“Paņemiet rokās paciņu ogļu, ko berat grilā. Tas ir tikai kilograms, bet deg labi. Apjoms ir nesalīdzināms,” paskaidroja valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Cēsu brigādes 1. vada komandieris Juris Nīmanis.
Uzņēmēji spriež, ja noliktava nebūtu pilna ar svaigu, safasētu produkciju, tad posts būtu mazāks. Jau zināms, ka materiālie zaudējumi pārsniedz 100 tūkstošus latu. Ražotne, par laimi, bijusi apdrošināta.
“Ziemā ražojām, uzkrājām. Tieši bija jāved projām. Diemžēl neko neaizvedām. Sanāca, kā sanācis,” sprieda uzņēmuma līdzīpašnieks Agris Cērpiņš un papildināja: “Oglei ir pašaizdegšanās tendence, tā var notikt. Tas nav nekāds brīnums, tā ir normāla lieta. Runa ir tikai par apjomu. Viss ir izdedzis. Fasējamās līnijas tagad taisām no jauna.”
Ugunsnelaimes likvidācijā piedalās visi ražotnes darbinieki. “Ozolaine” ir darba devējs deviņiem zaubēniešiem.
“Bija baisa sajūta. Pirmā doma, ka zaudēts darbs. Strādāju jau četrus gadus, nezināju, kā citādi varēšu uzturēt ģimeni, ir bankā paņemts arī kredīts,” stāstīja Gita Bogdanova, kura dara smagu darbu, lādējot malku pārstrādei. “Šī ir reālākā vieta Zaubē, kur strādāt. Cilvēciski noteikumi, vienmēr samaksa laikus,” vērtēja Gita, cerot, ka šajā nedēļā darbu ražotne atsāks pilnā apjomā. Arī uzņēmumam ir kredītsaistības, bet līdzīpašnieks Agris Cērpiņš spriež, ka tās izdosies atjaunot.
“Ja produkcija būtu aizvesta iepriekšējā vakarā, tad visi būtu priecīgi, kaut gan noliktava tāpat izdegusi. Pakojamie materiāli rada lielus zaudējumus. Sadega viss iepakojums, kas maksā apmēram 70 tūkstošus latu. Vasara ir mūsu pļaujas laiks, vislielākais pieprasījums. Cik ātri vien spēsim, atsāksim ražot. Sākumā būs vairāk roku darba,” notiekošo ražotnē komentēja Agris Cērpiņš. “Ozolaine” ir viena no lielākajām kokogļu ražotnēm Latvijā. Produkciju pārdod galvenokārt ārvalstīs, stabilākie pircēji ir Zviedrijā un Francijā.
“Pagaidām nezinām, kādi, bet būs soda procenti par neizpildītu līgumu. Ja līgumā paredzēts, ka jāiedod tonna, bet iedodam 700 kilogramus, tad starpība mums jākompensē. Jāskatās, vai kavēsim arī piegādes apjomu,” klāstīja A. Cērpiņš, taču bija pārliecināts, ka neviens no kokogļu ražotājiem nepriecājas par viņu ligām. Tas tāpēc, ka pieprasījums pēc labi degošās produkcijas ir lielāks nekā piedāvājums.
“Nelaimīgi tie, kam vajag. Nevar dabūt. Līdz ar šo divu nedēļu apstāšanos ir liels robs. Citiem piegādātājiem ir problēmas,” skaidroja uzņēmuma līdzīpašnieks un piebilda, ka šis fakts gandarī, jo ļauj noturēties tirgū un uz nelaimes rēķina kāds neielec peļņu nesošajā tirgus nišā.
Komentāri