Aizdevējam naudas aizdošana ir bizness, ar ko tas pelna, tādēļ samaksa par naudas aizdošanu jebkurā gadījumā ir ietverta kredītā. Šī paša iemesla dēļ GE Money ir uzsākusi akciju “Atbildīgā aizdošana”, kurā sniedz padomus, kā ņemt un veiksmīgi atdot aizņemto naudu. Pirmā konsultācija par veiksmīgu kredītu atdošanu notika Cēsu pasta nodaļā, kur GE Money sabiedrisko attiecību konsultante Ieva Stūre un Ge Money reģionālais menedžeris Ingvars Kamaņins sniedza konsultācijas tiem, kas vēlējās ko vairāk uzzināt par dažādu veidu kredītiem.
“Šobrīd daudz tiek runāts, ka cilvēki bezatbildīgi ņem dažādu veidu kredītus, nesaprot procentu likmes un adekvāti nenovērtē savu finansiālo stāvokli, lai vēlāk veiksmīgi varētu atdot aizņemto naudu. Tāpēc mēs piedāvāsim bezmaksas eksperta konsultācijas uz vietas dažādās pasta nodaļās. Šis mums ir tāds pilotprojekts,” saka GE Money sabiedrisko attiecību konsultante Ieva Stūre.
Kā skaidroja Ge Money reģionālais menedžeris Ingvars Kamaņins, svarīgi ir zināt, ka kredīts nedrīkst pārsniegt 30% – 40% no cilvēka ikmēneša ienākumiem.
“Piemēram, ja cilvēks mēnesī saņem 250 latus, tad viņš mēnesī var atļauties atvēlēt kredītiem apmēram 70 latu,” skaidro I. Kamaņins un atzīst, ka ir cilvēki, kas naudu paņem, bet nedomā, kā to pēc tam atdos.
“Ir tāds teiciens, ka aizņemas jau cita naudu, bet atpakaļ jāatdod sava. Ja izveidojas situācija, ka cilvēks laikus neatmaksā paņemto naudu, vispirms sūtām brīdinājumus, cenšamies ar klientu vienoties, pārskatīt kredīta atdošanas grafiku, nepieciešamības gadījumā uztaisīt citu,” stāsta I. Kamaņins un piebilst, ka ir situācijas, kad tas aiziet līdz tiesvedībai.
“Parasti līgumā ir atrunāts arī līgumsods, kas jāmaksā par katru nokavēto maksājuma dienu. Šie līgumsodi mēdz būt nesamērīgi augsti un ilgtermiņā var pat lielā mērā pārsniegt paša kredīta kopējo summu. Tomēr saskaņā ar līgumu parasti ir jāatmaksā gan kredīta summa, gan arī līgumsods pilnā apmērā,” skaidro Ge Money reģionālais menedžeris un piebilst, ka nevie-nam klientam nenovēl nokļūt parādu piedzinēju sarakstos, jo informācija par parādnieka nemaksāšanas paradumu nonāk datu bāzē un vēlāk šāds ieraksts var kļūt par ievērojamu šķērsli, ja nākotnē klients vēlēsies izmantot citus kredītpakalpojumus. Šādu informāciju no piedzinēju datu bāzēm izmanto gan bankas, gan citi uzņēmumi, piemēram, telekomunikāciju operatori. Jāpiemin, ka šie kavētie maksājumi un informācija, kas ir reģistrēta datu bāzē, tiek saglabāta pat desmit gadus un ierakstu nedzēš arī pēc parāda atmaksas, bet gan papildina ar atzīmi, ka saistības ir nokārtotas un cik ilgā laikā tas ir darīts. Katrā gadījumā labai kredītvēsturei ir liela nozīme, jo tā ļauj saņemt izdevīgākus kredīta nosacījumus.
“Kredītus ņem gan jauni, gan veci. Taču jāatzīst, ka pensionāri ir atbildīgāki un parasti laikus veic ikmēneša maksājumus. Bez tam pensionāriem ir stabili ikmēneša ienākumi, jautājums tikai, cik lielu kredītu cilvēks var atļauties. Domāju, ka kredītu iespējas ir plašas un tas ir pozitīvi. Katram ir dota iespēja iegādāties sev vēlamo preci, mācīties, ceļot vai varbūt ieguldīt to savā veselībā. Dzīvē ir daudz neparedzamas situācijas un bieži cilvēkiem nav lieku naudas iekrājumu,” skaidro Ge Money reģionālais menedžeris.
Komentāri