Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Ekspedīcija „Karpati 2006″ (3)

Druva
00:00
25.11.2006
3

, Gaujas NP informācijas daļas vadītāja

Ceļojums pa Karpatiem gāja uz beigām. Sapratām, ka te vēl varētu gūt un gūt. Gan gremdēties fantastiskajā dabā, gan smelties dzīvesprieku karpatiešu attieksmē.

Ieskatoties „Jūras acī”

Viesmīlīgā Sinevira nacionālā dabas parka robežzīme izvietota Sinevira pārejā, skaistākajā no ainavām, kādu, nekāpjot kalnos, viegli sasniegt ikvienam autobraucējam. Te ir vieta, kur patiesi dvēselei veldzēties, vērot un vērot apvārsnī gaistošos zili zaļos mežainos kal-nus, slaidās egļu piramīdas.

Tuvojoties galamērķim, pārsteidz ceļmalās, grāvjos, tuvējās pļaviņās un upmalā rūpīgi, golfa laukuma perfektumā „nofrizētā” zāle. Kā tas iespējams? Un tur jau viņas nāk, ekoloģiskās “pļaujmašīnas – vispirms govis, tad zirgi. Lopi te ganās savā vaļā, paši „zina pulksteni”, kad jāiet mājās. Pirmdienas rītā skats ir pavisam dīvains, kad pa ceļu gar nacionālā parka administrācijas ēku, zvaniņiem melodiski tinkšķot, garām cēli aizsoļo gaišbrūnās kalniešu govis.

Sinevira nacionālā dabas parka kolēģi mūs pārsteidz, stāstot, ka par mūsu darbu zinot ne tikai no literatūras, bet daži darbinieki savulaik viesojušies Gaujas krastos. Lai gan viņi neatzīstas, kādas idejas un novitātes noskatītas mūsmājās, ir jūtams, ka tieši šajā aizsargājamajā teritorijā ar darbiem, sakārtotību un rosību ir vistuvāk Eiropai.

Nacionālā parka lepnums un lielākās rūpes ir Sinevirs jeb „Jūras acs”. Kā jau īsts kalnu ezers, tas atrodas 989 metrus virs jūras līmeņa, Terebļas upes augštecē. Mazā applūstošā saliņa ezera vidū ir „acs zīlīte”. Vasarās ūdens virsmas temperatūra ir no +12 līdz +18 C, tā nesasilst dziļāk par 30 centimetriem, tādēļ peldēties nav ieteicams. Ezeru baro daudzi avoti, vienīgā notece – Terebļas upe. Virsmas platība mainās no četriem līdz pieciem hektāriem atkarībā no nokrišņu daudzuma, dziļums līdz 22 metriem. Mums, pie plašiem ūdens klajumiem pieradušajiem, grūti novērtēt Sinevira unikalitāti. Bukletos un filmā ūdens klajums optiski izskatās liels un varens, taču, apstājoties tā krastā, pārņem vilšanās. Tik maziņš! Nu, jā, tā ir tikai Jūras acs! Pa ezeru var kuģot ar ērtu plostu, apiet apkārt vai izvēlēties kādu garāku maršrutu zirga mugurā, lai pavērotu Sineviru no tuvējiem kalniem.

Iepriekšējos gados zaļi noskaņotie ukraiņu žurnālisti atkritumu problēmai Sinevira nacionālajā dabas parkā veltījuši daudz kritikas. Lai gan arī šeit apsaimniekošanu kavē vietējās pašvaldības neieinteresētība, tūrisma un rekreācijas speciālisti ir apņēmības pilni – vajag tik strādāt un mīts par tūristu radītajām atkritumu problēmām ātri izzudīs. Lēts un vienkāršs risinājums atrasts, maršrutos ik pa simts metriem izvietojot plastmasas maisus, kas piestiprināti pie trim mietiņiem. Skumja patiesība, taču vietējiem iedzīvotājiem kultūras problēmas ir tādas pašas kā tālajā Indijā. Viņi tik un tā visu „met pār žogu”, tātad upē. Netīrību, ko no ciematiem sev līdz aiznes straujās kalnu upītes, pamazām vāc skolēni. Par dabas atbrīvošanu no plastmasas pudeļu un sadzīves atkritumu kalniem var nopelnīt ekskursijas un dažādas balvas. Novērojam brīnumu: pa vidu akmeņos ieskalotajām drazām netraucēti ganās melnie stārķi.

Nacionālajos dabas parkos aizliegts makšķerēt, kurināt ugunskurus, celt teltis, kur pagadās. Secinu, ka Karpatu kolēģiem šajā jomā būs ilgstošs audzināšanas darbs, jo gadās sastapt tūristus, kas uz uguns mierīgi vāra pusdienas, vai tālumā upmalā pamanīt kādu makšķernieku. Reakcija uz parka speciālista aizrādījumu no makšķernieka puses bija apmēram tāda – noķer mani, ja vari!

