Svētdiena, 16. marts
Vārda dienas: Guntis, Guntars, Guntris

Eksperimentālā ģimene turpina pastāvēt

Druva
00:00
12.01.2007
6
5lp Cilveeka Beerns

Zvanniekos pirmais bērns sāka dzīvot pirms pieciem gadiem. Savulaik domāts, ka pietiks ar rūpēm par desmit bērniem un vairāk nevar atļauties. Tagad viņu ir 28. No Skujenes pagasta “Zvanniekiem” kuplā ģimene pārcēlusies uz dzīvi Vaives pagasta “Vecrogās”, kā iemeslu minot, ka “Zvannieki” atrodas klusā, labā vietā, kur joprojām darbojas mājas, kurās vieta būtu bērniem, lai pārvarētu krīzes situācijas. No ”Vecrogām” skolas vecuma bērni dodas mācīties Rāmuļu pamatskolā, mazākie dienas pavada kopā ar aizbildņiem. Mūsu sarunā biedrības ”Zvannieku mājas” priekšsēdētāja Sandra Dzenīte teiks: ”Mūsu gadījums ir eksperimentāls. Visi vērtē, cik ilgi šādā režīmā strādāsim, cik ilgi to izturēsim. Esam nodibinājuši šo organizāciju, lai izdotos piesaistīt līdzekļus. Tas ir pilnīgi dabiski. Ne tikai mana, bet visas mūsu komandas pozīcija ir tāda, ka jārunā par to, kā dzīvo mūsu bērni Latvijā.” Turpinājumā jautājumi un atbildes par ļoti nopietnām un stratēģiskām lietām, kurām, lietpratējuprāt, Latvijā jāmeklē risinājumi.

– Vai jūsu māju durvis joprojām ir atvērtas?

– Mūsu mājas nekad nav bijusi slēgta teritorija, mēs nekad neesam uzlikuši ierobežojumus, cik cilvēku un kādi mūsu mājās lai ienāk un atrod sev vietu. Mums ir komanda, kopā strādājam, tā labāk pārvaram grūtības. Ja nāk palīgā sauciens, tad uz to reaģējam. Te pie kafijas krūzes runājot, neko nevaram ne paredzēt, ne izdomāt. Man tas liekas negodīgi – jautāt, vai esam gatavi uzņemt visus Latvijā ienākošos bēgļus, vai esam gatavi uzņemt visus bērnus, kuri nonāk grūtā situācijā. Vai esam gatavi palīdzēt darba meklētājiem? Tas ir muļķīgs jautājums. Mēs palīdzam tiem cilvēkiem, kuri nāk pie mums, kuri mūs sameklē, tad sarunājamies un izlemjam, kā varam palīdzēt. Bieži ir nepieciešams cilvēkam parādīt tikai virzienu, kurp iet. Ir vajadzīgs padoms, pajumte, ģimene.

– Vai bijis daudz tādu situāciju?

– Risināt bērnu problēmas ir mana ikdiena. Esmu iemācījusies locīt veļu ar telefona klausuli pie auss. Prasa padomu, prasa, kādās institūcijās jāmeklē atbilde, ja nav, kur bērnu likt.

– Vai jūs nedomājat, ka tieši tādēļ Latvijā jūs varētu būt atspēriena punkts, lai pasargātu kādu no nedienām?

– Nesen pati uzzināju, ka Latvijā ir tikai deviņi bēgļi, jo tāpat kā, domāju, lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju, biju analfabēte šajās lietās. Tagad zinām vairāk, kā bēgļiem palīdzēt. No otras puses, bēgļu mūsu valstī ir tik maz, viņiem nedraud atkulties līdz Vaives pagastam. Kad vēl kāds no Āfrikas mūs sasniegs? Tas bija negadījums, ka viņi nonāca Latvijā. Kad tajā rudens vakarā viņus pie sevis paņēmām, nedomāju, ka tas radīs tādu interesi. Tagad mans kā aizbildņa uzdevums ir nepilngadīgos pasargāt no pārlieku lielas uzmanības. Pie daudz kā var pierast. Arī pie svešu cilvēku vizītēm mājās, bet, ja nemitīgi kāda tante saka, ka vēlas ar viņiem runāt, tad bērni vairs nesaprot, ko no viņiem grib. Jautājumi, ko uzdodat, ir komplicēti. Ir lietas, par kurām viņi negrib runāt, un tādas ir viņu tiesības. Viņi pārsteidz ar godprātīgu attieksmi pret līdzcilvēkiem, viņiem nav ne mazākās viltības. Pati brīnos, kā var būt tik inteliģenti bērni, zinot, kādos apstākļos viņi dzīvojuši, auguši.

– Kā, jūsuprāt, viņiem Latvijā klājas?

– Lielākie paši meklē un atrod darbu Rīgā. Noteikti lasījāt, ka bija noticis incidents. Viņi nav tik daudz fiziski cietuši, bet tā ir morāla trauma. Noteikti. Trīs mazākie mācās Rāmuļu skolā. Viņiem patiesi klājas labi. Pirmo semestri pabeidza, liecības bija ļoti labas.

– Par mums pašiem. Kāda sociālā un bērnu aizsardzības nodrošinātība ir mūsu valstī?

– Ļoti neatrisināta, smaga situācija. Tas, ka bērni šeit atnāk un paliek, ir tāpēc, ka esam pratuši viņiem nodrošināt ģimenisko vidi. Es domāju, ka nepārspīlēju. Valstī nodarbojas ar jaunu institūciju radīšanu, kaut tās bērniem ir pretdabiskas. Neviens bērns ilgstoši negrib dzīvot pat krīzes centrā. Kamēr to nesapratīsim, nekāda progresa nebūs. Bērnam vislabākā ir māja, kurā ir pavards, kur ir mamma, omīte cep pankūkas, kur ir kaķis, suns, kur var skraidīt. Ģimene pati par sevi ir dziedinoša vide. Ja runājam par krīzē nonākušiem bērniem, kuriem nepieciešama dziedināšana, tad nav nekā labāka par ģimeni. Ja bērnam nav bioloģiskās ģimenes, tad jāveido jaunas mājas. Jādomā par to, kas bērnam ir labāks, nevis par to, kā mums ir vieglāk kaut ko kontrolēt vai pārraudzīt.

– Kāpēc tas valstī tik sarežģīti risinās?

– Procesus kārto, lietas organizē, vada no augšas. Baštika ministrija (Bērnu un ģimenes lietu ministrija- I.K) ļoti daudz ir izdarījusi, bet, acīmredzot Latvijai pieredzes ir par maz. Neticam saviem spēkiem. Mēs gribam pārņemt idejas. Valmierā veidojas bērnu ciematiņš, jo gribam paņemt gatavus modeļus un šeit iedzīvināt. Meklējam sistēmas, kas parasti ir ļoti neelastīgas. Lai darbs būtu veiksmīgs, sistēmai ir jābūt ļoti elastīgai, jo katrs gadījums ir ļoti individuāls.

– Kāpēc Latvijā tik daudz bērnu, kuri paliek bez bioloģisko vecāku aprūpes?

– Vienu ekonomisko sistēmu ir nomainījusi cita. Ir pieļauta traģiska kļūda, ka tūkstošiem cilvēku pār-ejas posmā tika gremdēti. Ir cilvēki, kuriem agrāk neprasīja nekādu iniciatīvu. Kolhoza laikā bija tādi, kuri darīja konkrētu darbu, tikai izpildīja, tagad no viņiem prasa daudz vairāk, un viņi nespēj. Ir virkne nogremdētu ļaužu. Apkārtējām pašvaldībām un institūcijām vajadzētu palīdzēt šīm ģimenēm, bet, protams, tas, ko saku, ir tukša skaņa, jo visdrūmākā situācija ir lauku rajonos, kur arī pašvaldības ir ļoti nabadzīgas.

– Vai tiešām atbildība par bērnu nav jāuzņemas vecākiem, ģimenei?

– Vecākiem ir jārūpējas par saviem bērniem. Man tas liktos pašsaprotami, bet mana pieredze ir tāda, ka tā nav. Atbildēt mēs varam prasīt cilvēkam, kuram ir apziņa, ka ir jāapgādā bērni. Manā pieredzē ir virkne vecāku, kuri uzskata, ka viņiem bērni ir tāpēc, lai gādātu par viņiem. No šādiem vecākiem neko nevar paģērēt, tās visas ir muļķības. Domāšanai ir jāmainās, jo bērniem nav jābūt pateicīgiem vecākiem par to, ka viņi ir laisti pasaulē. Bijušas reizes, kad vecākiem stāstām, ka bērnam ir bijusi dzimšanas diena, kā to esam atzīmējuši. Ko dzird vecāki? Viņi saka: ”Arī man bija dzimšanas diena, tikai vai mani kāds atcerējās, vai kāds atnāca?” Ko mēs varam no vecākiem gaidīt, lūgt, paģērēt, ja viņi visu laiku atrodas upura stāvoklī. Viņi apraud sevi un nespēj ieraudzīt sava bērna vajadzības.

– Kāpēc jūs lepojaties ar Zvanniekiem?

– Mēs nekad neesam domājuši, kā izskatāmies institūciju acīs, vai tas, ko darām, ir pieņemami vai ne. Mums vienmēr ir pārliecība, ja tas, kā dzīvi organizējam, ir labi mūsu bērniem , ja tas ir tas, ko viņi vēlas, tad ir pieņemts optimālais risinājums, labākais variants. Piecu gadu pieredze ir pierādījusi, ka esam vajadzīgi. Bijām stingri nolēmuši, ka pie desmitā bērna mēs liekam punktu. Bet tas vairs nav tik viegli kontrolējams un nevaram šo punktu pielikt. Ja bērns ir pie tavām durvīm un viņš lūdz atļauju ienākt, tad jābūt ļoti cietam cilvēkam, lai neatvērtu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Rozulas “zelta fonds” un laimīgo govju gardais piens

00:00
16.03.2025
9

Pērn Stalbes pagasta SIA “Vienotnes” saņēma novada uzņēmēju    balvu nominācijā “Gadalauksaimnieks”. Rozulas piena lopkopības saimniecība strādā jau vairāk nekā trīsdesmit gadus. “Sākām ar to, kas palika pāri pēc kopsaimniecības privatizācijas – viena ferma un zeme, ko nomājām,” saka tās valdes priekšsēdētājs Norumnds Ruķis. “Tagad apsaimniekojam 400 ha, no kuriem 180 ha ir mūsu īpašumā. […]

Arī sociālajam darbam svarīgas jaunas šķautnes

00:00
15.03.2025
26

Mācību ciklā “Kā radīt inovācijas sociālo pakalpojumu jomā?” valsts un pašvaldību darbinieki, nevalstisko organizāciju pārstāvji, komersanti un sociālie uzņēmēji padziļina zināšanas un iemaņas inovatīvu sociālo pakalpojumu radīšanai un attīstīšanai. Mācību cikla, ko organizē Sabiedrības integrācijas fonds (SIF), otrais seminārs notika Cēsīs. Mūspuses sociālās jomas pārstāvji atzīst, ka tā bija lieliska iespēja gūt papildu zināšanas, kā […]

Ja dara paši, tad ir arī atbalsts

00:00
14.03.2025
80

Pagastu uzņēmēji spriež par sadarbību ar pašvaldību Gada sākumā Smiltenes pašvaldība novada pagastos aicina uzņēmējus, lai iepazīstinātu ar aktualitātēm un atbalsta iespējām uzņēmējdarbības uzsākšanai un attīstībai. Raunā pulcējās gan raunēnieši, gan drustēnieši. Pašvaldības izpilddirektora vietniece Evija Zurģe un Attīstības un plānošanas nodaļas vadītājas vietnieks uzņēmējdarbības jautājumos Modris Apsītis pastāstīja par uzņēmējdarbības ideju konkursu “Atgriezies Smiltenes […]

Pateicība par Zemessardzes popularizēšanu

00:00
12.03.2025
54

Laikraksts “Druva” saņēmis Aizsardzības ministrijas pateicību nominācijā “Zemessardzes popularizētājs”. Svinīgajā pasākumā, kurā Aizsardzības ministrija godināja uzņēmumus, pašvaldības, izglītības iestādes, sabiedriskās organizācijas un citus Zemessardzes atbalstītājus, pasniedza 73 pateicības rakstus un deviņus Goda rakstus dažādās kategorijās. Aizsardzības ministrs Andris Sprūds uzrunā svētku dalībniekiem uzsvēra Zemessardzes nozīmīgo lomu Latvijas bruņoto spēku struktūrā un katra zemessarga devumu nacionālās […]

Cēsu autoostā mainīta autobusu pieturu atrašanās

14:42
11.03.2025
221

No vakardienas, 10.marta, Cēsu autoostā mainīta sabiedriskā transporta organizācija, arī autobusu iekāpšanas un izkāpšanas platformu atrašanās vietas, informē Cēsu novada pašvaldība. Izmaiņas saistītas ar plānoto Stacijas laukuma un tam pieguļošo ielu rekonstrukciju. Pasažierus aicina pārliecināties par sava reisa platformas numuru un tās atrašanās vietu. Izmaiņas skar Rīgas un Lim­bažu virziena autobusus, kam pieturvieta būs pie […]

Vācijas rotariešu palīdzība pie ukraiņiem nonāk ar mūspuses Rotari klubu līdzdalību

00:00
11.03.2025
48

Ukraiņiem, kas no kara dzimtenē patvērumu atraduši mūspusē, praktisku palīdzību sagādājušas Rotari kluba saites. Sagādātais nonāks pie ģimenēm, kurām apstākļi visspiedīgākie. Ikdienai nepieciešamu lietu sagādāšanu kara bēgļiem Cēsu, Valkas un Gulbenes novadā organizēja cēsniece, Vācijas un Latvijas Rotari klubu sadarbības koordinatore Ilma Zālīte, bet palīdzība nāk no Vācijas. Tā ir Ziemeļvācijas Rotari apgabala 1890 iniciatīva, […]

Tautas balss

Nav jāgaužas, bet jādarbojas

14:50
13.03.2025
21
Cēsnieks T. raksta:

“Man liekas, satraukumam, ka Latvijā ir nedroši, nav pamata. Esmu diezgan pārliecināta, ka mums tuvākajos gados nekas nedraud, neviens te neuzbruks. Taču, ka pasaules kārtība mainās un katram pašam vairāk jāatbild par sevi un savu valsti, tas gan skaidri redzams. Nav, ko gausties, jādarbojas savas valsts labā,” sacīja cēsnieks T.

Tualetes svarīgas ģimenēm ar bērniem

14:49
12.03.2025
26
Māmiņa raksta:

“Kļūst siltāks, ģimenes ar maziem bērniem vairāk dodas pastaigās, bet Cēsīs, Pils parkā, tualete slēgta. Kur aiziet? Tāds četrgadnieks vajadzību iet uz tualeti saprot tikai pēdējā mirklī, paciesties nevar. Gaidītu, ka pašvaldība vairāk parūpētos par šādām situācijām, lai vismaz brīvdienās cēsnieku pastaigu vietu tuvumā būtu tualetes,” rosināja kuplas ģimenes māmiņa.

Budžetam vispirms jānodrošina primārās vajadzības

14:48
12.03.2025
27
48
Lasītāja raksta:

“Izlasīju “Cēsu Vēstīs” datus par šī gada Cēsu novada budžetu. Nesaprotu, pēc kādiem kritērijiem piešķir līdzekļus dažādiem darbiem. Piemēram, Eduarda Veidenbauma muzejā pieejamības nodrošināšanai 67 tūkstoši eiro. Nesaku, ka nevajag tādu pasākumu, bet vai šis ir īstais brīdis, kad varam atļauties uzlabot memoriālā muzeja pieejamību. Tajā pašā laikā patvertņu uzlabošanai visā novadā paredzēti tikai 30 […]

Jauna izstāde

14:50
11.03.2025
21
Gleznu cienītāja raksta:

“Priecājos par brīnišķīgo cēsnieka Ģirta Vernera gleznu izstādi, ko pagājušajā nedēļā atklāja kultūras biedrībā “Har­monija” Cēsīs. Pasākuma dalībnieki varēja baudīt Ģ.Verne­ra jauno veikumu, Cēsu skatiem, ainavām. Bija tik jauka, sirsnīga noskaņa, kādā noritēja tikšanās,” pauda gleznu cienītāja.

Reisi vajadzīgi, bet ne lielais autobuss

17:00
08.03.2025
34
Cēsnieks K. raksta:

“Kad redzu pustukšus lielos autobusus pilsētas satiksmē, vienmēr pārņem nesapratne, vai tiešām nav iespējams sabiedriskā transporta pakalpojumu organizēt racionālāk. Cik bieži vispār Cēsu pilsētas maršrutu reisi ir tik piepildīti, ka vajadzīgs lielais autobuss? Vismaz man nav nācies redzēt, ja nu tikai ap laiku, kad Cēsu Meža kapos ir kapu svētki. Turklāt tas jau nav nekas […]

Sludinājumi