Ceturtdiena, 20. jūnijs
Vārda dienas: Viktors, Nils

Kā ielās iztikt ar mazumiņu

Druva
00:00
13.02.2009
3

Līdzekļu mazāk. Katrs darbs Cēsu ielās tiks rūpīgi izvērtēts, lai tomēr paveiktu iespējami vairāk.

Cēsu pašvaldība vairākkārt saņēmusi sūdzības par slikti notīrītajām ielām vai pārāk vēlu veiktajiem darbiem. Lai pārrunātu šos jautājumus, pie domes izpilddirektora Jāņa Rozenberga tikās pašvaldības speciālisti un ielu apsaimniekotāji no „Virāžas” un „Kom-Auto”.

Cits tehnoloģiskais process

J. Rozenbergs norādīja, ka finansējums ielu uzturēšanai samazinās, tāpēc ar ceļu uzturētājiem pārrunāts, kas tiks darīts, bet kurus darbus nāksies atlikt: „Autobraucējiem jāsaprot, ka tos standartus, kādi bija līdz šim, saglabāt nevarēsim.”

Atgādinām, ka pilsētas ielas sadalītas trijās kategorijās: A – maģistrālās, B – mazākas nozīmes asfaltētās, C – grants seguma ielas. Tām jābūt notīrītām atbilstoši normatīviem. Tie arī tiek ievēroti, lai gan iedzīvotāji izsaka pārmetumus. Firmas „Virāža” direktors Edvīns Vasers norāda, ka ar ceļu uzturēšanu ziemā nenovērš slīdamību, bet uzlabo braukšanas apstākļus: „Jāsaprot, ka ziemā tādu ielas segumu kā vasarā nevarēs panākt. Mēs darām visu, lai samazinātu riskus.

Laikrakstā dažkārt lasīti pārmetumi, ka ielas nokaisa un tikai tad tīra, notīrot arī šo kaisāmo materiālu. Tāda ir tehnoloģija, ka vispirms iet kaisītājs, lai sniegs nepiebrauktos. Ar sāls – grants maisījumu panākam, ka veidojas sniega – sāls un grants maisījums, kas nepiebraucas pie braucamās daļas, neveidojot ledainu kārtu. Kad nokrišņi mitējas, šo putriņu stumjam nost. Kurā brīdī to dara, par to atbild speciālists, kurš uzrauga ielu stāvokli pilsētā un dod rīkojumus. Cilvēki, kuri nepārzina šīs tehnoloģijas, tiešām var nesaprast, kāpēc tāda darbu secība. Cilvēks ņem piemēru no sava pagalma, ko vispirms notīra un tad kaisa. Bet ielu uzturēšanas tehnoloģija ir citāda.”

Grantētajās ielās sāls – grants maisījumu nekaisa, tāpēc tur sniegs piebraucas un veidojas ledus. Ielu uzturētāji arī uzsver, ka šis maisījums ir efektīvs tikai noteiktās temperatūrās. Lielā salā tas nedarbojas. Tad jākaisa tīra grants, bet to mašīnas braucot nodzen malā. Tāpēc, kad ir auksts un intensīvi snieg, ielas tikai tīra, kaisa vien krustojumus, ielas pie gājēju pārejām un kalnainās vietas. J. Rozenbergs norāda, ka paugurainais reljefs ir vēl viena Cēsu īpatnība, kas tīrīšanu apgrūtina un sadārdzina.

Cietīs mazākas nozīmes ielas

Lai notīrītu sniegu no maģistrālajām ielām, nepieciešamas apmēram četras stundas, bet visa pilsēta tiek iztīrīta aptuveni diennakts laikā.

„Kom-Auto” valdes priekšsēdētājs Jānis Grūbe uzsver, ka darbi tiek paveikti, problēma vien tā, ka mehanizatoram grūti tik daudzas stundas pēc kārtas strādāt: „Taču aizvietot viņus nevar, jo mehanizatori zina savus maršrutus, ielas. Ieliks jaunu, tas dažu ielu notīrīs, citu aizmirsīs.”

Ne visas ielas ziemā viegli iztīrīt, daudzviet traucē novietotās automašīnas. Kā viena no šādām problemātiskajām ir Maija iela, kur regulāri abās pusēs stāv mašīnas, tādēļ sniegu nevar nošķūrēt.

„Arī dažās citās ielās ir līdzīgi, un greiders tur nevar izbraukt. Pēc tam dzirdami pārmetumi, ka iela netiek tīrīta, bet kā to lai izdara?” jautā J. Grūbe.

E. Vasers atzinīgi novērtēja uz maģistrālajām ielām novietotās ceļa zīmes, kas liedz stāvēt. Tagad ielas var kvalitatīvi notīrīt.

Domes komunālās nodaļas vadītājs Igors Mercs uzsver, ka katrreiz jau laika apstākļi citādi, viens risinājums neder: „Gan ielu uzturētāji, gan domes speciālisti nepārtraukti seko situācijai, izvērtē un pieņem lēmumu konkrētajā situācijā.”

Kā iekļauties samazinātajā finansējumā? J. Rozenbergs skaidro, ka pirmām kārtām, samazinās sniega izvešanu. Lai arī Cēsīs ir šauras ielas un liels sniegs apgrūtina braukšanu, šī nepieciešamība tiks rūpīgi izvērtēta.

„Ja vēl tiks samazināts finansējums, cietīs mazākas nozīmes ielas. Galvenās ielas jāmēģina noturēt līmenī. Vasarā samazinājums attieksies uz ielu mazgāšanu, slaucīšanu, C kategorijas ielas retāk greiderēs,” skaidro izpilddirektors.