Vēl viena raksturīga Sinevira nacionālā dabas parka iezīme ir dabas apstākļu un ainavas nosacītā koka arhitektūra. Šī reģiona vizītkarte ir dzīvojamās un saimniecības ēkas ar Karpatu stila izteikti stāvajām un graciozajām jumtu izbūvēm, „čiekuru rakstā” apdarinātajām māju sienām, kokgriezumiem un skulptūrām. No koka darina visu – sētas, garāžas, tiltus un sabiedriskās celtnes, arī nacionālā dabas parka administrācijas ēku grezno etnogrāfiskās jumta izbūves.

Ceļotājus iepriecinās ziņa, ka Sinevira ezera apkārtējos ciemos populārs kļuvis agrotūrisma piedāvājums – iespēja lēti pārnakšņot lauku sētās, vērot karpatiešu ikdienu. Informācija internetā tiešām vilinoša – vienai personai sākot no četriem līdz desmit dolāriem par naktsmājām un trim ēdienreizēm! Salīdzinājumam – tūristu bāzēs par šādu servisu 15 dolāri. Atšķirībā no Krimas, Karpatos neviens nemetas virsū atbraucējiem ar istabiņu piedāvājumu. Jāmeklē pašiem, taču vietējie ir atsaucīgi un labprāt parādīs, kurš kaimiņš ar šo biznesu nodarbojas. Arī mēs nakšņojām nacionālā parka pansijā, lēti un vienkārši, bet ar izcilu ēdināšanu trīs reizes dienā. Un ko gan dabas tūristam vairāk vajag? Šalcošu upi aiz loga, govju zvaniņu skaņas, meža smaržu un bezgalīgo kalnu mieru… Plostnieku muzejs

Karpatu upēs pavasaros un rudeņos raksturīga iepriekš neprognozējama ūdens līmeņa celšanās, pat līdz trim metriem. Straumes izskalo ceļus, tiltus, bojā komunikācijas un kalnu ciematu iedzīvotājus uz vairākām dienām izolē no civilizācijas. Terebļas upe „parūpējas”, lai katru pavasari ceļš uz Sinevira ezeru pāris dienas atrastos zem ūdens.

Vietējie ar skumjām piemin skaisto plostnieku muzeju pie Čornajas upes, ko plūdi izpostījuši divas reizes pēc kārtas. Tas ir viens no Sinevira dabas parka tautas celtniecības un koka inženierbūves meistardarbiem, Eiropā vienīgais muzejs, kas veltīts senajam plostnieku amatam. Koka konstrukcija tapusi 19.gadsimta vidū un intensīvi izmantota ūdens līmeņa regulēšanai, pludināmo baļķu šķirošanai un plostu vadīšanai līdz pat 20.gadsimta vidum. 1973.gadā simtgadīgā celtne restaurēta. 1998.gadā plūdi aiznesa daļu būves. Muzeju atjaunoja, taču 2001. gadā nākošie neprognozējami milzīgie plūdi aizskaloja tiltu, aizsprosta daļu ar segto galeriju un kanāliem. Šobrīd tūristi var aplūkot atlikušo, stihijas neskarto ēkas daļu un etnogrāfisko ekspozīciju, savukārt nacionālā parka darbinieki cer, ka muzeju tomēr izdosies atjaunot. Nacionālās virtuves skaidrojošā vārdnīca

Karpatu tūrisma maršrutu mēdz uzskatīt par neaizmirstamu etniskās kultūras un kulināro piedzīvojumu. Lai gan rietumnieki Karpatus reizēm dēvē par krievu Alpiem, tā ir savdabīga, nacionāli atšķirīga teritorija. Ukraiņu, arī karpatiešu virtuvei raksturīga garšu daudzveidība.

Populārākais ēdiens ir borščs – biešu zupa ar gaļu un dažādām piedevām – sēnēm, pupiņām vai pat žāvētām plūmēm.

Koliba, tā mūsdienās sauc kafejnīcu vai ceļmalas krodziņu, senāk – tā dēvēja apaļu ganu būdu ar pavardu centrā un gar sienu izvietotiem soliem.

Brinza jeb brindzja, kā to izrunā vietējie, aitu piena siers ir ne tikai patstāvīgs pārtikas produkts, bet arī ēdienu piedeva.

Banoš – kukurūzas miltu biezputra, vārīta ar saldo krējumu un svaiga aitu siera – brinzas piedevām.

Tokan – kukurūzas miltu biezputra, vārīta ūdenī, piedevās sīki sagriezts speķis vai brinzai līdzīgs sāļš un sauss biezpiens no brinzas procesā pāri palikušām karsētām aitas piena sūkalām.

