Svētdiena, 23. jūnijs
Vārda dienas: Līga

Ielūkoties aiz robežas

Jānis Gabrāns
00:00
12.11.2023
63
Spoku Mednieki 2

Katrs droši vien aizdomājies, kas ar cilvēku notiek pēc nāves, kur paliek dvēsele? Tam bieži pievērsušies literāti, komponisti, kinematogrāfi. 90.gados bija populāra filma “Spoks” ar Patriku Sveiziju un Demiju Mūru galvenajās lomās.

Taču ir cilvēki, kuri vēlas tuvāk iepazīt šo paranormālo pasauli. Pagājušajā nedēļā Liel­straupes pilī uz tikšanos ar interesentiem aicināja Dagnis Irbe­nieks, Pēteris Valdmanis un Dans Minalto, kuri pirms četriem gadiem izveidoja Latvijā pagaidām vienīgo paranormālo parādību pētīšanas apvienību “ECHO”.

Visi nāk no Jēkabpils un ar paranormālajām parādībām sākuši aizrauties jau kopš bērnības.

“Skatījāmies amerikāņu šovu “Ghost Adventures”, kas stāstīja par paranormālām parādībām, un gribējās pašiem pārbaudīt, kā ir patiesībā. Vai tas ir tikai teātris, mārketings, vai tomēr pastāv šī paranormālā pasaule. Kad pieaugām, sākām iegādāties tehniku, arvien vairāk iedziļinājāmies tajā, var teikt, sekojām savam sapnim. Tagad tā mums visiem ir ļoti liela sirdslieta,” pastāstīja D. Irbe­nieks.

Stāstot par savu darbību, vīri norāda, ka spoku, garu, dvēseļu klātbūtni dažkārt var sajust ļoti tieši, taču tas vienmēr ir subjektīvi, tāpēc svarīga aparatūra, kas spēj fiksēt paranormālās parādības. Saziņa ar gariem notiek, izmantojot dažādus veidus. Parasti garu pasaulei piedāvā vienkāršāko saziņas veidu – “jā” un “nē”. Proti, ja kāds no paralēlās pasaules gatavs nākt uz kontaktu un grib teikt “jā”, lai kaut kur piesit vienu reizi, ja “nē” – divas reizes. Šim saziņas veidam tiek izmantota arī ierīce “Rempoods”, kas re­aģē, ja antenai pieskaras kas tāds, kam ir elektromagnētiskais lauks. “ECHO” vīri norāda, ka, veicot pētījumu Salaspils memoriālā, ar kādu garu izveidojusies saturīga saruna tieši caur šo ierīci.

Lai uztvertu vārdus no paranormālās pasaules, izmanto ierīci “Spirit box”, kas darbojas noteiktās frekvencēs. Esot hipotēze, ka spoki, gari, rēgi spēj caur tām komunicēt.

Dažkārt saziņai izmanto arī spiritisko dēlīti, bet, kā norāda D. Irbenieks, komandā viedokļi par to dalās: “Daži netic, ka tas ir objektīvs rādītājs, bet situācijā, kad sēdi pie dēlīša un figūra pa to sāk kustēties pati no sevis, virzot mūsu rokas, tad šoks un pārsteigums ir liels. Tiesa, šobrīd tas reāli darbojies tikai vienā epizodē Alūk­snes pilī, bet tas tiešām bija kaut kas ļoti pārsteidzošs.”

Pētījumu laikā visas darbības filmē. Kameras aprīkotas ar nakts redzamības funkciju, jo darbošanās notiek pilnīgā tumsā. Izmanto vēl citas iekārtas, un “ECHO” veidotie sižeti par pētījumiem skatāmi apvienības “Youtube” kontā.

“Šī nemitīgā filmēšana ir ļoti svarīga,” saka D. Irbenieks. “Ne­re­ti uz vietas liekas, nekā nav, bet, analizējot uzfilmēto materiālu, redzam, ka fiksēts kaut kas, par ko varētu runāt, pētīt vairāk. Tādi bija arī Lielstraupes pilī. Pētījuma laikā bija sajūta, ka nekā paranormāla tur nav, tikai pēc tam, kad rūpīgi izskatījām uzfilmēto materiālu, varējām izdarīt galīgos secinājumus, ka tomēr ar kaut ko esam saskārušies.

Taču vienmēr uzsveram, ka te nekad nebūs viennozīmīgas atbildes. Tas vienmēr bija, ir un būs ļoti subjektīvi. No mums nesagaidīt atbildi, vai konkrētajā ēkā mīt spoki, gari. Šajā lauciņā vienmēr jautājumu vairāk nekā atbilžu. Jo vairāk kādus pierādījumus gūstam, jo vairāk jautājumu rodas, vai tas tiešām ir kaut kas paranormāls. Mēs cenšamies ielūkoties aiz robežas. Darbojamies jau četrus gadus un varam teikt, mums ir pārliecība, ka ar nāvi viss nebeidzas. Bet, kā jau teicu, mūsu mērķis nav kādam to ieskaidrot.”

