Februāris ap Meteni bijis laiks, kad devās ciemos. Dzērbenes tautas nama vadītāja Daina Šmite tiem, kuri vēlējās sekot tradīcijai, piedāvāja galamērķi – iepazīt Dzērbenes pili.
“Gribam iepazīstināt ne tikai citus, arī pašus dzērbeniešus ar to, kas notiek pilī, ko te var darīt,” uzsver D.Šmite un pastāsta gan par iecerētajiem kultūras pasākumiem, gan vēstures interešu kopas “Serben” un deju kolektīva “Juveris” aktīvo darbību, gan muzeju un Jettes istabu, gan zālēm, kuras var iznomāt svinībām, kā arī Vecpiebalgas apvienības aktīvajiem jauniešiem, kuri pagrabā iekārtojuši Izlaušanās istabu.
Dzērbenes Jauniešu centra vadītājs Igors Zvaigzne pastāsta, ka vietējie jaunieši Izlaušanās istabu iepazinuši, tagad tā jāpopularizē citiem, arī citām paaudzēm, ģimenēm. “Tiem, kuri atbrauc apmeklēt pili, ir iespēja arī iepazīt Izlaušanās istabu un otrādi,” saka Igors un piebilst, ka atsauksmes par to dzirdētas tikai labas. Kad istabu iekārtoja, tā bija apvienības pārvaldes Jaunatnes lietu nodaļas pārziņā, tad to pārņēma tūrisma darba organizators, bet tagad Izlaušanās istaba ir kultūras nama piedāvājumā.
“Serben” vadītāja Mārīte Šķēle ar lepnumu rāda, kā novadpētniecībā iesaistās jaunieši, kā novadpētnieki savukārt papildina savulaik skolēnu savāktos materiālus.
“Pirms 50 gadiem skolotāja Spodra Ergarde sāka vākt materiālus par Dzērbeni un Taureni, pirms 30 gadiem viņa novadpētniecībā iesaistīja un ieinteresēja skolēnus, bet jau piecus gadus darbojas kopa “Serben”. Priecājos, ko dara jaunieši. Igors interesējas par vēsturi un prot iesaistīt jaunos cilvēkus,” stāsta M.Šķēle.
Ciemiņu dienā dzērbeniete Marta Šmite, kura iesaistījusies jauniešu projektā, stāstīja par dzejnieku Eduardu Veidenbaumu. Izrādās, viņš studējis Tērbatā kopā ar dzērbenieti Pēteri Pīpkalēju, abi darbojušies Tērbatas latviešu studentu literāri zinātniskajā biedrībā “Pīpkalonija”.
“Par Pēteri Pīpkalēju gandrīz neko nezinām, tas ir “Serben” nākamais darbs. Jau apzinātas vairākas Pīpkalēju dzimtas, jāpēta. Interesanti, ka par dzimtu pirms pandēmijas interesējās kāda Pīpkalēja, bet tā arī tikšanās nenotika,” atklāj M.Šķēle un uzsver, ka ir zināmi visi dzērbenieši, kuri savulaik mācījās Tērbatā.
M.Šķēle atzīst, ka atgādinājums par E.Veidenbauma dzīvi reizē ir arī par to, kā pasaule mainījusies, kā attīstījusies demokrātija, tehnoloģijas, kā, izzinot citu dzīvi, izglītojamies, iepazīstam vēstures līkločus. M.Šķēle pastāsta, ka savulaik, iepazīstot dzērbenieša, jurista, arī Latvijas Ministru prezidenta Voldemāra Zāmuela dzīvi, parādījusies informācija, ka Dzērbenes “Baltiņos” ciemojušās māsas Skujiņas. Vēlāk uzzinājusi, ka dzejnieces Austras Skujiņas māsa Herta precējusies ar Voldemāra dēlu. Nesen viņa atradusi vēl vairāk informācijas.
Visas dienas garumā Dzērbenes pilī valdīja rosība. Dzērbeniete Marta Šmite un Madonas BJC Teātra studija “Pilnpiens” ikvienu rosināja atraisīties improvizācijai, bet vakarpusē izskanēja Andra Daņiļenko dziedātā lirika. Arī jaunieši pirms došanās mājup kopā izdziedāja sev tuvās dziesmas.
Dzērbenē ir aktīvi un ieinteresēti cilvēki. Idejas krājas nākamajām tikšanās reizēm. Jau sestdien ikvienu uz stāstu vakaru aicina pagasta makšķernieki un mednieki.
Komentāri