Trešdiena, 17. aprīlis
Vārda dienas: Rūdolfs, Viviāna, Rūdis

Ikdienas un attīstības vajadzība – ceļi

Andra Gaņģe
23:00
24.10.2023
2
Skujene2 1

Skujeniešiem vissvarīgākais un neatliekamākais jautājums ir ceļi. Nav neviena asfaltēta vai cita cietā seguma brauktuves, lai no Skujenes pagasta nokļūtu pie kaimiņiem vai tālāk.

Uz sarunu ar Cēsu novada domes priekšsēdētāju Jāni Ro­zenbergu, priekšsēdētāja vietnieci Inesi Suiju-Markovu un Amatas apvienības pārvaldes vadītāju Elitu Eglīti bija ieradies gandrīz pussimts Skujenes pagasta iedzīvotāju. Pirmais un satraucošākais, par ko runāja skujenieši, – neizbraucamie ceļi. Pro­tams, par asfaltu pat nerunājot, taču arī grants ceļus varētu uzturēt daudz maz braucamā stāvoklī, atzina sapulces dalībnieki.

Pa sliktu vai ļoti sliktu ceļu nākas braukt, vienalga uz kuru pusi cilvēks no Skujenes vēlas nokļūt. Par neizbraucamu nosauca segumu uz Amatas pagasta Ģikšiem (P31), diezgan viduvējs, kaut pavisam nesen nogreiderēts, bija ceļš uz Cēsu-Madonas šoseju, bet visvairāk uzlabojumus gaida ceļam Garkalne – Alauksts (P3), pa kuru var aizbraukt uz Nītauri, otrā virzienā uz Vec­piebalgu.

“Tāpēc cilvēku paliek mazāk; Ceļš nav iegriba, bet pagasta dzīvības jautājums; Neviens uzņēmējs te neko neinvestēs,” tādi un līdzīgi izsaucieni skanēja no zāles.

Skaidrojot iespējas P3 pārbūvē, J. Rozenbergs atgādināja par savulaik Aizsardzības ministrijas plānoto objektu pagastā. Ceļš P3 varētu būt svarīgs militārajai mobilitātei, tad varētu piesaistīt līdzekļus no šim nolūkam paredzētiem avotiem. Kad skatītāju rindās bija dzirdama neticība, sprieda, ka tas plāns jau pagātne, J.Rozenbergs pastāstīja, ka iecere nav aizmirsta, bet bija vajadzīgi ieguldījumi vispārējā aizsardzības dienestā, tāpēc mainīts laika grafiks. Skujenē cels noliktavām paredzētu objektu, un tam arī nepieciešams atbilstošs ceļš. Taču reizē ir nepārtrauktas sarunas ar “Latvijas Valsts ceļiem”, kas plāno valsts ceļu tīklu uzturēšanu.

“Regulāri atgādinu par P3 ceļu, zvanu uzņēmuma valdes priekšsēdētājam. Šis ceļš un viens ceļš Ziemeļvidzemē ir iekļauts Vidzemes plānošanas reģiona dokumentos kā svarīgākie reģiona attīstībai,” pauda domes priekšsēdētājs, uzsverot, ka novadā valsts ceļu kartē P3 un P31 ir pirmā prioritāte, virzot to pārbūvi cauri varas gaiteņiem. “Valsts ceļu pārbūvi, uzlabošanu pašvaldība nekā citādi nevar ietekmēt, kā tikai neatlaidīgi runājot ar lēmumu pieņēmējiem, atgādinot, atkal un atkal sekojot, lai šie ceļi būtu aktuālajos plānos.”

J.Rozenbergs ar skaidroja, ka ceļa P3 posma no Mālpils līdz Alaukstam pārbūves problēma ir tā garums, tie ir 40 km, bet vienkārtas asfalta izmaksas kilometram ir 400 tūkst. eiro. “Rupji rēķinot, būtu vajadzīgi apmēram 20 miljoni eiro, bet nākamā gada valsts budžetā reģionālajiem ceļiem plāno 25 milj. Tad var saprast iespējas. Bet dubultās virsmas apstrāde te nederētu, tā varētu neizturēt slodzi,” teica priekšsēdētājs.

