Advente ir klusuma, miera, gaidīšanas, pārdomu laiks, gaidot nākam pasaulē Pestītāju. Tas ir brīnišķīgu domu piepildīts laiks, kad ikkatrs ar cerību stariņu sirdī alkst satikt mazo Jēzus bērnu, kurš nāks pasaulē, lai savu dzīvību atdotu pie Krusta par cilvēces glābšanu, lai remdētu bēdas, ciešanas, sāpes un izmisumu, lai mēs priecātos un pateiktos Debesu Tēvam par Viņa sūtīto dāvanu.
Jau pats vārds Advente jeb Adventus no latīņu valodas tulkojams kā nākšana vai ierašanās. Šis nācējs kristieša apziņā ir pats Kristus, kurš ierodas zemes virsū cilvēka veidolā. Sākumā Adventes laiks nebija vienāds tā ilgumā un svinēšanas veidā, tomēr vienmēr bija savienots ar grēku nožēlošanu, gavēni un lūgšanām. Rietumu (katoliskā) baznīcā Adventes sākumi meklējami Francijas reģionā 4.gs. otrajā pusē, no kurienes šī ideja pārcēlās uz Milānu un Spāniju. Sekojot Lieldienu ciešanu laika piemēram, 480.gadā baznīca pieņēma lēmumu par 40 dienu gavēni pirms Ziemassvētkiem, sākot ar sv.Mārtiņa dienu – sešas nedēļas pirms Kristus dzimšanas.
Austrumu baznīca ir paturējusi šādu sešu līdz septiņu svētdienu Adventes periodu, kurš noslēdzas ar Ziemassvētku dienu. Tas sakrīt ar mūsu baznīcas kalendāra Zvaigznes dienu. Romas baznīca izveidoja savu Adventes periodu, tajā ietverot četras svētdienas pirms Ziemassvētkiem, kas saskan ar mūsdienu iedalījumu.
Advente ir šis tuvošanās laiks, kurā baznīca īpaši akcentē Jēzus Kristus nozīmi cilvēces pestīšanā. Katra Adventes svētdiena un sekojošā nedēļa ietver sevī kādu tēmu saistībā ar mūsu Pestītāju. Interpretācijas, gadsimtiem ejot, ir bijušas dažādas, bet viens no senākajiem skaidrojumiem stāsta, ka pirmā svētdiena veltīta Kunga atnākšanai miesā, lai atpestītu pasauli no grēka varas. Otrā svētdiena vēsta par Kristus neredzamo nākšanu pie mums caur Svētā Gara darbību ik dienas līdz pasaules galam. Trešā stāsta par Kristus neredzamo nākšanu pie ikviena no mums dzīves noslēpumā, lai aizvestu mūs pie sevis mūžības mājokļos, turpretī ceturtā vēsta par Kristus otro atnākšanu laiku beigās, kad Viņš ieradīsies otro reizi uz zemes, lai tiesātu pasauli.
Komentāri