Sestdiena, 13. aprīlis
Vārda dienas: Egils, Egīls, Nauris

Granulas – arvien pieprasītāks kurināmā veids

Anna Kola
00:00
23.01.2024
14
Granulas 1

Šī rudens un ziemas sezona, ja neskaita pēcsvētku nedēļu ar lielo salu, ir bijusi samērā silta. Tāpēc vajadzība pēc kurināmā arī svārstīgāka nekā citkārt. Par to, kā veicas ar granulu tirgu šajā sezonā, “Druva” vaicāja vietējiem granulu ražotājiem.

“Mūsu uzņēmumam pagājušais gads bijis pilns ar dažādiem negaidītiem izaicinājumiem. Vasaras un pavasara periodā saskārāmies ar milzīgu pieprasījumu, par kādiem 50% lielāku nekā parasti šajā periodā. Diem­žēl zemais moduļu māju pieprasījums kā arī vispārējais būvniecības apjoms Norvēģijā un citās skandināvu valstīs nozīmēja, ka samazinājās pieprasījums pēc kokmateriāliem, tāpēc sāka  trūkt izejmateriāla gan granulām, gan briketēm un to cenas sāka kāpt,” situāciju komentē SIA “Eccal” eksporta un pārdošanas speci­ālists Maksimilians Biezais. “Vēl vienu pārsteigumu sagādāja septembris, vēsturiski tas ir laiks, kad pieprasījums ir vislielākais, taču gan mums, gan konkurentiem šis laiks bija ar zemāko pieprasījumu, kāds redzēts pēdējos gados. Nav gan īsti skaidrs, kāpēc tā,” turpina M.Biezais. Viņš piebilst, ka ziema patlaban ir pietiekami auksta, tāpēc granulu noiets ir samērā augsts. “Lai nodrošinātu siltumu, daudziem granulu vajag tik daudz, ka to pat nevar atļauties. Redzama cenu krišanās tendence, un ceram, ka šī cena sasniegs punktu, kur iedzīvotājiem nebūs jāizvēlas starp siltumu vai kādu citu rēķinu,” piebilst M.Biezais.

Uzņēmuma SIA “Baltic Wood Trade” pārstāve Anete Selga, runājot par šo sezonu, komentē: “Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, kokskaidu granulu pārdošanas apjomi mūsu uzņēmumam vietējā tirgū ir palielinājušies. No 2022. gada esam atvēruši internetveikalu un piedāvājam piegādes klientiem uz mājām, kas būtiski ir palielinājis interesi par mūsu produktiem.” Viņa teic, ka sezonas sākumā vēl bija silts, rudens bija ilgs, turklāt daļa klientu vēl nebija izlietojuši iepriekšējās sezonās iegādāto, tāpēc interese par kurināmo bija mazāka nekā citus gadus. “Iestājoties aukstajam laikam, pieprasījums ir strauji palielinājies. Granulas kā kurināmais ir pirmās nepieciešamības prece, tām ir pieprasījums neatkarīgi no cenas. Protams, palielinoties granulu apkures katlu popularitātei, patērētāji kļūst arvien izglītotāki, seko tendencēm tirgū un izvēlas produktu, balstoties uz zemāko cenu ar iespējami labāko kvalitāti. Salīdzinot situāciju ar 2022. gada sezonu, kad cenu un pieejamību būtiski ietekmēja ģeopolitiskā situācija, šobrīd cenas tirgū ir izlīdzinājušās un nonākušas iepriekšējā līmenī,” pastāsta uzņēmuma “Baltic Wood Trade” pārstāve.

Kokapstrādes uzņēmums SIA “Bitus Latvia”, kas līdz pagājušā gada septembrim bija pazīstams kā SIA “Byko-Lat”, Cēsu ražotnē granulas ražo jau vairāk nekā 20 gadus. “Apkures granulas ražojam no kokapstrādes procesā radušās tīras egles vai priedes kokskaidas, kas tiek iegūtas gan Cēsu, gan Valmieras ražotnē. SIA “Bitus Latvia” ražo tikai augstākās kvalitātes kokskaidu granulas. Jau vairākus gadus testa rezultāti parāda, ka mūsu ražotajām apkures granulām ir augstāka siltumietilpība un zemāks pelnu saturu procents, kā to paredz kvalitātes sertifikāts “ENplus A1”,” pastāsta uzņēmuma Cēsu struktūrvienības plānošanas speciāliste Viandra Herbsta. “Mūsu uzņēmuma granulu pircēji ir granulu katlu īpašnieki, kas novērtē kvalitatīvas preces priekšrocības gan ikdienas apkures katla apkopē, gan patēriņa daudzumā. Mūsu prioritāte ir Vidzemes mājsaimniecības. To pierādījām 2022. gada pirmajā pusē, kad pieprasījums pēc kokskaidu granulām palielinājās tik strauji, ka ražošanas jaudas to nevarēja nosegt. Mūsu realizācija primāri bija vērsta, lai nodrošinātu uzticīgo, lokālo klientu, nevis uz peļņas gūšanu eksportā. Tajā brīdī pārdošanas cenu noteica izejmateriālu un energoresursu cenu neprognozējami augstās svārstības, kā arī deficīta aspekts.”