Karpatiešu mājas virtuvē bieži ir ēdieni no pupiņām – sacepumi, sautējumi. Diemžēl krodziņos un restorānos tos nepiedāvā, jo šie ēdieni tiek uzskatīti par pārāk vienkāršu un prastu “tautas barību”. Interesanti ir vieglā sālsūdenī vārīti gareni, ar rokām veidoti „burkāniņi” – klimpas, kam mīkla gatavota no vienas daļas kukurūzas cietes un divām daļām vārītu kartupeļu. Un tad vēl pildītie pipari, no aizrobežas kaimiņiem ungāriem patapinātais ēdiens. Populāri ir biezpiena plācenīši – tie saldajā ēdienā.

Aizkarpatu gorilka ir vietējā ražojuma vismaz piecdesmitgrādīgs dzēriens, kas nākamajā rītā nerada paģiras un nebojā sejas krāsu. Ja to dzerot ielejā, viss kārtībā, taču augstāk kalnos uz nepieradušajiem iedarbojoties citādāk. Gorilku gatavo no visa, kas dārzā un mežā – āboliem, bumbieriem, plūmēm, mellenēm un citām ogām. Spēcinošs kokteilis pret augstkalnu slimību vai saaukstēšanos: gorilka uz pusēm ar medu.

Ēšanas sakarā uzzinājām arī kādu savdabīgu, senu vietējo tradīciju – iedot arbūzu. Izrādās, ka arbūzam reizēm ar ēšanu maza saistība. Tā ir simboliska atraidījuma dāvana puisim, ja meitenes vecāki viņu neizvēlas par znotu. Kad latviešu meitenes jau nez kuro reizi sajūsminās par Ternopoles tirgotāju arbūzu kaudzēm, ukraiņu gids smīnēja vien. ***

Kur meklēt karpatiešu dvēseli, īsto, patieso, tūrisma modes untumu un civilizācijas labumu neizmainīto? Raugieties košajos tautiskajos ornamentos, izšuvumos, koka darinājumos, arhitektūrā, kas tiecas debesīs, tveriet to mūzikas izjūtā, sajūtiet kalnu vējā un strautu ūdeņos… Protams, veldzējieties viesmīlībā un sirsnībā, prasmē uzņemt un pacienāt viesus vēl un vēlreiz.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
30

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
34

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Sirsnīgi un priecīgi nosvin Cēsu pansionāta jubileju

00:00
20.07.2024
64

Ar dziesmām, dejām, pansionāta jeb namiņa, kā iestādi dēvē darbinieki un iemītnieki, atmiņu stāstiem, svētku torti, daudziem sveicieniem, laba vēlējumiem, atzinības rakstiem un pateicībām aizvadīta Cēsu pilsētas pansionāta 30. jubileja. Svinot dienu, kad pirms 30 gadiem pašvaldības pansionāts pārcēlās no Glūdas kalna uz Cīrulīšiem, kopā ar iestādē dzīvojošajiem bija esošie un bijušie darbinieki, kādreizējie lēmumu […]

Sportiskā ģimenes diena Rīdzenē

00:00
19.07.2024
30

Ģimenes sporta dienā “Pilna laime, kad sporto saime!” Vaives pagasta Rīdzenē biedrība “Kiwanis Cēsis” otro gadu pulcināja vietējā un tuvējo pagastu iedzīvotājus aktīvi izkustēties. Uz pasākumu bija ieradies ap simt cilvēku. Ikviens varēja piedalīties skrējienā, mest šautriņas, spēlēt volejbolu, galda tenisu, kā arī dažādas lielformāta un neierastākas izklaidējošas spēles, būt kopā un noslēgumā ēst uz […]

Raunā Dziesmu svētkos svin Cimzes jubileju

00:00
19.07.2024
41

Raunā pie novadnieka Jāņa Cimzes pieminekļa dienas gaitā sagūla ziedu paklājs, bet brīvdabas estrādē izskanēja viņa 210.jubilejai veltītais koru koncerts “Rotā Dziesma”. Tā raunēnieši un astoņu kolektīvu dziedātāji godināja latviešu kora mūzikas pamatlicēju. Vai nu dienas gaitā mēģinājumos    pāri Raunai izskanējušās dziesmas, vai    vēlēšanās dzirdēt Raunas Dziesmu svētku kori, vai, iespējams, cita iemesla […]

Amatas apvienības svētkos ceļ godā pļaušanu ar izkapti

00:00
18.07.2024
155

Nītaurē tikās pieci pagasti, kas savulaik veidoja Amatas novadu, tagad svinot apvienības svētkus. Bija daudz aizraujošu atrakciju un koncertu, bet zīmīgākais notikums – nītaurieši uzspodrināja senāk laukos neaizstājamās prasmes, proti, rīkoties ar izkapti. “Pļaušanai ar izkapti Nītaurē ir tradīcijas. Nītaurieši gan bijuši labākie Latvijas čempionātā pļaušanā, gan paši bijuši šo sacensību rīkotāji,” stāsta Nītaures kultūras […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
26
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
18
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
24
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
31
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi