Ceturtdiena, 26. decembris
Vārda dienas: Dainuvīte, Gija, Megija

Ietvarstādi bija šī gada glābiņš

Druva
00:00
07.11.2006
6
Didzis1

Raiskuma pagasta zemnieku saimniecībā ”Stauri” pieci hektāri izcirtuma šopavasar atjaunoti ar sertificētiem ietvarstādiem – eglītēm un nelielā platībā arī priedēm.

-Tā kā nodarbojos ar graudaudzēšanu, zināju, ka nevarēšu mežu stādīt agri pavasarī. Pirmām kārtām jādomā par to, lai pareizā laikā paspētu sēju. Tādēļ izvēlējos pasūtīt ietvarstādus. Tie gan ir apmēram trīs reizes dārgāki nekā kailsakņu stādi, taču, kā tagad varu pārliecināties, izdevumi atmaksājas. Stādīju maijā, tomēr visi kociņi ieaugušies. Kailsakņu stādi sausajā un karstajā vasarā būtu aizgājuši bojā, – stāsta ”Stauru” saimnieks Didzis Grīnbergs.

Stādu sarūpēšana nav bijusi sarežģīta. Pagājušajā gadā VAS ” Latvijas valsts meži” Strenču stādaudzētavā izdarīts pasūtījums, šogad bijis vien jāsaņem. Nav pamata runām, ka 2005.gada vētras dēļ pieprasījums ievērojami pārsniedz piedāvājumu un stādus nevar iegādāties.

Arī ” Stauros” atjaunotais izcirtums ir pagājušā gada janvāra vējgāze. Spēcīgā vētra nopostījusi 65 gadus vecu priežu audzi. Patlaban par orkāna sekām liecina tikai šur tur redzamie izgāztie celmi. Viss pārējais nokopts, zari savākti, bijušā priežu sila gludo sūnekli izrobo tikai vagas, kurās stādīti jaunie kociņi. Te augsne sagatavota ar tehniku, kas nodrošina stādiņam labākus augšanas apstākļus un sakopšanas iespējas. Šogad atjaunotajā izcirtumā veiktā kopšana. Lai ļautu mazajiem kociņiem saņemties, jāizpļauj zāle un atvases.

”Stauros” jaunaudžu kopšanu veic regulāri divas reizes gadā, līdz audze sasniedz četru gadu vecumu. Jaunaudžu platība gan saimniecībā nav liela, kopā ar šajā gadā stādīto – septiņi hektāri. Divus no tiem aizņem alkšņi. Šī koku suga te arī cirsta, notikusi dabiskā atjaunošanās. Saimnieks atzīst, ka neatmaksājas alkšņu vietā mēģināt audzēt citu koku sugu, jo augsne nav piemērota. Taču šopavasar iestādītās eglītes gan aug priežu vietā.

-Kur augšanas apstākļu tips atļāva, stādīju egles. Priedi tikai slapjajā damaksnī. Jaunās priedītes stipri bojā stirnas, aļņi, brieži. Te ir Gaujas Nacionālā parka teritorija, dzīvnieku daudz. Eglēm tie nodara mazāku postu, – atzīst D.Grīnbergs, stāstot, ka divus hektārus 50 gadus vecu priežu audzi nopostījuši arī bebri, platību appludinot. Priedes, kas pieradušas augt sausumā, palielinoties mitrumam, iet bojā. Tādēļ tās nāksies nocirst.

Līdz šim ”Stauros” veiktas galvenokārt izlases cirtes. Vienīgā kailcirte bijusi alkšņu audzē, bet nākamā piespiedu kārtā – vētras sagāztā novākšana. D.Grīnberga attieksme pret mežu nav balstīta tikai uz izdevīgumu, tomēr saimnieks vērtē, ka pareizāk ir cirst kailcirtes, ne izlases veida cirtes. Pēc kailcirtes atjaunotajā platībā kociņus nekas vairs netraucē. Bet izlases veidā cirstajā teritorijā līdztekus notiek gan ciršana, gan meža dabiskā atjaunošanās. Zāģējot un izvedot kokmateriālus, jaunie stādi un zemsedze tiek bojāta, mežs aug daudz lēnāk un ir mazāk kvalitatīvs.