V.Herbsta pastāsta, ka 2023.gadā realizācijas apjomi, salīdzinot ar 2022.gadu, izlīdzinājās, gadu iepriekš pārdošanas apjoms bija sarucis par 24 %. “Pērn nostabilizējās gan izejmateriālu, gan energoresursu cenas, kas attiecīgi nomierināja arī granulu realizācijas cenas, bet diez vai tās jebkad atgriezīsies 2021.gada līmenī. Granulu piedāvājums Latvijas tirgū ir plašs. Tas ļauj klientiem brīvi izvēlēties sev tīkamo pārdevēju.

Kā kokapstrādes uzņēmumam aizvadītais gads arī mums bija izaicinājums. Nestabilā tirgus situācija būtiski iespaidoja apstrādes jaudas, kas attiecīgi samazināja granulu ražošanas galveno izejmateriālu – ēveļu skaidas, bet tas neietekmēja mūsu granulu ražošanu. Globālie notikumi un kopējā situācija kokapstrādes nozarē gan iespaidoja SIA “Bitus Latvia” 2023. gada peļņas rādītājus, bet šo gadu esam sākuši optimistiski, izvirzot jaunus mērķus, tai skaitā arī granulu ražošanā un tirdzniecībā,” tā V.Herbsta.

UZZIŅAI

Kas jāņem vērā, iegādājoties apkures granulas
• Garums – atšķirīgs garums var traucēt optimālai degļa un padeves sistēmas darbībai.
• Mitrums – augstāks mitrums samazina degšanas efektivitāti, jo tiek tērēta enerģija kurināmā žāvēšanai, kā arī iztvaikojušais ūdens absorbē siltumu kurtuvē, to dzesējot.
• Pelnu saturs – lielāks pelnu saturs palielina tīrīšanas nepieciešamības biežumu, kā arī var veidot nevēlamu nosēdumu veidošanos katlā.
• Mehāniskā izturība – granulas ar nepietiekamu mehānisko stiprību var sadalīties un sabirzt, radot pārāk lielu putekļu un sīko daļiņu koncentrāciju.
• Putekļu un smalko daļiņu saturs – pārāk liels sīko daļiņu daudzums var likt aizsērēt padeves mehānismiem, kā arī katlā radīt nekontrolētu gruzdēšanu ārpus degļa zonas.
• Siltumspēja – augstāka granulu siltumspēja nodrošina, ka vienāda siltuma daudzuma iegūšanai nepieciešams mazāk granulu.
• Tilpuma blīvums – optimāls tilpuma blīvums nodrošina vienmērīgu degšanu un augstu mehānisko izturību.
• Pelnu kušanas temperatūra – pelnu kušanas temperatūrai jābūt augstākai par kurtuves temperatūru, lai neveidotos sakusumi un sakusušu minerālu saneses.

Avots: grandeg.lv

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Muzeji paraksta līgumu mērķtiecīgai sadarbībai

00:00
13.04.2024
13

Starp Cēsu Vēstures un mākslas muzeju un Talsu novada muzeju parakstīts ilgtermiņa līgums, nostiprinot sadarbību arī juridiski. Šāda veida pārnovadu muzeju ilgtermiņa sadarbības juridiskā forma Latvijā līdz šim nav īstenota. Līgums paredz ne tikai kopīgu pasākumu īstenošanu, bet arī izstāžu un zināšanu apmaiņu. Muzeji jau iepriekš veiksmīgi īstenojuši kopīgus projektus. Cēsu muzeja direktore Ināra Bula “Druvai” […]

Nākotnes redzējums par bioloģisko pārtiku

08:26
12.04.2024
41

Kā veicināt bioloģiskās pārtikas patēriņu Vidzemes bioreģionā? Ko celsim galdā 2030.gadā ģimenēs, restorānos un lielveikalos, mācību iestādēs, pansionātos un slimnīcās, bija galvenais jautājums, ko risināja pirmajā koprades darbnīcā. Vidzemes plānošanas reģiona un Cēsu novada pašvaldības organizētās trīs darbnīcas ir praktisks turpinājums pērn parakstītajam memorandam par atbalstu bioreģiona izveidei Gaujas Na­cionālā parka teritorijā. Koprades darbnīcā tikās […]

Ne tikai par bedrēm ielās, naudu kultūrai un atbalstu tūrismam

00:00
11.04.2024
53

Finansējums amatiermākslai, pašvaldības atbalsts tūrisma attīstībai, sabiedriskais transports, ielu un ceļu sliktais stāvoklis – tā ir daļa jautājumu, par ko Līgatnes pilsētas un pagasta iedzīvotāji gandrīz četras stundas diskutēja ar Cēsu novada domes vadību un Līgatnes apvienības pārvaldes pārstāvjiem. Novada domes priekšsēdētājam Jānim Rozenbergam un viņa vietniecei Inesei Suijai-Markovai nācās uzklausīt pārmetumus par tūrisma organizāciju […]

