Otrdiena, 24. jūnijs
Vārda dienas: Līga

Garšu pasaules virtuozs

Druva
23:00
28.09.2007
16

Ir aprēķināts, cik daudz laika cilvēks savā mūžā noguļ, bet laikam nav pētījumu, cik laika patērē ēdot. Katrai tautai ēšanas tradīcijas atšķiras, un droši var teikt, ka viens no nacionalitāti raksturojošajiem faktoriem ir tās virtuve. Tāpēc pavārs – tā ir īpaša profesija, jo bez viņiem dzīve būtu pavisam citāda. Jau rakstījām, ka konkursā “Latvijas pavārs 2007” bronzas medaļu izcīnīja viesnīcas “Tigra” restorāna “Eifrata” šefpavārs Jānis Sproģis.

– Kā kļūst par pavāru?

– Ir dzirdēts par brīnumbērniem, kuri jau no mazotnes gājuši uz šo mērķi, bet es šajā profesijā nokļuvu, pateicoties likteņa līkločiem. Skolu pabeidzu kā radiomontieris – elektroniķis. Jāteic, ka elektriķa iemaņas tagad noder, ja virtuvē kaut kas elektrībā saiet grīstē.

Robežšķirtne bija armija, kad mani ieskaitīja virtuvē. Tur nokļuvu, pateicoties savam uzvārdam. Vecākais pavārs, kurš demobilizējās, arī bija latvietis ar uzvārdu Sproģis, un, lai neizjauktu pēctecību, mani ieskaitīja virtuvē. Nekādas izvēles nebija, atlika teikt – tieši tā – un doties pildīt dienesta pienākumus. Pirmais pusgads man, jaunajam, nebija viegls, jo vecie pavāri gulēja, bet es rāvos sviedriem vaigā. Tur nebija nekāda auklēšanās, vienreiz parādīja, kas darāms, un uz priekšu – griezt salātus entos kilogramus, cept, vārīt. Bija smagi, bet man iepatikās, un sapratu, ka tā ir joma, kurā gribu strādāt. Kad kļuvu par vecāko pavāru, sāku meklēt risinājumus, kā labāk un ātrāk pagatavot ēdienu, lai izbrīvētu sev vairāk laika. Sapratu armijas patiesību – jo labāk gatavosi, jo pret tevi būs labāka attieksme.

Kad atnācu no armijas, Cēsīs kara komisariāts atradās tieši pretī darba biržai. Bija jāiet uz komisariātu un reizē iesniedzu pieteikumu uz pavāru kursiem, pēc nepilna mēneša sāku apgūt zinības. Praksē nonācu Rīgā, Šmerlī kafejnīcā “Mazais Mārtiņš”, kur savu pirmo privāto ēdināšanas iestādi pēc atgriešanās Latvijā bija atvēris Mārtiņš Rītiņš. Kad sāku strādāt, tur jau bija cits šefpavārs, kurš turpināja Rītiņa tradīcijas, proti, regulāri mainīt ēdienkarti. Tur gatavojām visu, sākot ar ceptām olām līdz īpaši gatavotām buļļa astēm. Biju ļoti zinātkārs, kad beidzās darba diena, nopirku šefpavāram alu un centos izdabūt maksimāli daudz informācijas par gatavošanu. Droši vien, ka biju viņam piegriezies, bet šie divi gadi man bija ļoti noderīgs laiks. Uzsūcu informāciju visur, draugi teica, ka ar mani nevarot normāli parunāt, viss nonākot tikai pie darba.

– Daudzi pavāri teikuši, ka ar kolēģiem runājot nevis par meitenēm vai mašīnām, bet par darbu.

– Atliek tikai piekrist, bet tas jau gandrīz jebkurā profesijā. Nav jau tā, ka par mašīnām nerunājam, bet arī tas ir tādā profesionālā skatījumā. Piemēram, jā, tev laba, ērta mašīna, laikam viegli visus pavāra piederumus salikt, kad kaut kur dodies. Un aiziet sarunas par ēdienu gatavošanu!

– Ko nozīmē būt šefpavāram?

