicīna nav no pieejamākajiem pakalpojumiem.

„Raunā ir aptieka, un novadā tā paliks vienīgā. Arī pie zobārsta var braukt uz Raunu. Kaut kādas iespējas drustēniešiem jau būs,” saka I. Lipska.

Daudz labākā situācijā ir Nītaures pagasta aptieka SIA „Cerība A. G.” Līdzīpašniece Alla Vasiļevska stāsta, ka vietējie aptieku iecienījuši. Turklāt filiāle izveidota arī Skujenes pagastā, kura strādā reizi nedēļā.

„Filiāle Skujenē mums darbojas jau sešus gadus. Iepriekš aptieka strādāja trīs reizes nedēļā, šobrīd darbiniece ir bērna kopšanas atvaļinājumā, mēs, viena vai otra īpašniece, braucam turp tikai reizi nedēļā,” saka A. Vasiļevska un, vērtējot lauku aptieku atšķirīgo situāciju, saka- lauku aptieku liktenis cieši saistīts ar ģimenes ārstu darbību pagastā. „Galvenokārt cilvēki pērk ārsta parakstītus recepšu medikamentus. Vitamīnus un profilaktiskus preparātus patlaban pērk daudz mazāk,” saka aptiekāre un skaidro, lai arī filiālē Skujenē pircēji ir, taču ar pārdoto var tikai savilkt galus.

„Nītaures aptieka noteikti ir spēcīgāka. Tā vēl uztur veikaliņu, kas atrodas ēkas otrajā stāvā, kuram pircēju skaits ir sarucis krietni vairāk nekā aptiekai. Cilvēki tagad iegādājas galvenokārt pirmās nepieciešamības preces. Niekiem un sīkumiem naudas vairs neatliek,” vērtē A. Vasiļevska.

Arī „Ilmas aptiekas” filiāle Zaubē par klientu trūkumu sūdzēties nevar. Aptieka strādā katru darba dienu. Arī ģimenes ārsts pagastā pieņem ik dienas. Filiāles vadītāja Janīna Kalteniece saka: „Jūtos cilvēkiem vajadzīga. Dienā apkalpoju vidēji pāris desmitus pircēju. Mēneša beigas varbūt ir klusākas. Iespējams, aptiekā iepērkas tik daudz cilvēku, jo esam nomalē un cilvēkiem nav iespēju aizbraukt līdz lielākām apdzīvotām vietām,” pārdomās dalās Janīna Kalteniece.

Mārsnēnu pagastā aptieka balansē uz naža asmens. SIA „Mārsnēnu aptieka” aptiekas vadītāja Vita Lāce atzīst -iet slikti. „Nav darba, nav naudas. Ģimenes ārsts pacientus pagastā pieņem reizi mēnesī, bērnu ārsts divas reizes. Katrs ārstējas, kā var. Labi, ka ārsta palīgs strādā pagastā, nepieciešamības gadījumā spēj ko līdzēt,” saka V. Lāce, neslēpjot, ka ir dienas, kad aptiekā iegriežas vien pāris cilvēki.

“Peļņas nav nekādas. Esmu pensionāre, saņemu pensiju, tādēļ varu atļauties te strādāt. Taču, cik ilgi Mārsnēnos aptieka pastāvēs, grūti teikt. Iespējams, ka ar laiku tādas pagastā vairs nebūs,” tā V. Lāce.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Jāatgādina, lai neatkārtotos

00:00
20.06.2024
37

14.jūnijs šogad bija lietains. Saule slēpās aiz asaru pielietiem mākoņiem, kad daudzviet Latvijā pieminēja 1941.gada represijās svešumā izvestos. Jaunraunā komunistiskā terora upuru piemiņas vietā priekulieši atcerējās uz Sibīriju aizvestos jaunrauniešus, tos, kuri neatgriezās. “Lasot atmiņas par to nakti, kad pārtrūka daudzu Latvijas iedzīvotāju dzīve, nevar palikt vienaldzīgs. Un nekur nepazūd jautājumi – par ko, kāpēc. Šodien […]

Aizvadītajā diennaktī vairākas sadursmes

14:33
19.06.2024
31

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 94 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 12 ceļu satiksmes negadījumi, kur vienā gadījumā viena cietusi persona. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 93 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 34 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos gadījumos […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē septiņi izsaukumi

14:30
19.06.2024
23

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 18. jūnija plkst. 6.30 līdz 19. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma septiņus izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, četrus uz glābšanas darbiem un viens izsaukums bija maldinājums. Vakar īsi pēc pusdienām ugunsdzēsēji saņēma izsaukumu uz Smiltenes novada Smiltenes pagastu, kur pēc ceļu satiksmes negadījuma bija […]

Satiksimies pie Sīmanīša!

00:00
19.06.2024
80

Vairāki simti cēsnieku un tālumnieku piepildīja Cēsu Maija parku. Viņi pazina Haraldu Sīmani, viņiem patīk viņa dziesmas. Kāds ar viņu dzīvojis kaimiņos, cits kopā mācījies, vēl cits muzicējis vai ciemojies pie viņa kādas baznīcas tornī, varbūt, garām skrienot, tikai sasveicinājies. Ha­ralds Sīmanis ir cēsnieks. Te veidojusies viņa personība, piedzīvota mīlestība, atrasts savs ceļš dzīvē un […]

Švīkas sirds rotaļpagalmā

00:00
18.06.2024
41

Bērni apgūst dažādas vizuālās mākslas tehnikas, bet galvenais ir katra īpašās izpausmes Ar izstādes “Švīkas sirds rotaļpagalmā” atklāšanu CATA kultūras namā vēl vienu māksliniecisko gadu noslēdz Daigas Jirgensones vadītā mākslas darb­nīca “9 kaķi”. Izstādes atklāšana ir kā svētki pēc padarītā darba, kur bērniem ir iespēja pabūt ar saviem vecākiem un vecvecākiem, kā arī gandarījums redzēt […]

CSNG ar cietušajiem

14:12
17.06.2024
43

Aizvadītajās dienās Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 282 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 35 ceļu satiksmes negadījumi, kur sešos gadījumos kopumā cietušas sešas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemts 291 administratīvā pārkāpuma lēmums, tajā skaitā 197 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos […]

Tautas balss

Zināšanas, kas vajadzīgas katram

17:05
18.06.2024
15
Lasītāja G raksta:

“Pagājušajā nedēļā Valmierā ikviens varēja uzzināt un arī praktiski pamācīties, kas tieši darāms krīzes situācijās. Aizsardzības ministrija rīkoja dienu “Bruņojies ar zināšanām”, kur speciālisti tikās ar iedzīvotājiem. Tāds pasākums bija pavisam 14 pilsētās Latvijā, bet mūsu valstī taču ir daudz vairāk pilsētu un visās dzīvo cilvēki, visur vajadzīgas šādas zināšanas, īpaši jau šajā situācijā, kurā […]

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
21
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
30
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
22
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
36
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Sludinājumi