Sestdiena, 13. jūlijs
Vārda dienas: Margrieta, Margarita

“Ķimene” draudzīga ģimenei

Jānis Gabrāns
00:00
28.11.2015
1
Kimene 1

Cēsu vecpilsētā darbu sācis veikals “Ķimene”, kurā cēsnieki un pilsētas viesi var iegādāties mājražotāju produkciju un eko produktus. Īpašniece Ieva Šnepste dzimusi, augusi Skrīveros, šobrīd pārcēlusies uz Cēsīm. Tirdzniecība nav sveša lieta, jo vecākiem Aizkrauklē ir ģimenes uzņēmums – veikals. Ieva ir radošs cilvēks, absolvējusi Mākslas akadēmiju.

“Darbu savā nozarē neatradu, tāpēc devos uz Skrīveriem un dažus gadus sadarbojos ar vietējiem ražotājiem. Cilvēkiem bija liela interese, tāpēc nolēmu, ka arī Cēsīs situācija varētu būt līdzīga. Veikala atklāšanas diena apliecināja, ka cilvēki grib vietējo produkciju,” stāsta I. Šnepste.

Iespējams, pienācis laiks, kad cilvēki gatavi maksāt nedaudz vairāk, toties pirkt produktus, kas tapuši tepat, nevis nākuši tālus, dažbrīd pat nezināmus ceļus.

Pirms veikala atvēršanas I.Šnepste aicināja sadarboties vietējos ražotājus, un daudzi atsaukušies.

“Šobrīd esam tikai pašā attīstības sākumā, jo paredzēts piedāvājumu nemitīgi paplašināt. Būs arī mājas sieri, kūpinājumi, olas, dārzeņi, vietējie vīni un mazo alus darītavu ražojumi. Notiek mājražotāju apzināšana, sazvanāmies, tiekamies, un plaukti kļūst arvien pilnāki,” norāda I. Šnepste, piebilstot, ka atvērta sadarbībai ar ikvienu mājražotāju, ne tikai tiem, kuri ražo pārtiku.

Veikalā rodami mājražojumi, kas tapuši vēsturiskā Cēsu rajona novados, ražojumi no citiem Latvijas novadiem. Veikala vidū maiss ar pelēkajiem zirņiem tepat no Priekuļu laukaugu selekcijas institūta. Protams, neiztikt bez dažām lietām, kas nav no Latvijas, piemēram, dabīgā vaniļa, vaniļas pulveris, sveramās garšvielas – karijs, kurkuma, kaltēta paprika, arī šis piedāvājums kļūšot arvien plašāks.

Jautāju, vai telpas nebūs par šauru. “Man ir labs salīdzinājums,” saka Ieva. “Ik pa laikam aizbraucu uz Rīgu, kur šādi veikaliņi cieņā, un redzu, ka tur mazākās telpās ir lielāks piedāvājums. Tāpēc par telpu lielumu nesatraucos, ir vēl viena telpa, kur plānojam rīkot pasākumus, degustācijas, prezentācijas.”

Apzinot mājražotājus, Ieva norāda, ka sadarbība nes arvien jaunus pārsteigumus, redzot, ko latvieši spēj izdomāt, saražot no tā, kas aug tepat, Latvijā. Tas esot pretarguments tiem, kuri saka, ka nevar atrast darbu. Ieva domā, ka drīzāk vainojams runātāju slinkums, jo mājražotāju veikums parādot, ka visu var panākt, ja ir vēlme domāt, meklēt, radīt. “Tiesa, ir jāstrādā, bez tā nekas nebūs,” uzsver I. Šnepste.

Jauno uzņēmēju ērkšķaino ceļu labi parāda LTV operācija “Bistro “Frics””. Ieva norāda, ka arī viņa to skatās, lai salīdzinātu: “Protams, viņiem cita nozare – ēdināšana, man nedaudz vieglāk. Jāteic, ka līdz šim neesmu saskārusies ar kādām neatrisināmām problēmām.”