– Pirmkārt, tā ir liela atbildība. Ne tikai teicami jāpārzina visa virtuve vārda tiešajā nozīmē, ēdienu gatavošana, bet arī jāmāk strādāt ar cilvēkiem. Jāatrod katram savs piegājiens, jo šefpavārs bez labas komandas nav nekas. Kad sāku strādāt Priekuļos, nebija tādu spēcīgu pavāru, kā vēlētos. Palēnām sāku viņus apmācīt, celt līmeni, ieinteresēt viņus šajā darbā, tas ļāva arī pašam pieaugt.

Galvenais – izraisīt interesi, lai pavāri ar prieku darītu savu darbu. Lai rezultāts būtu tāds, kādu vēlas viņš un arī es. Ja cilvēkam ir patika pret darbu un viņš to dara ar prieku, rezultāts būs.

– Mani kā klientu interesē, vai pasūtītā ēdiena gatavošanā arī šefpavārs pieliek savu roku?

– Mans darbs sākas jau ar būtiskāko sadaļu – produktu pasūtīšanu. Lai tie vienmēr būtu svaigi, lai to vienmēr pietiktu. Lai būtu precīzas kalkulācijas, lai klients šodien, rīt un pēc mēneša saņemtu vienādu porciju. Kopā ar pavāriem esam noslīpējuši katru ēdienu. Protams, katrai porcijai jau nedzīvoju līdzi, man svarīgi nodrošināt visu procesu un domāt par kaut ko jaunu.

Ieviešot jaunu ēdienu, sākumā to izdzīvoju un pagatavoju viens pats. Kad vēlamais rezultāts sasniegts, kopā ar personālu, ieskaitot viesmīļus, ejam visam gatavošanas procesam cauri no sākuma līdz beigām, lai pavāriem būtu pilnībā skaidrs pagatavošanas process, bet viesmīļi lai būtu informēti par konkrēto ēdienu. Pārrunājam visas nianses, ko klienti varētu pajautāt. Pirmās nedēļas vairāk pakontrolēju visu procesu, lai iespējamās nebūšanas novērstu jau pašā saknē, bet pēc tam ir tāda ikdienas uzraudzība. Patiesībā jau īsts šefpavārs visu laiku čeko līdzi notiekošajam virtuvē, jau pēc skaņām nosakot, vai viss notiek pareizi.

Virtuvē katram ir savas funkcijas, te komanda strādā kā precīzs pulksteņa mehānisms. Ja dažreiz kaut kas saķeras, šefpavāram jāpieliek roka, lai viss atkal ieietu sliedēs.

– Mainot piedāvājumu, tiek ņemtas vērā arī klientu vēlmes?

– Protams, jo Latvijā restorānos, atšķirībā no daudzām citām valstīm, ēdienkarti nosaka klients. Vienīgā vieta ir Mārtiņa Rītiņa “Vincents”, kur pavārs nosaka, ko ēdīs viņa restorānā. Cilvēki pie tā pieraduši, un patiesībā tas ir forši. To panākt nav vienkārši, lai gan šefpavāri cenšas mācīt klientus. Piemēram, Jūrmalas restorānā „Akvarium” šefpavārs pateicis, ka tur nekad nebūs karbonādes.

Bet mūsu ēšanas tradīcijas ir samērā zemā līmenī. Atceros, reiz Rīgā gatavojām raviolli no četru krāsu mīklas ar langustu pildījumu, bet atnāk meitenīte un saka – dodies man tos pelmenīšus un klāt kečupu. Tad gribas bļaut! Mēs esam ieguldījuši tādu darbu, pagatavojuši īstu itāļu klasiku, un še tev – pelmenīši ar kečupu.

– Atšķiras ēst gatavošanas tradīcijas restorānos Cēsīs un Rīgā?

– Ļoti! Tas ir labi, mums tikai šo Vidzemes noti vajadzētu noturēt. Uzskatu, ka Cēsu un Valmieras pavāriem vajadzētu vairāk sadarboties. Rīgas pavāriem ir savs portāls chef.lv, būtu labi, ja te varētu radīt kaut ko savu. Mēs vairāk esam noslēgušies, bet vajadzētu tikties, dalīties pieredzē. Jā, varbūt mums virtuves nav tik perfekti aprīkotas kā Rīgā, bet arī mēs varam panākt līdzvērtīgu kvalitāti. Mums vajadzētu iet laukā no savām virtuvēm un sarīkot kādu kopīgu pasākumu, piemēram, uzcept garāko pankūku. Jo lielāka būs informācijas apmaiņa, jo būsim zinošāki, jo rezultāts būs labāks un klients apmierinātāks.

