Valsts asinsdonoru centrs (VADC) Cēsīs rīkoja donoru dienu. Tajā piedalījās vairāk nekā pussimts cilvēku, kuri ziedoja asinis, lai palīdzētu saviem līdzcilvēkiem.
Četras stundas mediķi strādājuši bez atpūtas. Ja pavasarī līdzīgā VADC izbraukuma reizē asinis nodeva 17 donori, tad šoreiz trīs reizes vairāk. Rīgas mediķi bija patīkami pārsteigti, par donoriem redzot jauniešus, kuri izvēlējušies asinis ziedot pirmoreiz.
“Ļoti dzīvespriecīgi un veseli jaunieši. Tas ir patīkami. Acīmredzot sapratuši, cik tas ir svēts darbs,” sacīja VADC izbraukuma brigādes virsmāsa Mudīte Mūrniece un piebilda, ka palīdzot kādam cilvēkam, jaunieši iegūst arī sev, jo uzzina ļoti daudz par savu veselību. “Katram donoram tiek veiktas ļoti izzinošas asinsanalīzes. Ja jaunietis to vēlētos izdarīt laboratorijā, nāktos maksāt,” tā Mudīte Mūrniece. Satiktie jaunieši nebija ieinteresēti materiālā guvumā, jo tāda jau īsti nemaz nav. Asins donors saņem trīs latus pusdienām, kuru tālāka ceļa mērotāji iztērē transporta izdevumos, bet jaunieši nebija pārliecināti, ka trīs latu dēļ sēstos donora krēslā.
“Pati jau iepriekš apbrīnoju cilvēkus, kuri nodod asinis. Man radās tāda iespēja, un to daru. Esmu ļoti priecīga, ka varu cilvēkiem palīdzēt,” sacīja DACVĢ 12. klases skolniece Zane Sville un piebilda, ka ir pārliecināta, ka pēc asins nodošanas jutīsies labi.
“Esmu dzirdējusi, ka asins nodošana pat uzlabo pašsajūtu,” tā Zane.
Speciālisti uzsver, ka sievietes par donorēm var būt četras reizes gadā, vīrieši piecas reizes. Tāpat nozīme ir veselības stāvoklim un vecumam, jo uz donoru dienām aicina jauniešus, kuri sasnieguši 18 gadus, un pieaugušos, ne vecākus par 65 gadiem. VADC mediķi ir gandarīti, ka Cēsu rajonā asinis šogad nodotas jau gandrīz 300 reizes, atsaucīgi bijuši donori arī Jaunpiebalgā, Vecpiebalgā, Raunā, Dzērbenē. Daudzi jaunieši ziedojuši asinis izbraukumu dienās Priekuļu tehnikumā un Jāņmuižas profesionālajā vidusskolā.
“Man prieks, ka jaunieši ieklausījās Sarkanā Krusta darbinieku teiktajā. Mēs ciemojāmies skolās, stāstījām par donoru kustību pasaulē, par to, kādas mūsu rajonā un Latvijā bijušas situācijas, kad cilvēku izglābj donora asinis. Jaunieši to ir sadzirdējuši un ceru, ka viņi iesaistīsies donoru kustībā,” uzsvēra SK Cēsu rajona komitejas priekšsēdētāja Marina Orlova, piebilstot, ka pirms gadiem divdesmit donoru kustība Latvijā bija ļoti aktīva, tad tā iesūnoja, bet tagad tā sajūtama kā atsaucīgu cilvēku kustība, kas atkal iet plašumā. “Esam daudz runājuši, ieteikuši Veselības ministrijai, ka jāpaaugstina kompensācijas summa cilvēkiem, kuri ziedo asinis. Tagad ziedotājus varam uzcienāt ar visai trūcīgām donoru brokastīm – cepumiem un tēju. Mēs gribētu piedāvāt jogurtus, šokolādi. Zinām, ka donori ne jau tā salduma dēļ nāk un ziedo asinis, bet tā varam pateikties,” sacīja Mudīte Mūrniece, kura pārliecināta, ka donori būtu daudz aktīvāki arī tad, ja viņu vēlmi izprastu darba devēji. Darba likumā gan noteikts, ka donoram pienākas apmaksāta brīvdiena asins nodošanas un nākamajā dienā, kuru donori labprāt izmantotu, ejot ikgadējā atvaļinājumā, taču privātuzņēmēji par to nevēloties ne dzirdēt.
“Nu, kad sapratīs? Varbūt, kad pašiem vai kādam tuvam cilvēkam to asins lāsi vajadzēs,” nožēlu pauda M. Mūrniece un ieteica arī Cēsu un rajona mazajām pašvaldībām domāt, kā atbalstīt asins ziedotājus, jo Latvijā ir vietējās pašvaldības, kuras atradušas līdzekļus, lai segtu vismaz transporta izdevumus donoram. Cēsīs donoriem pateicās ar apelsīnu un “Laimas” šokolādīti, kas arī nav maz.
Cēsīs VADC izbraukuma diena būs jau nākamajā gadā un šo praksi centrs turpinās, jo janvārī Cēsu slimnīcā darbu pārtrauks asinssagatavošanas nodaļa. Tuvākā, kurp varēs doties rajona donori, būs Valmieras slimnīcā, bet VADC speciālisti sola jau gada sākumā donorus informēt, kad asinis varēs ziedot tuvu savai dzīvesvietai, jo centra speciālisti gatavojas vismaz divas reizes gadā doties pie donoriem vairākos mūsu rajona pagastos.
Komentāri