Bedru remontiem trīs reizes mazāk

Ziemas pēdējos gados uzvedas arvien dīvaināk, ir krasas temperatūras svārstības, sniega periodi mijas ar bezsniega laiku. Šīs temperatūras svārstības ļoti kaitē ielu segumam. Mitrums siltā laikā iespiežas pat vissīkākajās plaisās asfaltā un piesalstot to saplēš. Un, viens divi, parādās bedres un bedrītes. Ja agrāk bedrīšu lāpīšana bija pavasara darbs, tagad tas jādara visu ziemu. Taču arī tam finansējums samazinājies ļoti krasi. Ja pērn atvēlēja 120 000 latu, šogad tikai 40 000. Un ielas ar sliktu segumu kļūst arvien sliktākas. Speciālisti gan norāda, ka kaut kas jādara, citādi šāda iela vispār nebūs lietojama.

J. Rozenbergs skaidro, ka tagad ziemā aizlāpīs tikai pašas bīstamākās bedres, koncentrējoties uz darbu vasarā.

Ojārs Cēderštrēms no SIA „Remonts KP”, kas rūpējas par bedrīšu lāpīšanu, gan norāda, ka situācijai

jāseko visu laiku un jāreaģē: „Ja šoziem dažas dienas nebūtu cītīgi pastrādājuši pilsētā, tik optimistiski noskaņoti nebūtu. Tad risinātu sarunas par pārsistām riepām.

Ja autoceļu fonda naudu samazina, ar mazu summu jāmāk apieties prātīgi. Zinām, ka nabags maksā dārgāk, bet muļķis maksā vēl divtik. Ja parēķinām naudiņu, kas ielikta ceļu remontos Cēsu rajonā, jēgas maz. Bet pilsētā jādomā, kā ar mazumiņu paveikt iespējami vairāk.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Jāatgādina, lai neatkārtotos

00:00
20.06.2024
8

14.jūnijs šogad bija lietains. Saule slēpās aiz asaru pielietiem mākoņiem, kad daudzviet Latvijā pieminēja 1941.gada represijās svešumā izvestos. Jaunraunā komunistiskā terora upuru piemiņas vietā priekulieši atcerējās uz Sibīriju aizvestos jaunrauniešus, tos, kuri neatgriezās. “Lasot atmiņas par to nakti, kad pārtrūka daudzu Latvijas iedzīvotāju dzīve, nevar palikt vienaldzīgs. Un nekur nepazūd jautājumi – par ko, kāpēc. Šodien […]

Aizvadītajā diennaktī vairākas sadursmes

14:33
19.06.2024
17

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 94 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 12 ceļu satiksmes negadījumi, kur vienā gadījumā viena cietusi persona. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 93 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 34 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos gadījumos […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē septiņi izsaukumi

14:30
19.06.2024
13

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 18. jūnija plkst. 6.30 līdz 19. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma septiņus izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, četrus uz glābšanas darbiem un viens izsaukums bija maldinājums. Vakar īsi pēc pusdienām ugunsdzēsēji saņēma izsaukumu uz Smiltenes novada Smiltenes pagastu, kur pēc ceļu satiksmes negadījuma bija […]

Satiksimies pie Sīmanīša!

00:00
19.06.2024
68

Vairāki simti cēsnieku un tālumnieku piepildīja Cēsu Maija parku. Viņi pazina Haraldu Sīmani, viņiem patīk viņa dziesmas. Kāds ar viņu dzīvojis kaimiņos, cits kopā mācījies, vēl cits muzicējis vai ciemojies pie viņa kādas baznīcas tornī, varbūt, garām skrienot, tikai sasveicinājies. Ha­ralds Sīmanis ir cēsnieks. Te veidojusies viņa personība, piedzīvota mīlestība, atrasts savs ceļš dzīvē un […]

Švīkas sirds rotaļpagalmā

00:00
18.06.2024
39

Bērni apgūst dažādas vizuālās mākslas tehnikas, bet galvenais ir katra īpašās izpausmes Ar izstādes “Švīkas sirds rotaļpagalmā” atklāšanu CATA kultūras namā vēl vienu māksliniecisko gadu noslēdz Daigas Jirgensones vadītā mākslas darb­nīca “9 kaķi”. Izstādes atklāšana ir kā svētki pēc padarītā darba, kur bērniem ir iespēja pabūt ar saviem vecākiem un vecvecākiem, kā arī gandarījums redzēt […]

CSNG ar cietušajiem

14:12
17.06.2024
42

Aizvadītajās dienās Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 282 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 35 ceļu satiksmes negadījumi, kur sešos gadījumos kopumā cietušas sešas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemts 291 administratīvā pārkāpuma lēmums, tajā skaitā 197 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos […]

Tautas balss

Zināšanas, kas vajadzīgas katram

17:05
18.06.2024
11
Lasītāja G raksta:

“Pagājušajā nedēļā Valmierā ikviens varēja uzzināt un arī praktiski pamācīties, kas tieši darāms krīzes situācijās. Aizsardzības ministrija rīkoja dienu “Bruņojies ar zināšanām”, kur speciālisti tikās ar iedzīvotājiem. Tāds pasākums bija pavisam 14 pilsētās Latvijā, bet mūsu valstī taču ir daudz vairāk pilsētu un visās dzīvo cilvēki, visur vajadzīgas šādas zināšanas, īpaši jau šajā situācijā, kurā […]

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
21
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
29
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
22
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
36
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Sludinājumi