– Varbūt baida konkurence?

– Tā nevajadzētu būt. Pavāri labprāt dalās pieredzē. Varbūt netiek atklāts viss līdz pēdējam sīkumam, bet, ja esi profesionāls pavārs, tā noslēpumu ailīte ir ļoti šaura.

Tiesa, no katra pavāra atkarīgs, cik viņš pats interesējas par profesijas noslēpumiem, novitātēm. Jo šī ir profesija, kur jāseko līdzi notiekošajam. Manas maņas ir ļoti uztrenētas visa jaunā uztveršanai, tikai izejot cauri svešai virtuvei, pamanu visu, kas varētu noderēt. Pat no netiešām sarunām spēju izfiltrēt noderīgu informāciju.

– Apmeklējot citus restorānus, nevari justies kā vienkāršs klients.

– Diemžēl, tāpēc cenšos iet uz restorāniem, kur varu iegūt sev kaut ko noderīgu. Tad ņemu interesantus ēdienus, pētu garšas rotaļas, analizēju. Skatos ne tikai ēdienu, bet arī visu pārējo – viesmīļu darbu, noformējumu.

Iegūtās zināšanas krājas, veidojot tik nepieciešamo bāzi, kas ļauj izdarīt pareizos secinājumus, piemēram, kas ar ko sader kopā. Ja tomēr nav īstas skaidrības par kādu produktu, varu palasīt internetā, ko saka citi pavāri, bet vislabāk pārbaudīt pašam. Piemēram, parādījās tāds dārzenis kā okra. Mēģināju eksperimentēt, kā tas uzvedas, ja to karsē un tamlīdzīgi. Tā rodas interesantas domas. Izlasīju, ka der zupās, uztaisīju “Chiken gambo” – tiešām, ir labi! Kad esmu to pārbaudījis, varu nodot šīs zināšanas amata brāļiem.

Pavāra profesija ir dzīvesveids, profesionālās domas pavada, gan ejot gulēt, gan ceļoties augšā.

– Mājās arī gatavo?

– Labprāt ne, tur topā ir mikroviļņu krāsns, cenšos kaut ko uz ātro uztaisīt. Aprīkojums gan man mājās ir, varētu banketu cilvēkiem 40 sarīkot, un esmu to darījis arī mājas virtuvē.

– Pavāram inventārs ir svarīgs?

– Protams, jo profesionālie instrumenti ļauj ēdienu pagatavot ātrāk un labāk, jo veidoti vienam, konkrētam mērķim. Ja gribu nogriezt šķēli milimetra biezumā, ar šo nazi to varu izdarīt. Ar parastu nazi to nevar paveikt tik kvalitatīvi. Katrs pavārs cenšas sev sarūpēt tos labākos piederumus. Tas ir kā profesionālam celtniekam, kurš uz darbu dodas ar savu instrumentu kasti. Man ir sava kaste.

– Tas, ka labākie pavāri ir vīrieši, ir stereotips, vai tas tā ir patiešām?

– Manuprāt, tas tomēr ir stereotips. Protams, pavāra darbs prasa lielu fizisko izturību. Arī sievietes ir ļoti labas pavāres, varbūt vīrieši vienkārši zināmi vairāk. Manā komandā ir gan vīrieši, gan sievietes.

– Kura no pasaules virtuvēm pašam simpatizē visvairāk?

– Grūti vienu tā izdalīt, no katras var kaut ko paņemt – stilu, garšas. Piemēram, franču virtuve, nevis klasiskā, bet tas ēdienu stils, ko viņi rada restorānos. Taizemes virtuve ir ļoti interesanta, arī krievu virtuve ar savu vienkāršību var pārsteigt. Tā varētu uzskaitīt daudz.

– Mēdz teikt, ka suši vislabāk pagatavo tieši japāņi, latviešiem tā nesanāk.

