Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Marija, Marika, Marina

Ģimenes veidotais Vienkoču parks ir gan darbs, gan mājas un kopbūtne

Anna Kola
02:26
24.03.2023
23
Vienkocu 1

Daudzi dzirdējuši par Vienkoču parku Līgatnē, noteikti daudzi tur arī bijuši. Teju katrs Cēsu novada iedzīvotājs par šo vietu zina, tomēr ne visi zinām, kas tur saimnieko. Šoreiz aprunājos ar Vienkoču parka saimnieci, triju bērnu mammu Agnesi Vidzicki.

“Mītam Līgatnē, Vien­koču parkā. Pieskatām savu teritoriju,” smaidot teic Agnese. “Vi­si trīs mūsu ģimenes bērni ir puikas. Vecākajam ir trīspadsmit, mazākajam – pieci, vidējais mācās pirmajā klasē tepat Augš­līgatnes Jaunajā sākumskolā. Vecākais dēls arī mācās Līgatnē – Jauno Līderu vidusskolā.”

Agnese un Rihards Vidzicki abi pēc profesijas ir amatnieki, savulaik mācījušies Rīgas Amatnie­cības vidusskolā. “Vīrs ir kok­amatniecības speciālists, pamats šai vietai, Vienkoču parkam, ir viņa profesionālās darbības auglis. Vīram patīk strādāt ar vienkoču traukiem, abrām, kas, starp citu, pēdējā laikā kļuvušas sevišķi pieprasītas. Iespējams, “Covid-19” pandēmijas dēļ cilvēkiem iepaticies cept maizīti,” stāsta Agnese, piebilstot, ka arī paši iemācījušies cept sev maizīti. “Mums ir āra maizes krāsns, to vīrs uzbūvēja, meklēdams informāciju un izzinādams, kā tas darāms. Vasarās tur cepam rupjmaizīti, saldskābmaizi. Ikdienā elektriskajā krāsnī cepam skābmaizi.”

Agnese ir tekstilmāksliniece. “Nodarbojos galvenokārt ar šūšanu. Reizēm ņemu arī pasūtījumus, lai gan jāatzīst, ka nelabprāt. Pamatā šuju suvenīrus, ko tepat, Vienkočos, arī pārdodu. Suvenīri ir mīkstās rotaļlietas ar Latvijas faunas un floras elementiem: vāverītes, vilciņi, ezīši, lapsas un citi,” stāsta “Vienkoču parka” saim­niece Agnese.

Vecāku amatniecības darbošanās interesē arī dēlus. “Viņi šajā vidē izauguši. Tēta darbnīca ir labākais spēļu laukums. Ir apmeklētāji, arī vecāki, kas, ieraugot mūsu puikas ar kaltiem, zāģiem rokās, izskatās krietni pārsteigti, taču mūsu bērni zina drošības noteikumus, viņi ir iekšā šajās darbībās kopš mazotnes un saprot, ka ir jābūt uzmanīgiem un kā tas jādara. Vasarās, protams, zēniem darbiņu vairāk, bet arī ziemā neliedzam tepat parka teritorijā pa grāvjiem dzīvoties, zāģēt, naglot, gatavot lietas. Darbīgi viņi ir visu laiku,” ar novēroto dalās mamma Agnese.

Runājot par dēlu raksturu atšķirībām, Agnese teic, ka esot tāds pārejas posms, kad ar vecākiem kopā darboties vēlas mazāk un mazāk (visiem labi zināmais pusaudžu periods). “Kaut kur no četru līdz sešu gadu vecumam visiem ļoti gribējies atdarināt tēti un kopā darboties. Vecākajam dēlam Kārlim, trīspadsmitgadniekam, tagad tomēr daudz laika gribas pavadīt ar draugiem ārpus mājas.

Viņš mācās arī Līgatnes Mūzikas un mākslas skolā, šogad rit pēdējais mācību gads. Lai arī sākotnēji vēlējāmies, lai dēls izvēlas mūzikas novirzienu, jo šķita, ka mākslas puse ikdienā apkārt ir pietiekami, Kārlis izvēlējās mākslu. Darbojas ar mālu, glezno, veido kompozīcijas. Viņš labprāt darbojas ar koku, ļoti patīk arī tehniskās lietas. Dēls vietējā sporta centrā apmeklēja tehnikas pulciņu, gatavoja lidmodelīšus un citas lietas,” stāsta Agnese.

Vidējais dēls Edvards ir atšķirīgs, viņam neparasts domu gājiens, atzīst mamma. “Viņš reizēm pasaka tādus gudrus teikumus, kas mums ir pārsteigums. Edvards arī mācās mākslas skolā, sagatavošanas klasē. Arī viņam patīk amatnieciskās lietas, tāpat mazākajam dēliņam Otto. Tas visiem trim ir kopīgs, un jāsaka – tas jau nācis no paaudzes paaudzē.”