Skujenieši pieņēma J.Rozen­berga teikto, ka cietais segums ceļam tik drīz nebūs. “Taču kaut grants segumu normāli uzturētu, lai ir kārtīgi grāvji. Saprotu, ka ir slapjš, bet, ja vispār nevar izbraukt…,” sacīja skujeniete Sandra Straupe un piebilda, ka biežāk vajadzētu palaist greideru. Bet tūlīt skanēja replikas, ka nav jau, ko greiderēt, jo grants sega ir ļoti plāna. Kāds teica, ka 40 gadu šajā ceļā nav nekas darīts.

Uzņēmējs Viktors Jonins arī atgādināja, cik svarīga ir ziemas ceļu tīrīšana. “Lai taču ceļu uzturētājs saprot, ka Skujenē ziema sākas divas nedēļas ātrāk nekā citur un beidzas divas nedēļas vēlāk.” Un no zāles piebalsoja, ka ļoti svarīgi arī laikus izcirst krūmus, lai būtu, kur nošķūrēt ceļu, citādi ziemā brauktuve ir tik šau­ra, ka divas mašīnas nevar izmainīties.

J.Rozenbergs apsolīja skujeniešiem vēl vairāk prasīt no “Latvijas Valsts ceļiem” un censties panākt, lai valsts grants ceļi tiek labāk uzturēti, lai atjaunotu segumu, izcirstu krūmus.
Sērmūkšu iedzīvotāji atgādināja, ka ceļš, kas ved cauri ciematam, ir sliktā stāvoklī un var būt pat bīstams. Nav apgaismojuma, neliels posms ved tuvu gar ūdenskrātuvi. “Tur apkašā ir asfalts, virsū grants, pamats ir, varētu vienkārši sakārtot,” tāds bija priekšlikums.

Sērmūkšos ir vēl viena prob­lēma – attīrīšanas ietaises nespēj uzņemt visus sociālā centra notek­ūdeņus, tos no iekārtām reizi divās dienās izsūknē un izved ar traktoru. Sapulces dalībnieki vērtēja, ka tā ir ļoti nelietderīga naudas tērēšana. Amatas apvienības pārvaldes vadītāja Elita Eglīte paskaidroja, ka savulaik, kad tagadējā pansionāta ēkā bija skola, attīrīšanas iekārtas uzbūvēja tās vajadzībām. Tagad slodze ievērojami palielinājusies, jauda neatbilst, bet ietaises ir tuvu privātā īpašuma robežām, dīķim, jāgādā, lai notekūdeņi to nepiesārņo. “Neilgi pirms lielā Cēsu novada izveidošanas izstrādājām tehnisko projektu attīrīšanas iekārtām visam Sērmūkšu ciematam. Pēc toreizējiem aprēķiniem vajadzēja 140 tūkst.eiro. Pro­tams, projekts jāaktualizē,” sacīja E.Eglīte.

“Skatīsimies,” uz zāles gaidām atbildēja J.Rozenbergs, pastāstot, cik daudz papildu izdevumu jāparedz nākamā gada budžetam, taču apņēmās meklēt iespējas, kā sarežģījumus risināt, uzsverot, ka tas ir būtiski videi.

Skujenieši interesējās arī par vietējās pamatskolas nākotni. 1.līdz 9.klašu grupā tajā ir 46 audzēkņi, tā ir mazākā pamatskola novadā. J.Rozenbergs gan pauda, ka topošajās Izglītības ministrijas nostādnēs attiecībā uz skolēnu skaitu ir lielākas pielaides, pirms­skola un 1.līdz 6 klases noteikti būs tuvu bērnu dzīvesvietai, paliek jautājums par 7.līdz 9.klašu grupu.

