
Izstādē, kas uzrunā. Cēsu muzeja direktore Ināra Bula, Polijas Republikas vēstnieks Latvijā Lukašs Cudnijs un Ogres muzeja direktors Jānis Ziņģītis ir gandarīti, ka izstāde “Mierinājums” skatāma pils Izstāžu zālē. FOTO: Sarmīte Feldmane
Cēsu muzejā, Jaunās pils 4. stāva Izstāžu zālē, apskatāma Polijas mākslinieces Lauras Makabresku fotogrāfiju izstāde “Mierinājums”.
“Kas man ir mierinājums? Tā ir tuvība, ieklausīšanās klusumā, skaistuma un cerības dāvana, lūgšana par kādu, ko es bieži vien pat nepazīstu, bet dziļi ticu, ka kādu dienu mēs iepazīsimies. Šis mierinājums nerastos, ja es pati to vispirms nebūtu pieņēmusi no Dieva rokas,” teikusi māksliniece.
Izstādes atklāšanā Cēsu novada domes priekšsēdētāja vietnieks Atis Egliņš-Eglītis pastāstīja, ka sarunas ar Polijas vēstniecību Latvijā par izstādi Cēsīs sākušās jau rudenī un tā ir simboliska Eiropas valstu sadarbība, lai sarunātos caur kultūru. Viņš arī atgādināja, ka Polija patlaban ir Eiropas Savienības prezidējošā valsts. “Prezidents Donalds Tusks Eiroparlamentā teica: “Paceliet galvas, eiropieši, Eiropa ir un bija diža. Eiropa bija vienmēr un būs diža, bet, lūdzu, ticiet, ka miljoniem eiropiešu ne tikai rūp ideoloģijas un dziļa domāšana, viņi vēlas veselīgu saprātu, drosmīgu domāšanu, domāšanu ārpus ierastajiem rāmjiem. Mums ir atkal jātic sev, mums ir vajadzīga jauna pašapziņa, mēs vēlamies sadarbību un nākotni.” Polijas vēstniecība ir mūsu partneris ne tikai šai izstādei, tā bija arī koncertzāles desmitgades koncertā, ko diriģēja poļu diriģents. Un sadarbība turpināsies,” teica A.Egliņš – Eglītis.
Polijas Republikas vēstnieks Latvijā Lukašs Cudnijs pauda gandarījumu, ka var būt partneri izstādei Cēsīs, kas šogad ir Latvijas kultūras galvaspilsēta. “Polijas kultūras ministre Briselē prezentēja prioritātes – dialogs starp kultūrām un jauniem māksliniekiem. “Mierinājums” ir labs piemērs, kā Latvijā iepazīt poļu māksliniekus. Šī noteikti nebūs pēdējā sadarbība,” uzsvēra vēstnieks.
Cēsu muzeja direktore Ināra Bula atzina, ka izstāde ir emocionāla. “Ne tikai mierinājums, arī nerimstoša ticība, kas vajadzīga, lai ietu, kristu, pieceltos un ietu tālāk uz augstākām virsotnēm, saglabājot sevī iekšējo mieru,” teica I.Bula.
Pirms tam izstāde “Mierinājums” bija skatāma Ogres muzejā. Direktors Jānis Ziņģītis pastāstīja, ka muzejniece Elīna Cērpa sociālajos tīklos seko māksliniecei Laurai Makabresku un uzrunāja par izstādi Cēsīs. “Izstāde Cēsīs ir citāda nekā Ogrē. Te tā ir ļoti piemērotās telpās un izstādes vēstījums, iekārtojums atgādina baznīcu. Tas iedod garīgo dimensiju. Mani kā gleznotāju uzrunā izstādes nosaukums. “Mierinājums” ir no vārda “miers”. Svarīgi, ka māksla mūsdienu nemierīgajā pasaulē runā par mieru. Māksliniekiem ir spēja paredzēt uz priekšu, un izstāde ir par spēju atrast iekšēju mieru sevī. Lai tā ir priekšvēstnesis, ka pasaulē iestāsies mierīgāki laiki, uz ko visi ceram,” teica J.Ziņģītis un pauda gandarījumu, ka izstādi tagad var skatīt Cēsīs.
Izstādē skan pašas mākslinieces izraudzīta mūzika – klusināta, brīžam smeldzīga, pacilājoša, sāpju un cerību pilna. Izstādes iekārtotājs mākslinieks Dainis Andersons atzina, ka “Mierinājums” ir atgādinājums par sakrāliem simboliem, cilvēku izpratni par žēlsirdību, piedošanu, cerībām, mieru. “Katra fotogrāfija, tās sižets uzrunā. Gribas meklēt simbolu skaidrojumu, gribētos par šo izstādi parunāt ar kādu mācītāju, par tēmām, kā tās atspoguļotas, un vēstījumiem,” pārdomās dalījās D.Andersons.
Fotogrāfe Sintija Cērpiņa pastāstīja, ka “Mierinājums” ir izstāde, kurā gribas uzkavēties ilgāk. “Katrā bildē gaismas spēles, un katrs ik fotogrāfijā redzēs ko citu. Mākslinieces piemeklētā mūzika izstādei piedod maģiskumu. Skaistas gaismas un ēnu saspēles vairāk, nekā redzēts citu autoru darbos. Fotogrāfijās redzams arī sireālisms. Bildes ir ļoti dziļas, tajā pašā laikā tik trauslas. Jūtama dvēsele līdzās, milzīgas sāpes, vientulība, miers un klusums. Putni, ziedi, ugunsliesmiņas! Ļoti uzrunā bildes ar putniem, darbos daudz izmantots simbolisms un reliģiski motīvi. Tās ir dvēseles bildes dvēselei. Katrs darbs ir kā mīkla, katrs saskatīsim savu stāstu,” pārdomās dalās S.Cērpiņa un piebilst, ka noteikti iesaka izstādi apmeklēt gan mākslas skolas audzēkņiem, gan fotogrāfiem.
Laura Makabresku ir vairāku nozīmīgu mākslas foto konkursu laureāte. Mākslinieces darbi bijuši izstādēs Venēcijā, ASV, Kanādā, Francijā, Beļģijā, Polijā un citur, kā arī publicēti daudzos starptautiskos mākslas žurnālos. Viņa fotogrāfijās apvieno ikdienišķo ar garīgo, lielu nozīmi piešķirot simbolismam un reliģiskiem motīviem un akcentiem, kā arī gaismas un ēnu saspēlei. Pati autore uzsvērusi, ka, pateicoties fotogrāfijai, viņai ir iespēja dalīties ar skatītajiem labestībā, skaistumā un patiesībā, dalīties ar visu, kas viņas dzīvē ir vissvarīgākais.
Komentāri