Viņa pieteikusies Cēsu novada pašvaldības konkursā “Dari Cēsīm”, kur ieguvusi finansējumu aprīkojuma iegādei: “Prieks, ka pašvaldība palīdz reāli, nevis tikai vārdos sola atbalstu. Jo iesācējam visu nepieciešamo aprīkojumu iegādāties nav lēts prieks, bet kredītu ņemt negribējās, tāpēc pašvaldības atbalsts bija tieši laikā un vietā. Paldies visiem, kuri nāca palīgā iekārtot veikalu, vienai būtu grūti to paveikt.”

Skaidrojot, kāpēc nosaukumā izvēlēta “Ķimene”, Ieva norāda, ka tā ir latviska garšviela. Kopā ar draudzenēm uzskaitījušas visvisādus augus, līdz uzpeldējusi ķimene, un kopīgi nospriests, ka tas būs visatbilstošākais.

“Dzejiski skatoties, ir atskaņa ar vārdu – ģimene. Ja cilvēki rūpējas par veselīgu uzturu, “Ķimenes” produktiem jābūt katrā ģimenē,” piebilst I. Šnepste.

Viņu nesatrauc, ka darbība sākta it kā tukšā laikā – rudens nogalē -, jo tuvojas Ziemassvētki, dāvināšanas laiks: “Man nekad nav paticis, ka uzdāvina kādu nevajadzīgu nieku, ko noliec plauktā, nezinot, ko ar to darīt. Te ir lieliska alternatīva dāvaniņām, uzdāvināt kaut ko veselīgu, garšīgu un noderīgu.”

Veikals tikko sācis darbu, bet I. Šnepste norāda, ka plānu daudz un nemitīgi tikšot domāts, kā iepriecināt un pārsteigt tos, kuri iegriezīsies “Ķimenē”.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Mārsnēnu teātris turpina ar pārbaudītām vērtībām

00:00
13.07.2024
12

Mārsnēnu teātris šovasar savus skatītājus iepriecināja ar pirmizrādi. “Kazlauckus prot savu darbu” – joku luga vienā cēlienā ir atsauce uz iepriekšējo izrādi “Tapiņa atgriešana”. Sezonas noslēgumā izrādīt jaunāko iestudējumu mārsnēniešiem jau ir tradīcija. Režisore Ingrīda Zilgalve pastāsta, ka “Tapiņa atgriešana” nospēlēta tik daudz reižu – 21 izrāde. Divas no tām aizvadītas Latvijas Brīvdabas etnogrāfiskajā muzejā. […]

Peldošā sala nerisinās āraišniekiem svarīgākās problēmas

00:00
12.07.2024
40

Kuplā skaitā Āraišu ezera apkārtnes iedzīvotāji bija sanākuši uz tikšanos, lai vairāk uzzinātu par pašvaldības uzsākto projektu. Plānots pētīt ūdenstilpi un tajā izveidot peldošu salu, kas veicinās bioloģisko daudzveidību un papildinās sabiedrības izglītošanas iespējas. Peldošā sala Āraišu ezerā tiks izvietota ezera vides stāvokļa uzlabošanai, skaidroja Cēsu novada pašvaldības projekta vadītāja Zane Pīpkalēja. Salā būs putnu […]

Raunā satikās “Pļavā”

00:00
11.07.2024
52

Piepildīts vakars un diena – kārtējo reizi var teikt par festivālu “Rodam Raunā”. Šīgada tēma bija “Pļava”, un ikviens varēja pārliecināties, kas tik pļavā nenotiek un ko tā dod mums. Festivāls iesākās ar koncertu Ilvas un Jāņa Lodziņu kolekcijas dārzā. Mierīgajā piektdienas vakarā pēc neliela lietus uz Ances Krauzes un Zigfrīda Muktupāvela koncertprogrammu “Violets”, kur  […]

Cēsis “Lampā” iziet plašu diskusiju loku

00:00
10.07.2024
54
1

Sarunu festivālā “Lampa” Cēsu novada pašvaldība savā sarunu telpā astoņās diskusijās bija izvēlējusies ļotidažādas tēmas: kultūras mantojums, kosmoss, digitālās prasmes, stilīgas mazpilsētas, apritīga būvniecība, bioreģions, kultūra un veselība, izglītība un inovācijas publiskajā pārvaldē. “Sarunu festivāls “Lampa” ir stabila vērtība desmit gadu garumā, tādēļ varam teikt, ka nav “Lampas” bez Cēsīm un Cēsis bez “Lampas”,” teic […]

