Biedrības “Latvija-Zviedrija” 30 dalībnieki viesojās Oļģerta Tīlika un Raita Jeleviča vadītājā ekskursijā Cēsīs, lai vairāk izzinātu zviedru saknes Cēsīs. Ekskursanti apmeklēja bibliotēku, muzeju un Ruckas muižu. Ruckas muižā notika arī svētku mielasts ar zviedriem tik tradicionālo vēžu ēšanu.
Biedrība dibināta 1927. gadā, bet atjaunota 1989. gadā Rīgā, un visvairāk biedru ir rīdzinieki un Jūrmalas iedzīvotāji. 1999. gadā Cēsīs nodibināja biedrības Vidzemes atbalsta centru, par valdes priekšsēdētāju ievēlēja cēsnieku Oļģertu Tīliku. Tagad vienīgā filiāle biedrībai ārpus Rīgas ir Cēsīs, kurā ir ap 20 biedru.
Sarunā ar “Druvu” biedrības pārstāvji uzsver, ka šī ir viena no retajām biedrībām sadarbībai ar ārzemēm, kas vēl saglabājusies, lai gan savulaik tādu bijis ļoti daudz. Organizācijas dalībnieki uzsver, ka saglabāt un attīstīt biedrības darbību varēja, pateicoties ilggadējai priekšsēdētājai Lidijai Treigutei, kas spējusi saturēt visus kopā.
Pēc viņas došanās mūžībā par biedrības priekšsēdētāju kļuva Latvijas Universitātes asociētais profesors Ivars Orehovs.
Ivars Orehovs pastāsta, ka biedrība reizi gadā organizē ekskursiju pa Latviju, lai iepazītu un atjaunotu zināšanas par zviedru saistību ar dažādām Latvijas pilsētām. Aizvadītajā gadā pabūts Kurzemē, šogad tikušies Cēsīs. Arnis Treiguts, biedrības padomes loceklis, dalās sajūsmā par redzēto: “Bibliotēka ir brīnišķīga, sākot ar interjeru, turpinot ar tās organizāciju, novada vēstures pētīšanu un, pats galvenais, cilvēkiem, jo var jau izcilu ēku uzbūvēt, bet, ja nav cilvēku, kas prot strādāt, tad nekas nesanāks. Šeit ir ļoti skaisti. Tāpat bija ļoti vērtīgi atjaunot zināšanas par Cēsu pili, par zviedru laikiem tajā un zviedru atstāto mantojumu. Jāteic, Latvijā gan no senākiem, gan jaunākiem laikiem zviedru atstāto pēdu ir ļoti daudz.”
Biedrības padomes locekle Vija Kasakovska priecājas par Cēsīs pēdējos gados paveikto. “Kad te viesojos pirms gadiem pieciem, pilsdrupas daudzviet bija norobežotas, bet tagad ir pieejamas, arī pilsētā ir daudz skaistu, atjaunotu vietu,” saka V.Kasakovska un atsaucas uz Cēsu jauno moto: “Cēsis tiešām ir kā magnēts, kas pievelk.” Oļģerts Tīliks apstiprina, ka pēc ekskursijas saņēmis vēl daudz atzinīgu vārdu gan par bibliotēku, kas ir tik attīstīta, gan multimediālo stāstu ordeņa pils tornī, pils dārzu un kolorīto dārznieci, gan Pasaules latviešu mākslas centru un arī Ruckas muižu.
Biedrībā ir tradīcija kopt zviedru kultūru, svinot tai raksturīgos svētkus – Lūcijas dienu, Valpurģus, arī ēdieniem veltītus svētkus. Tāpēc Cēsīs ekskursija tika noslēgta Ruckas muižā ar vēžu baudīšanu. Biedrības biedrs Dzintars Gilba pastāsta, ka Valpurģi visbiežāk tiek atzīmēti Rīgā, Brīvdabas muzejā, ar gājienu, ugunskuru, pavasara uzrunu un dziesmām zviedriski, piedaloties koriem, savukārt Lūcijas dienā iesaistās studenti no Latvijas Universitātes un Latvijas Kultūras akadēmijas, kuri mācās zviedru valodu. Oļģerts Tīliks teic, ka iespēju robežās biedri no Cēsīm pievienojas centrālajiem pasākumiem, kā arī paši regulāri rīko tikšanos.
Biedrība pirms divām nedēļām viesojās Zviedrijā, kur notika amatnieku dienas, tajās piedalījās amatnieki no dažādām Latvijas vietām. Biedrību atbalsta Zviedrijas vēstniecība Latvijā.
Komentāri