Kampaņas mērķis ir atgādināt par drošības jostu, sēdeklīšu un paliktņu lietošanu un samazināt ceļu satiksmes negadījumos bojā gājušo un ievainoto skaitu. Diemžēl statistika vēl joprojām nav iepriecinoša, jo pēc ceļu satiksmes drošības direkcijas datiem zināms, ka 2006. gada pirmajos sešos mēnešos bojā gājuši divi un ievainoti 112 bērni – pasažieri.
Kā “Druvai” pastāstīja Cēsu rajona policijas pārvaldes priekšnieka vietnieks Jānis Goba, arī Cēsīs un rajonā visām skolām un bērnudārziem tiks pievērsta pastiprināta uzmanība.
“Kampaņas laikā, īpaši 1. septembrī, veiksim pastiprinātu kontroli pie skolām un bērnudārziem. Pārbaudīsim, vai mazie pasažieri ir piesprādzējušies, un dalīsim bērniem jau pazīstamo rotaļlietu – bruņnesi Robi, kā arī informatīvi izglītojošos bukletus. Taču vēlreiz gribētu vērst vecāku uzmanību, lai ģimenē ar bērniem
pārrunā ceļu satiksmes drošības noteikumus. Lai bērni atceras, ka pirms ielas šķērsošanas ir jāpaskatās uz abām pusēm un jāpārliecinās, vai nebrauc automašīna. Lai vecāki ar bērniem pārrunā, kā jāuzvedas uz ielas, kā jāšķērso gājēju pāreja,” skaidro rajona policijas pārvaldes priekšnieka vietnieks Jānis Goba un atklāj, ka vismaz pirmās divas jaunā mācību gada nedēļas jābūt piesardzīgiem gan bērniem, gan autovadītājiem.
“Daudzi bērni atgriežas no laukiem, nometnēm. Viņi vasarā ir skrējuši, lēkuši un varbūt nedaudz piemirsuši ceļu satiksmes drošības noteikumus. Tāpēc arī autovadītājiem būtu jābūt īpaši uzmanīgiem, tuvojoties gājēju pārejām,” skaidro J. Goba.
Pēc ceļu satiksmes drošības direkcijas datiem zināms, ka kampaņa „Piesprādzē! Neriskē!” veiksmīgi sākās vasaras sākumā, kad notika plaši ceļu policijas reidi un dažādi pasākumi ar Robja piedalīšanos. Pirms un pēc kampaņas tika veikta aptauja, un tās rezultāti liecina, ka pēc kampaņas mašīnās piesprādzēto bērnu skaits ir pieaudzis – 90.4% bērnu uzskata, ka vienmēr jālieto drošības jostas. Iegūtie dati parāda arī to, ka ievērojami ir palielinājusies drošības jostu lietošana – īpaši aizmugurējos sēdekļos, kas līdz šim daudziem nelikās kā obligāta prasība, tā ir pieaugusi no 24% līdz 36%.
Vienlaicīgi ar kampaņu ir sagatavoti arī grozījumi likumdošanā. Patlaban par nepiesprādzēšanos tiek izteikts brīdinājums vai uzlikts naudas sods 10 latu, taču jaunnedēļ valdībā tiks iesniegtas izmaiņas Ministru kabineta noteikumos. Grozījumos ir paredzēts – ja autovadītājs nav piesprādzējies, viņš saņem 1 uzskaites punktu un 10 latu lielu naudas sodu, bet, ja pasažieris- bērns nav piesprādzēts – 2 uzskaites punkti un 10 latu sods autovadītājam. Ja vadītājs ir piesprādzējies, bet pasažieris (izņemot bērnu) nav piesprādzējies, abus soda ar administratīvo sodu. Cēsu rajona policijas pārvaldes priekšnieka vietnieks Jānis Goba izteica bažas arī par 1. septembra vakara pasākumu.
“Arī te vēlētos vērst vecāku uzmanību. Kā liecina statistika, 1. septembrī daudzi bērni pēc šādiem tusiņiem tiek ievietoti slimnīcā. Jaunieši pārdzeras, sastrādā muļķības. Laikam vecāki ir kļuvuši bagātāki un bērniem ir lielāka kabatas nauda. Viņi īrē pirtis, rīko pasākumus, bet policijas pieredze rāda, ka šāda veida pasākumi diemžēl beidzas bēdīgi,” atzīst J. Goba un piebilst, ka visas rajona skolas var gaidīt ciemos policiju, kas bērniem vēlreiz stāstīs par ceļu satiksmes drošības noteikumiem.
Komentāri