Aicinām balsot par titula ieguvēju

11:07
09.07.2024
61
1

Sākusies balsošana par titula “Cēsnieks 2024” pretendentiem. Šogad pagodināšanai izvirzīti četri pretendenti. Žūrijas komisija balsošanai izvirzījusi: Natāliju Kramu, ilg­gadējo Cēsu bibliotēkas vadītāju, Vladimiru Kiseļovu, basketbola treneri, Ievu Moricu, sarunu festivāla LAMPA direktori, un Gunitu Bārdu, koncertu un pasākumu režisori, brīvprātīgā darba veicēju. “Cēsnieka” balvu piešķir jau vairāk nekā ceturtdaļgadsimtu. Tas ir uzņēma “Cēsu alus” un […]

Teju 100 goda konsuli iepazīst Cēsis

00:00
09.07.2024
51

Turpat simts goda konsulu no vairāk nekā 40 valstīm piedalījās 11. Latvijas goda konsulu sanāksmē, trešajā dienā iepazīstot arī Cēsis. Dalībnieki Kosmosa izziņas centrā tikās ar novada domes priekšsēdētāju Jāni Rozenbergu, iepazina izziņas centru, vecpilsētu un viesošanos noslēdza Vidzemes koncertzālē “Cēsis”. Pārstāvētas bija ļoti dažādas valstis, gan Rietumeiropas, arī Skandināvijas, bija goda konsuls no ASV, […]

Tautas balss

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
20
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Nav, no kā ietaupīt

15:13
05.07.2024
23
Seniore raksta:

“Ja cels pievienotās vērtības nodokli, tiem, kas dzīvo pieticīgi, būs vēl grūtāk. Tāpat jau no pensijas nekas nepaliek pāri, kad nopērku pārtiku. Ja tā būs dārgāka, tad vairs par dzīvokli arī nevarēšu samaksāt. No ēdiena neko ietaupīt nevaru, tāpat jau pērku tikai akciju preces,” pauda seniore.

Par ko uztraucas, par ko ne

15:13
05.07.2024
26
Iedzīvotāja raksta:

“Kad Cēsu Pils parkā notiek pasākumi, no centra līdz Festivāla ielai slēdz Lenču ielu. Un neviens neuztraucas, ka vairākas dienas Festivāla ielas iedzīvotājus traucē vēl lielāka satiksmes plūsma. Par Rīgas ielu gan visi raizējas, tur cilvēkiem neesot droši, iemītniekus traucē mašīnu trokšņi. Bet kā ar mums, kas dzīvo Festivāla ielā?” bija neapmierināta iedzīvotāja.

Apburtais loks

15:03
05.07.2024
25
1
Seniore raksta:

“Tomēr cilvēki spēj ietekmēt situāciju. Latvijas Pasts neuzdrošinās slēgt visas nodaļas, tās paliks arī laukos, lasu, pavisam 155. Tomēr 12 slēgšot, vienu no tām arī Cēsīs. Divas mūsu pilsētā neesot obligātas. Jau tā pastā bieži ir rindas, tagad būs vēl garākas. Un tad cilvēki neizvēlas šos pakalpojumus, bet Pasts tik saka, ka cilvēkiem tos nevajag,” […]

Cenas pārāk augstas

15:03
05.07.2024
28
Lasītāja O. raksta:

“Dārzeņaudzētāji saka, ka produkcija dārgāka, jo lielāks pievienotās vērtības nodoklis, kādu laiku bija pieci procenti, tad 12. Taču septiņu procentu palielinājums nav tik liels, lai piemēram, par lauka gurķiem prasītu gandrīz trīs eiro kilo­gramā. Var jau būt lielu uzcenojumu uzliek tirgotāji, tad audzētājiem jārunā ar tiem. Cenām jābūt samērīgām,” pau­da lasītāja O.

Sludinājumi