Tuvojas valsts svētki – 1.maijs un 4.maijs – kad atbilstoši likumam jāizliek valsts karogi. Cilvēki dažkārt zvanījuši redakcijai, lai pavēstītu, ka tajā vai citā adresē karogs nav uzlikts, jautā, vai pašvaldības policija to pamanījusi, vai karoga neizlicējs saņēmis sodu.
To, kā un kad valsts karogs novietojams pie ēkām, nosaka Latvijas valsts karoga likums un Ministru kabineta noteikumi Nr.405 “Latvijas valsts karoga likuma piemērošanas noteikumi”. Taču ar sodīšanu par karoga neizkāršanu nav tik vienkārši. Cēsu pašvaldības policijas vecākā inspektore par saistošo noteikumu uzraudzību Tija Ļvova skaidro, ka fiziskas personas nevar sodīt par valsts karoga nenovietošanu pie ēkas datumos, kuros to pieprasa likums: “Lai arī juridiskām un fiziskām personām ir pienākums izkārt Latvijas valsts karogu likumā noteiktajos datumos, 2015. gadā Satversmes tiesa lēma, ka fiziskām personām ir brīva izvēle to darīt vai nedarīt.”
Kāda privātpersona apstrīdēja viņai uzlikto sodu par karoga neizlikšanu Satversmes tiesā, un tā lēma, ka soda piemērošana fiziskai personai neatbilst Satversmes 100.pantam. Tiek norādīts, ka fizisku personu nevar sodīt, bet attiecībā uz juridisku personu jautājums ir atvērts. Kamēr tiesā nav vērsušās juridiskas personas un tiesa nav lēmusi citādi, norma ir spēkā un tās sodīt var.
T. Ļvova atgādina, ka par Latvijas valsts karoga lietošanu pie ēkām atbildīgs ir attiecīgās ēkas vai telpu valdītājs vai turētājs, vai tā pilnvarota persona, kurai uzlikts pienākums nodrošināt karoga novietošanu. Šobrīd atbilstoši Administratīvo pārkāpumu kodeksam par karoga neizkāršanu izsaka brīdinājuma, bet, ja tas notiek atkārtoti gada laikā, izsaka brīdinājumu vai uzliek naudas sodu līdz 40 eiro.
“Karoga uzlikšana vai neuzlikšana parāda, kāda ir cilvēka attieksme pret savu valsti. Pašvaldības policija regulāri veic apsekošanu, situācija pilsētā ir laba. Novembrī kopumā fiksējām kādas 50 ēkas, pie kurām nebija karoga. Atgādinām īpašniekiem, ka tas jāizdara, un viņi ir pretimnākoši. Runājam ar nama apsaimniekotāju arī gadījumos, ja redzam, ka karogs ir zaudējis krāsu, kļuvis netīrs, tāds, kādu vairs nedrīkst novietot pie ēkām. Der atgādināt, ka valsts karogu aizliegts lietot pie ēkām, kas atrodas avārijas stāvoklī; pie ēkām, kuru fasāde tiek remontēta. Aizliegts lietot bojātu, izbalējušu, netīru vai citādi nepiemērotu Latvijas valsts karogu,” skaidro T. Ļvova.
Komentāri