Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Marija, Marika, Marina

Krokusi atklāj krāsu un smaržu toņus

Sarmīte Feldmane
00:00
17.03.2023
39
Rukiana Krokusi

“Kā var nepatikt šis krāsu paklājs! Ārā sniegs, siltumnīcā krāsu dažādība, ziedi smaržo. Tik daudz toņu,” tik vienkārši dārzkopis un selekcionārs Jānis Rukšāns skaidro aizraušanos ar krokusiem.

Pirms pieciem gadiem iznāca viņa grāmata “The World of Crocuses” ( Krokusu psaule), tikko izdots tās pirmais papildinājums “The first supplement”. “Pa šo laiku atklāts daudz jauna, jo krokusi kā dekoratīvs augs tiek intensīvi pētīti. Jau iepriekšējā grāmatā solīju, ka būs papildinājums, kurā būs jaunais,” stāsta pētnieks un piebilst, ka grāmatā ir ne tikai jaunatklāto sugu apraksti, arī jaunākās atziņas krokusu audzēšanā, kā arī labotas kļūdas. “Pētot aizvien atrod ko jaunu tajā, kur šķiet, ka viss skaidrs,” uzsver J.Rukšāns un pastāsta, kā nolēma ar lupu papētīt Danforda krokusus, kuriem ir gandrīz paši sīkākie ziedi – to garums parasti nepārsniedz 1,5 cm. Tie ir izplatīti Turcijā dažādos reģionos un parādās Irānā, tūkstoš kilometrus tālu. “Tika uzskatīts, ka tā ir viena suga. Skatos, ziedputekšņu kātiņi ir ar matiņiem, bet aprakstā teikts, ka kaili. Visticamāk, skatīts ar acīm, bet šie matiņi ir pazīme, pēc kuras atšķir sugas. Kad raksti darbu, ne jau visus krokusus esi redzējis, ja kāda suga arī ir kolekcijā, bet to cits jau aprakstījis, nepēti sīkās detaļās,” botāniķa darbu atklāj J.Rukšāns un uzsver, ka arī izpētītajā var atrast kaut ko vēl jaunu.

Pērn viņš pabija ekspedīcijā Ziemeļmaķedonijā, ievāca skaistu krokusu un bija pārliecināts, ka tā sen pazīstama suga. Izrādījās, pazīstamā suga aug tikai skābās augsnēs, bet Jāņa atradums kaļķainās. “Tad var pētīt, ziedlapiņu krāsa tāda pati, bet iekšpuse gaišāka. Vācieši veic arī ģenētisko analīzi un pierāda, ka sugas radniecīgas, bet atšķirīgas. Ej gar dobēm, redzi, ka ziedi atšķiras, bet jāatrod, ar ko, kas ir tas mazais knifiņš, ko vari izteikt vārdos, jo tas, ka redzi, vēl neko nenozīmē. Nevar uzrakstīt, ka izskatās citāds. Vienādi krokusi, bet izrokot izrādās, vienam bezhlorofila lapas ir baltas, otram dzeltenas, līdz tam tikai redzēju, ka ziedu toņi atšķiras. Nevar vienkārši uzrakstīt – gaiši vai tumši violets -, jo katrs to sapratīs citādi,” pastāsta J.Rukšāns.

Jaunajā grāmatā ir 31 jauna krokusu suga, kas pasaulē atklāta un aprakstīta. No pagājušā gada ekspedīcijas Irānā J.Rukšāns jau grāmatā aprakstījis sešas jaunas atrastās krokusu sugas. Viņš atklāj, ka vēl būs vismaz pāris. Mūžā, būdams dārznieks, ne botāniķis, J.Rukšāns atklājis un aprakstījis ap 70 jaunām sīpolaugu sugām, no tām 48 krokusu sugas. Pasaulē ir aprakstītas 260 krokusu sugas. Vēl ir divas, kas nākušas klāt jau pēc grāmatas uzrakstīšanas, un tuvākajā laikā būs vēl no Jordānijas, Izraēlas, Balkā­niem.