Iedzīvotāji izteica neapmierinātību arī ar sabiedriskā transporta satiksmi, darbā vai uz skolu Cēsīs nevar aizbraukt, jo reiss Cēsīs pienāk ap pusdesmitiem rītā, bet uz Skujeni autobuss atiet divos dienā. Kāda skujeniete, lai varētu strādāt Cēsīs, pat īrē dzīvokli.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Divi EP soļi, lai mazinātu zaļmaldināšanu

06:32
17.04.2024
7

Izpratne par videi draudzīgu dzīvesveidu daudziem kļūst par ikdienas normu. Arī tie, kas tam nepievēršas mērķtiecīgi, iegādājoties kādu lietu, pat tādu sīkumu kā iepirkuma maisiņu veikalā, bieži izvēlas to, pie kura ir norāde – bioloģiski noārdāms vai mazāk piesārņo. Taču ne vienmēr uzrakstiem, preču aprakstiem un ražotāju ziņām par it kā videi draudzīgu ražošanas ciklu […]

Amatierteātriem savs saiets

05:22
17.04.2024
9

Lai kopā pavadītu laiku, sevi parādītu un citus apskatītu, Kaives tautas namā    pašmāju amatierteātris “AkA” uzņēma ciemiņus: kaimiņus no Skujenes, Taurenes amatierteātri “Radi” un draugus no Murmastienas.    Viņus kopā bija saaicinājis Kaivena Runcis. “Kur humors, tur Runcim jābūt,” saka Kaives tautas nama vadītāja Agnese Caunīte-Bērziņa un piebilst, ka Kaivena Runcis, kad grib, tad […]

ASV koris dzied latviešu valodā

00:00
17.04.2024
16

ASV vīru koris “Faithful men” jeb “Uzticīgie vīri” ar sirsnīgu koncertu uzstājās Cēsu pilsētas pansionātā, uzņēmumā “Designed to live”, kurā izgatavo protēzes karā cietušajiem ukraiņiem, un Liepas kultūras namā. Koncerttūre notiek visā Latvijā. Liepas kultūras nama vadītāja Sandija Pētersone pastāsta, ka 1992. gadā mācītājs no Tenesī štata bija Latvijā un apmeklēja arī Liepu, viņam te […]

LTAB brīdina: izveidota viltus mājaslapa un sociālo tīklu profili, lai vāktu personu datus

15:24
16.04.2024
32

Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju birojs (turpmāk – LTAB) brīdina, ka izmantota biroja identitāte un izveidota viltus interneta vietne, Tajā izsludināts konkurss, kuram iedzīvotājus aicina atstāt savus personas datus. Līdzīgas aktivitātes ar viltotiem profiliem tiek veiktas arī sociālajos tīklos, tāpēc LTAB aicina iedzīvotājus uzmanīties un nekādā gadījumā nesniegt informāciju, tostarp bankas konta numurus, par sevi un sev […]

Kompensācijas mežu īpašniekiem

13:39
16.04.2024
18

Var pieteikties uz ikgadējo kompensāciju no valsts budžeta par mežsaimnieciskās darbības ierobežojumiem īpaši aizsargājamās dabas teritorijās un mikroliegumos Dabas aizsardzības pārvalde (pārvalde) līdz 15. maijam pieņem iesniegumus no privāto mežu īpašniekiem uz ikgadējo kompensāciju no valsts budžeta par mežsaimnieciskās darbības ierobežojumiem. Pieteikumus var sūtīt uz pārvaldes e-adresi, pa pastu vai iesniedzot klātienē kādā no pārvaldes […]

Smiltenē, brīvi iekļūstot šķūnī, nozog motorzāģi

13:32
16.04.2024
22

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 67 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 6 ceļu satiksmes negadījumi, bez fiziski cietušām personām. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 104 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 61 par ātruma pārsniegšanu, kā arī vienā gadījumā automašīnas vadītājs […]

Tautas balss

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
14
2
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Zinām tikai par vienu

12:23
14.04.2024
16
Druva raksta:

“Tagad, kad uzzinām, ka valsts augstās amatpersonas lidojumiem izvēlas arī individuālus pakalpojumus, gribētos zināt, kā rīkojušies premjeri, kas strādāja pirms Kariņa, un arī Valsts prezidenti. Ar kādiem reisiem, publiskiem vai individuāliem, viņi ar savu komandu lidoja? To žurnālisti varētu pastāstīt, varbūt vēl kādam atklātos pārkāpumi,” sprieda seniore.

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
33
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
24
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
40
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Sludinājumi