Saeimas vēlēšanas ir notikušas.Tajās Latvijā piedalījies 61,38 procenti balsstiesīgo iedzīvotāju, mūsu rajonā – 63.92.
Nu jau zināmi provizoriskie rezultāti. Piecu procentu barjeru Latvijā pārvarējušas septiņas partijas. Latvijā par “Tautas partiju”
nobalsoja 19,49% vēlētāju (rajonā – 29,94) un tā ieguvusi 23 deputātu vietas. ZZS, par kuru nobalsoja 16,69% vēlētāju (rajonā –21,70), saņems 18 deputātu mandātus. Arī JL, par kuru nobalsoja 16,38% vēlētāju (rajonā – 20.96), saņems 18 deputātu mandātus. Par LPP/LC nobalsoja 8,59% vēlētāju (rajonā – 6,14) un arī šī partija saņems desmit deputātu mandātus, apvienība “Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK, kas saņēmusi 6,95% vēlētāju atbalstu (rajonā – 7,08), iegūs astoņas deputātu vietas, bet apvienība “Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā”, par kuru nobalsoja 6,02% vēlētāju (rajonā – 1,49) – sešas deputātu vietas. Savukārt “Saskaņas centrs” vēlēšanās ieguva
14,42% vēlētāju balsis (rajonā – 2,30) un partiju apvienībai pienākas 17 deputātu vietas. Kā tad vēlēšanas noritēja mūsu rajonā? Kaut vēlētāji tika baidīti ar pilnmēnesi, šoreiz tas negatīvas emocijas neraisīja – pie urnām devās labvēlīgi noskaņoti balsotāji.
– Laucinieki no rīta svarīgo izdara un tad var steigt ikdienu, – atzina drabešniece Ruta Vanaga, kura kopā ar vīru Andreju un dēlu Valteru nobalsot ieradās līdz ar vēlēšanu iecirkņa atvēršanu Drabešos. Vaivēnietis Ģirts Vīņauds ar lepnumu “Druvai” teica: “Atnācu no rīta, izpildīju pilsoņa pienākumu, nu varu doties buciņos.” Savukārt Cēsīs iecirknī kultūras centrā pēdējie vēlētāji bija Stankēviču ģimene. “Dienā svinējām atkāzas, zinājām, ka var balsot līdz desmitiem vakarā, tāpēc nesteidzāmies,” atzina Ļubova Stankēviča.
Visas dienas garumā vēlēšanu komisijas atpūsties nevarēja. “Sākumā šķita, ka jaunieši nepiedalās vēlēšanās. Rīta pusē nāca galvenokārt vēlētāji gados, bet vakarpusē bija ļoti daudz jauniešu,” atzina vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Anna Būre iecirknī, kas bija iekārtots Cēsu 1.pamatskolā. Priekuļu vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Dace Ikauniece pēcpusdienā bija gandarīta: “Vēlēt nāca daudzi tehnikuma puiši, pagasta jaunieši, jaunās ģimenes bija paņēmušas līdzi atvases.” Vairākos iecirkņos tiem, kuri balsoja pirmoreiz, tika pasniegti ziedi. Dažā to pietrūka.
Tā kā šajās Saeimas vēlēšanās katrs varēja balsot, kurā iecirknī vēlas, kā atzina vēlēšanu komisiju pārstāvji, daudzviet to izmantojuši ciemiņi. Vairāku pagastu kapsētās sestdien bija svecīšu vakari, kas ir radu pulcēšanās reize. Tad arī daudzi izmantoja iespēju un nobalsoja. “Daudz vēlētāju bija pirms un pēc svecīšu vakara. Lai gan visas dienas garumā balsotāju netrūka,” “Druvai” sacīja Raunas vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Ruta Slaidiņa.
Tā kā vēlēšanu diena ilga 15 stundas un tajās piedalījās visdažādākie cilvēki, neiztika arī bez pārpratumiem, var teikt, pat jautriem atgadījumiem. Kāda vēlētāja bijusi pārsteigta, ka viņai iedotas viltotas listes, jo pirmā ir balta lapiņa. Komisijas locekle paskaidrojusi, ka “Mā- ras zemē” startē tikai viena deputāta kandidāte. Kāds vēlētājs savukārt meklējis Kiršteina sarakstu, cits pārmetis, ka nedod Lemberga listi. Kāda vēlētāja stingri turējusi pasi un nelaidusi to no rokām ārā pārliecībā, ka tas ir viņas, ne valsts īpašums. Ja iepriekšējās vēlēšanās kā kuriozu minēja gadījumu, ka vēlētājs urnā iemetis pasi, tad šoreiz tā notika arī Cēsīs. Vēlētājs pasi saņēma, kad balsis bija saskaitītas. Kāds vēlētājs pie galdiņa sēdējis ļoti, ļoti ilgi. Izrādījies, cilvēks visās listēs vilcis krustiņus un svītrojis.