– Manuprāt, tas ir kārtējais stereotips. Ja, piemēram, pie blakus galdiem suši gatavotu es un japāņu pavārs, cilvēkiem liktos, ka viņa suši būs labāks, lai arī mums būs identiski trauki, izejvielas un mēs veiksim vienādas darbības. Patiesībā jau rezultāts būs vienāds, tikai darbosies stereotips. Iespējams, es pat strādātu radošāk, ieviestu kādu jaunu garšas niansi. Cits jautājums, vai otrs pavārs to pieņemtu, jo daudzās nacionālajās virtuvēs ļoti spēcīgas ir tradīcijas.

– Reiz teici, ka gribētu savu restorānu šī vārda vislabākajā nozīmē.

– Joprojām neesmu šo domu atmetis, tagad cītīgi studēju uzņēmējdarbības vadību. Tas, šķiet, ir katra pavāra sapnis – atvērt savu restorānu. Protams, nedaudz baida, ka mazpilsētā cilvēki tam vēl nav gatavi. Jāmeklē risinājumi, jāstrādā ar cilvēkiem, jādod viņiem informācija.

Manuprāt, apmeklētāji būtu gatavi gan gaidīt ilgāku laiku, gan vairāk maksāt, tikai ēdienam, apkalpošanai un visam pārējam jābūt tādā līmenī, lai klients saprasu, ka tas bija tā vērts. Bet tad arī šefpavāram jābūt ar nostāju, ka atlaides nebūs, ka šis būs augstākās kategorijas restorāns, nevis kafejnīca ar restorāna elementiem.

– Neesam pieraduši pie lēnas ēdiena baudīšanas, jo dzīves ritms dzen. Bet varbūt vajadzētu reizi mēnesī nolikt visu malā un aiziet uz restorānu.

– Restorāna īpašniekam ir par maz, ka cilvēki nāk reizi mēnesī, zāli vajag pilnu katru dienu no pirmdienas līdz svētdienai. Pretējā gadījumā būs bankrots. Nepieciešams ilgs laiks un rūpīgs darbs, lai sagatavotu publiku, bet esmu pārliecināts, ka pienāks laiks, kad viņi to novērtēs un gribēs nākt uz restorānu. Nevis lai vienkārši paēstu, bet lai baudītu ēdienu atbilstošā atmosfērā.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Margrietiņa, baltā šķelme, piemiedz zelta aci

00:00
24.06.2025
7

Aina Karele Jūnijā ar laiku neko nevar sarunāt. Tāpat kā ar bitēm biškrēsliņos. Saule spīd vai lietus līst – laiks paskrien mums garām. Vēl ceriņos laimi meklējam, bet pļavā jau vanagzirnis pinas pa kājām. Margrietiņa, baltā šķelme, piemiedz zelta aci: mīl vai nemīl tevi kāds, ar sāpēm un bez prāta? Un neviens nezina, un jāpazīlē […]

Īstā Jāņu siera ražošana ik gadu sarūk

00:00
22.06.2025
33

Jāņu siera ražošanas apmēri šogad Latvijā kopumā turpina samazināties, aģentūrai LETA prognozēja biedrības “Siera klubs” valdes priekšsēdētāja Vanda Davidanova. Arita LejiņaPērn Jāņu sieru (nejaukt ar ķimeņu sieru) saražoja 139,84 tonnas, norādījusi V.Davida­nova. Pēc publiski pieejamās informācijas, pirms pieciem gadiem, 2019.gadā, tika saražotas aptuveni 200 tonnas Jāņu siera, tātad pagājušajā gadā par 30,1% mazāk. Jāņu siera […]

Aizejošā Cēsu novada dome diskutē par bērnu futbolu un kafejnīcas iekārtām

00:00
21.06.2025
143

12.jūnijā notika pēdējā aizejošā sasaukuma Cēsu novada domes sēde. Sēdē no 19 deputātiem piedalījās 17. Nepiedalījās Andris Mihaļovs un Erlends Geruļskis. Tika lemts par attīstību un investīciju projektiem, izglītību un sportu, pašvaldības īpašumu pārvaldību, sociāliem un sabiedriskiem jautājumiem, pašvaldības struktūru un līgumu pārvaldību, finanšu un pārskatu jautājumiem. Kopumā deputāti lēma vienbalsīgi, tikai par dažiem lēmumiem […]