Grāmata dodas pasaulē. To izdeva Latvijas Zinātņu akadēmija. Grāmatu autors velta Ukrainas brīvības cīnītājiem, pieci eiro no katra pārdotā izdevuma tiek ziedoti armijai, kas aizstāv savu valsti. Ar lepnumu J.Rukšāns stāsta, ka kolēģi un draugi dažādās valstīs augstu novērtējuši izdevumu –lūk, tādai jābūt grāmatai: kvalitatīvi iespiestai, gaumīgi un uzskatāmi noformētai un ar skaidri saprotamu informāciju. Grāma­tas salikumu veidojusi cēsniece Anda Nordena, tā iespiesta “Lat­gales drukā”.

Tagad J.Rukšānam brīdis, kad priecāties par krokusu ziedēšanu, uzņemt ciemiņus. “Jāatrod laiks arī pētniecībai, jo ziedēšanas brīdis ir īss. Visu izdarīt nevar. Šogad pētīšu Danforda krokusus, nākamgad tos, ko pērn atvedu no Irānas,” pastāsta J.Rukšāns un atklāj, ka bijusi iecere arī šogad braukt ekspedīcijā uz Irānu, bet draugi ieteikuši to nedarīt, jo situācija valstī nemierīga. Viņš spriež, ka jūnija sākumā varētu aizbraukt uz Ziemeļmaķedoniju. Tur kalnos krokusi zied vēlu.

Teju katram, kurš ierodas ekskursijā pie Jāņa Rukšāna, uzreiz gribas, lai arī viņa dārzā būtu tāds pats skaistums. Dārznieks pastāsta, ka ne viens vien jautā, kur var nopirkt tādu puķu sīpolus. Šajā laikā nekur. Tā ir J.Rukšāna kolekcija, pasaulē lielākā, kurā 1700 krokusu paraugu. Te nav audzētava.

Ikdienā veikalos pārdošanā lielākoties ir holandiešu šķirnes. Ar lepnumu J.Rukšāns pastāsta, ka viņam ir divas vecas holandiešu šķirnes. Pēc Otrā pasaules kara tās ievestas Austrālijā un kādā audzētavā saglabātas. Dārznieks atzīst, ka citviet Eiropā tādu krokusu nav. Pasaules ceļus izstaigājušie krokusi lēni iedzīvojušies Raiskumā, jo, kad Austrālijā ziedēšanas laiks, Latvijā rudens.

Kad pieklusuši ekskursantu pirmie prieka saucieni, sākas jautājumi. “Skaidroju, ka ir pavasarī un ir rudenī ziedošie krokusi un tās nav vēlziedes. Arī tām ir sugas, kas zied pavasarī un rudenī. Kā var atšķirt vēlziedes no krokusiem? Stāstu, ka krokusi ir īrisu dzimta, bet vēlziedes liliju dzimta. Vēlziedes viduslaikos sau­ca – dēls pirms tēva -, jo pavasarī parādās sēklas, bet zieds rudenī,” pastāsta J.Rukšāns.

Tikai retais nepajautā, kad Jānis sācis veidot kolekciju. Kad viņš pasaka, ka interese par sīpolpuķēm radusies 12 gadu vecumā, daudzi netic. Par krokusiem pirmo grāmatu J.Rukšāns uzrakstīja jau 80.gados. Tā bija par šķirnēm, kas sastopamas Padomju Savienībā. Līdz ar brīvvalsts laiku sākās ekspedīcijas. Dārzkopis piedalījies 26 zinātniskās pētniecības ekspedīcijās Vidusāzijā, Krimā, Kaukāzā, Tālajos Austru­mos, Urālos, Karpatos, Turcijā. Vairāk nekā puse krokusu sugu, kas atklātas Irānā, ir latvieša nopelns.

Saimnieks vadā gar ziedu paklāju, par katru krokusu sugu viņam savs stāstījums. Tie no Turcijas, brīnums dabā, savvaļā krustojas. Kalnu nogāzes augšpusē aug dzelteni, bet lejā zilie, tie krustojas, un vidū ir hibrīdi. Citviet dabā tā nenotiek. Te, lūk, visretākais pasaulē- rozā krokuss. Tā ir dabas kļūda, atrasts starp baltiem. Ļoti grūti pavairot, no sēklām izaug balts.

