Kosmosa izziņas centrā Cēsīs notika Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas Inovācijas ekosistēmas attīstības apakškomisijas izbraukuma sēde.
Apakškomisijas sekretārs Atis Švinka pēc iepazīšanās ar centru atzina, ka te radīta lieliska iespēja gan atraisīt bērnu un jaunieši interesi par kosmosa pētniecības pamatiem un ar to saistītos STEM mācību virzienus, gan sniegt atbalstu skolotājiem.
“Kosmosa industrija ir viena no tām, kas dod būtisku pienesumu izglītībai, zinātnei un ekonomikai,” atzina A.Švinka. “Centrs Cēsīs ir lielisks piemērs, kā skolu jaunatnei radīt interesi par STEM mācību priekšmetiem. Mums kā deputātiem bija svarīgi tikties ar visu 17 cilvēku komandu, redzēt, ka pašvaldība palīdz, kā arī dzirdēt problēmas un to, kā varam iesaistīties. Mums jau šeit radās idejas, ka Ilgtspējīgas attīstības komisijā vajadzētu par šo jautājumu runāt padziļināti, izvērtējot ieguvumus.”
Ieskicējot atbalstu šādu centru darbībai, A.Švinka uzsver divus aspektus: “Pirmkārt, ir jābūt politiskai gribai. Esmu pārliecināts, ka patlaban politiskā griba ir. Diemžēl nav iedibināta institucionālā atbalsta sistēma. Finansējums tiek gūts dažādos veidos – no līdzekļu ietaupījumiem, grantu veidā. Kosmosa centrā Cēsīs redzam cilvēkus ar milzīgu entuziasmu, tāpēc gribētos, lai politiskā griba pārvērstos publiskā sektora stabilā atbalsta sistēmā. Tas ļauj Latvijai sevi iezīmēt kā kosmosa nozares būtisku centru. Ja salīdzinām ar kaimiņiem, tad, domāju, kosmosa pētniecības attīstības ziņā Latvija ir priekšā gan Igaunijai, gan Lietuvai. Mums ir arī unikāls Starptautiskais radioastronomijas centrs Irbenē un Kosmosa izziņas centrs šeit, Cēsīs. Ir svarīgi arvien vairāk atbalstīt cilvēku tieksmi pēc zināšanām. Centrā minēja brīnišķīgu piemēru, ka jaunietis pēc gūtās pieredzes šeit dodas studēt uz Jēlu, viņš ar savām zināšanām atgriezīsies Latvijā. Būtisks ir piedāvājums skolotājiem. Šie ir tie soļi, kas ir ļoti, ļoti svarīgi, lai kosmosa nozare varētu būt fundamentāla komponente gan izglītībā, gan zinātnē un arī tālāk ekonomikā un uzņēmējdarbībā. Dažreiz cilvēki maldīgi domā, ko gan Latvijā kosmosa nozarē var darīt. Bet tas ir aplami. Latvija var ļoti daudz – gan dot, gan arī saņemt atpakaļ.”
Deputātus sagaidīja un ar centru iepazīstināja centra vadītājs Miks Dzenis un izglītības satura vadītājs Jānis Urtāns. Miks Dzenis “Druvai” atzina: “Izbraukuma sēde, kas notiek pie mums, apliecina, ka esam nozīmīgi gan Eiropas Kosmosa aģentūras, gan arī Eiropas kosmosa aģentūras izglītības resursu organizācijas (ESERO) ietvaros. Mūsu pamatideja ir parādīt, ka apvienojam izglītību un kosmosa tēmu un izglītības saturu esam savienojuši ar kosmosa industriju. Tāpat vēlējāmies uzsvērt, ka nepieciešams atbalsts valstiskā līmenī, lai jaunieši no visas Latvijas varētu piedalīties nodarbībās, kas virzītas uz projektu darbiem, tāpat arī lai skolotājiem būtu iespēja profesionāli pilnveidoties un mācību stundās izmantot mūsu radītos resursus, turklāt ne tikai dabaszinībās, bet arī citos priekšmetos. Kosmoss ir cieši saistīts ar fiziku, ķīmiju, bioloģiju, tie ir mācību priekšmeti, ko skolēni apgūst arī šeit, par kuriem viņiem rodas pat tik liela interese, ka viņi izstrādā savus zinātniski pētnieciskos darbus un izvēlas tālāk studēt nozarēs, kas cieši saistītas ar šiem priekšmetiem.”
Deputātiem demonstrēja nodarbību, kāda notiek ceturtās klases skolēniem, kas saistīta ar matemātiku un decimāldaļskaitļu izmantošanu. “Tā parādām, kā aizraujošā veidā apgūt attiecīgo tēmu, zināšanas var izmantot reālu situāciju, problēmu risināšanā, kā arī kosmosa pasaules izzināšanā, piemēram, kā iespējami ātrāk atrast nozaudētu kosmosa zondi,” klāsta M.Dzenis. “Jāteic, sabiedrībā dzirdētas dažādas versijas, kas šeit ir un ko darām, piemēram, ka te ir universitāte vai strādā zinātnieki. Tāpēc arī deputātiem skaidrojām, ka neesam ne universitāte, ne zinātnieki, bet esam tie, kas dod impulsu jauniešiem, lai viņi kļūtu par zinātniekiem, universitātes pasniedzējiem un jaunajiem uzņēmējiem.”
Jānis Urtāns skaidro: “Kosmosa industrija ir ļoti strauji augoša, un, lai gan Latvija nevar lepoties ar senām saknēm šinī jomā, pateicoties Latvijas dalībai Eiropas Kosmosa aģentūrā, esam iesaistīti arī Eiropas kosmosa aģentūras izglītības resursu organizācijā. Tas ļauj Latvijas pedagogiem izmantot mūsu resursus pilnveidē un apgūt metodes, principus, idejas, kā mūsu mācību nodarbības sasaistīt ar reālām problēmsituācijām, kuras risina kosmosa industrija. Turklāt Kosmosa izziņas centrs jau vairākus gadus organizē ESERO sacensības un kampaņas skolu jauniešiem. Tā jauniešiem ir iespēja ne tikai apgūt jaunas zināšanas, bet arī klātienē apmeklēt Eiropas kosmosa aģentūras pētniecības iestādes.”