Sarunu un demokrātijas svētki

00:00
20.06.2025
64
1

Sarunu festivāls “Lampa” šogad notiek ar vadmotīvu “Cilvēcībasākas tur, kur beidzas vienaldzība” Festivāla mērķis aicina parādīt, ka mums rūp līdzcilvēki, nav vienaldzīgs apkārt notiekošais un nav bail nosaukt lietas īstajos vārdos. Tas viss šodien un rīt festivāla bagātīgajā programmā Cēsīs, lielākai daļai diskusiju aizritot Pils parkā, divām skatuvēm atrodoties uz parka dīķa. Daļai diskusiju var […]

Māksla ir mums visapkārt, katru dienu, ir tikai jāprot tā saskatīt vai saklausīt

00:00
19.06.2025
50

Katrīna Marta Riņķe (pazīstama arī kā Kei Sendaka) ir Latvijā dzimusi vizuālā māksliniece, kas strādā ar analogo fotogrāfiju, tekstu un instalāciju. Viņas radošie darbi aplūko laiku, nepastāvību un mainīgās attiecības starp ainavu, atmiņu un materialitāti. Viņas darbi atspoguļo mijiedarbību ar vietu – to, kā ūdens, gaisma un cilvēka klātbūtne veido un pārveido vidi. Viņas jaunākie […]

Tautas balss

Sešos gados uz skolu

13:46
22.06.2025
12
Vecmāmiņa raksta:

“Jau atkal runā, ka bērniem skolu vajadzētu sākt sešu gadu vecumā. Un tūlīt būs nezin cik protestu. Bet, ja mierīgi padomājam, bērni to, ko agrāk sāka mācīties tikai skolā, apgūst jau bērnudārzā. Velk uz papīra aplīšus, stabiņus, mācās burtus, ciparus. Tātad faktiski izglītoties sāk jau piecu gadu vecumā. Turklāt apmeklēt pirms­skolu ir obligāti, jo tā […]

Vajadzētu rotaļlaukumu bērniem

20:27
17.06.2025
25
H. raksta:

“Cēsīs, Pirtsupītes gravā, notiek lieli darbi. Tur veido celiņus un laikam vēl kaut ko. Ātrumā pārskatot novada paš­valdības mājaslapu, neatrodu informāciju, kā beigu beigās pēc apspriešanām izskatīsies grava, kam šī vieta būs paredzēta. Būtu jauki, ja tur būtu arī kādas aktīvās atpūtas vietas bērniem, piemēram, rotaļlaukumi ar iekārtām, uz kurām var pavingrot,” pauda lasītāja H.

Kādam jākontrolē

11:15
15.06.2025
33
Ilze raksta:

“Man garšo zemenes, un tagad ir īstais laiks ar tām mieloties. Esmu no tiem, kuri izvēlas Latvijā audzētās, lai arī dārgākas. Ticu, ka tās ir vitamīniem bagātākas, veselīgākas un, protams, svaigākas. Manu uzmanību piesaistīja Latvijā audzēto ogu lielā cenu starpība. Vai tiešām lielaudzētāji tās tik lēti pārdod uzpircējiem. Vai tirgū kāds nopietni kontrolē, kur ogas […]

Bagāts kļuva Latvijā

09:36
14.06.2025
26
Seniore no Cēsīm raksta:

“Nesaprotu, kā Ainārs Šlesers var sacīt, ka Latvija ir nabadzīgākā zeme, ka viss izpostīts, ja pats ir bagātnieks! Kur tad viņš kļuva par tādu, ja ne Latvijā?! Ja jau valstī ir tāda nabadzība, lai dalās, lai kādu miljonu ziedo Latvijas labā. Man nepatīk cilvēki, kas nonicina Latvijā paveikto, bet jo vairāk tie, kas kļuvuši turīgi, […]

Maza bedrīte var radīt lielu nelaimi

08:36
14.06.2025
17
Lasītāja raksta:

“Cēsīs, bērnu laukumā pie Maija parka, asfaltā ir bedres. Tur mazi bērni brauc ar divriteņiem, skrejriteņiem, tur ātri var gadīties nelaime, kaut bedres nav īpaši dziļas. Tagad, kad pilsētā remontē tik daudzas ielas, vajadzētu padomāt arī par bērnu laukuma celiņiem,” ieteica lasītāja.

Sludinājumi