Zemnieku saimniecība “Anuļi” saimnieko Auciema pamatskolā un Stalbes vidusskolā. Gatavo skolas bērniem pusdienas un brokastis.
Pērn par valsts investīcijām pašvaldība veica ēdināšanas bloka renovāciju Auciema pamatskolā. Mūsdienīga virtuve, gaiša ēdamzāle – tādās telpās prieks saimniekot. Izsludinātajā konkursā par pakalpojuma sniegšanu tika izvēlēti “Anuļi”.
Saimniece Anita Zvejniece ilgu laiku strādājusi citā firmā par pavāri, tad abi ar vīru Helmutu nolēmuši saimniekot paši. Skolēnu ēdinātāju nemaz tik daudz nav, firmas lielākoties neizvēlas sniegt šo pakalpojumu, jo nevar cerēt uz lielu peļņu. Skolēnu ēdināšana un krogu bizness ir divas dažādas jomas.
“Pusdienām un brokastīm pašvaldība cenas apstiprina mācību gada sākumā, līdz pavasarim viss kļuvis dārgāks, bet mums jāiekļaujas. Arī minimālā alga augusi, “ stāsta Helmuts Zvejnieks un piebilst, ka vēl grūti paredzēt, kā spēs turēties pretī inflācijai. Anita pati sastāda ēdienkartes, regulāri apmeklē dažādus kursus par veselīgu uzturu. Rudenī vecāku sapulcē runājuši gan par to, ko bērni labprātāk ēstu, gan par to, kas veselīgs.
“Cenšamies iepirkt ekoloģiski tīrus produktus. Savā saimniecībā izaudzējam kartupeļus. Domājam platību palielināt, jo līdz pavasarim pašu audzēto tupeņu nepietiks. Arī dārzeņi, savā saimniecībā audzēti, ir garšīgāki,” stāsta Helmuts.
Auciema pamatskolā nav izvēles pusdienu. Pašvaldība skolēniem sedz nelielu daļu maksas. Pusdienas skolā maksā 80 santīmus, bērni maksā 60 santīmus, bet brokastis – 30, bērni maksā 20 santīmus. “Lauku bērni nav izlepuši, viņi ēdienos nav izvēlīgi. Pašvaldības atbalsts daudzām ģimenēm ir būtisks atspaids. Ne vienam vien skolēnam pusdienas un brokastis ir vienīgās kārtīgās ēdienreizes. Reiz pat viena mamma pārmeta. Sak, ko jūs skolā bērniem dodat pusdienās, ja atnāk mājās un prasa ēst,” domās dalās Anita. Stalbes vidusskolā skolēniem tiek piedāvātas izvēles pusdienas. Arī stalbēnieši atzinuši, ka tās ir gardas.
“Anuļi” nodrošina darbu pavāriem. Ziemā viņi strādā skolās, bet vasarā
viesu namos klāj banketu galdus. Tā ir iespēja pilnveidot sevi. “Skolas ēdnīcā atrast kvalificētu pavāru ir grūti. Alga neliela, izaugsmes iespējas mazas. “Anuļu” darbiniecēm ir iespēja parādīt savas prasmes, izdomu, gatavojot ēdienus un servējot viesību galdus, “ atzīst Helmuts Zvejnieks un piebilst, ka gados vecākie cilvēki pret darbu izturas krietni apzinīgāk nekā jaunie. “Anuļos” regulāri nodrošina prakses vietu kādai Smiltenes tehnikuma praktikantei. Diemžēl jaunie speciālisti labāk izvēlas strādāt pilsētās vai arī brauc uz ārzemēm.
“Tā kā regulāri klājam banketus Ungurmuižā, mūsu darbinieki arī apkalpo viesus, kāda svešvaloda ir jāzina. Vismaz jāprot pastāstīt par vietu, uz kuru viesi atbraukuši, kā arī par pagatavoto ēdienu,” stāsta Anita un piebilst, ka cenšas darbā iesaistīt pagasta iedzīvotājus, bet diemžēl gribētāju nav. Savukārt jaunajiem speciālistiem, kuri nav raiskumieši, darba devēji nevar piedāvāt dzīvokli.
“Cilvēki vienmēr gribēs garšīgi un sātīgi paēst. Ja mācēsim ēdienu ne tikai garšīgi pagatavot, bet arī skaisti pasniegt, klientu netrūks,” pārliecināts zemnieku saimniecības “Anuļi” saimnieks Helmuts Zvejnieks.
Komentāri