Mežizstrāde līdzās graudkopībai ir saimniecības pamatnodarbošanās. D.Grīnbergs piedalās izsolēs, pērk cirsmas un tās izstrādā. Meža darbiem algo palīgus. Mazam uzņēmējam šajā nozarē darboties aizvien grūtāk, taču, tā kā D.Grīnbergs mežā strādā arī pats, netiek noniecinātas cirsmas, kuras lielie izstrādātāji atzīst par neizdevīgām. Paša mežs nav liels, nedaudz vairāk par 20 hektāriem. Saimnieka mērķis ir uzturēt un veidot kvalitatīvas audzes, nerēķinot tūlītēju izdevīgumu.

-Mūsu paaudze mežu saņēmusi ”gatavu”. Ja mežs būtu mūsu vecāku un pašu audzēts, ar tik vieglu roku to necirstu. Meža audzēšanas izmaksas ir lielas. Neviens jau nav parēķinājis, cik, piemēram, simts gados maksā nekustamā īpašuma nodoklis,- pārdomās dalās ”Stauru” saimnieks.

Pārgaujas mežniecības Priedulāju apgaitas mežsargs Harijs Vītols, kura teritorijā atrodas arī ”Stauru” mežs, atzīst, ka saimnieks par savu īpašumu rūpējas pārdomāti un mērķtiecīgi.

– Šis ir piemērs, kā vajadzētu atjaunot un kopt mežu. Tas ir gadījums, kad sakrīt vairāki labu mežsaimniecību veicinoši apstākļi. Pirmkārt, saimniekam ir interese par mežu, otrkārt, ir finansiālas iespējas. Un maznozīmīgi nav tas, ka viņš dzīvo tuvu īpašumam. Ne reti cilvēkiem trūkst naudas. Tad, lai kā gribētos un saprastu, šādu kārtību uzturēt mežā neizdodas. Citiem atkal materiālās iespējas būtu, bet nav intereses. Kaut vairāk būtu šādu pozitīvu piemēru.

Pārgaujas mežniecībā meža atjaunošanā un jaunaudžu kopšanā valda pozitīvas tendences, atzīst mežzinis Jānis Renga. Speciālists vērtē, ka šo darbu stimulē valsts normatīvie akti. Lai varētu cirst galvenajā cirtē, 80 procentiem obligāti atjaunojamā fonda, kas atrodas vienas mežniecības teritorijā, jābūt atjaunotam. Agrāk aizliegumu apgāja, īpašumus sadalot. Bet nu šī iespēja izslēgta. Taču ne jau tikai likuma bardzības dēļ īpašnieki vairāk rūpējas par saviem mežiem. Mainās cilvēku attieksme, domāšana. Var nosaukt daudzus īpašniekus, kas rūpējas par jaunaudzēm, Stalbē – Initu Cineviču, Ievu Pētersoni, Rutu Cakalovu, Raiskumā – Verneru Putniņu, Viesturu Mūrmani, Ēvaldu Kaļvu, Ritumu Skrastiņu, Straupē – Viju Ilonu Grigorjevu, Aiju Eglīti, Helmūtu Kronbergu un citus. Notiek arī īpašumu koncentrācija, pērk ne tikai cērtamus, bet izcirstus un atjaunojamus mežus. Un šie saimnieki neļauj platībām aizaugt ar nevērtīgām koku sugām, viņi mežu stāda un kopj, lai celtu sava īpašuma vērtību.

Mežzinis gan atzīst, ka pēc vētras atjaunotās platības šovasar diezgan stipri cietušas sausuma un karstuma dēļ. Daudzviet jaunie stādījumi iznīkuši. Tomēr visi saimnieki, kas vēja nopostītajās vietās atjaunojuši mežu (platībai jābūt oficiāli pieņemtai mežniecībā), saņems valsts kompensāciju. J.Renga atgādina, ka iespējams pretendēt arī uz Eiropas Savienības atbalstu jaunaudžu kopšanai. Tā pienākas par platībām, kas ierīkotas mākslīgi no 2000. līdz 2005.gadam un kurās nav notikusi koku sugu maiņa. Vienā īpašumā atbalstu var saņemt par ne vairāk kā pieciem hektāriem.

