Ceturtdiena, 20. jūnijs
Vārda dienas: Viktors, Nils

Kā atbalstīt trūcīgās ģimenes

Druva
00:00
06.02.2009
4
200902051641531217

Šis gads nācis ar daudz grūtāku sociālo situāciju nekā iepriekš. Pašvaldību sociālie darbinieki domā, kā palīdzēt krīzi pārvarēt daudzām maznodrošinātām un trūcīgām ģimenēm.

Dos zemi, lai audzē kartupeļus

Vaives pagasta sociālā darbiniece Rudīte Petrova, vērtējot sociālo spriedzi pašvaldībā, saka: “Noteikti vairāk cilvēku nāk un meklē palīdzību, bet nevarētu teikt, ka situācija ir katastrofāla. Taču paredzu, ka tuvākajā laikā maznodrošināto cilvēku skaits pagastā pieaugs. Diemžēl nākas secināt, ka līdzšinējā valsts likumdošana ir vērsta uz to, ka audzējam pabalstatkarīgu klientu. Lai gan bieži vien ir tā, ka likums tiek izdots, bet finansējums pašvaldībām tā īstenošanai netiek piešķirts,” saka R. Petrova un turpina: “Uzskatu, ka šogad vajadzētu visus spēkus vērst uz to, lai cilvēki paši vasarā izaudzētu pārtiku nākamajai ziemai. Mūsu pašvaldībai ir zeme, varam atļauties, iepriekš apzinot un ļaujot cilvēkiem pieteikties, piešķirt platības, lai viņi varētu sev iztikšanai izaudzēt kaut kartupeļus. Pašvaldība nāktu tik daudz pretim, ka pat iedotu nepieciešamo tehniku, ar kuru zemi apstrādāt gan pavasarī, vasarā, gan rudenī. Jo var jau likt pašvaldībām, lai viņas maksā maznodrošinātajiem pabalstus, bet, ja naudas nebūs, pabalstus iedot nevarēsim. Tādēļ iespēja izaudzēt kaut ko pašiem būs iespēja, kā iztikt. Ja cilvēks zina, ka viņš ir bezdarbnieks un tuvākajā laikā darbu atrast nevarēs, tad jāņem rokās lāpsta un jārok dārzs tik augšā.”

Gaida putraimus un auzu pārslas

Skujenes pagasta sociālā darbiniece Biruta Bebriša stāsta, ka situācija pagastā veidojas dramatiska.

“Sociālā spriedze noteikti pieaug, un pašvaldībai ir jācenšas, lai vistrūcīgākie iedzīvotāji būtu nodrošināti ar pašu minimumu -iztiku un pajumti. Un tikai pēc tam pašvaldības sociālā budžeta līdzekļus var izmantot citiem pabalstiem,” saka B. Bebriša, atklājot, ka janvārī no iedzīvotājiem saņēmusi 32 iesniegumus, kas prasa gan dažādus pabalstus-kurināmā iegādei vai garantētā minimālā ienākumu līmeņa nodrošināšanai-, gan vēlas iegūt trūcīgās ģimenes statusu.

Sociālā darbiniece stāsta, ka daudzi nāk arī interesēties, kā pašvaldība viņiem varēs palīdzēt, kad beigsies bezdarbnieku pabalsts.

“Mums ir brīvi sociālie dzīvokļi, bet trūcīgās personas un ģimenes, kuras palikušas bez darba un kuru dzīves apstākļi ir neapmierinoši, nenāk un uz šiem dzīvokļiem nepiesakās. Viņi nobijušies, ka nespēs samaksāt komunālos maksājumus,” skaidro B. Bebriša un uzsver, ka par pagasta trūcīgajiem ļaudīm tiek domāts.

“Janvārī 43 cilvēkiem piešķīrām trūcīgas personas statusu un cerējām uz solīto atbalstu, ka maznodrošinātie saņems miltus, putraimus, makaronus, auzu pārslas un pat piena pulveri, kas šīm ģimenēm būtu bijis reāls atbalsts. Taču diemžēl februāra sākumā no Latvijas Sarkanā Krusta sekretariāta vadītājas Ināras Sniķeres saņēmām šādu informāciju: “Produktu piegādes pirmā kārta ir noslēgusies 26. janvārī bez rezultātiem, jo, neskatoties uz lielo interesentu skaitu, nevienam nav izdevies gūt bankas garantiju par 110% no plānotajiem trīs miljoniem eiro. 30. janvārī ir izsludināts konkurss atkārtoti, kurš noslēgsies 30. martā ar cerībām, ka tas vainagosies panākumiem, jo nolikumā esot iestrādāts punkts par šo garantiju saņemšanu. Cerēsim un krāsim spēkus, lai ar pilnu jaudu varētu atsākt produktu dalīšanu ar pirmajiem pavasara putniņiem”,” izveidojušos situāciju skaidro B. Bebriša.

Sociālā darbiniece stāsta, ka pagastā strauji pieaudzis arī bezdarbnieku skaits. “Uz 30. janvāri bezdarbniekos bija reģistrējušies 59 pagasta iedzīvotāji, tie, protams, nav visi, kas bez darba. Situācija krasi mainās daudzās ģimenēs, kur iztikšanu nodrošina vai nu valsts pabalsts ģimenei, vai bezdarbnieka pabalsts,” situāciju raksturo sociālā darbiniece, atzīstot, iespējams, ka pašvaldībai šogad varētu nepietikt līdzekļu visiem nepieciešamajiem pabalstiem.

“Ekonomiskā situācija valstī liek meklēt iespējas izdzīvošanai, un daudzi pagasta ļaudis brauc arī uz ārzemēm, taču mazāk nekā kādreiz, jo arī Rietumeiropā jau saskatāmas bezdarba pazīmes,” vērtē sociālā darbiniece.