Atsaucoties uz filmu “Spoku mednieki”, jautāju, vai viņus arī tā dēvē.  Vīri neslēpj, ka tā notiekot, bet paši to negribot, jo viņi taču neko nemedījot. Viņu uzdevums pārliecināties, vai konkrētā vietā sastopams kas paranormāls. Darbības gados Latvijā pētījumus veikuši vairāk nekā 30 vietās, vēl vairāk ir neapgūtu teritoriju. Cēsu novadā bijuši tikai Lielstraupes pilī, labprāt vēlētos izpētīt Cēsu pili, bet vispirms jāvienojas ar pils turētājiem. Vīri atklāj, ka dzimtajā pusē vēlējušies izpētīt Krustpils pili, taču pagaidām nav tur ielaisti, darbinieki uzskatot, ka tāds pasākumus tur varētu kaut ko izjaukt.

Par Latvijas spoku galvaspilsētu tiek dēvēta Blankenfeldes muiža, kur spokojoties visdažādākie gari, bet arī ar tās īpašniekiem par pētīšanu vēl neesot panākuši vienošanos.

Vīri norāda, pirms sākt darboties, svarīgi ir uzzināt katras muižas, pils, vietas vēsturi, kādi notikumi tur risinājušies, jo, vadoties no tā, var veidot savu izmeklēšanu.

“Mums vajag komunicēt ar tur mirušajiem,” stāsta D. Minalto. “Ja, piemēram, zinām, ka te, Lielstraupes pilī , kāds nokritis no torņa vai noslīcis dīķī, varam doties uz konkrētām vietām un runāt. Ja neko nezinām par ēku, ir sarežģītāk. Ja konstatējam, ka ir kas paranormāls, ja rēgs, gars, dvēsele atsaucas sarunai, varam komunicēt. Taču jāsaprot, ka rēgi, gari ir miruši cilvēki, no kuriem dzīvajo pasaulē palikusi kāda neliela daļa, ko varam saukt par dvēseli, un pret viņiem jāattiecas kā pret cilvēkiem. Viņi var būt noskaņoti labvēlīgi, bet var būt arī naidīgi.”

Jautāti, vai no šīs paranormālās pasaules kaut kas var sekot viņiem, vīri atbild apstiprinoši: “Ir rēgi, ar kuriem saskaramies vairākās epizodēs, viņi caur “Spirit box” apstiprina, ka mums seko. Viens no spokiem, kas mums seko, ir sieviete vārdā Krista. Viņa gan ir kautrīga, runā ļoti simboliski, bet bija viens īpašs gadījums. Kādā objektā ar viņu komunicējām stundu pusotru, sarunas beigās viņa aicināja iet uz augšu, uz bēniņiem, tur nonākuši, ieraudzījām uzrakstu pa visu sienu – KRISTA.”

Noslēgumā pajautāju, vai nav bail, ka aizies pārāk dziļi aiz šīs robežas.

“Mēs jau tur esam tik dziļi, ka atpakaļ laikam vairs nevar, un arī gribam būt tajā pusē. Pagaidām baiļu nav. Saņemot atbildes un rodot nākamos n-tos jautājumus uz atbildēm, apzināmies, ka īsti vairs nav iespējas pagriezties atpakaļ,” saka G. Irbenieks.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Svētīgus Jāņus!

00:00
23.06.2024
25

Es sasēju lielu sieru,Jāņu dienas gaidīdama;Jāņu dienu izdalījuPa maziemi gabaliem. Nākat šurpu, Jāņa bērni,Nākat lieli, nākat mazi;Lieliem došu alu dzerti,Maziem siera gabaliņu. Nelīst lietus, nelīst lietus,Šodien lietus nevajaga,Salīs manas Jāņu zāles,Salīs paši Jāņu bērni. Brauc, Jānīti, nu uz Rīgu,Nu mēs tevi pavadām;Nāc atkal citu gadu,Tad mēs tevi gaidīsim.

Saules un ēnas saspēle dzīves norisēs un svētkos

00:00
22.06.2024
43

Mārsnēnos Priekuļu apvienības svētkos “MārsnĒNAS – GaismĒNAS” zumēja kā bišu stropā – dienā centrā uzstājās mākslinieciskie kolektīvi, notika radošās darbnīcas, apvienības pagastu amatierteātru izrādes. Svētkus šogad rotāja moto: “Ja ir ēna, tad kaut kur ir arī Saule.” Saule ir arī Priekuļu apvienības logo zīme, tā simbolizē gaismu un siltumu, bet ēna veldzē un atvēsina, un […]

