Pirms trim gadiem tehnoloģiju uzņēmums “Draugiem Group” publiskoja ieceri pievērsties namu būvniecībai Cēsīs.
Šogad jau varam skatīt un apbrīnot ar pietāti pret vidi un kultūrvēsturisko mantojumu atjaunoto “Spīdalas namu” Lielajā Katrīnas ielā un “Žagaru māju” Gaujas piekrastē. Vērienīgi restaurācijas un būvniecības darbi norit topošajā Konrāda kvartālā vecpilsētā. Oktobra sākumā Konrāda nama būvē bija spāru svētki, īpašs notikums, ņemot vērā, ka jau izaugusi vismaz viena cēsnieku paaudze, kas šo ēku redzējusi vien kā aizsargtīklā ievīstītu graustu.
Par “Draugiem Group” sānsoli, lecot nekustamā īpašuma lauciņā, ar smaidu sejā stāsta uzņēmuma runasvīrs Jānis Palkavnieks: “Mums patīk pievērsties biznesam, kur neko nesaprotam. Nezinot neko par druku un ražošanu, izveidojām “Printful”, kas nu jau ir starptautisks uzņēmums, arī sākot Cēsu seno namu atjaunošanu, neko daudz nezinājām par būvniecības niansēm, strādājot vecpilsētā.
Pirms vairākiem gadiem, veicot aptauju, konstatējām, ka gandrīz puse no “Draugiem Group” strādājošo ir cēsnieki. Arī uzņēmuma īpašnieks Agris Tamanis ir cēsnieks, kurš atgriezies dzimtajā vietā. Pilsēta daudz devusi viņu izaugsmei, un šie projekti ir ieguldījums, kas izceļ Cēsu unikalitāti. Ceram, ka mūsu piemēram būs sekotāji, jo atjaunot ēkas vecpilsētā tiešām ir forši. Jā, ir apgrūtinājumi, bet kultūrvēsturiskais slānis, stāsti, kas atklājas izpētes un būvdarbu laikā, ir pārsteidzoši. Jāpiezīmē, ka dizaina viesnīca vecpilsētā ir vērtība, kas piesaista gan Latvijas, gan ārvalstu viesus, un apmeklētība “Spīdalas namā” ir ļoti laba. Esam iegādājušies arī blakus esošos namus, un vietā, kur Andrejs Pumpurs rakstīja savu eposu “Lāčplēsis”, būs Pumpura kvartāls, “Spīdalai” pievienosies arī Laimdotas un Lāčplēša nami.”
Arī Konrāda nama atjaunošana no viena mūra nama atdzimšanas izauga par apjomīga un daudzfunkcionāla kvartāla ieceri ar četriem namiem: Konrāda, Mācītājmāju, Ratu māju un jaunbūvi. Kā pastāstīja grupas uzņēmuma “Mājas Cēsīm” vadītājs Andis Malahovskis, “Spīdalas nams” bija labs tests, vērtīga pieredze, kas tagad noder, strādājot Konrāda kvartālā. “Būvprojektu saskaņošana Konrāda namam prasīja gandrīz trīs gadus. Lai cēsniekiem nerastos priekšstats, ka mēs tikai solām, bet neko nedarām, piekritām piedāvājumam iegādāties un atjaunot seno ēku, tagadējo “Spīdalas namu”. Gluži nejauši iznāca laba iesildīšanās, pirms ķerties pie apjomīgā un visai sarežģītā Konrāda nama un kvartāla. Lielā mūra ēka bija ļoti sliktā stāvoklī, bīstama pat apskatei. Tomēr soli pa solim, sākot no pagraba, nostiprinājām, pārbūvējām konstrukcijas un nesen nosvinējām spāru svētkus. Būvdarbus varēsim turpināt arī ziemā, jo ēka jau būs apsildāma.
Namu atjaunosim tā vēsturiskajā izskatā, tajā būs telpas birojiem, īstermiņa īres apartamenti un augšstāvā arī dzīvokļi. Bijušās mācītājmājas atjaunošanas projekta autors ir koka apbūves eksperts, arhitekts Pēteris Blūms. Ēkā visas koka konstrukcijas un detaļas – sijas, grīdas, griesti, durvis, logi -, kas bija saglabājamas, ir rūpīgi restaurētas un novietotas atpakaļ savās vietās.
Līdztekus būvdarbiem norit arheoloģiskā izpēte. Pārsteidzošu atradumu ir daudz, un, atklājot Konrāda kvartālu, varēsim sarīkot vēstures liecību izstādi. Izrakumos atklāti 13. gadsimta pils aizsargmūri, seni apbedījumi, guļbūves pamati, sadzīves priekšmeti.
Kvartālu veidos četras ēkas un atvērtais pagalms. Pēc cēsnieku ieteikuma tur būs arī demokrātisks krogs, kurā ik pa laikam darbosies atzīti šefpavāri no visas pasaules.”
Pagājušā gadsimta sākumā Konrāda namā bija īres dzīvokļi, tur darbojies Cēsu pirmais kinematogrāfs “Teatrs Pate Elektrokino”, bijušas arī kurpnieka, galdnieka, drēbnieka un slēpju meistara darbnīcas.
Atjaunojot vēsturiskas ēkas, vienmēr var gadīties pārsteigumi, kas koriģē plānus, tomēr Jānis un Andis ar piesardzīgu optimismu paredz, ka atjaunotā Konrāda kvartāla atklāšana paredzēta nākamā gada rudenī.
Komentāri