Sociālo budžetu palielina

Arī Taurenes pagasta sociālā darbiniece Velga Berķe atzīst – pašvaldība bija cerējusi, ka maznodrošinātās ģimenes varēs atbalstīt ar miltiem, auzu pārslām un citiem produktiem.

“Pašlaik skaidrs, ka šie produkti labākajā gadījumā varētu tikt piegādāti aprīlī. Pagājušajā gadā putraimus izdalījām 27 personām. Arī šogad jau paši apzinājām cilvēkus, kuriem šie pārtikas produkti būtu atspaids, jo gada laikā sociālā situācija pagastā noteikti ir pasliktinājusies un maznodrošināto skaits audzis,” saka V. Berķe. Viņa norāda, lai gan šogad pašvaldībai jārēķinās ar budžeta samazinājumu, tomēr plānotais sociālais budžets šobrīd ir vienīgais, kurš palielināts.

“Saprotam, ka šogad šim nolūkam naudiņa būs jātērē vairāk. Cilvēkiem nepieciešama palīdzība. Plānojam, ka daudz vairāk būs jāpiešķir dzīvokļu pabalsti, jo daudzi maznodrošinātie nespēj norēķināties par komunālajiem pakalpojumiem,” stāsta sociālā darbiniece un atzīst, ka nereti sociālajam darbiniekam pašam jāuzrunā ģimenes un jāpiedāvā palīdzība, jo ne vienmēr cilvēki nāk uz pašvaldību, lai mēģinātu atrisināt dažādas problēmas vai lūgtu atbalstu.

“Mēs laukos zinām, kā katrs dzīvo, un zinām, kuram palīdzība nepieciešama. Taču neteikšu, ka pagastā situācija būtu ļoti kritiska. Arī tie taurenieši, kuri pērn darbu zaudēja kokapstrādes uzņēmumā “Pondus”, lielākoties ir iekārtojušies citās darba vietās. Uzskatu, lai cik situācija būtu smaga, daudz kas atkarīgs no cilvēka paša. Cik mēs katrs esam uzņēmīgs un enerģisks,” saka V. Berķe.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Jāatgādina, lai neatkārtotos

00:00
20.06.2024
8

14.jūnijs šogad bija lietains. Saule slēpās aiz asaru pielietiem mākoņiem, kad daudzviet Latvijā pieminēja 1941.gada represijās svešumā izvestos. Jaunraunā komunistiskā terora upuru piemiņas vietā priekulieši atcerējās uz Sibīriju aizvestos jaunrauniešus, tos, kuri neatgriezās. “Lasot atmiņas par to nakti, kad pārtrūka daudzu Latvijas iedzīvotāju dzīve, nevar palikt vienaldzīgs. Un nekur nepazūd jautājumi – par ko, kāpēc. Šodien […]

Aizvadītajā diennaktī vairākas sadursmes

14:33
19.06.2024
17

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 94 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 12 ceļu satiksmes negadījumi, kur vienā gadījumā viena cietusi persona. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 93 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 34 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos gadījumos […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē septiņi izsaukumi

14:30
19.06.2024
13

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 18. jūnija plkst. 6.30 līdz 19. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma septiņus izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, četrus uz glābšanas darbiem un viens izsaukums bija maldinājums. Vakar īsi pēc pusdienām ugunsdzēsēji saņēma izsaukumu uz Smiltenes novada Smiltenes pagastu, kur pēc ceļu satiksmes negadījuma bija […]

Satiksimies pie Sīmanīša!

00:00
19.06.2024
68

Vairāki simti cēsnieku un tālumnieku piepildīja Cēsu Maija parku. Viņi pazina Haraldu Sīmani, viņiem patīk viņa dziesmas. Kāds ar viņu dzīvojis kaimiņos, cits kopā mācījies, vēl cits muzicējis vai ciemojies pie viņa kādas baznīcas tornī, varbūt, garām skrienot, tikai sasveicinājies. Ha­ralds Sīmanis ir cēsnieks. Te veidojusies viņa personība, piedzīvota mīlestība, atrasts savs ceļš dzīvē un […]

Švīkas sirds rotaļpagalmā

00:00
18.06.2024
39

Bērni apgūst dažādas vizuālās mākslas tehnikas, bet galvenais ir katra īpašās izpausmes Ar izstādes “Švīkas sirds rotaļpagalmā” atklāšanu CATA kultūras namā vēl vienu māksliniecisko gadu noslēdz Daigas Jirgensones vadītā mākslas darb­nīca “9 kaķi”. Izstādes atklāšana ir kā svētki pēc padarītā darba, kur bērniem ir iespēja pabūt ar saviem vecākiem un vecvecākiem, kā arī gandarījums redzēt […]

CSNG ar cietušajiem

14:12
17.06.2024
42

Aizvadītajās dienās Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 282 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 35 ceļu satiksmes negadījumi, kur sešos gadījumos kopumā cietušas sešas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemts 291 administratīvā pārkāpuma lēmums, tajā skaitā 197 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos […]

Tautas balss

Zināšanas, kas vajadzīgas katram

17:05
18.06.2024
11
Lasītāja G raksta:

“Pagājušajā nedēļā Valmierā ikviens varēja uzzināt un arī praktiski pamācīties, kas tieši darāms krīzes situācijās. Aizsardzības ministrija rīkoja dienu “Bruņojies ar zināšanām”, kur speciālisti tikās ar iedzīvotājiem. Tāds pasākums bija pavisam 14 pilsētās Latvijā, bet mūsu valstī taču ir daudz vairāk pilsētu un visās dzīvo cilvēki, visur vajadzīgas šādas zināšanas, īpaši jau šajā situācijā, kurā […]

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
21
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
29
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
22
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
36
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Sludinājumi