Agnese stāsta, ka reizēm organizē “Dabas rotu” darbnīcas. “Kad puikas redz, ka visi trauki ar materiāliem izlikti, arī viņi prasa: “Mammu, vai es arī drīkstu atkal kaut ko savērt?” Puikām pilna māja ar visādām lietiņām, kas pašu gatavotas, bet gribas vēl.”

Darboties ar audumu, gatavot mākslinieciskus izstrādājumus Agnese iedvesmojusies no savas mātes. Mamma bijusi darbmācības skolotāja. “Viņa šuva un darināja dažādas skaistuma lietas, tā kā varbūt izvēle mācīties tieši drēbnieka profesiju bija mammas ietekmē. Jau beidzot pamatskolu, pratu daudz no amatniecības prasmēm, tāpēc izvēle mācīties par drēbnieku savā ziņā bija saprotams turpinājums.”

Taču, lai arī apguvusi drēbnieka profesiju, apģērbu sev un bērniem ikdienai nešuj, to mūsdienās vieglāk un lētāk ir nopirkt. “Varbūt kādai svētku reizei vai kādu īpašu tērpu uzšuju. Esmu “apšuvusi” Līgatnes kolektīvus – korus, ansambļus, deju kolektīvus – , veidoju arī maskas bērnudārza vajadzībām. Šuju arī citas lietas: somas, dīvāniem pārklājus, aizkarus. Rudenī uzšuvu vigvama auduma pārklāju Vienkoču parka vajadzībām. Vislabāk gan patīk šūt mazās mantiņas – dzīvnieciņus.”

Vecāku būšana kopā ar dēliem Vidzicku ģimenē ir ikdiena. Taču ir arī savas kopīgas atpūtas tradīcijas. Reizi gadā, vasarās, izplāno kādu tālāku izbraucienu uz divām trim dienām ar auto un palikšanu teltīs. “Vasara tūrismā, kurā mēs strādājam, gan ir visdarbīgākais laiks, bet cenšamies šīs divas trīs dieniņas atrast. Ziemassvētkus arī svinam kopā, parasti pie vīra vecākiem. Tad otrajā dienā mums ir tradīcija kopā ar radiniekiem doties pārgājienā no Augšlīgatnes uz Lejaslīgatni. Tas ir tāds kārtīgs ceļš, seši septiņi kilometri vienā virzienā, tad paciemojamies un nākam atpakaļ,” stāsta Agnese.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
28

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
32

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Sirsnīgi un priecīgi nosvin Cēsu pansionāta jubileju

00:00
20.07.2024
59

Ar dziesmām, dejām, pansionāta jeb namiņa, kā iestādi dēvē darbinieki un iemītnieki, atmiņu stāstiem, svētku torti, daudziem sveicieniem, laba vēlējumiem, atzinības rakstiem un pateicībām aizvadīta Cēsu pilsētas pansionāta 30. jubileja. Svinot dienu, kad pirms 30 gadiem pašvaldības pansionāts pārcēlās no Glūdas kalna uz Cīrulīšiem, kopā ar iestādē dzīvojošajiem bija esošie un bijušie darbinieki, kādreizējie lēmumu […]

Sportiskā ģimenes diena Rīdzenē

00:00
19.07.2024
29

Ģimenes sporta dienā “Pilna laime, kad sporto saime!” Vaives pagasta Rīdzenē biedrība “Kiwanis Cēsis” otro gadu pulcināja vietējā un tuvējo pagastu iedzīvotājus aktīvi izkustēties. Uz pasākumu bija ieradies ap simt cilvēku. Ikviens varēja piedalīties skrējienā, mest šautriņas, spēlēt volejbolu, galda tenisu, kā arī dažādas lielformāta un neierastākas izklaidējošas spēles, būt kopā un noslēgumā ēst uz […]

Raunā Dziesmu svētkos svin Cimzes jubileju

00:00
19.07.2024
39

Raunā pie novadnieka Jāņa Cimzes pieminekļa dienas gaitā sagūla ziedu paklājs, bet brīvdabas estrādē izskanēja viņa 210.jubilejai veltītais koru koncerts “Rotā Dziesma”. Tā raunēnieši un astoņu kolektīvu dziedātāji godināja latviešu kora mūzikas pamatlicēju. Vai nu dienas gaitā mēģinājumos    pāri Raunai izskanējušās dziesmas, vai    vēlēšanās dzirdēt Raunas Dziesmu svētku kori, vai, iespējams, cita iemesla […]

Amatas apvienības svētkos ceļ godā pļaušanu ar izkapti

00:00
18.07.2024
153

Nītaurē tikās pieci pagasti, kas savulaik veidoja Amatas novadu, tagad svinot apvienības svētkus. Bija daudz aizraujošu atrakciju un koncertu, bet zīmīgākais notikums – nītaurieši uzspodrināja senāk laukos neaizstājamās prasmes, proti, rīkoties ar izkapti. “Pļaušanai ar izkapti Nītaurē ir tradīcijas. Nītaurieši gan bijuši labākie Latvijas čempionātā pļaušanā, gan paši bijuši šo sacensību rīkotāji,” stāsta Nītaures kultūras […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
26
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
18
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
24
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
31
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi