Vecpiebalgas muižas komplekss Inešos ar parku ir iecienīts tūrisma maršrutos.
Te var ne vien doties pastaigā, arī apmeklēt vietējo uzņēmēju ražotnes un līdzdarboties gan sveču gatavošanā un porcelāna apgleznošanā, gan iepazīt kosmētikas ražotni. Interesi saista bijušā vīna pagraba ēka, kurā jau vairāk nekā 30 gadus apskatāma Piebalgas novada vēstures ekspozīcija. Šovasar tā būs atvērta apmeklētājiem.
Ekskursijā pa Vecpiebalgas muižu, vēstures stāstā atverot durvis līdz pat 17.gadsimtam, Muzeju nakts vakarā aicināja inesiete Ella Frīdvalde – Andersone. “Bija pārsteigums ieraudzīt pils priekšā ap pussimts cilvēku,” viņa saka un atklāj, ka tā pašai bija pirmā ekskursija un maršruts bija tāds pats, pa kādu savulaik tūristus veda tēvs Mārtiņš Frīdvalds. Viņš ar domubiedru atbalstu izveidoja un iekārtoja Piebalgas novada vēstures ekspozīciju.
“Pastaiga sākās pie Vecpiebalgas tā sauktās jaunās pagastmājas. Tur atradās “Mērnieku laikos” aprakstītais cietums, kurā sēdēja Ķencis un Pāvuls, bet nesenos laikos 25 gadus bija Inešu pamatskola. Tad pabijām pie Andreja Pumpura pieminekļa, devāmies gar valsts magazīnu, par kuru arī savs stāsts, Orisāres krastā apskatījām vecās pagastmājas vietu un muižas 17.gadsimta apbūvi,” stāsta E.Frīdvalde – Andersone un piebilst, ka pārsteidzoši liela bijusi apmeklētāju interese par muižas pili. Piļu, muižu apceļotāji stāstīja, ka piepildījies sapnis beidzot redzēt pili, jo tā nav bijusi ceļojumu sarakstā. Citi atzinuši, ka garāmbraucot priecājušies un cerējuši – reiz tomēr izstaigās gan parku, gan ieskatīsies ēkā.
Piebalgas novada vēstures ekspozīcijā izstādīti zemnieku darbarīki un sadzīves priekšmeti, kas savulaik kalpojuši piebaldzēniem, te var iepazīties ar laikmetu griežiem liecinieku atmiņās, teātra spēlēšanas tradīcijām Inešos, arī kopsaimniekošanas laiku. Īpašas ekspozīcijā 2.pasaules kara liecības, kas atrastas turpat Inešos, jo te pāri gāja frontes līnija. “Todien par to stāstīja tēva draugs Viktors Ragozins, kurš palīdzēja gan vākt eksponātus, gan iekārtot ekspozīciju. Arī šī tēma daudzus interesēja,” pastāsta E.Frīdvalde – Andersone un piebilst, ka arī agrākos gados militārās vēstures pētnieki regulāri braukuši, lai apskatītu savāktās kara liecības.
“Ir gandarījums, ka par ekspozīciju ir interese,” saka inesiete un piebilst, ka ekskursanti bijuši no Ogres, Rīgas, Valmieras, Cēsīm, arī bijušie piebaldzēni.
Ekspozīcija ir privāta, tās apmeklējums bez maksas. “Man ir prieks stāstīt par Piebalgu un to, ka tās vēsture interesē,” teic ekspozīcijas saimniece un atklāj, ka vasarā var pieteikties ekskursijām vakaros un brīvdienās, bet jūlijā katru dienu. “Protams, ir ieceres, kā varētu ekspozīciju attīstīt tālāk,” bilst E.Frīdvalde – Andersone.
Komentāri