Pieejamība kā iespēja

00:00
21.06.2024
47

Pietrūkst kopīga redzējuma, kā jāveido dabas takas un dabas objekti, lai tie būtu pieejami ikvienam – ne tikai cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, bet arī māmiņām ar bērniem ratiņos vai vecāka gadagājuma ļaudīm,kuriem pastaigai nepieciešams līdzenāks ceļš un vairāk soliņu, kur piesēst, lai pastaigas laikā atpūstos. Tā, izpētot vides pieejamību kultūras mantojuma objektu, dabas taku, ēdināšanas […]

Jāatgādina, lai neatkārtotos

00:00
20.06.2024
55

14.jūnijs šogad bija lietains. Saule slēpās aiz asaru pielietiem mākoņiem, kad daudzviet Latvijā pieminēja 1941.gada represijās svešumā izvestos. Jaunraunā komunistiskā terora upuru piemiņas vietā priekulieši atcerējās uz Sibīriju aizvestos jaunrauniešus, tos, kuri neatgriezās. “Lasot atmiņas par to nakti, kad pārtrūka daudzu Latvijas iedzīvotāju dzīve, nevar palikt vienaldzīgs. Un nekur nepazūd jautājumi – par ko, kāpēc. Šodien […]

Aizvadītajā diennaktī vairākas sadursmes

14:33
19.06.2024
66

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 94 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 12 ceļu satiksmes negadījumi, kur vienā gadījumā viena cietusi persona. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 93 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 34 par ātruma pārsniegšanu, kā arī divos gadījumos […]

Ugunsdzēsējiem glābējiem Vidzemē septiņi izsaukumi

14:30
19.06.2024
34

Aizvadītajā diennaktī, laika posmā no šī gada 18. jūnija plkst. 6.30 līdz 19. jūnija plkst. 6.30, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Vidzemes reģiona pārvalde saņēma septiņus izsaukumus – divus uz ugunsgrēku dzēšanu, četrus uz glābšanas darbiem un viens izsaukums bija maldinājums. Vakar īsi pēc pusdienām ugunsdzēsēji saņēma izsaukumu uz Smiltenes novada Smiltenes pagastu, kur pēc ceļu satiksmes negadījuma bija […]

Tautas balss

Zināšanas, kas vajadzīgas katram

17:05
18.06.2024
18
Lasītāja G raksta:

“Pagājušajā nedēļā Valmierā ikviens varēja uzzināt un arī praktiski pamācīties, kas tieši darāms krīzes situācijās. Aizsardzības ministrija rīkoja dienu “Bruņojies ar zināšanām”, kur speciālisti tikās ar iedzīvotājiem. Tāds pasākums bija pavisam 14 pilsētās Latvijā, bet mūsu valstī taču ir daudz vairāk pilsētu un visās dzīvo cilvēki, visur vajadzīgas šādas zināšanas, īpaši jau šajā situācijā, kurā […]

Svētkus sarīko pati kopiena

23:01
13.06.2024
22
Svētku apmeklētāja raksta:

“Skujenē bija ļoti skaisti pašu pagasta iedzīvotāju rīkoti svētki. Tur varēja baudīt gan koncertus, gan pamieloties ar vietējo gatavotiem gardumiem, gan redzēt daudz ko citu. Lieliski, ka ir uzņēmīgi, rosīgi cilvēki, kas darbojas savā un citu labā,” ar gandarījumu sacīja svētku apmeklētāja.

Prieks par atjaunoto ielu

23:00
13.06.2024
33
Bērzaines iedzīvotāja raksta:

“Braucu Cēsīs pa jauno Bērzaines ielu un priecājos, cik tā skaista! Tiešām gandarījums, ka atrasta nauda un veikta tik vērienīga pārbūve. Tagad sakārtos Emīla Dārziņa ielu, tad vēl vajadzētu sakārtot to Bērzaines ielas atlikušo daļu, kas ved līdz Gaujas ielai, tad šī apkaime būtu vienkārši fantastiska. Bet laikam jau jāsaprot, ka visu tūlīt nevar gribēt,” […]

Kas par maksu, kas bez maksas

22:59
13.06.2024
25
Lasītājs J. raksta:

“Lasu un domāju, kā tā, uz Cēsu kauju jubilejas koncertu, kur uzstājas vietējie dejotāji, jāpērk biļete, bet Igaunijas mūziķu koncertu varēs klausīties bez maksas. Vai tā ir mūsu paš­valdības godīga attieksme pret iedzīvotājiem,” neapmierinātību pauda lasītājs J.

Senioriem grūti izstaigāt lielus attālumus

22:58
13.06.2024
40
Cēsniece raksta:

“Cēsīs, Palasta un Gaujas iekas krustojumā pie muzeja krātuves, bija soliņš, kur bija ērti mirkli atpūsties, sakārtot pirkumus pēc iznākšanas no “Maxima” veikala un doties kājām mājās. Tagad soliņa vairs nav. Žēl, ka tas noņemts, nepadomājot par vecajiem cilvēkiem, kuriem grūti izstaigāt lielus attālumus, turklāt ar pirkumu maisiņiem rokās. Kopumā pilsētā ir pārāk maz soliņu. […]

Sludinājumi