Par ko balsoja rajona iedzīvotāji, to tagad rāda vēlēšanu rezultāti. Taču iecirkņos satikto vēlētāju viedokļi par to, kāpēc balsojuši par vienu vai otru listi, bija diezgan atšķirīgi. “Bija grūti izvēlēties. Pirms iepriekšējām Saeimas vēlēšanām tik traki neplēsās. Tagad man gribas atbalstīt to, kuru visvairāk nomelno, “ “Druvai” sacīja Aija Stivriņa Drabešos. Savukārt raunēniete Ilze Ādamsone izteica cerību, ka varbūt tomēr pensionāru dzīve kļūs cerīgāka. “Lielās partijas tāpat būs Saeimā. Gribas, lai ir arī kāds, kurš oponē un ienes jaunas vēsmas. Vecie zirgi ir piekusuši vilkdami.” Veselavietis Sandris Janušonis, jautāts par izvēli, bija strikts: “Man ir senas simpātijas.” Savukārt raunēniete Kristīne Āboliņa, kura vēlēja pirmoreiz un uz iecirkni bija atnākusi kopā ar vecākiem, atzina, ka balsojot vērtējusi partiju padarītos darbus un apspriedusies ar tēti.
Vēlēšanu iecirkņos patiesi valdīja jauka gaisotne – smaidoši vēlētāji un komisijas locekļi. Veselavā vēlēt bija ieradies studentu pulciņš, balsotāji ne tikai novēlēja, bet arī sveica vēlēšanu komisiju. Šajās vēlēšanās vairākos iecirkņos komisiju locekļiem vēlētāji pasniedza ziedus. Jauku brīdi vēlēšanu iecirknī Cēsu kultūras centrā sagādāja kāzinieki – kamēr jaunais pāris pastaigājās pa parku, viņi atnāca uz iecirkni.
“Vēlēšanu iecirkņos vēlētāji bija gaidīti. Cilvēki nāca kā uz svētkiem un viņiem bija jājūtas kā svētkos, “ uzsvēra rajona vēlēšanu komisijas sekretāre Līga Dzemido. Jaunpiebalgā pie balsošanas urnas priecēja lilijas, Drustos – rudens ziedi un vilkābele ar ogām…Par vēlētāju ērtībām īpaši bija padomājusi Priekuļu vēlēšanu komisija. Izgatavotas speciālas balsošanas kabīnes. Kā atzina vairāku vēlēšanu komisiju locekļi, cilvēki, visticamāk, no bankām iemācījušies nebāzties otram virsū, ja viņš kaut ko kabīnē vai pie galdiņa dara.
Vairākos vēlēšanu iecirkņos visas dienas garumā klusi maliņā sēdēja vairāku partiju novērotāji. Visvairāk pārstāvju bija iecirknī kultūras centrā. Lai arī Līvija Harju (“Tautas partija”), Aigars Līdaks (“Saskaņas centrs”), Vitauts Arnolds Kizāns (TB/LNNK), Olita Ansone (“Jaunais laiks”) katrs pārstāvēja savu partiju, par vēlēšanu norisi visi bija vienisprātis. “Viss notika mierīgā gaisotnē, kā jau mazpilsētā pienākas. Mums komisijas priekšsēdētāja visu paskaidro, kas kuru brīdi notiek. Gaisotne ļoti patīkama,” “Druvai” atzina Līvija Harju.
Gaisotne saspringa, kad sākās balsu skaitīšana. Ar nepacietību rezultātus no katra iecirkņa gaidīja rajona vēlēšanu komisija. Pulksten 23 pirmie rezultātus paziņoja kaivēnieši, tad mārsnēnieši. Kā uz delnas ekrānā bija redzams, kā mainās par partijām nodotās balsis rajonā, Vidzemē, Latvijā. ZZS mūsu rajonā līdz pat plkst. 0.12 turējās līderos, tad pārsvaru guva “Tautas partija”.
– Vēlēšanu komisijas ir profesionālas. Nebija nekādu aizķeršanos, – uzsvēra rajona vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Biruta Mežale. Savukārt vēlēšanu komisiju locekļi uzteica patīkamo sadarbību ar rajona komisiju. “Prieks strādāt, esam kā komanda”, atzina Stalbes vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Ilze Krivašonoka.
Svētdien koncertā satiku deputātu kandidātus Māri Niklasu (ZZS) un Jāni Porieti (“Tautas partija”). M. Niklass vēlēšanu naktī bijis Rīgā, kopā ar partijas biedriem izdzīvojis katru iegūto un atņemto vēlētāju balsi. “Bija ovācijas, kad no kāda
pagasta piezvanīja un teica – pie mums zemniekiem 51 procents.” Jānis Porietis rezultātus gaidījis tepat Cēsu birojā kopā ar partijas biedriem un atbalstītājiem. Protams, valdījušas emocijas – prieks, gaviles. “Vēlēšanu dienā arī ar mani gadījās kuriozs. Bija atbraukuši ciemos klasesbiedri. Pirms braucām vēlēt, mājās vēl noprasīju, vai visiem ir pases. Kad nokļuvām iecirknī, izrādījās – esmu aizmirsis pasi mājās,” pastāstīja J. Porietis un atzina, ka pagaidām vēl nedomājot par to, vai ticis Saeimā.
Komentāri