Meža kopšanai īstais laiks

Kaut netrūkst labu meža kopēju, jaunaudžu kopšana un izcirtumu atjaunošana joprojām nenotiek apmierinoši. Situāciju komentē valsts meža dienesta Cēsu virsmežzinis Māris Sestulis:

– Rajonā katru gadu vidēji kailcirtēs nocērt 2430 ha meža. Tas nozīmē, ka šādu platību vajadzētu arī apstādīt un izkopt. Diemžēl tā nenotiek, un jau ”sakrājušies” 8400 hektāri neatjaunoto platību. Tas ir pieci procenti no visa rajona meža.

Virsmežniecība jau vairākus gadus meža atjaunošanu izvirzījusi par galveno uzdevumu. Stādīšana un kopšana bijusi un ir galvenais konsultāciju darba virziens. Šogad meža īpašniekiem organizēti 57 semināri, sniegtas 4,6 tūkstoši dažāda rakstura konsultācijas. Pašvaldību izdevumos par šīm tēmām ievietoti 77 informatīvi skaidrojoši raksti. Esam īpašniekiem atgādinājuši par likuma prasībām, izsūtot 611 vēstules, bet… Rezultāts varētu būt labāks. Reizēm grūti saprast meža saimnieku. Mežs taču ir viņa īpašums, viņa dzimtas mantojums nākamajām paaudzēm.

Cerams, ka uzkritušais sniegs nokusīs. Šis ir labākais laiks jaunaudžu kopšanas darbiem, to vajag izmantot. Lūdzam sekot līdzi informācijām un izmantot valsts atbalstu šim darbam. Jāatgādina, ka par padarīto jāziņo mežniecību darbiniekiem, lai sakārtotās platības apzinātu un pieņemtu par atjaunotām.

Varam būt lepni, ka esam viens ar mežiem bagātākajiem rajoniem, tas aizņem 170 tūkstošus hektāru. Taču, kā jau jebkurš īpašums, arī mežs uzliek daudzus pienākumus, arī rūpes par izcirstā atjaunošanu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Rada noskaņu eglīšu alejā

00:00
26.12.2024
33
1

Ziemassvētku laikā ne viens vien cēsnieks un pilsētas viesis dodas uz Rožu laukumu, lai apskatītu organizāciju un iestāžu izpušķotās divdesmit svētku eglītes. Sestdien, 14.12., pie eglīšu alejas cēsniece Ingrīda “Druvai” sacīja: “Ir patiesi interesanti apskatīt izrotātās eglītes, īpaši tās, kur ļoti piedomāts un ieguldīts darbs    – Piebalgai rotājumos ir ūdensrožu tēma, gaļas kombināts izvēlējies […]

Dāvanas tepat no pagastiem

00:00
25.12.2024
31

“Piebalgas dāvanu pietura” Vecpiebalgas kultūras nama mazajā zālē guvusi lielu interesi. Ideja, ka pirms Ziemassvēt­kiem, kad ikviens domā, kā iepriecināt savējos, jāpiedāvā kaut ko no vietējo amatnieku un mājražotāju darinājumiem, radās rokdarbniecei Ilzītei Sarmulei. “Ļoti gribējās, lai cilvēki iznāk no mājas, atnāk līdz kultūras namam. Ne katrs var aizbraukt uz pilsētu pēc dāvanām, bet tepat […]

Ziemassvētku miers lai katrā namā!

00:00
24.12.2024
33
1

Šajos Ziemassvētkos vēlam jums visu to gaišāko un siltāko – tādu piparkūku smaržu mājās, kas spēj sadziedēt jebkuru sirdi un tādas sniegpārslas debesīs, kas liek noticēt brīnumiem! Lai eglītes zaros iemirdzas ne tikai lampiņas, bet arī acis par kopā būšanu ar savējiem! Neaizmirstiet pa laikam nosnausties – pat Ziemassvētku vecītis to dara! Un, ja kūkas […]

Saule kalnā, sliktais sadedzis

00:00
23.12.2024
29
1

Kad diena pa minūtei vien pārvar nakti, ir Ziemas saul­grieži. Ceļu uz tiem latvisko tradīciju kopēji sāk ar Bluķa vakaru. Tā simbolam bluķim vienalga, cik tas smags vai mazs, atdodam veco, to, kas sevi izsmēlis, ko negribam ņemt līdzi jaunajā Saules gadā. Bluķa vakars allaž ir priecīgs rituāls notikums, kas pulcē dažādas paaudzes. Nedēļas nogalē […]

Puzuri telpā – rotājumi ar mistiku

00:00
22.12.2024
25
1

Mājas rotāšanai Ziemassvētkiem padomu netrūkst. Lai cik dažādas ir iespējas, ne vienā vien ģimenē svētku sajūtu telpās rada pašu gatavoti puzuri. Kā pie tādiem tikt, daudzviet rīko meistarklases. Interesentu iemācīties netrūkst. Drabešu Amatu mājā, kad ierodas “Druva”,  meistars Andris Roze kārtējā nodarbībā rāda un skaidro, kā sagriezt salmiņus, kā izvērt diegu, ja kļūda, jāvērtē, vai […]

Zosēnos tradīcija – pašiem radīt svētkus

00:00
21.12.2024
54
3

Jau vairākus gadus Zosēnos iedzīvotāji Melnbāržos laukumā pie kultūras nama paši organizē un rīko sev sirsnīgus svētkus. Viena no tādām reizēm bija trešajā Adventē, kad vietējie gan andelējās ar pašu darinātiem labumiem, gan sagaidīja rūķenīti Snipiņu un Ziemassvētku vecīti Rumpompo, ar ko kopā devās rotaļās, izbrauca kamanās. Īpašu prieku bērniem sagādāja Ziemas­svētku vecīša ierašanās uz […]

Tautas balss

Balvas kā no pārpilnības raga

18:43
17.12.2024
27
Seniore T. raksta:

“Saprotams, ka katra nozare, ministrija, organizācija grib savu jomu celt saulītē. Tiek rīkoti dažnedažādi konkursi, vērtēšanas. Un nu gada balvas birst kā no pārpilnības raga, nav nedēļas, kad negodina vismaz trīs četru sfēru sasniegumus. Vai tas nav mazliet par traku, un vai tā nedevalvējas pagodinājumu vērtība? Beigās jau sajūk, kas ko kam pasniedzis, kas ko […]

Iela grimst tumsā

18:42
17.12.2024
26
Iedzīvotāja raksta:

“Cēsīs, Viestura ielas posmā, kas ved gar dzīvnieku patversmi, labu gabalu ir pilnīga tumsa. Nedeg pat tās pāris laternas, kas tur atrodas. Māju šai apkārtnē maz, taču cilvēki dodas pastaigās, un tagad, decembra pusē, tumšs jau ap pulksten četriem pēcpusdienā,” sacīja apkaimes iedzīvotāja.

Neizdarība kavē palīdzību

18:42
17.12.2024
22
12
Lasītāja V. raksta:

“Diezgan traki dzirdēt, ka cilvēkiem ar invaliditāti tehnisko palīglīdzekļu trūkst tādēļ, ka iestādes, kas par to rūpējas, neprot organizēt darbu. Mēs pārmetam valdībai, ka tā nedod pietiekami daudz līdzekļu, bet, izrādās, nauda iedota, vajadzīgais sagādāts, tikai lietas nenokļūst pie tiem, kam tās nepieciešamas. Iestāde, kas sadala tehniskos palīglīdzekļus, nemaz nezina, kas ir noliktavā, nesteidzas ar […]

Rada gaismas svētkus

18:41
17.12.2024
20
Silvija raksta:

“Ziemassvētku noskaņu, protams, katrs rada pats. Taču nevaram neietekmēties, redzot skaisto – tad sirds gavilē un acīs ir prieks. Nedēļas nogalē iznāca pabūt Taurenē un Dzērbenē pie radiem. Sasmēlos gaismu. Cik skaists Nēķena muižas parks, Dzērbenes muiža un izrotātās eglītes! Arī iedzīvotāji izgaismojuši pagalmus, balkonus, mājas. Var doties nesteidzīgā braucienā, ja negribas iet kājām. Un […]

Kā tālāk dzīvosim

22:00
16.12.2024
28
1
Lasītāja M. raksta:

“Bail klausīties, ka ASV stāsies laukā no NATO! Kas tad būs mūsu, Baltijas valstu, aizstāvis no agresīvajiem lielajiem kaimiņiem? Tad mūs var glābt tikai, ja Eiropas Savie­nība izveidojas par konfederāciju. Ja visa Eiropa būs kā viens, tad tai būs lielāks spēks. Un Krievijai jau vajag Fran­ciju, Itāliju, Vāciju, ja būsim cieši kopā, mazākas bažas, ka […]

Sludinājumi