Valmierā tiekas remigranti uzņēmēji

09:22
10.04.2024
39

5.aprīlī, Valmieras integrētajā bibliotēkā pulcējās remigranti no Valmieras, Cēsu un Limbažu novada – gan jau esošie, gan topošie uzņēmēji, lai dalītos savos pieredzes stāstos un uzzinātu vairāk par grantu konkursu uzņēmējdarbības atbalstam remigrantiem. Remigranti atklāti runāja par saviem dzīves pavērsieniem, izaicinājumiem, kas bija jāpārvar, atgriežoties dzimtenē, un sapņiem, ko viņi vēlas piepildīt ar savu biznesu. […]

Nemanāma, bet tik noderīga

08:21
10.04.2024
41

Cēsīs, Torņa ielā ,ir viena no publiski pieejamām bezmaksas tualetēm. Tā darbojas ne tikai vasarā, bet arī ziemā no septiņiem rītā līdz vienpa­dsmitiem vakarā. Tikai bēda tāda, ka ne katrs pilsētas, Pils parka vai vecpilsētas apmeklētājs zina, ka šāda tualete ir, turklāt bez maksas. Tam varētu palīdzēt pamanāmas un skaidras norādes, lai ikviens, kuram tāda […]

Putni ar dziesmām atnesuši arī putnu gripu

00:00
10.04.2024
211

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) konstatējis šopavasar pirmo    putnu saslimšanas gadījumu ar augsti patogēno putnu gripu. “Mazsalacā atrasta inficēta pīle. Tas, ka viena atrasta, nedod nekādu garantiju, ka nav vairāk un nav inficēti vēl citi ūdensputni,” stāsta PVD Ziemeļvid­zemes pārvaldes vadītājs Mārcis Ulmanis un piebilst, ka pārvaldes inspektori vērtēs situāciju Veselavas pagastā, dīķī Bērzkrogā, […]

Tautas balss

Rudenī uzbūvē, pavasarī uzrok

12:22
13.04.2024
18
Druva raksta:

“Brīnījos, ka šopavasar Cēsīs, Bērzaines un Satekles ielas krustojumā, atkal raka. Pērn tur izveidoja drošības saliņu, nu visu jauca laukā un pārbūvēja. Jācer, ka tas nesadārdzinās ielas remontu, kas jau tāpat izmaksā daudz. Tādi gadījumi vienmēr raisa izbrīnu. Vai tiešām grūti saplānot, kas kurā vietā jādara, lai nenāktos atkārtoti tērēt naudu,” pārdomās dalījās apkaimes iedzīvotāja.

Neiecietīgais šoferis

12:20
12.04.2024
15
Druva raksta:

“Izlasīju “Hallo, “Druva”” par laipno autobusa šoferi un nodomāju, cik jauki, ja tādi būtu visi. Diemžēl esmu novērojusi, ka ir arī ļoti nelaipni autobusu vadītāji. Tā vienudien autobusā kāpa sieviete ar atbalsta nūjām, ko viņai bija grūti noturēt rokās, tās krita, šoferis tās vairākkārt pacēla, līdz neizturēja un teica – vai visu dienu tā būs […]

Stingrāk jāsoda

08:20
09.04.2024
35
Druva raksta:

“Mēs apsūdzam Balt­krieviju migrantu plūsmā uz Latviju. Taču vai tāda būtu iespējama, ja mūsu pusē nebūtu cilvēku, kas palīdz? Manuprāt, tos, kas atbalsta migrantu ievešanu Latvijā, būtu ļoti stingri jāsoda, jo nekas cits šos cilvēkus neatturēs,” domās dalījās J.

Ielāps uz ielāpa. Tā ir Birzes iela

08:19
09.04.2024
37
10
Druva raksta:

“Atkal Cēsīs remontē Birzes ielas asfaltēto daļu. Segums jau tagad sastāv tikai no ielāpiem, iznāk, ka ar lāpīšanu labo lāpīto. Vai neatmaksātos beidzot šo daļu kārtīgi atjaunot, lai mašīnām nebūtu jābrauc kā slalomistam pa pampakiem? Birzes iela ir ļoti labs ceļš, kā apbraukt centru. Atslogot satiksmi Vienības laukumā, domāju, pašvaldība taču ir ieinteresēta,” pauda autovadītājs […]

Laipns šoferis

08:19
09.04.2024
33
Druva raksta:

“Ļoti vēlējos izteikt pateicību ilggadējam “CATA” autobusa šoferim Zigmāram Balodim,viņš vienmēr ir jauks, laipns un punktuāls. Ar pasažieriem sasveicinās un ir smaidīgs, uzlabojot garastāvokli ikvienam braucējam. Daudzi šoferi no viņa varētu mācīties. Jau ilgi braucu no Jāņmuižas uz Cēsīm un vienmēr priecājos par šo autobusa vadītāju,” sacīja jāņmuižniece.

Sludinājumi