Krokusu pasaule ir ne tikai skaista, arī aizraujoša. Kad nokusīs sniegs, daudzviet dārzos uzziedēs krokusi. J.Rukšāns atzīst, ka diemžēl ieaudzēt krokusus zālienā nav vienkārši. “Ja zālienu intensīvi pļauj, krokusi ilgāk par pāris gadiem neaugs. Zāliens nedrīkst būt blīvs, tad puķe vairosies. Bet postu nodara ūdensžurkas un peles. Tās arī Cēsīs pēc diviem gadiem iznīcināja cīrulīšu dobi parkā,” pieredzē dalās J.Rukšāns un piebilst, ka dzīvesbiedre Guna krokusus sastādījusi starp hostām, pavasarī, kad tās vēl tikai mostas, krokusi zied un pamazām vien izsējas tālāk.

Siltumnīcā, ķerot sauli, pamazām mostas cīrulīši, zied Alpu vijolītes, kalnu īrisi. Pavasaris nāk ar ziedēšanu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
28

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
32

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Sirsnīgi un priecīgi nosvin Cēsu pansionāta jubileju

00:00
20.07.2024
59

Ar dziesmām, dejām, pansionāta jeb namiņa, kā iestādi dēvē darbinieki un iemītnieki, atmiņu stāstiem, svētku torti, daudziem sveicieniem, laba vēlējumiem, atzinības rakstiem un pateicībām aizvadīta Cēsu pilsētas pansionāta 30. jubileja. Svinot dienu, kad pirms 30 gadiem pašvaldības pansionāts pārcēlās no Glūdas kalna uz Cīrulīšiem, kopā ar iestādē dzīvojošajiem bija esošie un bijušie darbinieki, kādreizējie lēmumu […]

Sportiskā ģimenes diena Rīdzenē

00:00
19.07.2024
29

Ģimenes sporta dienā “Pilna laime, kad sporto saime!” Vaives pagasta Rīdzenē biedrība “Kiwanis Cēsis” otro gadu pulcināja vietējā un tuvējo pagastu iedzīvotājus aktīvi izkustēties. Uz pasākumu bija ieradies ap simt cilvēku. Ikviens varēja piedalīties skrējienā, mest šautriņas, spēlēt volejbolu, galda tenisu, kā arī dažādas lielformāta un neierastākas izklaidējošas spēles, būt kopā un noslēgumā ēst uz […]

Raunā Dziesmu svētkos svin Cimzes jubileju

00:00
19.07.2024
39

Raunā pie novadnieka Jāņa Cimzes pieminekļa dienas gaitā sagūla ziedu paklājs, bet brīvdabas estrādē izskanēja viņa 210.jubilejai veltītais koru koncerts “Rotā Dziesma”. Tā raunēnieši un astoņu kolektīvu dziedātāji godināja latviešu kora mūzikas pamatlicēju. Vai nu dienas gaitā mēģinājumos    pāri Raunai izskanējušās dziesmas, vai    vēlēšanās dzirdēt Raunas Dziesmu svētku kori, vai, iespējams, cita iemesla […]

Amatas apvienības svētkos ceļ godā pļaušanu ar izkapti

00:00
18.07.2024
153

Nītaurē tikās pieci pagasti, kas savulaik veidoja Amatas novadu, tagad svinot apvienības svētkus. Bija daudz aizraujošu atrakciju un koncertu, bet zīmīgākais notikums – nītaurieši uzspodrināja senāk laukos neaizstājamās prasmes, proti, rīkoties ar izkapti. “Pļaušanai ar izkapti Nītaurē ir tradīcijas. Nītaurieši gan bijuši labākie Latvijas čempionātā pļaušanā, gan paši bijuši šo sacensību rīkotāji,” stāsta Nītaures kultūras […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
26
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
18
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
24
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
31
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi