Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Kā pēc Ģedimina aicinājuma

Jānis Gabrāns
00:00
21.02.2023
12
Gunta Gelgote Copy 1

Dziedātāja, soprāns Gunta Gelgote, kuras dzimtā puse ir Līgatne, jau gadus 15 dzīvo Lietuvas galvaspilsētā Viļņā.

Vakar bija Lietuvas Re­pub­likas Neatkarības diena, tāpēc runājām par svētkiem kaimiņvalstī, par lietuviešu attieksmi pret savu valsti, protams, arī par mūziku.

– Kā valsts neatkarības dienu svin Lietuvā?
– Svinības ir vienmēr! Katru gadu notiek svētku gājiens ar karogiem, pasākums pie prezidenta pils, dažādi koncerti. Lietu­vie­šiem ir raksturīgi svētkos doties uz pilsētu, un dažkārt ir sajūta, ka viņiem svētki nebeidzas. Katru otro nedēļas nogali ir kādi svētki, vienmēr pilsēta ir cilvēku pilna.
– Vai lietuvieši vairāk prot svinēt? Latvijā valsts svētki tādi nopietni, trūkst ballītes sajūtas.
– Viļņai atšķirībā no Rīgas ļoti raksturīgi, ka cilvēki ir ielās, laukumos, izklaides vietās, svin svētkus, svin dzīvi. Manuprāt, tas lieliski parāda, ka cilvēki labi jūtas savā pilsētā. Jūtas tai piederīgi. Domājot par Rīgas vecpilsētu, ir sajūta, ka tā paredzēta tūristiem, viņu pievilināšanai, bet Viļņā ikviens iedzīvotājs apzinās, ka tā ir viņa pilsēta. Nedēļas nogalē brīvdienās Viļņa ir ļaužu pilnāka nekā darba dienās, no pilsētas nomalēm visi brauc uz centru. Kafejnīcas ir lietuviešu pilnas, bet, ja ir kādi svētki, tad to var reizināt ar trīs vai četri. Viļņa ir ļoti mājīga pilsēta. Cilvēkiem tur patīk būt!
– Ne tik pārāk sen abas valstis svinēja savas simtgades. Kurā tas bija krāšņāk?
– Latvija savu simtgadi svinēja varenāk, un te ir vienkāršs izskaidrojums. Latvijai tie bija simts gadi kopš valsts dibināšanas, bet Lietuvai svētki saucās – simts gadi, kopš atjaunota Lie­tu­va. Proti, ka patiesībā Lietuva savulaik pastāvējusi simtiem gadu un 1918.gadā tikai vēlreiz apliecināts, ka ir Lietuvas valsts. Tā ir galvenā atšķirība.
– Ja runājam par patriotismu, Lietuvā laikam to jūt vairāk. Ir senā, bagātā savas valsts vēstures pieredze ar savu karali.
– Pavisam noteikti tas kaut kā viņiem tiešām ir asinīs. Lai arī pēdējo simt gadu vēsture mums it kā līdzīga, lietuviešu pašapziņā jūt tos valdniekus, dižkunigaišus, kas val­dījuši šajā zemē. Skolās nepārtraukti to māca. Jau no 1.klases, pat no bērnudārza viņi dižojas ar slaveno vēsturi, un tas atstāj pēdas, nospiedumus viņu dzīvē.
Mēs skolās tikpat kā nerunājam par Latvijas vēsturi 13., 14., 15.gadsimtā, bet Lietuvā bērniem par to stāsta nemitīgi. Ka tie bijuši ziedu laiki, visi dižkunigaišu vārdi  – Mindaugas, Ģediminas, Aļ­gir­das, Vitautas – tiek skandēti, tie ir visiem zināmi. Ko lai dara, viņiem tāda vēsture, tāpēc arī tradīcijas ir atšķirīgas.
Ja kāds grib vairāk izprast Lie­tuvas vēsturi, varu ieteikt mākslas vēstures zinātņu doktores Kris­ti­nas Sabaļauskaites vēsturisko romānu ciklu “Silva rerum”, kas tulkots arī latviski. Tas neapšaubāmi ir viens no nozīmīgākajiem notikumiem pēdējās desmitgades lietuviešu literatūrā un dod ļoti labu ieskatu Lietuvas un Viļņas vēsturē.
– Bet 90.gadu Atmodas laiks, neatkarības atgūšana?
– Manuprāt, tur gan vienāds svars kā Latvijā, tā Lietuvā, jo tā bija atbrīvošanās no padomju jūga. Viņiem janvāra notikumi bija krietni dramatiskāki nekā Rīgā. Arī Lietuvā Atmodas laiks, tautas kustība “Sajūdis” tiek turēta piemiņā gluži kā Latvijā.
– Ko mums mācīties no lietuviešiem?
– Spēju lepoties ar savu vēsturi. Mums tā nav bijusi tik spilgta, bet tomēr. Varam mācīties pašapziņu. Iespējams, kopā ar to nāk tas, ka lietuvieši mazāk pieskaņojas citiem sarunu biedriem, viņi ir vairāk pašpietiekami. Latviešos izteiktāki ir jūtīguma sensori, latvietis vairāk ieklausās sarunu bied­rā, cenšoties to sajust, izprast, un saskarsmē dažkārt tas labāk. Latvieši ir emocionālāki, varētu teikt, emocionāli bagātāki. Bet tāpēc latvietis arī bēdu uztver jūtīgāk nekā lietuvietis.
– Sanāk, ka lietuvieši labāk prot palikt bēdu zem akmeņa un iet tai pāri dziedādami?
– Tā ir, viņi par bēdu nedomā, bet uzreiz prāto, ko darīt tālāk. Te varu citēt anekdoti, ko stāstīja kāds diriģents, salīdzinot visu trīs Baltijas tautu iedzīvotājus. Igau­nis ņēma un izdarīja, lietuvietis do­māja un izdarīja, bet latvietis do­māja un domāja. Laikam jau kaut kāds patiesības grauds tur ir.
– Uzņēmējdarbības ziņā lietuvieši laikam tiešām ir lielāki darītāji nekā mēs.
– Atsaucoties uz anekdoti, latvietis vienmēr padomās. Vai tas būs gana gaumīgi, vai būs rentabli? Mēs apdomājam visus variantus, pirms sākam darīt. Lietuvietis nekad neapdomās no visām pusēm, viņš darīs un tad skatīsies, kāds rezultāts. Viņi mazāk šaubās. Mums nevajadzētu sevi tik ļoti bremzēt, bet ņemt un izdarīt!
-Vai latvietei iedzīvoties Lie­tu­vā viegli? Ir kaut kas, kā pietrūkst?
– Runājot par iedzīvošanos, nav viegli, vajag laiku. Lietuviešiem nav tendence ucināties ar kādu, censties pieņemt. Viņi dzīvo savu dzīvi, kad tu pats iejutīsies, tad arī iejutīsies.
Nevaru noliegt, ka Viļņa ir mājīga pilsēta, kurā būt. Ja varu būt dziedātāja, varu justies pieņemta radošajās aprindās, tas man liek justies labāk. Es jūtos iekļauta sabiedrībā. Ja es pirmizrādē dziedu lietuviski lietuviešu operā kā galvenā soliste, tas man ļoti palīdz iejusties šajā valstī.
Pietrūkt nekas nepaspēj, jo ļoti re­gulāri esmu Latvijā, savā dzimtajā Līgatnē.
– Ar ko asociējas Lietuva?
– Ar košākām krāsām, lielākiem kontrastiem, lai gan pazīstu personiski fantastiskus lietuviešu gleznotājus, māksliniekus, kuriem ir ļoti smalki darbi, kur nav nekādu krāsu kontrastu. Tās ir dziļas, vienkāršas personības, komponisti, gleznotāji, un man ir gods viņus pazīt. Lietuva ir dažāda.
– Un vēlreiz par svētkiem. Ne­sen atklātas Viļņas 700 gadu svinības.
– Atzīšos, man pašai bija interesanti uzzināt, kas ir pilsētas dzimšanas dienas datums. Tas nav laiks, kad pilsēta izveidota, bet kad pirmo reizi Viļņas vārds pieminēts rakstiskā liecībā. Tas minēts pilsētas dibinātāja, Lietuvas dižkunigaiša Ģedimina vēstulē, ko viņš no Viļņas sūtījis uz dažādām Eiropas pilsētām, tostarp Rī­gu. Tas bijis uzsaukums, kurā viņš aicina garīdzniekus, amatniekus, meistarus, zemniekus braukt uz Viļ­ņu, kas jau bija pilsēta ar vairākām baznīcām, darboties tajā, palīdzēt augt. Viņš aicināja šo vēstuli pārrakstīt un sūtīt uz citām Eiropas pilsētām. Vēstulē arī norādīts, ka Viļņā iebraucēji varēs dzīvot pēc Rīgas likumiem vai pēc kādiem labākiem, ja tādi ir.
Interesantākais, ka vēstules noraksts, kuru pašlaik eksponē Viļņā, ir uz Rīgu sūtītais, jo vēstules oriģināls nav saglabājies. Noraksts kopš 1323.gada glabājās Rīgā, valsts arhīvā, tagad uz pusgadu ir Viļņā.
– Vai visu gadu gaidāmi svētki?
– Jā, ar programmu var iepazīties mājaslapā 700vilnius.lt. Svētkiem gatavojās vairākus gadus, gatavoja projektu pieteikumus, piesaistīja finansējumu, strādāja mākslinieki, komponisti, rakstot mūziku tieši šiem svētkiem, arī es piedalīšos vienā programmā.
Notiek arī  konferences, diskusijas, tostarp par to, kas ir Viļņas iedzīvotājs: tas, kurš tur dzimis, vai tas, kurš ar savu pienesumu darbojies pilsētā. Aizdomājos par sevi, ka arī es, simboliski sakot, atsaucos Ģedimina aicinājumam do­ties uz Viļņu, lai palīdzētu tai ar savu radošo pienesumu.
– Kā rit pašas muzikālā dzīve Lietuvā?
– Patlaban neesmu Lietuvas Na­cionālā operas un baleta teātra štata soliste, bet kā viesmāksliniece pie­dalos vairākās izrādēs. Šī gada plānā ir divi koncerti ar simfonisko orķestri Viļņas filharmonijā. Viens būs orģināldarbs, kas izskanēs Viļņas festivālā, tā būs oratorija, kas veltīta pilsētai, tās vēsturei. Tekstā runā par Viļņas vēsturi, nākas nosaukt pilsētas vietas, baznīcas, dažādus objektus. Ir interesanti mācīties šo tekstu, jo saprotu, par kuru vietu pilsētā dziedu.
– Vai apgūt lietuviešu valodu iz­­devies labi?
– Saprast saprotu. Taču, ņemot vē­rā, ka oratorijā būs ļoti daudz teksta lietuviski, laikam būs jāpiestrādā pie akcenta. Bet jāpiebilst, ka daudzi mūsdienu Lie­tu­vas komponisti man uztic izpildīt viņu mūziku, ir daudz pirmatskaņojumu, un tas ir ļoti pagodinoši.
– Taču Latvija kā koncertvieta arī nav aizmirsta?
– Jā, puse manas radošās darbības ir Lietuvā, puse – Latvijā. Vien­mēr ir kāds piedāvājums, vai kopā ar domubiedriem izveidojam kādu programmu.

Latvija man vienmēr ir un būs vis­labākā, vismīļākā. Braukt uz Latviju vienmēr ir patīkami, tad sirsniņa vairāk ietrīsas, nekā dodoties pretējā virzienā. Kad pārbraucu Latvijas robežu un ieraugu lielo sarkanbaltsarkano karogu, tas man ieplīvo sirdī.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
28

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
32

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Sirsnīgi un priecīgi nosvin Cēsu pansionāta jubileju

00:00
20.07.2024
61

Ar dziesmām, dejām, pansionāta jeb namiņa, kā iestādi dēvē darbinieki un iemītnieki, atmiņu stāstiem, svētku torti, daudziem sveicieniem, laba vēlējumiem, atzinības rakstiem un pateicībām aizvadīta Cēsu pilsētas pansionāta 30. jubileja. Svinot dienu, kad pirms 30 gadiem pašvaldības pansionāts pārcēlās no Glūdas kalna uz Cīrulīšiem, kopā ar iestādē dzīvojošajiem bija esošie un bijušie darbinieki, kādreizējie lēmumu […]

Sportiskā ģimenes diena Rīdzenē

00:00
19.07.2024
29

Ģimenes sporta dienā “Pilna laime, kad sporto saime!” Vaives pagasta Rīdzenē biedrība “Kiwanis Cēsis” otro gadu pulcināja vietējā un tuvējo pagastu iedzīvotājus aktīvi izkustēties. Uz pasākumu bija ieradies ap simt cilvēku. Ikviens varēja piedalīties skrējienā, mest šautriņas, spēlēt volejbolu, galda tenisu, kā arī dažādas lielformāta un neierastākas izklaidējošas spēles, būt kopā un noslēgumā ēst uz […]

Raunā Dziesmu svētkos svin Cimzes jubileju

00:00
19.07.2024
40

Raunā pie novadnieka Jāņa Cimzes pieminekļa dienas gaitā sagūla ziedu paklājs, bet brīvdabas estrādē izskanēja viņa 210.jubilejai veltītais koru koncerts “Rotā Dziesma”. Tā raunēnieši un astoņu kolektīvu dziedātāji godināja latviešu kora mūzikas pamatlicēju. Vai nu dienas gaitā mēģinājumos    pāri Raunai izskanējušās dziesmas, vai    vēlēšanās dzirdēt Raunas Dziesmu svētku kori, vai, iespējams, cita iemesla […]

Amatas apvienības svētkos ceļ godā pļaušanu ar izkapti

00:00
18.07.2024
153

Nītaurē tikās pieci pagasti, kas savulaik veidoja Amatas novadu, tagad svinot apvienības svētkus. Bija daudz aizraujošu atrakciju un koncertu, bet zīmīgākais notikums – nītaurieši uzspodrināja senāk laukos neaizstājamās prasmes, proti, rīkoties ar izkapti. “Pļaušanai ar izkapti Nītaurē ir tradīcijas. Nītaurieši gan bijuši labākie Latvijas čempionātā pļaušanā, gan paši bijuši šo sacensību rīkotāji,” stāsta Nītaures kultūras […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
26
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
18
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
24
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
31
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi